مبتدی کیف پول

آموزش کار با کیف پول نیر (NEAR Wallet)

شبکه نیر (NEAR)، شبکه‌ای لایه یک است که به کمک جذب سرمایه‌های فراوان، عملکرد مناسب به کمک شاردینگ، ایجاد استیبل کوین بومی خود (USN) و سوابق درخشان توسعه‌دهندگان اصلی خود بر سر زبان‌ها افتاده است. این شبکه با ایجاد آکادمی و اعطای مشوق‌ به توسعه‌دهندگان، سعی در جذب استعدادها برای ایجاد پروتکل‌های کاربردی در این شبکه است. اما گام اول در استفاده از هر اکوسیستم کریپتویی، کیف پول است. از این رو در این مطلب شما را با کیف پول نیر و دیگر گزینه‌های نگهداری از ارز دیجیتال NEAR آشنا خواهیم کرد و نحوه ایجاد حساب در این کیف پول را به شما آموزش خواهید داد. با میهن بلاکچین همراه باشید

کیف پول‌های نیر پروتکل

آموزش کار با کیف پول نیر
thecryptoinsight.com

با گسترش شبکه NEAR، نیاز به وجود گزینه‌های بیشتر در خصوص انتخاب والت بیش از پیش احساس می‌شود. در حال حاضر متاسفانه گزینه‌های چندانی برای کیف پول‌هایی که از شبکه نیر پشتیبانی کنند وجود ندارد. گزینه‌های پیش رو به شرح زیر است:

  • NEAR Wallet: کیف پول رسمی، غیرحضانتی و آنلاین پروتکل نیر
  • Sender Wallet: کیف پولی افزونه‌ای و غیرحضانتی که به نوعی می‌توان آن را نخستین والت ایجاد شده توسط کامیونیتی نیر دانست.
  • Math Wallet: کیف پولی چندزنجیره‌ای و چندپلتفرمی که از شبکه نیر نیز پشتیبانی می‌کند.
  • Coin98: والتی چند پلتفرمه و چندزنجیره‌ای که از NEAR Protocol پشتیبانی می‌کند.
  • Trust Walletک کیف پول نام‌آشنای تراست ولت نیز این شبکه پشتیبانی می‌کند.

در ادامه این مطلب با آموزش ایجاد اکانت در کیف پول NEAR با شما خواهیم بود.

آموزش ایجاد اکانت در شبکه نیر به کمک NEAR Wallet

شبکه نیر از آدرس‌هایی به فرم حساب‌های کاربری/دامنه‌های اینترنتی (یا اگر بهتر بگوییم سرویس نام اتریوم ENS) استفاده می‌کند؛ برای مثال «Ali.near». از این نام برای دریافت و ارسال رمزارزها می‌توان استفاده کرد و در واقع ترکیب چندین کاراکتری از حروف و اعداد (آدرس عمومی شبکه‌های بلاکچینی) این چنین برای انسان قابل خواندن‌ می‌شود. اما مشابه مفاهیم ذکر شده، این بدین معنی است که در صورت عدم وجود تدابیری برای هزینه‌زا کردن، فرد متخاصمی خواهد توانست تمامی دامنه‌ها را به نام خود ثبت کند. از این رو ایجاد اکانت در بلاکچین نیر نیازمند تامین سرمایه (Funding) اولیه حساب نیز می‌شود. کیف پول Sender به شما اجازه ایجاد یک حساب رایگان را می‌دهد. بنابراین یک گزینه می‌تواند استفاده از این کیف پول برای ساخت حساب و سپس وارد کردن عبارات بازیابی در کیف پول‌ دلخواه باشد. اگر چنین قصدی ندارید، پیش از ساخت اکانت، مقداری (۰.۱ NEAR) از صرافی‌ها تهیه کنید و یا از دوستی بخواهید که برای شما ارسال کند.

ساخت اکانت

ابتدا به آدرس (https://wallet.near.org) مراجعه کنید و سپس بر روی دکمه ساخت اکانت (Create Account) کلیک کنید. NEAR Wallet کیف پولی آنلاین است و کلیدهای خصوصی را در حافظه localStorage مرورگر شما ذخیره می‌کند. به این نکته توجه ویژه داشته باشید که امنیت دستگاه استفاده‌کننده، تضمین‌کننده امنیت نهایی کیف پول شما خواهد بود. امکان همگام‌سازی کیف پول سخت‌افزاری لجر با این حساب وجود دارد.

این پلتفرم در ابتدا از شما خواهد پرسید که به چه روشی می‌خواهید از امنیت اکانت خود مطمئن شوید. در صورت داشتن کیف پول سخت‌افزاری Ledger، این گزینه از دو گزینه دیگر امن‌تر است. در غیر این صورت گزینه Passphrase را انتخاب کنید و ۱۲ کلمه بازیابی را به دقت و در جای امن ثبت کنید. استفاده از ایمیل توصیه نمی‌شود. در این روش کلید خصوصی شما به شکلی خاص و کد شده برای شما ایمیل می‌شود که با داشتن آن قادر خواهید بود دوباره به اکانت خود دسترسی داشته باشید. اگر می‌خواهید از این گزینه استفاده کنید، توجه داشته باشید که پروتکل نیر دیگر نمی‌تواند این ایمیل را دوباره ارسال کند و اگر به هر دلیلی اشخاص دیگری به آن دسترسی پیدا کنند یا بدون بکاپ، ایمیل خود را پاک کنید، هیچ راهی برای دسترسی دوباره به حساب خود نخواهید داشت.

انتخاب روش امن‌سازی حساب
انتخاب روش امن‌سازی حساب
روش کلمات بازیابی
ایمن‌سازی به روش ارسال ایمیل – لینکی به همراه کد فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد. در لینک ارسالی، کلمات بازیابی شما گنجانده شده است.

کلمات بازیابی را به ترتیب یادداشت و در جایی امن نگهداری کنید. برای اطمینان از این کار، در صفحه بعدی از شما خواسته خواهد شد که یکی از کلمات را وارد کنید.

پس از وارد کردن صحیح، با صفحه زیر روبرو خواهید شد. در اینجا دو گزینه متمرکز (Moonpay و UTORG) برای فرستادن NEAR به آدرس موقت (آدرس یک بار مصرف و صرفا برای تامین سرمایه) در کنار آدرس شما موجود است. توکن NEARای که در مرحله نخست تهیه کردید، به آدرس ذکر شده بفرستید.

پس از تایید پرداخت با چنین صفحه‌ای روبرو خواهید شد:

رزرو اکانت
رزرو اکانت

تنها از حروف کوچک انگلیسی، ارقام و خط تیره و آندرلاین می‌توانید در نام حساب کاربری خود استفاده کنید. در صورتی که نام کاربری شما موجود باشد، می‌توانید حساب خود را Claim کنید.

منبع:near.org

پس از انجام مراحل فوق، با چنین تصویری مواجه خواهید شد. این تصویر صفحه اصلی والت شما در والت نیر است.

آموزش کار با کیف پول نیر

والت نیر، امکانات بیشتری همچون ورود دو عاملی (2FA)، استیکینگ و همگام‌سازی تلفن همراه دارد که در آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ورود دو عاملی

برای فعال کردن این امکان حفاظتی، به تب اکانت در بالای صفحه رفته و از قسمت سمت راست، Two-Factor Authentication را فعال کنید.

ورود دو عامل در کیف پول نیر
ورود دو عاملی

در این روش، کیف پول شما عملا بدل به کیف پولی چندامضایی می‌شود؛ بدین ترتیب برای ارسال هر تراکنش، نیاز به تایید دستگاهی ثانویه خواهد بود. با توجه به هزینه استقرار داده‌های قرارداد هوشمند یک کیف پول چندامضایی، ۴ توکن NEAR از موجودی شما برای پوشش این هزینه قفل خواهد شد. در حال حاضر گزینه‌های فعلی به عنوان «تایید ثانویه» شامل ایمیل و SMS است.

با افزودن قابلیت 2FA، ۴ عدد توکن نیر از موجودی شما برای پوشش هزینه قفل خواهد شد
با افزودن قابلیت 2FA، ۴ عدد توکن نیر از موجودی شما برای پوشش هزینه قفل خواهد شد

با انتخاب روش ایمیلی و وارد کردن آدرس ایمیل خود، کد تایید شش رقمی برای شما ارسال خواهد شد. پس از وارد نمودن این کد، عملیات تایید خواهد شد. این چنین، برای فرستادن هر تراکنش، نیاز به وارد کردن کد تاییدی خواهید داشت که از طریق ایمیل مشخص شده، برای شما ارسال می‌شود. نمونه‌ای از این مساله را در باکس زیر مشاهده می‌کنید:

درخواست کد تایید در هنگام ارسال تراکنش در کیف پول نیر
درخواست کد تایید در هنگام ارسال تراکنش در کیف پول نیر

جمع‌بندی

شبکه نیر یکی از شبکه‌های لایه یکی است که اخیرا رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و موفق به ایجاد اکوسیستمی پویا حول خود شده است؛ از این رو بر آن شدیم تا آموزش کار با کیف پول نیر (NEAR Wallet)، که والت رسمی این شبکه است را تهیه کنیم. در این مطلب با نحوه ایجاد حساب و فاندینگ اولیه آن آشنا شدیم و گزینه‌های متفاوت ایمن‌سازی حساب را بررسی کردیم. همچنین نحوه فعالسازی تایید دو عاملی (2FA) در NEAR Wallet را نیز با یکدیگر دیدیم.

تجربه شما در استفاده از NEAR Wallet چیست؟ آیا استفاده از آن را به دیگران توصیه می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
Near

نوشته های مشابه

14 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا