کریپتو کده

استیبل کوین USN چیست؟ بررسی رمزارز با ثبات شبکه Near

استیبل کوین عنصری مهم در دنیای ارز دیجیتال است و نیر (Near) یکی از شبکه‌های قدرتمند بلاکچینی؛ ترکیب این دو در کنار هم USN را ایجاد کرده که هیجان‌انگیز است. NEAR Protocol به واسطه پلتفرم‌ها و برنامه‌های جدیدش ترند شده و سر زبان‌ها افتاده است. یکی از اقدامات اخیر و مهم شبکه نیر،‌ راه‌اندازی رمزارز باثبات نیتیو بوده است که می‌تواند تاثیر زیادی در رشد این شبکه و اکوسیستم دیفای آن داشته باشد. در این مقاله به این که استیبل کوین USN چیست و چطور کار می‌کند خواهیم پرداخت. هم‌چنین نقشه راه، تیم سازنده و راه دریافت آن نیز بررسی خواهد شد. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

استیبل کوین USN چیست؟

استیبل کوین USN چیست
منبع: cryptotimes.io

ارز دیجیتال USN استیبل کوین الگوریتمی و بومی شبکه Near است که ارزش آن برابر با ۱ دلار آمریکا است. USN توسط سازمان خودمختار غیرمتمرکز Decentral Bank با یک سیاست پولی الاستیک طراحی شده است و از مکانیسم‌های مختلف تثبیت قیمت از جمله قرارداد هوشمند On Chain برای آربیتراژ جفت ‌ارز NEAR/USN و استخر StableSwap با سایر استیبل‌کوین‌ها استفاده می‌کند.

به کمک مواردی که گفته شد، USN هم تمام مزایای ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین را دارد و هم گزینه‌ای مناسب برای تراکنش‌های روزمره خواهد بود. یک نکته مهم این است که راه‌اندازی رمزارز USN روی نیر، ثبات بیشتری را برای کل اکوسیستم و همچنین خود ارز دیجیتال NEAR درپی خواهد داشت.

در آینده کاربران می‌توانند در قالب USN وام بگیرند، این رمزارز را در تعدادی از صرافی‌ها معامله کنند و از کیف پول‌های موجود در اکوسیستم NEAR با یک کلیک مستقیما سواپ بین NEAR و USN را انجام دهند. همچنین برای بیزینس‌ها ابزارهای اضافی وجود خواهد داشت، به نحوی که دریافت پول در قالب USN را بسیار ساده می‌کند.

استیبل کوین USN چطور کار می‌کند؟

به طور کلی تا به حال ۴ رویکرد برای ایجاد استیبل کوین‌ها استفاده شده است که عبارتند از:

  • پشتیبانی کردن با دلار واقعی مثل تتر و USDC. ریسک این حالت واضح و مرتبط با ساختار متمرکز نهادی است که از رمزارز پشتیبانی می‌کند.
  • پشتیبانی کردن با کریپتوهای وثیقه‌شده مثل DAI. مشکل اصلی در این حالت وثیقه‌گذاری بیش از حد است که بازدهی مالی را کاهش می‌‌دهد.
  • نیمه الگوریتمی مثل FRAX. بخشی با وثیقه کریپتویی پشتیبانی شده و بخش دیگر تا حدودی وابسته به ارزهای دیجیتال دیگری است که در صرافی‌ها معامله می‌شود. این سیستم نسبتا پیچیده است و هنوز مورد پذیرش گسترده قرار نگرفته است.
  • کاملا الگوریتمیک مثل FEI و Terra. بهترین مثال ترا است که از مکانیزم آن‌چین آربیتراژ Terra و LUNA استفاده می‌کند.
قرارداد هوشمند USN
منبع: USN Whitepaper

Decentral Bank با استفاده از Currency Board یا هیات ارزی (نهادی که وظیفه حفظ ارزش یک دارایی در برابر دارایی‌های دیگر را دارد) از یک رویکرد جدید در طراحی استیل‌کوین‌های الگوریتمیک استفاده کرده است تا وثیقه‌گذاری کامل و کارایی سرمایه برای کاربران را تضمین کند. مکانیزم اصلی تثبیت قیمت USN بر اساس یک قرارداد هوشمند آنلاین است که اجازه مبادله NEAR با USN را با قیمت لحظه‌‌ای NEAR به دلار می‌دهد. در این معامله قیمت USN همیشه ۱ دلار است. این رویکرد یک فرصت آربیتراژ همیشگی را فراهم می‌کند. ۴ عامل در ثبات قیمت USN دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. آربیتراژ

آربیتراژ در USN
منبع: USN Whitepaper

می‌توان گفت آربیتراژ مکانیسم اصلی پایدارسازی قیمت است و همه چیز در آن خیلی ساده و روشن است، البته زمانی کامل‌تر اتفاق می‌افتد که USN در صرافی‌های مختلف لیست شود. به عنوان مثال فرض کنید قیمت کمتر از یک دلار، ۹۹ سنت باشد. یک شخص می‌تواند با پرداخت ۹۹ دلار،‌ ۱۰۰ USN از یک صرافی خریداری کند. سپس در قرارداد هوشمند با پرداخت ۱۰۰ USN،‌ معادل ۱۰۰ دلار  NEAR مطابق با قیمت لحظه‌ای دریافت کرده و با فروش آن به صرافی ۱ دلار سود کسب کند. این فرصت آربیتراژ و کسب سود برای کاربران،‌ در نهایت منجر به ثابت شدن قیمت USN در محدوده یک دلار می‌شود. هم‌چنین باید گفت که USNهایی که وارد قرارداد هوشمند می‌شوند،‌ سوزانده خواهند شد.

۲. صندوق ذخیره USN

صندوق ذخیره USN
منبع: USN Whitepaper

صندوق ذخیره (Reserve Fund)‌ به نوعی هسته پروژه است. هر بار که USN ضرب (Mint) می‌شود، صندوق ذخیره با NEAR پر می‌شود. در فاز راه‌اندازی نیز میزانی NEAR وثیقه شده تا USN تولید شود. سپس USNهای ضرب شده در قبال سایر استیبل‌کوین‌ها همچون تتر فروخته شده و این مقادیر به صندوق ذخیره واریز می‌شوند. به این ترتیب USNهای ضرب شده، با نیر و سایر استیبل‌کوین‌‌های موجود در صندوق ذخیره پشتیبانی می‌شود.

بنابراین میزان USN مینت شده اولیه با دو برابر میزان آن (نیر به ارزش آن و سایر استیبل‌کوین‌ها به همان ارزش) پشتیبانی می‌شود که این موضوع نقدینگی نهایی برای پشتیبانی از قیمت ثابت USN را فراهم می‌کند. USNهای جدید نیز با تقاضای بازار و وثیقه‌کردن NEAR مینت خواهند شد.

۳. هیات ارزی (Currency Board)

هیات ارزی USN
منبع: USN Whitepaper

همانطور که قبلا ذکر شد، Decentral Bank تصمیم گرفته است از مدل کلاسیک هیات ارزی برای تثبیت نرخ ارز USN استفاده کند. هیات ارزی یک مرجع پولی و همچنین یک اصل است که برای حفظ نرخ مبادله ثابت بین ارزها کاربرد دارد. یکی از بهترین نمونه‌ها هنگ‌کنگ است که پول ملی آن با استفاده از اصل هیات ارزی به دلار آمریکا متصل است. تصویر بالا نشان می‌دهد که وقتی USN در حال ضرب یا سوزاندن است، NEAR و سایر استیبل‌کوین‌ها در صندوق ذخیره به ترتیب افزایش یا کاهش می‌یابند.

بخش NEAR صندوق ذخیره در قرارداد هوشمند اصلی آن‌چین برای نوسانات فوری و کوچک‌تر بازار و تامین نقدینگی USN استفاده می‌شود. بخش استیبل‌کوین‌ها به عنوان مکانیزم مبتنی‌بر وثیقه برای نوسانات بزرگ‌تر بازار استفاده می‌شود.

طبق تحقیقات صورت‌گرفته ثابت شده است که نوسانات ارزهای فیات تاثیر چندانی روی نوسانات استیبل‌کوین‌هایی که به آن‌ها پگ (Peg) شده‌اند ندارد، اما نوسانات قیمت بیت کوین نسبت به دلار تاثیر قابل توجهی روی نوسانات رمزارزهای پگ شده به دلار می‌گذارد. بنابراین برای حفظ پیوند قوی بین رمزارز باثبات و ارزی که به آن وابسته شده، می‌توان پشتوانه کافی از رمزارزی که رفتار مشابه با استیبل‌کوین در مقابل بیت کوین دارد ایجاد کرد. توضیح کامل این مطلب را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

بر اساس تحقیقات شرح‌داده‌شده، از USDT به عنوان اولین استیبل‌کوین در سبد صندوق ذخیره استفاده شده است. برای تخمین نزدیک‌تر از ذخایر استیبل‌کوین مورد نیاز در زمان راه‌اندازی، Decentral Bank تعدادی شبیه‌سازی از تکامل صندوق ذخیره در زمان را بر اساس گذشته بازار و داده‌های معاملاتی NEAR انجام داده است. بر این اساس در ۴۵۲ موقعیت مختلف،‌ حداقل حجم استیبل‌کوین مورد نیاز برای شروع اندازه‌گیری شده است و در نهایت به این نتیجه رسیده‌اند که ۱ میلیارد دلار باید درنظر گرفته شود.

۴. StableSwap

استیبل سواپ در USN
منبع: USN Whitepaper

Ref Finance یک صرافی غیرمتمرکز با یک بازارساز خودکار (AMM) است و استخرهای بهینه‌شده برای مبادله دارایی‌های با قیمت مشابه (StableSwap) را ارائه می‌دهد. هنگامی‌که یک استخر نقدینگی از استیبل‌کوین‌ها در StableSwap ایجاد شود، سیستم به طور خودکار اجزای تشکیل‌دهنده آن را متعادل کرده و نرخ مبادله استیبل‌کوین‌های ارائه‌شده را در سطح ۱ به ۱ نگه می‌دارد.

قرارداد هوشمند Decentral Bank یک استخر نقدینگی از USN و استیبل‌کوین‌های موجود در صندوق ذخیره را در StableSwap ایجاد کرده و از آن به عنوان یکی از عوامل ثابت‌نگه‌داشتن قیمت USN استفاده می‌کند. به عنوان مثال یک استخر نقدینگی با جفت رمزارز USN/USDT ایجاد می‌شود که بخش USN آن با رمزارزهای مینت شده در قراداد هوشمند پر می‌شود. تا زمانی که این USNها واقعا خریداری نشده باشند، در کنترل پروتکل هستند، در گردش نبوده و نیازی به وثیقه بیشتر در صندوق نیست. زمانی که خرید انجام شود،‌ تترهای دریافت شده به عنوان وثیقه در صندوق ذخیره عمل خواهند کرد.

استخر نقدینگی StableSwap به طور کامل به صورت غیرمتمرکز با قرارداد هوشمند Decentral Bank مدیریت می‌شود. این قرارداد می‌تواند به طور خودکار USN بیشتری را زمانی که مقدار موجود در استخر به دلیل افزایش تقاضا کاهش می‌یابد، مینت کند یا زمانی‌که تقاضا در حال کاهش است بخشی از آن را از استخر خارج کند. 

معرفی تیم ایجاد کننده USN 

همانطور که اشاره شد،‌ Decentral Bank ایجاد رمزارز با ثبات شبکه نیر را به عهده داشته است. Decentral Bank یک دائو است که وظیفه توسعه و پشتیبانی استیبل‌کوین‌های بومی شبکه Near را به عهده دارد و USN اولین آن‌ها است. این دائو قراردادهای هوشمند USN و صندوق ذخیره آن را مدیریت می‌کند.

یکی از اتفاقاتی که در این دائو می‌افتد، حاکمیت بر قسمت NEARهای صندوق رزرو است. DAO می‌تواند رای دهد تا NEARهای صندوق ذخیره استیک شده و پاداش آن بین کاربران پروتکل‌هایی که با USN یکپارچه شده‌اند توزیع شود.

بررسی نقشه راه USN

مطابق با نقشه راه مختصری که برای استیبل کوین USN ارائه شده،‌ توسعه آن در ۵ فاز اتفاق می‌افتد که عبارتند از:

  • فاز صفر: Decentral Bank برای پشتیبانی از فاز راه‌اندازی و تامین نقدینگی اولیه کمک مالی دریافت می‌کند. مبادله USN با NEAR از طریق کیف پول تحت وب و در Ref Finance امکان‌پذیر است.
  • فاز ۱: یکپارچه شدن و استفاده از USN در پروتکل‌های مختلف اکوسیستم نیر
  • فاز ۲: لیست شدن USN در صرافی‌های متمرکز مختلف
  • فاز ۳: توسعه به سایر زنجیره‌ها و مولتی‌چین شدن USN
  • فاز ۴: ادغام USN در لایه پروتکل به عنوان دارایی بومی Near و استفاده به عنوان هزینه گس و کارمزدهای فضای ذخیره‌سازی

از کجا می‌توان USN به دست آورد و کیف پول مناسب آن کدام است؟

برای به دست آوردن USN سه راه وجود دارد. روش اول سواپ کردن مستقیم NEAR به USN در کیف پول است. روش دوم خرید USN با استیبل کوین تتر است که Ref Finance از آن پشتیبانی می‌کند. روش سوم که هنوز در دسترس نیست، خرید USN از طریق صرافی‌های متمرکز و صرافی‌‌های غیرمتمرکز روی زنجیره‌های دیگر است.

برای نگهداری USN باید سراغ کیف پول پروتکل نیر یعنی NEAR Wallet رفت. این کیف پول را از سایت رسمی نیر می‌توان نصب کرد.

جمع‌بندی

NEAR Protocol یکی از پروژه‌های قدرتمند در دنیای کریپتوکارنسی است که شاید کمی از رقبای خود عقب مانده باشد، اما این روزها به شدت مشغول توسعه و به‌روزرسانی است و اخبار جذابی از آن منتشر می‌شود. رمزارز باثبات USN یکی از قدم‌های بزرگ نیر برای رشد و قدرت گرفتن اکوسیستم آن است که به تازگی راه‌اندازی شده است. در این مقاله در مورد این که استیبل کوین USN چیست و نحوه کارکرد آن صحبت کردیم. همچنین تیم ایجاد کننده، نقشه راه، صرافی و کیف پول مناسب آن نیز بررسی شد.

فکر می‌کنید راه‌اندازی این رمزارز باثبات چه تاثیری روی اکوسیستم و قیمت نیر خواهد گذاشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
decentral-bank

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا