مبتدی مقالات

بلاک چین مراقبت‌های درمانی را متحول خواهد کرد!

تکنولوژی‌های نوظهور مثل بلاک چین می‌توانند به فعالان حوزه پزشکی و بیمارانی که در انتظار کسب بهترین نتیجه از اجرای چنین فرایندهایی هستند کمک کنند.

تا پیش از سال ۲۰۰۹، ارز دیجیتال و بلاک چین اصطلاحات رایجی به حساب نمی‌آمدند. با این وجود با انتشار نسخه نرم افزاری متن باز این تکنولوژی در همان سال، این تکنولوژی بنیادی به محرکی برای صنایع مختلف مثل امور مالی، صنعت بازی، بهداشت و درمان، مهندسی و کشاورزی تبدیل شد. بر اساس پیش بینی‌ها وسعت و گستردگی صنعت بلاک چین در سال ۲۰۲۳ به ۲۳.۳ میلیارد دلار می‌رسد.

تکنولوژی بلاک چین در واقع یک دفترکل و یا پایگاه داده غیرمتمرکز برای ذخیره کردن بلاک‌های اطلاعات است. این تکنولوژی به ما اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به کنترل دولت‌ها و یا بانک مرکزی واحدهای اطلاعاتی و مالی خود را با بهره گیری از یک سیستم رمزنگاری شده انتقال دهیم. در این مقاله ما در مورد چگونگی متحول کردن صنعت بهداشت و درمان توسط بلاک چین بحث خواهیم کرد.

بلاک چین موارد نقض محرمانه ماندن سوابق پزشک و بیمار را از بین می‌برد

بلاک چین و پزشکی

با وجود اینکه صنعت بهداشت و درمان از زمان آغاز کار تا به امروز بر روی کیفیت محرمانه بودن اطلاعات بیماران تاکید داشته است اما سالهاست که به دلیل عدم وجود امنیت کافی و هک شدن سوابق پزشکی بیماران به این هدف دست نیافته است. حتی بسیاری از متخصصان بهداشت و درمان به دلیل افشا شدن سوابق بهداشتی بیماران مورد بازخواست قرار گرفته‌اند.

با ورود تکنولوژی بلاک چین به این بخش و پذیرش آن توسط فعالان این زمینه، نه تنها می‌توان سوابق بهداشتی را بر روی بلاک چین ذخیره سازی کرد بلکه حتی بیماران می‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی بتواند به اطلاعاتشان دسترسی داشته باشد. از این طریق مسئولیت این اطلاعات به عهده متخصصان بهداشت و درمان بوده و هرگونه افشای اطلاعات بهداشتی بیمار به راحتی قابل ردیابی خواهد بود. همچنین می‌توان از دسترسی غیرمجاز شخص ثالث به اطلاعات حساس جلوگیری کرد.

بلاک چین از بروز خطاهای پزشکی جلوگیری می‌کند

بر اساس یکی از مطالعات منتشر شده توسط کارشناس ایمنی بیماران به نام Johns Hopkins، در آمریکا بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر سالیانه به دلیل اشتباهات پزشکی جان خود را از دست می‌دهند. چنین آماری با دانستن اینکه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در آمریکا یعنی بیماری قلبی موجب مرگ سالانه ۶۴۷۰۰۰ نفر می‌شود نگران کننده‌تر به نظر می‌رسد.

تنها می‌توان به داده‌های موجود در بلاک چین اضافه کرد و نمی‌توان این داده‌ها را پاک کرد. این شیوه درست ذخیره کردن اطلاعات بهداشتی و درمانی است. پزشکان از این طریق می‌توانند به سوابق بهداشتی بیماران خود از زمان اولین مراجعه به بیمارستان دسترسی داشته باشند. دکتر David Classen، یکی از مسئولان ارشد اطلاعات پزشکی در Pascal metrics، در مصاحبه‌ای تایید کرد که سیستم مراقبتی به شدت نابسامان است. او در ادامه گفت:

هر ابزاری که بتواند نیازهای بهداشتی و درمانی بیماران را رفع کند در این عرصه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

بلاک چین برای حل کردن معضل خطاهای پزشکی و دیجیتالی کردن سوابق بهداشتی بیماران وارد این حوزه شده است.

بلاک چین موجب پیشرفت تحقیقات در زمینه کشف دارو خواهد شد

بدون شک داروسازی یکی از زمینه‌های پویا و در حال رشد روزافزون است. در هر لحظه هزاران متخصص سلامت در جستجوی کشف راهی جدید برای توسعه و پیشرفت شیوه‌های مراقبتی و در تلاش برای افزایش سطح رضایتمندی بیماران هستند. در واقع این امر دلیل اصلی وجود انگیزه در بسیاری از روندهای تحقیقاتی و تحقیقات درمانگاهی در زمینه داروی امروزی است.

متاسفانه هیچ سیستم مرکزی کارآمدی برای به اشتراک گذاری داده‌های حاصل از تحقیقات وجود ندارد. بخش عظیمی از داده‌های حاصل از تحقیقات تفکیک شده و با وجود اینکه محققان دوست دارند تا بتوانند نتایج حاصل از کار خود را با همکاران محقق خود مقایسه کنند اما هیچ سیستم دیجیتالی برای انجام چنین کاری موجود نیست.

پذیرفتن صنعت بلاک چین می‌تواند پایانی برای این دوگانگی باشد. با پذیرش این صنعت، محققان سراسر جهان می‌توانند با اجازه گرفتن از بیماران، در یک محیط دیجیتال ایمن به پایگاه داده گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی داشته باشند و همین امر موجب سرعت بخشیدن به بهبود روند مراقبت‌های بهداشتی خواهد شد و در نتیجه جهان به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل می‌شود. چه کسی از آینده خبر دارد؟ حتی ممکن است بلاک چین بتواند در پایان دادن به بیماری سرطان نیز موثر باشد!

بلاک چین می‌تواند به مدیریت و جلوگیری کردن از شیوع بیماری‌های همه گیر در آینده کمک کند

بدون شک شیوع ویروس کرونا نوظهور یا COVID-19 بزرگترین رویداد سال است. بالاخره با شیوع این بیماری سیستم مراقبت‌های بهداشتی پس از گذشت تقریبا یک قرن مورد آزمایش قرار گرفتند. در طی این روند، سازمان بهداشت جهانی نیز تحت بررسی‌های موشکافانه‌تری قرار گرفت و انتشار اطلاعات نادرست این سازمان به صورت روزانه در حال افزایش است و توسعه و به اشتراک گذاری پروسه رده بندی درمانی نیز به امری طاقت فرسا مبدل شده است. یکی از بزرگترین مشکلات در این زمینه ذخیره سازی مناسب و گردش سریع داده‌ها وانتقال آنها در این چرخه در زمان واقعی است.

مرکز کنترل بیماری با همکاری WHO و IBM، هم اکنون پروژه‌ای را برای استفاده از بلاک چین در راستای ردیابی، ذخیره سازی و توزیع اطلاعات حساس در زمان واقعی در مراکز سلامت در راستای مدیریت کارآمد و یکنواخت همه گیری‌ها راه اندازی کرده است. با استفاده از این ابزار می‌توان شیوع همه گیری‌های ویران کننده‌ای مثل COVID-19 را زودتر از حد انتظار متوقف کرد.

بلاک چین در کاهش هزینه‌های بهداشتی موثر خواهد بود

بر اساس گزارشی که توسط Bisresearch منتشر شد، با توجه به پذیرش بلاک چین در صنعت بهداشت و درمان پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد. با بهره گیری از فرایند توکنی کردن و در پی آن با از بین رفتن مراجع ثالث، کالاهای داروخانه‌ای جعلی و بدافزارها این صنعت می‌تواند جهش بلندی به سوی شفافیت و قابلیت پاسخ دهی کامل داشته باشد و از طرفی قادر به ذخیره سازی پول برای بیماران و شرکت‌های مراقبت درمانی نیز خواهد بود.

با وجود اینکه می‌توان در مورد دشوار بودن فرایند دیجیتالی کردن و انتقال اطلاعات بهداشتی به بلاک‌ها بحث کرد اما با ورود بلاک چین به حوزه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، اجتناب ناپذیر بودن ورود این تکنولوژی به صنایع مختلف برای ما روشن می‌شود. بدون شک فعالان حوزه پزشکی و بیماران می‌خواهند نهایت استفاده را از این انقلاب بزرگ داشته باشند.

Joshua Esan یک نویسنده و ویراستار آزاد در حوزه تکنولوژی بلاک چین و صنعت بهداشت است. او دانشجوی سال چهارم پزشکی بوده و از زمان آغاز انقلاب بلاک چین با شرکت‌ها و بلاگ‌های متفاوتی همکاری کرده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا