مبتدی ایردراپ

آموزش کامل برداشت ایردراپ توکن ENS

در این مقاله قصد داریم به صورت گام به گام به چگونگی نحوه دریافت توکن رایگان ENS بپردازیم. این ایردراپ به کاربرانی تعلق گرفته که تا تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۱ (۹ آبان ۱۴۰۰) در شبکه ENS، اقدام به انتخاب نام برای آدرس‌های اتریوم خود کرده‌اند. این ایردراپ در تاریخ ۸ نوامبر سال ۲۰۲۱ (۱۷ آبان ۱۴۰۰)، به عنوان پاداش بین کاربران وفادار سرویس انتخاب نام اتریوم توزیع شد و کاربران می‌توانند تا تاریخ ۴ می سال ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱) اقدام به برداشت آن کنند. شایان ذکر است مهلت انجام اقدامات لازم برای دریافت این Airdrop به پایان رسیده و این مقاله آموزشی، تنها برای افرادی است که تا تاریخ ذکر شده اقدام به استفاده از این سرویس کرده باشند. قبل از آموزش نحوه Claim کردن توکن‌های ENS، ابتدا مختصری با سرویس جالب و کاربردی ENS یا سرویس نام‌گذاری آدرس‌ها در شبکه اتریوم و نحوه کار آن آشنا می‌شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۷ آذر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

سرویس نام اتریوم یا ENS چیست؟

در گذشته که هنوز فضای وب به شکل امروزی گسترش نیافته بود، مردم برای دسترسی به یک وب‌سایت، نیاز داشتند تا آدرس IP سایت مورد نظرشان را (که شامل یک سری اعداد مشخص بود) به طور کامل تایپ کنند تا به آن دسترسی پیدا کنند. پس از آن، نام‌های قابل فهم یا خوانا، که به دلخواه توسط صاحبان وب‌سایت‌ها انتخاب می‌شد، جایگزین این اعداد شد و کار جستجو در فضای وب را برای کاربران آسان و لذت‌بخش کرد.

دنیای فعلی کریپتو نیز شباهت زیادی به گذشته فضای وب دارد. کاربران برای دسترسی به سرویس‌های مورد نیازشان، مجبورند آدرس‌هایی سخت و نامفهوم که شامل اعداد و حروف است را به خاطر بسپارند، تا بتوانند از این سرویس‌ها استفاده کنند؛ اینجاست که به سرویسی با نام ENS یا (Ethereum Name Service) یا سرویس نام اتریوم نیاز پیدا می‌شود. این سرویس در تاریخ ۴ می ۲۰۱۷ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶) شروع به کار کرد. هدف اصلی این سرویس، این بود که استفاده از کریپتو را همانند استفاده از فضای وب، ساده کند. 

این سرویس یک برنامه غیر‌متمرکز (DAPP) است که بر روی قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم ایجاد شده است. نحوه کار این سرویس بدین شکل است که به کاربران اجازه می‌دهد تا نام انتخابی خود را برای آدرس‌های کیف پول‌های شبکه اتریوم خریداری کنند، تا بتوانند از این نام‌ها به جای آدرس‌های قدیمی استفاده کنند. این سرویس را می‌توان برای توکن‌هایی که بر روی شبکه اتریوم با استاندارد ERC20 ایجاد شده‌اند نیز استفاده کرد. دامنه اصلی برای استفاده از سرویس ENS به صورت eth. است؛ البته کاربران می‌توانند در این سرویس از دامنه‌های سرویس‌های DNS که شامل com ، .org ، .io ، .app ، .xyz. و art. هستند نیز استفاده کنند.

نحوه Claim کردن توکن های ENS

اکنون که با سرویس نام اتریوم آشنا شدیم، به نحوه دریافت ایردراپ توکن ENS می‌پردازیم:

برای دریافت توکن‌های ENS خود، ابتدا باید به سایت claim.ens.domains مراجعه کنیم و بر روی Connect Wallet کلیک کنیم. کیف پولی که با آن ایردراپ را دریافت کرده‌ایم را به سایت متصل می‌کنیم؛ برای مثال، ما با ولت متامسک ایردراپ را دریافت کرده‌ایم، پس این کیف پول را به سایت متصل می‌کنیم. 

نحوه Claim کردن توکن های ENS
منبع: ens.domains

در این قسمت روی Next کلیک کرده و به کیف پول خود متصل می‌شویم.

اتصال متامسک به ENS
منبع: ens.domains

پس از اتصال کیف پول به سایت، گزینه Get Started را می‌بینیم. روی آن کلیک کرده و وارد صفحه دریافت ایردراپ می‌شویم.

صفحه ایردراپ ENS
منبع: ens.domains

در صفحه بعد، اطلاعاتی از قبیل مقدار توکن‌های ENS که در ایردراپ به شما تعلق گرفته است، مقدار کل این رمز ارز و اینکه آیا برای برداشت آن واجد شرایط هستید یا خیر، نمایش داده می‌شود. در ادامه به تشریح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

میزان توکن‌های ENS ایردراپ شده
منبع:‌ cryptoticker.io

کادر ۱: در قسمت Historical Activity مقدار توکن‌های ENS ایردراپ شده نمایش داده می‌شود که به کیف پول‌هایی تعلق دارد که از ۴ سال گذشته در این سرویس اقدام به خرید اسم کرده‌اند. شایان ذکر است که مقدار آن بستگی به آیتم‌های زیر دارد:

  • سن دامنه eth. خریداری شده
  • تاریخ انقضا یا مدت اجاره آن (هرچه مدت‌زمان اجاره بیشتر باشد، مقدار توکن ENS دریافتی بیشتر است).
  • کاربران اولیه این سرویس که در اولین روزهای شروع به کار این سرویس، اقدام به خرید اسم برای آدرس خود کرده بودند، توکن‌های خود را با ضریب ۲ برابر دریافت کرده‌اند.

کادر ۲: در قسمت Future Registration، توکن‌های ENS به کیف پول‌هایی ایردراپ شده، که تا تاریخ ۹ آبان سال ۱۴۰۰ اقدام به خرید اسم در سرویس نام اتریوم کرده‌اند. مقدار ایردراپ دریافتی، طبق فرمول خاصی در شبکه ENS انجام می‌شود که بستگی به مدت‌زمان اجاره نام انتخابی در این سرویس دارد.

کادر۳: در این بخش، مجموع توکن‌هایی که در بخش قبل به آنها اشاره کردیم، نمایش داده می‌شود.

کادر ۴: واجد شرایط بودن یا نبودن برای دریافت توکن‌های ENS را به کاربران نشان می‌دهد.

برای دریافت توکن‌های خود، روی قسمت Start Your Claim Process کلیک کرده و به مرحله بعد می‌رویم.

در این صفحه، توضیحاتی درباره سرویس نام اتریوم و هدف از ایجاد توکن ENS نوشته شده و در ادامه، گفته شده که با توجه به بالغ شدن سازمان‌های مستقل غیر‌متمرکز (DAO) و سرویس انتخاب نام اتریوم در سال جاری، این سرویس برای تصمیمات درون شبکه نیاز به جامعه حاکمیتی دارد. با کلیک بر روی گزینه Next به مرحله بعد می‌رویم.

توضیحات ایردراپ ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در این صفحه، توضیحاتی درباره نحوه توزیع توکن‌های ENS نوشته شده، که به شرح زیر است:

تعداد کل توکن‌های ENS برابر با ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد خواهد بود که:

  • ۲۵ درصد از آن در ایردراپ بین بیش از ۱۳۷.۰۰۰ نفر از کاربران این سرویس توزیع شده است.
  • ۲۵ درصد از آن به توسعه‌دهندگان این سرویس (که شامل بیش از ۱۰۰ فرد و گروه مختلف و صدها کاربر Discord است) تعلق می‌گیرد.
  • ۵۰ درصد از توکن‌ها به خزانه جامعه DAO در این سرویس اختصاص یافته است.

روی گزینه Next کلیک کرده و به مرحله بعد می‌رویم.

نحوه توزیع توکن‌های ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در این قسمت، توضیحاتی در قالب ۴ بند در رابطه با نحوه کارکرد این سرویس نوشته شده، که با کلیک بر روی گزینه Start به مرحله بعدی رفته و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توضیحات نحوه کارکرد سرویس ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در بند اول، توضیحاتی درباره قوانین نام انتخاب شده توسط کاربران گفته شده است. در این بند بیان شده که مالکیت نام انتخابی توسط افراد قابل نقض شدن نیست و کاربرانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، مالکیت کامل نام انتخابی خود را در اختیار دارند. با کلیک روی گزینه Approve به مرحله بعد می‌رویم.

قوانین سرویس ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در بند دوم، توضیحاتی در مورد کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه داده می‌شود، که این کارمزدها بیشتر به عنوان مکانیسم تشویقی برای کاربران در شبکه هستند. همچنین در این قسمت بیان می‌شود که تعیین قیمت خدمات در این سرویس، توسط اعضای جامعه حاکمیتی آن مشخص می‌شود و برهمین مبنا، کارمزد خدمات در این سرویس متغیر است. با کلیک بر روی گزینه Approve به مرحله بعد می‌رویم.

توضیحات کارمزد تراکنش‌ها در سرویس ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در بند سوم توضیحاتی درباره صندوق‌های درآمدی و سایر دارایی‌های عمومی در این سرویس بیان می‌شود. درآمد حاصله در این صندوق‌ها، صرف رشد و ارتقای شبکه می‌شود و جامعه حاکمیتی نمی‌تواند این دارایی‌ها را به تیم‌ها یا اشخاصی اختصاص دهد که از قوانین اصلی این شبکه پیروی نمی‌کنند. با کلیک بر روی گزینه Approve به مرحله بعد می‌رویم.

توضیحات صندوق‌های درآمدی سرویس ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در بند چهارم و آخر نیز توضیحاتی درباره چگونگی ادغام سرویس ENS با سایر سرویس‌های تعیین نام در فضای وب (DNS) داده شده است. این ادغام با سایر سرویس‌های تعیین نام، به منظور گسترش دامنه فعالیت این سرویس انجام می‌شود؛ ادغام سرویس ENS با سایر سرویس‌ها، به منظور حفظ غیر‌متمرکز بودن آن انجام می‌شود و جامعه حاکمیتی نمی‌تواند این موضوع را به خطر بیاندازد. با کلیک بر روی Approve به مرحله بعد می‌رویم.

نحوه ادغام سرویس ENS با سایر سرویس‌ها
منبع:‌ cryptoticker.io

در این مرحله، برای اعطای حق رای خود به یکی از تیم‌ها یا افرادی که دارای پروپوزال در شبکه هستند، کیف‌پول متامسک خود را به صورت Off Chain متصل می‌کنیم و با کلیک روی گزینه Sign یا امضا، به مرحله بعد می‌رویم. البته در این قسمت کارمزدی از شما دریافت نمی‌شود.

اتصال کیف پول متامسک به ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در این قسمت، توضیحاتی درباره اعطای حق رای خود به یکی از افراد دارای پروپوزال در این شبکه، ارائه شده است. شایان ذکر است شما هر زمانی که بخواهید، می‌توانید رای خود را تغییر داده و آن‌را به فرد دیگری واگذار کنید.

حق رای در شبکه ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در کادر قرمز رنگ تصویر پایین، شما می‌توانید با وارد کردن آدرس اتریوم یا نام ENS فردی که قصد دارید رای خود را به او واگذار کنید، او را پیدا کرده و به او رای دهید. همچنین در لیست پایین صفحه، با کلیک بر روی اسم‌های مختلف، می‌توانید پروپوزال آن‌ها را مطالعه کرده و رای خود را به یکی از این افراد واگذار کنید. برای مثال، ما رای خود را به فردی که با کادر قرمز مشخص شده، واگذار می‌کنیم و سپس به مرحله بعد می‌رویم.

واگذار کردن حق رای در سرویس ENS
منبع:‌ cryptoticker.io

در این مرحله، مقدار توکن ENS که به ما ایردراپ شده را به همراه مشخصات فردی که حق رای خود را به او واگذار کرده‌ایم، نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه Claim می‌توانیم توکن‌های ENS خود را برداشت کنیم. روی این گزینه کلیک می‌کنیم و به مرحله بعد می‌رویم.

نمایش مقدار ENS ایردراپ شده
منبع:‌ cryptoticker.io

در این مرحله دوباره باید به کیف پول خود متصل شویم و با پرداخت کارمزد تراکنش شبکه اتریوم، توکن‌های ENS خود را برداشت کنیم. بر روی گزینه Confirm کلیک کرده و به مرحله بعد می‌رویم.

برداشت توکن‌های ENS ایردراپ شده
منبع:‌ cryptoticker.io

تبریک می‌گوییم! شما با موفقیت توکن‌های ENS ایردراپ شده را برداشت کردید. این توکن‌ها به کیف پول متامسک ما منتقل شده و می‌توانیم آن‌ها را برای فروش به صرافی‌ها انتقال دهیم.

انتقال توکن‌های ENS به کیف پول
منبع:‌ cryptoticker.io

توکن‌های ENS را در کدام صرافی‌ها بفروشیم؟

رمز ارز ENS در صرافی‌های زیادی لیست شده، که از جمله آنها می‌توان به بایننس، کوکوین، گیت، Bybit، نسخه‌های دوم و سوم یونی سواپ، سوشی سواپ، Mexc، اوکی‌اکس، 0X، هو (Hoo)، هات‌بیت، DODO و بالانسر اشاره کرد. می‌توانید توکن‌های ایردراپ شده خود را در هر یک از این صرافی‌ها به فروش برسانید.

جمع بندی

همواره استفاده آسان از سرویس‌های مختلف برای کاربران، باعث می‌شود تعداد افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند افزایش یابد. رشد و گسترش دنیای کریپتو، بستگی زیادی به پذیرش آن توسط افراد مختلف در جهان دارد. سرویس ENS با هدف ساده‌سازی فرایند انتقال دارایی بین کیف پول‌های مختلف، به وجود آمده و تا حدود زیادی توانسته استفاده از رمز‌ارزها را به سادگی استفاده از وب تبدیل کند. این شبکه با هدف گسترش جامعه کاربری و رشد اکو‌سیستم خود، اقدام به توزیع توکن‌های ENS بین کاربران وفادار خود، از طریق ایردراپ کرده است. در این مقاله به توضیح اجمالی درباره سرویس انتخاب نام اتریوم و نحوه Claim کردن توکن‌های ENS ایردراپ شده در این سرویس پرداختیم.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا