مقالات عمومی

مردم اطراف جهان واقعا چقدر در مورد بیت کوین می دانند؟

حرکت های صعودی، قرارداد های آتی، موسسات، Bakkt و غیره چیز هایی هستند که در فضای بیت کوین ظاهر شده اند و بیت کوین در حال پیشرفتی بی سابقه است. اما مردم عادی در اطراف جهان چقدر در مورد بیت کوین می دانند؟

آگاهی و دانش در مورد بیت کوین در اطراف جهان

من امسال تابستان اوقاتی را بیرون از کشور گذراندم. این مسافرت ها من را به تعدادی از مترقی ترین کشور های جهان در حیطه بیت کوین هدایت کردند. البته مالتا و سوئیس مشمول مسافرت های من نشدند.

من هیجان زده بودم تا عمق دانش مردم در مورد ارز دیجیتال را در اطراف جهان مشاهده کنم و مشتاق بودم که ببینم مردم چگونه از ارز دیجیتال در زندگی روزمره خود استفاده می کنند و یا چگونه در مورد آن صحبت می کنند.

مردم اطراف جهان چقدر در مورد بیت کوین می دانند؟ در ۹۹.۹۹ درصد از موارد، مردم در واقع چیزی نمی دانند. و این هم تجزیه و تحلیل مشاهدات من در مورد کشور هایی که به اصطلاح در مورد ارز دیجیتال دید بازی دارند و به نسبت جا های دیگر در مورد این ارز ها سطح فکر بالاتری دارند.

اسپانیا 

بیت کوین

در ماه جولای در بارسلونا کنفرانس Barcelona Trading Conference برگزار شد. همچنان که از نام کنفرانس برمی آید، در این کنفرانس صرافی ها، گردانندگان بازار، فراهم آورندگان نقدینگی در بازار و افرادی از این قبیل با هم ملاقات کردند. البته گفتگو در این کنفرانس همان چیز های تکراری و قدیمی بود.

قیمت بیت کوین، آینده بلاک چین و صرافی ها، کندی صرافی های غیر متمرکز، نیاز برای تجربه کاربری بهتر، قوانین دست و پا گیر در اطراف جهان و سخنانی با حرارت در مورد ترید بدون کمسیون از جمله این مباحث بودند.

البته همه در این کنفرانس در مورد بیت کوین می دانستند اما اگر کمی از این مرکز های مکالمه و هتل های ۵ ستاره دور می شدیم، متوجه می شدیم که دانش در مورد بیت کوین در بارسلونا به طور دردناکی پایین است.

این همان شهری بود که نائب رئیس Catalan یعنی Pere Aragones به تازگی اعلام کرده بود که در فضای ارز دیجیتال پیشگام است و پیشقدمی ها و ابتکارات مبهمی را در مورد آن اعلام کرده بود. دانش جمعی در این شهر در مورد بیت کوین در اطراف صفر بود.

تنها شهروندان عادی نبودند که نحوه عملکرد بیت کوین را درک نمی کردند بلکه به تجربه من، اکثریت حتی اسم آن را هم از قبل نشنیده بودند. قبل از اینکه در مورد ترس از دست دادن موقعیت و عقب ماندن در فضای کریپتو هیجان زده شویم باید به این نکات ذکر شده فکر کنیم و آنها را عمیقا درک کنیم.

واضح است که ما در مورد افرادی که در این فضا سرمایه گذاری کرده اند صحبت نمی کنیم. تحقیق من بیشتر متمرکز بر افراد عادی بود. ما در مورد رانندگان تاکسی (که معمولا در مورد هر چیزی کمی می دانند)، پیشخدمتان، مهمانان هتل (که مکالماتی بیخودی با آنها در آسانسور ها انجام می شد) و حتی یکی از دوستان قدیمی کالج خودم صحبت می کنیم که همگی تقریبا در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال بی خبر بودند. این دوست قدیمی من اهل فنلاند بود و اسم بیت کوین را شنیده بود اما سطح دانش و علایق او در این زمینه تقریبا صفر بود.

پرتغال 

بیت کوین

پرتغال در حال پیشتاز شدن در فضای ارز دیجیتال می باشد. این کشور اخیرا اعلام کرده که برای همه درآمد های ناشی از ارز دیجیتال مالیاتی نمی گیرد. در واقع در انتهای ماه گذشته بود که ژورنال محلی پرتغال de Negocios گزارش داد که مسئول مالیات کشور اعلام کرده که همه ترید و پرداختی های ارز دیجیتال در پرتغال به طور ۱۰۰ درصد معاف از مالیات می باشند.

پرتغال همچنین یک قرارداد ۱۰ ساله را با Web Summit که یکی از بزرگترین کنفرانس های فناوری در جهان است، امضا کرد و اخیرا قرار شده که شهر لیسبون میزبان این کنفرانس مدرن در مورد چیز هایی مانند هوش مصنوعی، بلاک چین و دیگر فناوری های نوظهور باشد.

با وجود چنین پیش زمینه هایی، احساس می کردم که پرتغالی ها دارای بالاترین سطح دانش در مورد بیت کوین در اطراف جهان باشند اما متاسفانه این گونه نبود.

باید اعتراف کنم که من بیشتر وقتم را در یک شهر کوچک که ۳۰ کیلومتر از پایتخت دور بود به موج سواری گذراندم. اما چندین دفعه نیز از لیسبون دیدن کردم. با وجود چنین حکومت فناوری محوری و با توجه به اینکه مسئولان مالیاتی کارآفرینان ارز دیجیتال را برای فعالیت در کشور ترغیب می کردند اما افراد عادی در خیابان های سنگفرش این پایتخت مرتفع تقریبا به طور کامل در ناآگاهی بودند.

سنگاپور 

بیت کوین

سنگاپور بار ها به عنوان مهم پرورش ارز دیجیتال تایید شده است و در فوریه امسال هم ائتلاف ۶۳۴ شرکت در سنگاپور صورت گرفت که حجم بازار مشترک آنها تقریبا ۸.۳ میلیارد دلار می باشد. در مقایسه با دیگر کشور های منطقه، قوانین و مقررات در سنگاپور دوستانه است و هفت خودپرداز بیت کوینی نیز در این کشور موجود است که این خود گواه شکوفایی ارز دیجیتال در این کشور است.

قطعا این شهر مدرن که هر ساعت، قطار و تراموایی به شیوه ای بی عیب و نقص کار می کند پر از میکده ها و رستوران هایی است که شهروندان عادی در مورد نصف شدن بیت کوین، مباحثه ذخیره ارزش در مقابل روش پرداخت و پیش بینی قیمت بیت کوین صحبت می کنند.

اما در این مورد نیز دقیقا چنین نبود و انتظارات ما جامه عمل نپوشید. هر چند که بر طبق تحقیق من دانش بیت کوین در سنگاپور به نسبت جا های دیگر در سطح بالاتری قرار داشت اما این تحقیق مبنای ضعیفی دارد زیرا تنها یک راننده Grab اسم بیت کوین را شنیده بود و بیت کوین هیچ گونه تاثیری در زندگی او نداشته بود.

بقیه افرادی که من با آنها صحبت می کردم (انتخابی از افراد عادی که اکثرا شغل هایی ساده داشتند، اگرچه در پرواز رده تجاری خود با تعدادی از مسافرین نیز صحبت کرده بودم) اصلا چیزی در مورد بیت کوین نمی دانستند و راه زیادی تا استفاده از بیت کوین و ارز دیجیتال پیش رو داشتند.

اندونزی 

بیت کوین

اندونزی اغلب برای پذیرش ارز دیجیتال در سطح وسیع و فروش در localBitcoins خبر ساز می شود و از کشور های برجسته در این فضا است. قوانین این کشور مترقی است و بیت کوین را به عنوان کالا به رسمیت شناخته است. اغلب می شنوید که کشور هایی با تورم بالا و تعداد زیادی صفر در ارز ملی آنها می توانند توسط بیت کوین نجات داده شوند.

همچنین می شنوید که کشور ها چگونه می توانند توسط بیت کوین پرداختی ها را انجام دهند و این چگونه زندگی مردم را در آن کشور عوض خواهد کرد. اما قطعا تعداد چنین کشور هایی هنوز بسیار کم می باشد. در اندونزی که یک جامعه مبتنی بر پول نقد است و من روزانه پول نقد زیادی را مورد استفاده قرار می دادم، هنوز راه زیادی تا پذیرش بیت کوین باقی مانده است.

برای توضیح بیشتر باید بگویم که من در جاکارتا یا سوماترا نبودم بلکه در بالی بودم و در آنجا مکان های مختلفی را ملاقات کردم. در بعضی از دکه های قدیمی بازار واتساپ کنترل را بدست گرفته و قرار است که به زودی پرداخت واتساپی در آنها راه اندازی شود. چنین چیزی منطقی است زیرا مردم در اندونزی مجبورند که کیف پول خود را پر از اسکناس های بی استفاده و نامناسب کنند و برای پرداخت یک بستنی آنها مجبور بودند که 35 هزار واحد از ارز ملی خود را بپردازند.

اما بار دیگر از این دکه های بازار گرفته تا زمین های کشاورزی و از بزرگترین شهر آن Denpasar تا توریست های استرالیایی (تجار، بازاریابان، مدیران تبلیغات) که من در آنجا ملاقات کردم، باز دانش بیت کوین در حد صفر بود.

پذیرش بیت کوین در سطح عمومی بسیار دور است

آنچه که من در این تحقیقات تابستانی متوجه شدم این است که فضای ارز دیجیتال هنوز بسیار کوچک است. مباحثات بی پایان در مورد موسسات، Bakkt، فیسبوک، مایکروسافت، هارد فورک ها، استخراج، نزاع های درون سازمانی، نصف شدن و حتی کاندید های ریاست جمهوری آمریکا که ارز دیجیتال را مورد تمجید قرار می دهند و یا آن را تقبیح می کنند، در حدی است که آدم فکر می کند همه مردم در مورد بیت کوین و ارز دیجیتال می دانند.

وقتی که با اشتیاق زیاد مقالاتی می نویسید در مورد اینکه چگونه آرژانتینی ها و ونزوئلایی ها بیت کوین می خرند و اینکه چگونه بیت کوین آنها را در مقابل از دست رفتن پس اندازشان نجات می دهد، چنین احساس می شود که پذیرش عمومی بسیار نزدیک باشد.

اما تنها با موجود بودن تقریبا ۳۴ میلیون کیف پول بیت کوین و تقریبا ۵۰ میلیون کاربر در سراسر جهان، هنوز کمتر از ۱ درصد جمعیت جهان از آن استفاده می کنند. و بنا به تجربه خودم، درصد بسیار کمی از بقیه جمعیت جهان نام بیت کوین را شنیده اند.

بیت کوین با وجود چیز هایی مانند ارز لیبرای شرکت فیسبوک، مایکروسافت، Santander، Bakkt و غیره، هنوز راه خیلی درازی حتی برای جلب آگاهی مردم عادی سراسر جهان در پیش رو دارد.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا