متوسط بازیویدیو

آموزش بازی Plants vs Undead؛ چگونه از بازی PVU کسب درآمد کنیم؟ + ویدیو

بازی Plants vs Undead یا به اختصار PVU، یک بازی بلاکچینی از نوع Tower Defence است، که مخصوص موبایل (اندروید و iOS) طراحی شده است. در این بازی شما باید برجک‌هایی به نام Plant را در زمین‌های مشخصی قرار دهید و جلوی حمله دشمنان یا Undeadها را بگیرید. این بازی روی شبکه BSC و شبکه خودش به نام Factory Chain قرار دارد و برای برنده شدن در هر مرحله، به شما توکن PVU جایزه می‌دهد. در این ویدیو به آموزش بازی Plants vs Undead می‌پردازیم و نکات تکمیلی را در مقاله ارائه می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

آموزش بازی Plants vs Undead

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

مطالبی که در این ویدیو گفته شد: 

 • مقدمه (از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۵۵)
 • معرفی سایت Plants vs Undead (از ۰۰:۵۶ تا ۰۳:۴۶)
 • دانلود بازی PVU و ورود به بازی (حالت PVP) (از ۰۳:۴۷ تا ۰۴:۳۴)
 • نحوه ثبت نام و معرفی بخش Dashboard (از ۰۴:۳۵ تا ۰۶:۰۶)
 • معرفی مارکت پلیس (از ۰۶:۰۷ تا ۰۶:۳۷)
 • معرفی بخش Farm (از ۰۶:۳۹ تا ۰۷:۰۳)
 • معرفی قسمت New Offering (از ۰۷:۰۴ تا ۰۷:۴۷)
 • معرفی حالت‌های بازی و شبکه‌های آنها (از ۰۸:۰۵ تا ۰۸:۲۵)
 • نحوه اضافه کردن شبکه Factory Chain به متامسک و توضیحات مربوطه (از ۰۸:۲۶ تا ۱۰:۰۵)
 • خرید توکن FAC (از ۱۰:۰۷ تا ۱۱:۳۱) 
 • خرید توکن FUSD (از ۱۱:۳۷ تا ۱۲:۲۵)
 • خرید توکن FPVU و توضیحات (از ۱۲:۲۷ تا ۱۳:۵۰)
 • نحوه ورود به بازی (حالت PVP) و لاگین در موبایل (از ۱۴:۰۱ تا ۱۵:۳۱)
 • آموزش حالت PVP بازی Plants vs Undead (از ۱۵:۳۲ تا ۱۸:۴۹)
 • توضیح BP یا Battle Point (از ۱۸:۵۰ تا ۲۰:۵۱)
 • آموزش بازی با حریف در حال PVP (از ۲۰:۵۲ تا ۲۵:۳۵)
 • صحبت‌های پایانی (از ۲۵:۳۷ تا آخر)

Plants vs Undead یک بازی تاور دیفنس یا دفاعی است، که می‌توانید آن را به‌صورت چندنفره نیز بازی کنید. هدف اصلی PVU، توسعه نسل جدیدی از بازی‌های Tower Defence است، که از تکنولوژی بلاک چین و NFTها استفاده می‌کنند. این بازی از مکانیزم Play to Earn یا بازی‌های کسب درآمدی و Free to Play یا بازی‌های رایگان استفاده می‌کند؛ زیرا سرمایه اولیه کمی می‌خواهد و بازیکنان می‌توانند در حین بازی به کسب درآمد نیز بپردازند. تمرکز اصلی این بازی روی دستگاه‌های موبایل است؛ البته حالت PVP آن در آینده روی نسخه ویندوز نیز راه‌اندازی خواهد شد. 

هر پلنت در این بازی منحصربه‌فرد است و قابلیت دسترسی به آنها برای همه به‌صورت یکسان است؛ زیرا همه می‌توانند انواع بذرها یا Seedها را جمع‌آوری کنند و آنها را پرورش دهند. هر بازیکن در شروع بازی، یک درخت مادر و ۶ پلنت غیرNFT دارد که می‌تواند بازی را با آنها شروع کند و در تمامی حالت‌های بازی از آنها استفاده کند؛ البته دقت کنید که این درخت و پلنت‌ها از آنجایی که NFT نیستند، نمی‌توانید آنها را بفروشید. 

با توکن‌هایی که از طریق بازی کردن به‌دست می‌آورید، می‌توانید این بذرها را تهیه کنید و آنها را پرورش دهید تا به پلنت تبدیل شوند. این گیاهان را می‌توانید در بازی‌ها استفاده کنید و یا در مارکت پلیس بفروشید. 

داستان بازی PVU

داستان بازی در دنیایی به نام Power Plants اتفاق می‌افتد؛ دنیایی که قبلا بسیار زیبا و آرام بود و خانه حیوانات و گیاهان (Plantها) بود. متاسفانه با برخورد شهاب‌سنگ‌ها به این دنیا، یک مریضی عجیب و مرگبار شیوع پیدا کرده و حیوانات را تبدیل به موجوداتی وحشی به نام Undead کرده است. این حیوانات به دنبال نابود کردن تمام موجودات زنده از جمله Plantها و درختان مادر (Mother Tree) آنها هستند. اما امید به کلی از بین نرفته است؛ زیرا درختان مادر قابلیت تولید و پرورش گیاهان را دارند و همچنین می‌توانند بذرهایی را تبدیل به پلنت‌های ویژه‌ای با عناصر جادویی و خصوصیات خاص پرورش دهند، تا از خود در برابر Undeadها دفاع کنند. 

حالت‌های بازی Plants vs Undead

حالت‌های بازی Plants vs Undead
منبع: plantsvsundead.com

بازی PVU فعلا دو حالت اصلی دارد؛ PVP که شما باید جلوی حمله آنددها را بگیرید (در ویدیو این حالت بازی را آموزش دادیم) و فارمینگ که شما می‌توانید با کاشت بذرها و رسیدگی به آنها، آنها را تبدیل به پلنت کنید. البته بازی Plants vs Undead اعلام کرده که در آینده حالت‌های دیگر نیز اضافه خواهد کرد.

حالت PVP

این اصلی‌ترین حالت بازی است. در این بازی‌ها، شما باید از درخت مادر خود در برابر ۱۰ موج (Wave) حمله آنددها محافظت کنید. PVP Mode از توکن FPVU استفاده می‌کند، که روی شبکه Factory Chain (شبکه‌ای سازگار با ماشین مجازی اتریوم یا EVM که توسط بازی Plants vs Undead توسعه داده شده است) قرار دارد. در ویدیو، نحوه تبدیل توکن از شبکه BSC به این شبکه را آموزش داده‌ایم و در ادامه مقاله نیز اشاره‌ای به آن خواهیم داشت. همچنین نحوه کانکت کردن اکانت موبایل با اکانت داخل سایت بازی را نیز در ویدیو نشان داده‌ایم.

آموزش خرید توکن‌های شبکه Factory Chain برای بازی PVP

۱. متامسک خود را باز کنید. اگر این کیف پول را ندارید، از مقاله زیر می‌توانید آموزش نحوه ساخت آن را ببینید.

باز کردن متامسک
منبع: metamask

۲. شبکه Factory را اضافه کنید. 

برای این کار در بالای صفحه روی لیست شبکه‌ها کلیک کنید و سپس Custom RPC را انتخاب کنید. این اطلاعات را وارد کنید و در‌ آخر روی Save‌ کلیک کنید.

Network Name: FactoryChain

New RPC URL: https://rpc.factorychain.io

ChainID: 1997

Symbol: FAC

/Block Explorer URL: https://scan.factorychain.io

افزودن شبکه factory chain به متامسک
منبع: metamask
افزودن شبکه factory chain به متامسک
منبع: metamask

۳. خرید توکن FAC برای پرداخت کارمزدها

برای خرید این توکن می‌توانید از بریج Factory Chain استفاده کنید. برای این کار مقداری BUSD در ولت بایننس اسمارت چین خود داشته باشید و از طریق این پل، آنها را تبدیل به FAC کنید. البته باید مقدار کمی BNB نیز برای پرداخت کارمزد این تبدیل داشته باشید. 

نکته: مقدار بسیار کمی BUSD برای تبدیل به FAC کافی است؛ زیرا این توکن را برای پرداخت کارمزدهای بازی نیاز دارید و کارمزدهای زنجیره فکتوری نیز بسیار پایین هستند.

خرید توکن fac
منبع: bridge.factorychain.io

۴. خرید توکن FUSD 

پس از آن که FAC را خریدید، دوباره از طریق بریج فکتوری، مقداری BUSD را به توکن FUSD تبدیل کنید. شما باید این FUSDها را بعدا تبدیل به FPVU کنید و مستقیما نمی‌توانید FPVU را با BUSD بخرید. FUSD یک استیبل کوین است و نسبت ۱ به ۱ با BUSD دارد. 

برای اضافه کردن FUSD به متامسک خود، از این آدرس کانترکت استفاده کنید. 0xd18f0b04bece380d21af2d5b7e9d40e9745a8cd3

خرید استیبل کوین fusd
منبع: bridge.factorychain.io

۵. خرید توکن FPVU 

اکنون می‌توانید با FUSDهای خود، توکن اصلی بازی یعنی FPVU را بخرید. وارد صفحه سواپ فکتوری چین شوید و این تبدیل را انجام دهید. 

برای افزودن FPVU به متامسک، از این آدرس کانترکت استفاده کنید. 

0x164bec63575f49ac7fc6b68526bbf5205bdbb301

سواپ کردن fusd به fpvu
منبع: swap.factorychain.io

BP‌ یا Battle Point چیست؟

شما برای هر راند بازی کردن در حالت PVP، به ۲۵۰ Battle Point یا BP نیاز دارید. این یک دارایی داخل بازی است، که نمی‌توانید آن را در خارج از بازی خرید و فروش کنید. BP را می‌توانید از طریق داشبورد خود با استفاده از توکن FPVU خریداری کنید. در ویدیو این بخش را کامل توضیح داده‌ایم.

جوهره یا اسانس (Essence) چیست؟

در بازی‌های فارمینگ، چیزی به نام جوهره (Essence) وجود دارد. اسانس نوعی ارز درون بازی است که با آن می‌توانید سطح NFTهای خود و کمیابی آنها را ارتقا دهید. 

۳ نوع اسانس وجود دارد که به‌دست آوردن هر کدام متفاوت است؛ اما یک روش مشترک بین تمام آنها وجود دارد و آن قربانی کردن پلنت‌ها/آنددهای شماست. این کار با استفاده از محراب نابودی (Altar of Destruction) انجام می‌شود. شما می‌توانید NFTهای غیرضروری خود را به این مکان ببرید و با قربانی کردن آن، اسانس دریافت کنید. برای فدا کردن Undeadها شما اسانس Beast و برای قربانی کردن پلنت‌ها، اسانس Plant به‌دست می‌آورید. البته دقت داشته باشید که NFTهای قربانی شده، برای همیشه نابود می‌شوند. 

انواع اسانس‌ها

۱. اسانس Beast

س Beast
منبع: plantvsundead.substack.com

با قربانی کردن آنددها، شما از این نوع اسانس به‌دست می‌آورید. برای این که سطح یک آندد را از ۱ به ۲ (یا ۲ به ۳ و به همین ترتیب تا آخر) ارتقا دهید، باید تعدادی از Undeadها را (بسته به سطح و میزان کمیابی آندد) قربانی کنید.

۲. اسانس Plant

اسانس Plant
منبع: plantvsundead.substack.com

به همان شیوه آنددها، برای ارتقاء پلنت‌ها نیاز به قربانی کردن تعدادی پلنت داریم. 

۳. اسانس Soul

اسانس Soul
منبع: plantvsundead.substack.com

با استفاده از پودر اسرارآمیز (Mysterious Powder) می‌توانید اسانس Soul به‌دست بیاورید. این اسانس می‌تواند به جای اسانس‌های پلنت و Beast استفاده شود. برای به‌دست آوردن پودر اسرارآمیز، شما باید کارهای خاصی را انجام دهید، که در این لینک به‌طور کامل به آنها پرداخته شده است. 

محراب نابودی (Altar of Destruction)

با وارد شدن به این بخش، شما باید NFTهای خود را (که می‌خواهید قربانی کنید) انتخاب کنید، تا پس از نابود کردن آنها، اسانس را دریافت کنید. این کار در واقع سوزاندن NFT (یا Burning) است و نیاز به تایید شما در کیف پول و پرداخت کارمزد دارد. 

محراب نابودی (Altar of Destruction)
منبع: plantvsundead.substack.com

محراب خلق (Altar of Creation)

با ورود به این قسمت، شما باید NFT مورد نظر را به همراه اسانس انتخاب کنید و آنها را ارتقا دهید. پس از آپگرید کردن، شما می‌توانید ظاهر جدید NFT را به همراه توانایی‌های ارتقا یافته، مشاهده کنید. 

محراب خلق (Altar of Creation)
منبع: plantvsundead.substack.com

حالت Farming 

حالت Farming بازی plants vs undead
منبع: plantvsundead.com

در حالت فارم بازی PVU، شما تنها می‌توانید زراعت کنید و پلنت‌ها و بذرها را پرورش دهید. شما می‌توانید پلنت‌ها را در بازار بازی خریداری کنید و از آنها نگهداری کنید، تا شانس به‌دست آوردن Light Energy یا LE را داشته باشید. لایت انرژی یک ارز درون بازی است که می‌تواند مستقیم به توکن‌های PVU و سیدها تبدیل شود، که این سیدها نیز بعدها به پلنت‌های NFT تبدیل می‌شوند. 

برای شروع این بازی، شما باید پلنت خریداری کنید و آنها را در زمین خود بکارید. سپس باید به آنها آب دهید تا رشد کنند. این Plantها را باید با توکن PVU‌ از مارکت پلیس بازی بخرید. همچنین شما نیاز به لایت انرژی (LE) دارید تا بتوانید ابزارهای مخصوص کشاورزی مانند آب، گلدان و غیره را بخرید. LEها نیز توسط توکن PVU قابل خریداری هستند. پس از این که پلنت‌ها رشد کردند، به شما لایت انرژی پاداش می‌دهند.

در حالت فارمینگ، شما باید از گیاهان خود در برابر تغییرات آب و هوا و کلاغ‌ها مراقبت کنید؛ این موارد باعث نابود شدن پلنت‌های شما می‌شوند. 

مینی‌گیم The World Tree

این مینی گیم یک کوئست روزانه است، که به تمام بازیکنانی که در پرورش این درخت مشارکت می‌کنند، پاداش می‌دهد. هرچه بازیکنان بیشتر در این کوئست مشارکت کنند، پاداش بیشتری دریافت خواهند کرد. 

 • هر روز، بازیکنان به World Tree آب می‌دهند. 
 • پاداش‌ها نیازمند مقدار مشخصی آب هستند، که توسط بازیکنان به درخت داده می‌شوند.  

پلنت‌های بازی PVU

پلنت‌ها و بذرها با رمزارز PVU خریداری می‌شوند. گیاهان دارای کمیابی‌های مختلفی هستند؛ هرچه یک پلنت کمیاب‌تر باشد، قدرت و البته قیمت آن نیز بیشتر می‌شود. همچنین هر Plant تعداد کاربردهای ثابتی در هر حالت بازی دارد. زمانی که این عدد در یک حالت بازی به صفر رسید، پلنت دیگر قابل استفاده در آن Mode نخواهد بود. با این مکانیزم، پلنت‌های جدیدی می‌توانند به بازی اضافه شوند. همچنین در هر دوره از عرضه بذرها (Seed Offering)، گیاهان جدید و منحصربه‌فردی عرضه می‌شوند. 

پلنت‌های بازی PVU
منبع: plantvsundead.com

انواع دیگر پلنت‌ها را می‌بینیم:

پلنت‌های بازی PVU
منبع: plantvsundead.com

مارکت پلیس PVU

شما می‌توانید پلنت‌های خوپ را در مارکت بازی خرید و فروش کنید و حتی آنها اجاره دهید یا وام بگیرید. کارمزد این معاملات ۵ درصد است؛ البته برای بالانس یا متعادل کردن بازار، بازی هر از چند گاهی این درصدها را تغییر می‌دهد. 

مارکت پلیس PVU
منبع: plantvsundead.com

المنت‌ها (عناصر) و انواع پلنت‌ها و آنددها

هر پلنت و Undead متعلق به نوع و عنصر خاصی است. عناصر نشان‌دهنده توانایی‌های Plantها و آنددها هستند و نوع آنها نیز نشان می‌دهند که تا چه حد در برابر عناصر حریف مقاوم هستند. 

المنت‌ها (عناصر) و انواع پلنت‌ها و آنددها
منبع: plantvsundead.fandom.com

در جدول بالا و در ردیف افقی نمودار، عناصر را می‌بینیم که شامل آتش، آب، یخ، صاعقه، باد و غیره هستند. در ردیف عمودی سمت چپ نیز نوع آنها مشخص شده است. از این لینک، می‌توانید کامل درباره عناصر و انواع پلنت‌ها و آنددها مطالعه کنید. 

توکن PVU چیست؟ 

این توکن، رمزارز بومی بازی است، که روی شبکه بایننس اسمارت چین ایجاد شده است. کاربردهای این توکن این موارد هستند: 

 • بازیکنان می‌توانند با این توکن بذرها و پلنت‌ها را بخرند. 
 • گیمرها می‌توانند این رمزارزها را از طریق چت‌ها به یکدیگر ارسال کنند و پلنت‌ها را با یکدیگر مبادله کنند. 
 • در تمامی حالت‌های بازی، این توکن پاداش داده می‌شود. 

طبق اطلاعات کوین مارکت کپ، عرضه کل این رمز‌ارز ۳۰۰ میلیون واحد است که از این مقدار حدود ۵۰ میلیون واحد در گردش است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت PVU برابر با ۰.۰۱۸۸ دلار است. توکن PVU از نظر ارزش بازار، رتبه ۱۴۸۳ را در لیست ارزهای رمزنگاری شده دارد. ارزش کل بازار این ارز بیش از ۹۴۲ هزار دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، ۶۲ هزار دلار بوده است. ارز PVU در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲ (۲۸ خرداد ۱۴۰۱) کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۱۲ دلار و در تاریخ ۲۱ آگوست ۲۰۲۱ (۳۰ مرداد ۱۴۰۰) بیش‌ترین قیمت خود یعنی ۲۵.۴۹ دلار را ثبت کرده است.

رودمپ Plants vs Undead

سه ماهه سوم ۲۰۲۱:

 • وایت لیست پیش‌فروش توکن در ۳۰ ژوئن (۹ تیر ۱۴۰۰) و برگزاری IDO در ۳ جولای (۱۲ تیر ۱۴۰۰).
 • عرضه اولیه سیدها و لندها در ۱۰ جولای (۱۹ تیر ۱۴۰۰). 
 • راه‌اندازی مارکت پلیس در ۱۴ جولای (۲۳ تیر ۱۴۰۰).
 • راه‌اندازی حالت Farm در ۳۱ جولای (۹ مرداد ۱۴۰۰).

فصل چهارم ۲۰۲۱: 

 • نسخه تست نت بازی در ماه سپتامبر (شهریور و مهر ۱۴۰۰).
 • راه‌اندازی حالت‌های Survival و 1v1 به همراه پاداش‌های توکن PVU.
 • دومین عرضه اولیه سیدها (با پلنت‌ها، درختان مادر و لندهای جدید).

سه ماهه اول ۲۰۲۲: 

 • آپدیت و رفع باگ‌های حالت‌های بازی.
 • بهبود UI و UX مارکت پلیس. 

فصل دوم سال ۲۰۲۲:

 • گسترش و توسعه بازی (تاریخ آن مشخص نیست).
 • توسعه حالت‌های جدید بازی به درخواست کامیونیتی (هنوز لانچ نشده‌اند). 

متاسفانه برای ادامه سال ۲۰۲۲، رودمپی ارائه نشده است. 

راه‌های کسب درآمد از بازی Plants vs Undead

 • برنده شدن در بازی‌های PVP.
 • انجام بازی‌های فارمینگ.
 • خرید و فروش NFTها در مارکت پلیس.
 • آپگرید کردن NFTها و فروش آنها.

رقبای بازی PVU

بازی‌های تاور دیفنس زیادی در بازار رمزارزها و بازی‌های سنتی وجود دارند؛ PVU بسیار شبیه به Plants vs Zombies (بازی سنتی) ساخته شده است. از جمله بازی‌های مشابه PVU در بازی‌های بلاکچینی نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد.

پیش‌نیازهای شروع بازی و میزان درآمد Plants vs Undead

این بازی نیاز به سرمایه اولیه کمی دارد. برای شروع، شما باید یک کیف پول متامسک به همراه مقداری BUSD روی شبکه بایننس اسمارت چین، برای تبدیل به توکن‌های این بازی دارید. 

البته مانند بسیاری از بازی‌های کسب درآمدی، شما هرچه بیشتر خرج کنید، درآمد بیشتری نیز خواهید داشت؛ به خصوص در این دوره که در بازار خرسی قرار داریم و قیمت PVU پایین است، می‌توانید آن را بخرید، تبدیل به توکن‌های درون بازی مثل LE و BP کنید و با بازی کردن، درآمد به‌دست بیاورید. همچنین پلنت‌ها و آنددهای مختلفی را نیز می‌توانید با توکن PVU خریداری کنید.

البته ما باید خاطرنشان کنیم که این مطالب، توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیستند. بنابراین هرگونه ضرر و زیان متوجه کاربران خواهد بود؛ پس حتما قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات خود را انجام دهید. 

استفاده از بازی PVU برای کاربران ایرانی

شما می‌توانید با اتصال به VPN به راحتی به انجام این بازی بپردازید. این بازی فعلا روی موبایل (اندروید و IOS) قرار دارد. انجام این بازی بسیار ساده است و بازیکنان از هر سن و سالی می‌توانند آن را انجام دهند؛ تنها موردی که مهم است، آشنایی با شبکه‌های داخل کیف پول متامسک و توانایی ادد کردن شبکه‌ها و توکن‌ها به این کیف پول و شناخت پلنت‌ها و آنددها و نحوه خرید و فروش و آپگرید آنهاست. 

سوالات متداول (FAQ)

سوال و جواب میهن بلاکچین
 • بازی Plants vs Undead چیست؟ 

این یک بازی کسب درآمدی Tower Defence برای موبایل است، که شما باید با قرار دادن پلنت‌ها یا آنددها (بسته به نوع بازی) در جایگاه درست، با دشمنان خود مقابله کنید. 

 • کسب درامد از بازی plant vs undead چگونه است؟ 

این بازی حالت‌های مختلفی دارد که میزان کسب درآمد از هر کدام، متفاوت است. در این ویدیو و مقاله، به آموزش بازی PVU می‌پردازیم.

 • دانلود بازی Plant vs Undead برای اندروید چگونه است؟ 

در صفحه اصلی سایت بازی، با زدن روی دکمه Download (هر حالت بازی را جداگانه باید دانلود کنید) بازی را برای موبایل خود دانلود کنید. پس از زدن دکمه دانلود، می‌توانید اندروید را انتخاب کنید.

 • در کجا آموزش بازی plant vs undead برای اندروید را ببینم؟

در همین ویدیو، ما به آموزش بازی PVU برای اندروید می‌پردازیم و در مقاله نیز نکات تکمیلی را توضیح می‌دهیم. روی سیستم عامل iOS نیز بازی به همین صورت انجام می‌شود. 

جمع‌بندی

PVU یک بازی تاوور دیفنس (Tower Defence) است که شما باید پلنت‌هایی را در زمین خود قرار دهید و از درخت مادر خود، در برابر حمله موجوداتی وحشی به نام Undeadها دفاع کنید. شما می‌توانید NFTهای خود را خرید و فروش کنید، آنها را اجاره کنید یا اجاره دهید و ارتقا دهید. این بازی با برنده شدن در هر مرحله، به شما جایزه می‌دهد. در این ویدیو به آموزش بازی Plants vs Undead پرداختیم و نکات تکمیلی را در مقاله توضیح دادیم. نظر شما درباره این نوع بازی‌ها چیست؟ آیا می‌توان درآمد خوبی از بازی‌های تاور دیفنس به‌دست آورد؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا