اخبار خارجی

چارلز هاسکینسون: کاردانو به دنبال ایجاد کلیدهای نیابتی است

کاردانو بلاکچین شگفت‌انگیزی است که موارد استفاده گسترده‌ای دارد و از امنیت و پایداری برخوردار است. با این وجود و به دلیل ذات سریع این صنعت، مدیر ارشد کاردانو چند اصلاح را پیشنهاد کرده است. چارلز هاسکینسون اعتقاد دارد که این شبکه برای مواجهه با تهدیدات امنیتی جدید، هک‌ها و دیگر رقبا، باید اصلاحاتی را در خصوص حریم خصوصی و امنیت شبکه انجام دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ای‌ام‌بی کریپتو، هاسکینسون که عضو موسس بلاکچین کاردانو است در جلسات پرسش و پاسخ هفتگی خود، روایت خود در خصوص موضوع امنیت را ارائه داد. او در این جلسه کلیدهای نیابتی را مطرح کرد. طرح اولیه او برای این مفهوم (proxy keys) متشکل از سه نوع کلید مختلف است؛ کلیدی برای خرج کردن،‌ کلیدی برای رای‌دهی و کلیدی برای سپرده‌گذاری (استیکینگ). هاسکینسون در خصوص جدا کردن کلیدهای اصلی و فرعی چنین گفت:

کلید اصلی کلید مختص خرج کردن خواهد بود؛ کلیدهای ثانویه کلیدهای رای‌دهی و استیکینگ است. یا به شکل مستقیم با آن‌ها نماینده (delegate) انتخاب می‌کنید یا دسته کلید جدیدی ایجاد می‌کنید که تنها شامل کلید استیکینگ و کلید رای‌دهی است. ما این کلیدها را کلیدهای نیابتی می‌نامیم. ایده اصلی این است که شما تراکنش‌هایی را امضا خواهید کرد که به آن کلیدها این اجازه می‌دهد تا از طرف دسته کلید اصلی عمل نماید.

مزیت اصلی این روش در این نکته است که کلیدهای نیابتی را می‌توان در کیف پول‌های گرم (همچون کیف پول ددالوس) نگهداری کرد در حالی که دسته کلید اصلی را می‌توان به شکل سرد و امن در کیف پول‌های کاغذی و یا سخت افزاری نگهداری کرد. ارتباط بین این کلیدهای نیابتی و دسته کلید اصلی را می‌توان با استفاده از اسنارک (snark) برقرار کرد. اسنارک یک اثبات رمزنگاری شده است که به یک طرف اجازه می‌دهد که بدون آشکار کردن اطلاعات، صحت آن را به طرف دیگر اثبات نماید.

بنابراین نمایش اطلاعات به شکل یک طرفه خواهد بود و اطلاعات محرمانه از دید بقیه حفظ خواهند شد. برای تحقق چنین طرحی، موانعی بر سر راه است.

علاوه بر مشکلات قانونی بر سر راه، مساله دیگر به زعم هاسکینسون این است که «این موارد سیستم را سنگین می‌کنند». با این حال هاسکینسون نسبت به آینده خوش‌بین است.

احتمالا [این مساله] کمی دیرتر محقق خواهد شد. بنابراین احتمالا صحبت از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ است چرا که کارهای بسیاری پیش از آن باید انجام شود. اما قطعا چیزی است که به عنوان یک پروتکل به دنبال آن هستیم.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا