اخبار بلاکچیناطلاعیه صرافی

گم شدن ۱۹۰ میلیون دلار در یک صرافی کانادایی؛ کلاهبرداری یا اتفاقی ناگوار؟!

صرافی QuadrigaCX که بزرگترین صرافی بیت کوین در کانادا می‌باشد پس از آنکه دسترسی به کیف های پول سرد خود را از دست داد، ۱۹۰ میلیون گم کرده است.

دادنامه ای که در تاریخ ۳۱ ژانویه به دیوان عالی نوا اسکوتیا ارائه شد بیانگر از دست دادن ۱۹۰ میلیون دلار به صورت بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین کش SV، بیت کوین گلد، لایت کوین و اتریوم بود.

چگونه سرمایه این صرافی بیت کوین از دست رفت؟

این دادنامه توسط جنیفر رابرتسون، همسر جرالد کاتن موسس و مدیرعامل مرحوم صرافی QuadrigaCX ارائه شد. طبق گواهی فوت که ضمیمه دادنامه شده است، کاتن در هند درگذشت. فوت وی در اوایل ژانویه توسط این صرافی اعلام شد.

جنیفر رابرتسون بیان کرد که فقط کاتن کنترل سرمایه کاربران را در کیف پول سرد به عهده داشت. در حوزه کریپتو، به کیف پولی که به اینترنت متصل نباشد و به صورت آفلاین نگهداری شود، کیف پول سرد می‌گویند.

معمولا صرافی های بزرگ دارایی های دیجیتال نظیر بایننس و کوین بیس قسمت عمده ای از سرمایه خود را در کیف پول سرد نگهداری می‌کنند تا از حمله های هک و نفوذهای امنیتی جلوگیری به عمل آورند. هرچند گاهی اوقات زیرساخت هایی به شکل سیستم چندامضایی ایجاد شده است تا صرافی ها در شرایط غیرمنتظره بتوانند سرمایه خود را برداشت کنند.

در مورد صرافی QuadrigaCX، موسس و مدیر عامل صرافی به تنهایی مسئول نظارت بر سرمایه ها بود و پس از فوت او، هیچ‌کس نمی‌تواند به سرمایه های مورد نظر دسترسی یابد.

در این دادنامه آمده است:

روند معمول به اینگونه بود که جرالد کاتن موسس و مدیر صرافی QuadrigaCX بخش عمده ای از ارزهای دیجیتال را به کیف پول سرد انتقال می‌داد تا از آن ها در برابر هک یا سایر سرقت های مجازی و سایبری محافظت کند.

جنیفر رابرتسون مشاوری استخدام‌ کرده است تا لپتاپ مورد استفاده کاتن را رمزگشایی کند و به کلیدهای خصوصی کیف های پول سرد دسترسی یابد. اما تاکنون این مشاور موفق به دسترسی به اطلاعات موجود در لپتاپ نشده است و صرافی قادر به بازیابی سرمایه های از دست رفته نمی‌باشد.

اگر این صرافی نتواند سرمایه گم شده را برگرداند چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش خبرگزاری CCN در تاریخ ۱ فوریه صرافی QuadrigaCX کشمکش هایی در بازیابی سرمایه های ذخیره شده در کیف پول های ارز دیجیتال و همچنین پول ذخیره شده توسط شرکت های ثالث را داشته است.

این شرکت توضیح داد:

در چند هفته گذشته، ما بسیار تلاش کرده ایم تا به مسائل نقدینگی خود بپردازیم. این اقدامات شامل تلاش هایی برای یافتن و دستیابی به ذخیره های بسیار مهم ارز دیجیتال در کیف های پول سرد و برگرداندن آن ها به حساب های سپرده ارز دیجیتال مشتریان و هم چنین یافتن سازمان مالی برای پذیرش حواله های بانکی می‌باشد. اما متاسفانه این اقدامات موفقیت آمیز نبوده است.

در حال حاضر، این صرافی درخواست اقدامات پیشگیرانه ای کرده است که شرکت را از شکایت های مختلف حقوقی توسط سرمایه گذاران محافظت کند.
رابرتسون در دادنامه اذعان داشت در صورتی که این شرکت نتواند سرمایه کاربران را به آن ها برگرداند، فروش تجارت خود به کاربران دارای سرمایه را در نظر خواهد گرفت. تاکنون نیز پیشنهادهایی دریافت شده است.

در این دادنامه آمده است:

صرافی QuadrigaCX درخواست توقیف دادرسی اضطراری دارد تا به این صرافی و پیمانکارانش زمان بیشتری دهد تا به هر نوع ذخیره ارز دیجیتال موجود دسترسی یابند و در خصوص حواله های بانکی امکان پذیر برای این صرافی مذاکره کنند.

صرافی QuadigaCX با مجموعه اتفاقات ناگواری مواجه شد که این شرکت را در خصوص محافظت از سرمایه گذاران خود با تصمیمات محدودی مواجه کرده است. سیستمی که توسط این صرافی به کار گرفته شده است و اجازه می‌دهد یک مدیر اجرایی کنترل کامل بر سرمایه های کاربران را داشته باشد، منجر به از دست رفتن صدها میلیون دلار شده است و می‌توانست با یک سیستم مدیریتی داخلی با ساختارهای مناسب از این وضعیت جلوگیری شود.

منبع
ccn

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا