متوسط مقالات

دیفای (Defi) در تکمیل کار بیت کوین، بانک‌ها را از سر راه بر می‌دارد!

در وضعیتی که بسیاری از ما در تلاش برای فراموش کردن اتفاقات ناگوار سال ۲۰۲۰ هستیم، ممکن است دیفای (Defi) با ادامه دادن راه بیت کوین به ما نشان دهد که خود تضمینی برای آینده‌ای بهتر و آزادتر است.

می‌دانیم که سال ۲۰۲۰ به صورت تمام عیار عصر همه گیری COVID-19 بوده است. با توجه به این که قربانیان این بیماری به ۱ میلیون نفر و مبتلایان به آن به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسیده‌اند، شاهد این هستیم که اثری از دولت‌ها وجود ندارد و اقدامات آنها قابل لمس نیست. بسیاری از موسسات و نهادهای ما  فرو پاشیده‌اند و رهبران و سران مختلف واکنش بسیار کُندی در برابر این بیماری از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این‌ها، تمامی سیستم‌ها چه آنهایی که از پیش وجود داشتند و چه آنهایی که به تازگی تاسیس شده‌اند تا از ما حفاظت کنند مثل مراقبت‌های بهداشتی، بخش مراقبت از سالمندان، سیستم آزمایش، زنجیره تامین تجهیزات محافظ، ردیابی مخاطبین و غیره همه و همه از کار افتاده‌اند. اما با این وجود سال ۲۰۲۰ سال امور مالی غیرمتمرکز  یا دیفای نیز بوده است که این عبارت را به صورت مخفف دیفای می‌شناسیم.

دیفای به نحوی جزو رمز ارزها به حساب می‌آید

دیفای بیت کوین بانک بانکداری سنتی

برای درک بهتر این امر که چرا دیفای کل تصورات موجود در فضای رمز ارزها را به خود اختصاص داده است، باید بدانیم که این حیطه ارتباط کمی با بازده بسیار پایین اختصاص داده شده به Yield Farmerها داشته و بیشتر با با امکاناتی مرتبط است که در آینده به ما ارائه می‌کند.

ارز دیجیتال و تکنولوژی که در پس آن قرار دارد، همواره در مورد احتمالات آینده بوده است. هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ با طرفداران کم خود متولد شد، بسیاری از آن افرادی که با این فضا آشنایی داشتند، به سرعت متوجه شدند که این بستر دارای پتانسیل تبدیل شدن به آینده پول در دنیا است. ۱۱ سال بعد، بیت کوین به همراه سیستم نودهای غیرمتمرکز جهانی و ماینرهای خود که برای حفظ کارآمد بودن و امنیت این شبکه تلاش می‌کردند به وعده‌های خود و چیزی فراتر از این وعده‌ها دست یافت.

نه تنها این بستر روشی مطمئن و سریع برای ارسال پول به یکدیگر به حساب می‌آید، بلکه به یک وسیله سرمایه گذاری ناب در سطح موسسات بازرگانی نیز تبدیل شده است. علاوه بر این، اینطور به نظر می‌رسد که ارزش سرمایه گذاری در آن به صورت روزافزون در حال افزایش است. صاحبان شرکت‌های بزرگ پیش بینی رشد سرمایه و ارزش خالص را در دست دارند.

با کنار گذاشتن بیت کوین به عنوان یک وسیله پویا برای سرمایه گذاری، می‌توان گفت که این حوزه به پول یعنی ارزی جدید برای دنیای فوق متصل جدید تبدیل می‌شود.

بیت کوین و/یا دیفای

بیت کوین تحت عنوان یک پول هنوز هم مانند پول سنتی عمل می‌کند؛ زیرا متکی به یک اکوسیستم مالی در پیرامون خود بوده تا بتواند روند کاری خود را زنده نگه دارد. با این حال، چنین اکوسیستمی تا حدی محدود است. این اکوسیستم متشکل از اجزایی برای ایمن نگه داشتن شبکه برای به انجام رساندن تراکنش‌ها (ماینرها و اپراتورهای نود)، کیف پول‌ها و صرافی‌ها بوده که در آنها می‌توان این پول را با سایر دارایی‌های دیجیتال و به صورت رو به رشدی با دارایی‌های فیات مبادله کرد.

اما بیشتر یک معماری کلی خدمات مالی به صورتی که ما می‌شناسیم از لحاظ عملکرد در آن گنجانده شده است که شامل سیستم وام دهی، وام گیری، دریافت سود، پرداخت سود، سرمایه گذاری و غیره می‌شود. هیچ وقت قرار نبود که بیت کوین تمام این مکانیزم‌ها را پوشش دهد؛ اما دیفای چنین قصدی را دارد.

گام منطقی بعدی در زمینه تحول فرضیات تدریجی رمز ارزها در راستای نقشی که تا به امروز امور مالی سنتی آن را بازی کرده‌اند، توسط اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم برداشته می‌شود.

دیفای از بسیاری از جهات Bitcoin 2.0 به حساب می‌آید و به همین دلیل با وجود این که دیفای مبتنی بر قابلیت ترکیب پذیری اتریوم و کارآمد بودن قراردادهای هوشمند آن پایه ریزی شده است، اما باز هم اهداف بیت کوین را در راستای آینده‌ای که یک بار بیت کوین به ما امکان باورش را اعطا کرد، پیش می‌برد. با ایجاد هر پروتکل جدید دیفای، تحقق یافتن آن آینده به ما نزدیک‌تر می‌شود و این یعنی جهانی بدون وجود بانک‌هایی که ما امروزه می‌شناسیم.

دیفای ماهیت مکمل اتریوم را توسط بیت کوین نشان می‌دهد. با بازسازی بیرونی و نه درونی سیستم امور مالی، می‌بینیم که اتریوم میزبان شکل گرفتن جنبشی است که کامل کننده حلقه‌ایست که بیت کوین آن را آغاز کرد.

خون آشام‌ها آنقدرها هم بد به نظر نمی‌رسند

دیفای بیت کوین بانک بانکداری سنتی

سیستم بانکی ما به اندازه‌ واکنش ما نسبت به COVID-19 از کار افتاده و در هم شکسته است؛ اما آیا واقعا دیفای قادر به جایگزینی آن هست؟ فعال‌ترین منتقدان مجموعه دیفای به ضرورت پیدایش پروتکل‌های طنزآمیز غذایی مثل SushiSwap ، Cream و Yam و بسیاری دیگر از این‌ها اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد جنبش فعلی بیشتر به یک سیرک شباهت دارد تا به یک تهدید قانونی برای یک بخش عظیم از خدمات امور مالی!

این پروتکل‌ها تحت عنوان فورک‌های خون آشام  (Vampire forks) در نظر گرفته می‌شوند که در حقیقت فورک‌های پروتکل‌های موجود هستند و برای برای مکیدن نقدینگی از آنها طراحی شده‌اند. اگر این ومپایر فورک‌ها مخرب هستند (و هیچ قطعیتی در این زمینه وجود ندارد)، پس یک مقاله بنیادین Rolling Stone به شما کمک می کند تا بتوانید آنها را عمیقا مورد بررسی قرار دهید. هنگامی که Matt Taibbi از نقش اصلی که Goldman Sachs در تقریبا هر سقوط مالی قرن گذشته بازی کرده بود صحبت می‌کرد، انگار که در حال صدا زدن هیولای اصلی داستان ما بود:

ماهی مرکب خون آشام به دور صورت بشریت پیچیده شد، و بی‌وقفه شاخک مکنده خون خود را در هر چیزی که بوی پول می‌داد فرو می‌کرد.

خون آشام‌های حوزه دیفای احتمالا با استفاده از روش آزمایش نقاط استرس یا همان نقاط مورد تاکید، به این اکوسیستم خدمت می‌کنند. این در حالی است که خون آشام‌های فضای امور مالی سنتی تنها یک وظیفه داشتند و آن هم این بود که پول را از همه افراد دیگر بگیرند تا خودشان را قدرتمندتر کنند.

از رکود بزرگ گرفته تا حباب dot-com و انفجار آن، و تا هرج و مرج بحران مسکن، ماهی مرکب خون آشام فکر تخریب مالی را برای خدمت به خود در ذهن می‌پروراند و شاخک‌های خود را به صورت مجازی در هر اهرمی که دوران فاجعه بار را در تاریخ اخیر ما موجب شده‌اند فرو می‌کرد.

مدت زیادی است که این بخش به صورت کلی دیگر نیازهای ما را تامین نمی‌کند. چک کردن حساب‌های کاربری دیگر به ما سودی نمی‌دهد، دسترسی به پول نیازمند هزینه کردن پول است و تامین مالی برای شرکت‌های بزرگ امری بسیار آسان به حساب می‌آید و این در حالی است که موسسات و شرکت‌های کوچک و متوسط از حرکت ایستاده‌اند. حالا تلاش کنید تا یک وام را تحت عنوان یک پیمانکار مستقل و بدون مزایا و امنیت شغلی دریافت کنید.

بیت کوین با آزاد کردن ما از پول به شکل سنتی آن، به نحوی پول را دموکراتیک کرد. امروزه دیفای تمام تصورات دنیای رمز ارزها را به عنوان گسترش ماهیت آن در دست دارد و این یعنی نه تنها با دموکرات کردن پول، بلکه با دموکرات کردن امور مالی، که این به معنای نوید تغییر و تحولی عظیم در نحوه استفاده مردم از امور بانکی در آینده است.

این تغییر و تحول عظیم مزایایی را به جامعه اهدا می‌کند که یک دهه قبل ما تنها می‌توانستیم رویای آن را در خواب ببینیم. وارد فرایند عظیم حذف بانک‌ها شوید!

منبع
cointelegraphwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا