متوسط سیستم‌های کسب درآمد

با ۶ مورد از بهترین پروتکل ‌های شبکه NEAR آشنا شوید

پروتکل NEAR یکی از سریع‌ترین شبکه‌های گواه اثبات سهام (PoS) است که از فناوری شاردینگ بهره می‌برد. کارمزد تراکنش کمتر از ۰.۰۱ دلار، نهایی شدن تراکنش زیر ۲ ثانیه و قدرت پردازش ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه، نیر را به یکی از بهترین پروتکل‌های لایه یک برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل می‌کند. در این مقاله ۶ مورد از بهترین پروتکل‌ های NEAR را معرفی کرده و نحوه کارکرد آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

آشنایی با بهترین پروتکل ‌‌های شبکه NEAR

آشنایی با بهترین پروتکل ‌‌های شبکه NEAR

نیر (NEAR) نمونه‌ای بلاکچین‌های نسل سوم است که هدف آن غلبه بر چالش‌های ۳گانه مقیاس‌پذیری و ارائه ابزارهای قدرتمند به توسعه‌دهندگان برای راه‌اندازی پروتکل‌های سریع و قدرتمند است. پروتکل NEAR موفق به جذب سرمایه ۱۸۳ میلیون دلاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیری و قدری همچون Coinbase Ventures، a16z ،Pantera ،IOSG Venture و Alameda شده است. یکی از زیرساخت‌های کاربردی پروتکل NEAR بریج رنگین کمان یا Rainbow است که امکان انتقال توکن‌ شبکه‌های اتریوم و NEAR را به یکدیگر فراهم می‌کند. ارورا (Aurora) ماشین مجازی پروتکل NEAR است که به‌طور کامل با شبکه اتریوم و ابزارهای آن سازگاری دارد.

بیش از ۳۵۰ پروژه کریپتویی مختلف در بستر این شبکه راه‌اندازی شده است که از محبوب‌ترین‌های آن می‌توان به رف فایننس (Ref Finance)، بارو (Burrow)، پاراس (Paras)، اسکای وارد (Skyward) و آکادمی نیر (NEAR ACADEMY) اشاره کرد. در حال حاضر ارزش کل قفل شده در شبکه نیر ۴۹۴.۸۳ میلیون دلار است. در ادامه به معرفی بهترین پروتکل های NEAR خواهیم پرداخت.

صرافی غیرمتمرکز Ref Finance

صرافی غیرمتمرکز Ref Finance -
بهترین پروتکل های near
Source: Cointelegraph

رف فایننس (Ref Finance) در سال ۲۰۲۱ توسط ایلیا پولوسوکین (Illia Polosukhin)، هم‌بنیان‌گذار پروتکل NEAR راه‌اندازی شد. ریف فایینس یک صرافی غیرمتمرکز مدل بازارساز خودکار (AMM) است که امکان معامله توکن‌های استاندارد NEP-141 را فراهم می‌کند. مقدار ارزش کل قفل شده در این پروتکل در حال حاضر ۲۸۰ میلیون دلار است. از امکانات دکس Ref Finance می‌توان به سرویس سواپ توکن، استخر‌های نقدینگی، فارم و استخر استیکینگ یا سپرده‌گذاری اشاره کرد. در حال حاضر فی معاملات در ریف فایننس بین ۰.۳ تا ۰.۵ درصد (با توجه به استخرها) متغیر است. ۸۰ درصد کارمزد سواپ به تامین‌کنندگان نقدینگی، ۱۶ درصد به پروتکل و ۴ درصد به رفررال تعلق می‌گیرد.

ریف (REF) رمزارز حاکمیتی پروژه ریف فایننس است که با استاندارد NEP-141 ساخته شده است. حداکثر عرضه و عرضه کل این توکن ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است.

کاربردهای توکن Ref

 • کسب درآمد از پروتکل: کاربران با استیکینگ توکن REF، از کارمزدهای پروتکل درآمد خواهند داشت.
 • تامین نقدینگی: کاربرانی که تامین نقدینگی استخرهایی که یکی از جفت ارزهای آن REF باشد را تامین می‌کنند، از کارمزد سواپ سهم خواهند داشت.
 • فارم: با استیکینگ LP توکن در فارم‌های مختلف، درآمد مضاعف خواهید داشت.
 • حاکمیت (تحت توسعه): کاربران می‌توانند با استیکینگ  xREF در حاکمیت پروژه مشارکت کرده و به پروپوزال‌ها رای بدهند.

سرمایه‌گذاران Ref Finance

 • Jump Crypto
 • Alameda Research
 • Dragonfly Capital
 • D1 Ventures
 • OKX BlockDream Ventures
 • Kucoin Ventures
 • SevenX Ventures
 • Woo Network
 • Move Capital
 • Puzzle Ventures

پلتفرم وام‌دهی Burrow

بارو (Burrow) یک پلتفرم وام‌دهی (Lending) غیرمتمرکز و خودکار مشابه Aave و Compound است. همچنین هدف آن افزودن لایه نقدینگی برای دارایی‌های بابهره، به‌ویژه استیکینگ مشتقاتی همچون stNEAR و stETH است. در حال حاضر امکان وام‌دهی و وام‌گیری USDC ،USDT ،DAI ،wNEAR ،WBTC ،ETH و stNEAR فراهم است. BRRR توکن حاکمیتی پروتکل Burrow است و به‌عنوان پاداش به کاربران داده می‌شود. در استخر استیکینگ xBRRR که بزودی راه‌اندازی می‌شود، کاربران قادر خواهند بود که BRRR را استیک کرده و xBRRR دریافت کنند.

در حال حاضر ارزش کل قفل شده در پروتکل بارو ۱۳۱.۲۳ میلیارد دلار است. نحوه تخصیص توکن BRRR را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

نحوه تخصیص توکن BRRR

مارکت پلیس Paras

مارکت پلیس Paras

پاراس (Paras) بازار معاملاتی آثار هنری دیجیتال است که در قالب توکن‌های NFT ارائه می‌شوند. پرداخت کارمزد، خرید و فروش NFT به‌وسیله کوین NEAR انجام می‌شود. پلتفرم پاراس کار خود را با لیست کردن کارت‌های آثار هنری دیجیتال که از کارت‌های بازی (کارت‌های تصاویر فوتبالیست‌ها که در کودکی جمع‌آوردی می‌کردیم را به یاد بیاورید) الهام گرفته بود، آغاز کرد و سپس سراغ آثار هنری شامل تصاویر چهره‌های فانتری و اساطیری، سبک‌های سوررئالیستی، تصاویر دستنویس و منظره رفت. فرمت آثار هنری موجود در پاراس به‌صورت تصاویر پرتره عمودی ۸۹:۶۴ و حداکثر حجم فایل ۳۰ مگابایت است. در حال حاضر پاراس تنها از فرمت‌ عکس png، jpg، jpeg، gifs و غیره پشتیبانی می‌کند. کارمزد تراکنش در مارکت پلیس Paras به نسبت بالا و ۵ درصد است.

توکن پاراس (PARAS) رمزارز کاربردی مارکت پلیس پاراس است. عرضه کل این توکن ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد بوده که از این مقدار ۲۷,۸۱۱,۱۱۱ واحد پاراس در گردش است. می‌توانید پاراس را در این پلتفرم استیک کرده و تا ۸۱.۳۳ درصد APR بگیرید. قیمت PARAS در حال حاضر ۰.۱۹ دلار است. هولدرهای پاراس در برنامه وفاداری که شامل وایت لیست شدن و نسخه فیزیکی محصولات به تعداد محدود است، بهره‌مند خواهند شد.

لانچ‌پد Skyward

لانچ‌پد Skyward - معرفی بهترین پروتکل‌ های شبکه NEAR

اسکای وارد (Skyward) پلتفرم لانچ پد است که امکانات عرضه توکن و برگزاری رویدادهای عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) را برای پروژه‌های کریپتویی فراهم می‌کند. از مزایای این پلتفرم می‌توان به عرضه توکن بدون نقدینگی، مکانیزم قیمت‌یابی مقاوم در برابر سیبل اتک (Sybil) و حمله ربات‌ها اشاره کرد.

SKYWARD توکن بومی پلتفرم Skyward Finance است و مقدار عرضه کل آن ۱ میلیون واحد است. ۹۰ درصد عرضه کل توکن‌های SKYWARD در مزایده آزاد در پلتفرم فروخته خواهند شد. عواید حاصل از آن علاوه‌ بر کارمزدهای جمع‌آوری شده (۱ درصد از کارمزد هر فروش) مستقیما به خزانه‌داری اسکای وارد واریز می‌شود.

پلتفرم لیکویید استیکینگ Metapool

پلتفرم لیکویید استیکینگ Metapool

متاپول (Metapool) پروتکل لیکویید استیکینگ شبکه NEAR است. لیکویید استیکینگ جایگزینی برای استیکینگ سنتی است. کاربران می‌توانند هر مقدار توکن NEAR را استیک کرده و بدون نیاز به انتظار برای ایجاد سود مرکب طی ۵۲ تا ۶۵ ساعت پاداش مضاعف دریافت کنند. یعنی فورا می‌توانید NEAR را استیک یا برداشت کنید. کارمزد سواپ این پلتفرم بسته به نقدینگی و مبلغی برداشت بین ۰.۳ درصد تا ۳ درصد است. همچنین می‌توانید برای برداشت بدون کارمزد، ۲ الی ۳ روز صبر کنید.

با استیکینگ توکن‌های NEAR در متا پول از استراتژی‌های خودکار استیکینگ بهره‌مند شده و توکن staked NEAR یا stNEAR دریافت می‌کنید. stNEAR نماینده توکن NEAR استیک شده است. از این توکن‌های ثانویه می‌توانید در DeFi NEARverse استفاده کرده یا هر زمان که خواستید به توکن NEAR مجددا تبدیل کنید. توکن حاکمیتی متاپول META نام دارد که در حال حاضر ارزشی جز حق رای و مشارکت در تصمیم‌گیری‌های پلتفرم را ندارد.

سایت NEAR ACADEMY

سایت NEAR ACADEMY دوره‌های آموزشی تعاملی و رایگان برای برنامه‌نویس‌هایی که درصدد ادغام اپلیکیشن‌های خود با بلاکچین هستند، برگزار می‌کند. پس از پایان دوره‌ها می‌توانید از این سایت گواهینامه NFT بگیرید. همچنین پس از پایان کورس آموزشی برای شما حساب در شبکه اصلی NEAR ساخته می‌شود و می‌توانید به جامعه توسعه‌دهندگان شبکه NEAR در گیت هاب بپیوندید.

جمع‌بندی

پروتکل‌های دیفای شبکه NEAR هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. با این حال تعداد قابل توجهی Dapp به‌ویژه در کتگوری وام‌دهی راه‌اندازی شده‌اند که بر سر حجم معاملات و TVL بیشتر با یکدیگر نبرد می‌کنند. در این مقاله به معرفی ۶ مورد از بهترین پروتکل های NEAR پرداختیم که در طول ۶ ماه گذشته بیشترین توجه را به خود جلب کردند. با توجه به حمایت‌های مالی سنگین سرمایه‌گذاران شبکه نیر از توسعه‌دهندگان این شبکه، پیش‌بینی می‌شود چند ماه پررونقی در انتظار پروژه‌های این اکوسیستم باشد.

شما کدام یک از پروتکل های NEAR را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
skyward.financeparas.idapp.burrownear.academymetapoolref.finance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا