اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

ماجرای باگ شبکه آزمایشی کاردانو چه بود؟ آیا هارد فورک واسیل به تعویق می‌افتد؟

آدام دین (Adam Dean) توسعه‌دهنده برجسته کاردانو روز پنجشنبه اعلام کرد که وجود باگ در نسخه ۱.۳۵.۲ نرم‌افزار نودهای کاردانو موجب شده است که شبکه آزمایشی کاردانو به طرز فاجعه‌آمیزی از کار بیفتد. قرار بود از همین نسخه در هاردفورک واسیل استفاده شود. چارلز هاسکینسون خالق کاردانو طی پخش زنده‌ی اخیر در یوتیوب در پاسخ به این نگرانی اعلام کرد که هیچ بحرانی مرتبط با کاردانو در کار نیست و تقریبا همه چیز خوب است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو بریفینگ، آدام دین در این رشته توییت اعلام کرد که آپدیت نرم‌افزار نودهای کاردانو به نسخه ۱.۳۵.۲ با عجله انجام شده است. این عجله به این خاطر بوده است که تا زمانی که ۷۵٪ از اپراتورهای استخر سهام‌گذاری (SPO) به این نسخه مهاجرت نمی‌کردند؛ شبیه سازی رویداد Combinator هارد فورک وسیل امکان پذیر نبوده است. به همین خاطر به گفته دین حتی با وجود شناسایی این باگ، فعالیت شبکه آزمایشی کاردانو به طرز فاجعه‌آمیزی متوقف شده است. نسخه ۱.۳۵.۲ همان نسخه‌ای است که در گذشته اعلام شده بود بارها مورد آزمایش قرار گرفته است و قرار بود در هاردفورک واسیل مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت اینپوت اوتپوت هنگ کنگ (IOHK)، توسعه‌دهنده شبکه کاردانو به دنبال وقوع این باگ نسخه ۱.۳۵.۳ را منتشر کرد که البته قابلیت همگام‌سازی با نسخه اصلی شبکه آزمایشی کاردانو را ندارد و هم‌اکنون توسط ۲ شبکه آزمایشی جدید که سابقه ساخت بلاک را ندارند مورد آزمایش قرار گرفته است.

آدام دین افزود که عجله شرکت IOHK برای انجام هاردفورک واسیل به او احساس ناراحتی می‌دهد.

هاسکینسون: همه چیز آرام است!

وقوع این باگ باعث ایجاد نگرانی و ناآرامی بسیاری در جامعه کاردانو شد. سرانجام چارلز هاسکینسون خالق شبکه کاردانو به این نگرانی‌ها واکنش نشان داد. او نسخه ۱.۳۵.۳ نودهای کاردانو را آزموده شده نامید و افزود بخشی از کدهای آن که باعث وقوع این باگ شده بود؛ حذف شده است. هاسکینسون افزود که هاردفورک واسیل هیچ مشکل فنی ندارد و اطمینان زیادی دارد که هیچ بحران دیگری در کاردانو وجود ندارد.

اگر بخواهم صریح به موضوع اشاره کنم این مشکلی مربوط به شبکه اصلی نبود. این واقعیت که این باگ در شبکه آزمایشی کشف شد نشان می‌دهد که فرآیندهای تست به درستی در حال انجام هستند.

هاردفورک واسیل که در ابتدا قرار بود در تاریخ ۲۹ ژوئن (۸ تیر) انجام شود بارها به تعویق افتاده است. همچنان SPOهای کاردانو می‌توانند این آپدیت را به تعویق بیندازند اما این کار می‌تواند موجب ناامیدی توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز کاردانو شود که مدت زیادی است که در انتظار این آپدیت هستند.

  • آیا هاردفورک واسیل کاردانو بازهم به تعویق می‌افتد؟

مکانیسم تعیین زمان این هاردفورک تقریبا به صورت غیرمتمرکز تعیین می‌شود یعنی تا زمانی که اکثریت SPOهای این شبکه آمادگی لازم را برای انجام این ارتقا نداشته باشند، انجام نخواهد شد. لذا با توجه به وقوع این باگ جدید احتمال تعویق مجدد واسیل وجود دارد. البته هاسکینسون معتقد است که مشکل جدی اکنون بر سر راه این هاردفورک وجود ندارد.

منبع
cryptobriefingu.today

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا