مقالات

نهنگ ها چگونه بازارهای ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بازار های ارز دیجیتال تحت تاثیر گستره وسیعی از عوامل قرار دارند. علاوه بر عواملی مانند قوانین حکومتی، سیکل های سرمایه گذاری و FUD (ترس، عدم یقین و شک)، یک عامل کلیدی دیگر که این بازار ها را تحت تاثیر قرار می دهد، فعالیت افرادی است که اصطلاحا نهنگ ها نامیده می شوند. نهنگ به شخصی گفته می شود که مقدار بسیار بالایی سرمایه برای سرمایه گذاری در بازار های ارز دیجیتال دارد. به این افراد نهنگ می گویند زیرا که نهنگ ها بزرگترین موجودات داخل اقیانوس ها می باشند، بنابراین نهنگ های ارز دیجیتال بزرگترین بازیگران بازار های ارز دیجیتال می باشند.

اگرچه تعدادی از سرمایه گذاران فردی نیز نهنگ هستند اما این نهنگ ها می توانند گروه ها یا شرکت هایی مانند صندوق های سرمایه گذاری یا اتحادیه ها باشند. هر شخص حقیقی یا حقوقی که دارای سرمایه بسیار بالایی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال باشد را می توان نهنگ به حساب آورد.

نهنگ های شناخته شده ارز دیجیتال

افراد و گروه هایی وجود دارند که در حال حاضر به عنوان نهنگ شناخته شده اند. تعدادی از شناخته شده ترین نهنگ های بیت کوین که فرد می باشند شامل موارد زیر هستند:

ناکاموتو خالق اصلی بیت کوین است و گفته می شود که حدود یک میلیون بیت کوین را دارا می باشد. اگرچه می توان او را از لحاظ فنی یک نهنگ محسوب کرد اما غیر محتمل به نظر می رسد که او حداقل یکباره همه ذخیره بیت کوین خود را خالی کند.

دوقلو های وینکلواس گفته می شود که صد ها هزار بیت کوین را دارا می باشند. این دوقلو ها بیت کوین را به عنوان سرمایه گذاری خریدند، بنابراین این احتمال می رود که در زمان خاصی در آینده دارایی های خود را بفروشند. برای نشان دادن اهمیت سرمایه گذاری آنها باید گفت که یکصد هزار بیت کوین در حال حاضر ارزشی در حدود ۱۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار دارد. این کامرون و تایلر را به همراه ناکاموتو تبدیل به میلیاردر های بیت کوینی می کند.

بسیاری از نهنگ های فردی برجسته دیگر نیز به زودی می توانند تبدیل به میلیاردر های بیت کوینی شوند، به شرطی که قیمت بیت کوین روند رو به بالای خود را ادامه دهد. علاوه بر نهنگ های شناخته شده فردی ارز دیجیتال، تعدادی از نهنگ های شناخته شده وجود دارند که گروه و شرکت می باشند. این گروه ها نیز مقادیر زیادی بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال را کنترل می کنند و آنها شامل موارد زیر می باشند:

گروه سرمایه گذاری Fortress

صندوق بیت کوینی Pantera

آیا حکومت ایالات متحده نیز یک نهنگ می باشد؟

 

نهنگ ۱

در واقع، زمانی حکومت ایالات متحده نیز یک نهنگ بود زیرا آنها تقریبا ۱۴۴۰۰۰ بیت کوین را از یک سایت مبادله غیر قانونی کالا یعنی Silk Road مصادره کرده بودند. حکومت ایالات متحده Silk Road را به دلیل چیز های غیر قانونی که در این سایت فروخته می شد مانند مواد مخدر، اسلحه و مهمات تعطیل کرد.

وقتی که ایالات متحده این سایت را تعطیل کرد، حدودا ۱۴۴۰۰۰ بیت کوین را به تصاحب خود درآورد که به زودی اقدام به فروش آن کرد. حکومت ایالات متحده تقریبا ۴۸ میلیون دلار از فروش این بیت کوین ها کسب کرد. وقتی که حکومت ایالات متحده همه بیت کوین های تحت کنترل خود را فروخت، قیمت وقت بیت کوین تنها ۳۳۴ دلار بود. اگر ایالات متحده تنها چند سال دیگر برای فروش صبر کرده بود، به جای ده ها میلیون دلار، میلیارد ها دلار کسب می کرد.

تاثیر نهنگ ها بر بازار

فعالیت نهنگ ها می تواند تاثیر برجسته ای بر بازار های ارز دیجیتال داشته باشد که از جمله آنها می توان به قیمت های فردی کریپتو و سرمایه بازار اشاره کرد. وقتی که نهنگ ها ترید می کنند، اغلب ده ها و یا حتی صد ها میلیون دلار جابجا می شود. این سفارش های عظیم خرید یا فروش می تواند منجر به تغییر قیمت برجسته و ناگهانی شود. وقتی که یک خرید عظیم انجام می شود، قیمت یک ارز دیجیتال خاص می تواند بسیار بالا برود زیرا چنین امری این سیگنال را به بازار می فرستد که تقاضا برای این دارایی خاص بالاتر رفته است.

وقتی که نهنگ ها فروش عظیمی را انجام می دهند، قیمت می تواند در جهت متضاد حرکت کند زیرا آن سیگنال متضاد را به بازار می فرستد و باعث می شود که چنین به نظر برسد که این دارایی خاص تخلیه شده است. اساسا وقتی نهنگ ها خرید و فروش های عظیمی انجام می دهند، آنها می توانند بازار را تحت تاثر قرار دهند و به دنبال آنها سیل عظیمی از سفارش های خرید یا فروش ایجاد خواهد شد.

تخمین زده می شود که تقریبا ۴۰درصد همه بیت کوین های موجود توسط تقریبا ۱۰۰۰ نفر نگهداری می شود. با توجه به این که افراد کمی تقریبا اکثریت بیت کوین ها را دارا می باشند، هر گونه خرید و یا فروش برجسته از جانب این سرمایه گذاران عظیم می تواند بازار بیت کوین را در هر جهتی حرکت دهد.

پتانسیل دستکاری

این حقیقت که درصد بالایی از بازار های ارز دیجیتال در کنترل تعداد محدودی نهنگ می باشد، برای بعضی این ترس را ایجاد می کند که ارز های دیجیتال مستعد دستکاری می باشند. حتی اگر تعداد محدودی نهنگ با همدیگر تبانی کنند تا یک سفارش فروش عظیم ایجاد کنند، آنها می توانند قیمت یک ارز دیجیتال خاص را به طور برجسته ای پایین بیاورند. سپس آنها می توانند در قیمت پایین آمده دوباره آن ارز را بخرند و این ارز دیجیتال خاص را از چنگ ماهی های کوچک درآورند. ماهی های کوچک افرادی هستند که تنها مقادیر کمی ارز دیجیتال را دارا می باشند.

در جامعه ارز دیجیتال در مورد مساله دستکاری در بازار مباحثه وجود دارد و احساسات و نگرش های متنوعی به نسبت این قضیه مطرح است. بعضی بر این باورند که دستکاری ارز دیجیتال خیلی واقعی است، افراد دیگری فکر می کنند که چنین نیست و افرادی هم فکر می کنند که این دستکاری ها ممکن است واقعی باشند که در این صورت اهمیت چندانی ندارند.

نظر افراد در مورد این قضیه هرچه که باشد، نمی توان انکار کرد که بازار های ارز دیجیتال فراز و نشیب های شدیدی را تجربه می کنند. در واقع، نوسانات قیمت در فضای ارز دیجیتال به قدری شدید است که ارز های دیجیتال را تبدیل به یکی از پرنوسان ترین دارایی های جهان کرده است و در نتیجه معامله این دارایی ها نیز بسیار پرریسک می باشد.

اهمیت نوسان های قیمت ایجاد شده توسط نهنگ ها

 

نهنگ ۲

بیت کوین در تاریخ تقریبا ۹ تا ۱۰ ساله خود از نوسانات عظیم قیمت گذر کرده است. یکی از این نوسانات وقتی بود که قیمت بیت کوین از حدود ۲۰۰۰۰دلار به تقریبا ۹۰۰۰ دلار سقوط کرد و در عرض چند هفته بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

علی الرغم افت قیمت های برجسته ای که بیت کوین و ارز های دیجیتال مشابه به طور دوره ای تجربه می کنند، بسیاری از این ارز ها به نظر می رسد که سریعا بهبود پیدا می کنند. در اواخر تابستان ۲۰۱۷، بیت کوین از ۵۰۰۰ دلار به حدود ۳۳۰۰ دلار سقوط کرد. سپس سریعا برگشت و قصد دارد به زودی قله های جدید قیمت را ثبت کند. این به نظر می رسد که الگوی اصلی ارز های دیجیتال باشد؛ آنها به طور ناگهانی فرو می ریزند و سپس سریعا بهبود پیدا می کنند و ارزش آنها بیش از ارزش قبل از افت می شود.

در این حالت این سنهنگ مطرح می شود که دستکاری یا فعالیت نهنگ ها واقعا تا چه اندازه اهمیت دارد؟ به نظر می رسد جواب این باشد که چنین چیز هایی در کوتاه مدت می توانند بر ارز دیجیتال تاثیر بگذارند اما در دراز مدت، ارز های دیجیتال خود را از قید چنین تاثیراتی آزاد می کنند.

دارایی نهنگ ها چه می شود؟

در حالی که بعضی از نهنگ ها دوست دارند معاملات بزرگی را انجام دهند و سود های کوتاه مدت کسب کنند، دیگران دوست دارند که دارایی های خود را نگه دارند. دوقلو های وینکلواس مثال برجسته ای از نهنگ های دسته دوم می باشند. کامرون و تایلر گزارش داده اند که آنها از لحظه سرمایه گذاری ۱۱ میلیون دلاری خود در بیت کوین تا به امروز، حتی یک بیت کوین را هم نفروخته اند. آنها این سرمایه را از مارک زاکربرگ به دنبال دعوی حقوقی دزدی دارایی عقلانی فیسبوک دریافت کردند.

به احتمال زیاد بسیاری از نهنگ های دیگر نیز اقدام به نگهداری کوین های خود کرده اند. در نهایت افرادی که مایل به سرمایه گذاری کلان در بیت کوین و یا دیگر ارز های دیجیتال در روز های اولیه بوده اند، احتمالا افرادی هستند که بیشترین اعتقاد را به ارز دیجیتال دارند. افرادی با این سطح اعتقاد احتمالا بر این باورند که ارز دیجیتال در آینده ارزش بسیار بیشتری خواهد داشت. بنابراین آنها مجبور نیستند که در حال حاضر کوین های خود را بفروشند، در حالی که می توانند آنها را نگه دارند و در آینده میلیون ها و یا حتی میلیارد ها دلار کسب کنند.

وقتی که نهنگ ها کوین های خود را نمی فروشند و آنها را نگه می دارند، مقدار کل کوین هایی که برای خرید در بازار موجود می باشد کاهش پیدا می کند. این می تواند فشار وارد کند و باعث بالا رفتن قیمت ارز های دیجیتال شود. هرچه ارز های دیجیتال کمتری موجود باشند، کمیاب تر می شوند. کمیابی عاملی است که می تواند قیمت ها را بالاتر ببرد و بخش بزرگی از این استدلال می باشد که چرا دارایی هایی مانند الماس و طلا چنین قیمت های بالایی دارند.

اساسا نهنگ هایی که مقادیر زیادی ارز دیجیتال را نگه می دارند، عاملی مشارکت کننده در افزایش قیمت دارایی های کریپتویی به مرور زمان می توانند باشند. با توجه به این حقیقت که قیمت بسیاری از ارز های دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم در خلال سال ها پیوسته بالا رفته است، به احتمال زیاد نهنگ هایی که در حال نگهداری این کوین ها هستند، به نگهداری آنها برای دراز مدت ادامه می دهند.

اگر زمانی بیاید که همه نهنگ ها تصمیم به فروش یکباره بگیرند، یک روند نزولی جدی می تواند در بازار ایجاد شود. اما چنین رویدادی از طرف دیگر می تواند فرصتی برای مردم باشد تا به خرید این کوین ها بپردازند. نهنگ های جدید می توانند حتی با چنین رویداد هایی ایجاد شوند.

کلام پایانی در مورد نهنگ ها

 

نهنگ ۳

نهنگ ها مولفه بسیار مهمی از فضای ارز دیجیتال هستند. اقدامات آنها می تواند باعث نوسانات قیمت به بالا و پایین شود و این می تواند عکس العمل هایی قوی را در بازار موجب شود. بعضی از نهنگ ها غالبا ترید هایی در حجم بالا می کنند، در حالی که بسیاری دیگر تنها به انباشتن ارز های دیجیتال تا آنجا که می توانند، خواهند پرداخت.

نهنگ ها چه کوین ها را نگه دارند و چه آنها را ترید کنند، بر بازار تاثیر خود را خواهند گذاشت. در حالی که نگهداری این کوین ها کمیابی ایجاد می کند، ترید فعالانه آنها نیز نوسان ایجاد می کند. بسیاری از صندوق های سرمایه گذاری و سازمان های سرمایه گذاری نهنگ استریت به تازگی شروع به ترید ارز دیجیتال کرده اند. این عمدتا به دلیل این حقیقت است که قرارداد های آتی بیت کوین اخیرا توسط CME و CBOE راه اندازی شده اند.

همزمان که بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری بیشتری ارز های دیجیتال را انتخاب می کنند و آنها را به دارایی های خود اضافه می کنند، طبقه کاملا جدیدی از نهنگ ها می تواند ایجاد شود که قبلا دیده نشده است. این می تواند حجم ترید را به مقدار عظیمی بالا ببرد و حتی اگر ETF برای بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال تایید شود، قضیه جدی تر نیز خواهد شد. قبلا اقدامات متعددی برای تایید ETF صورت گرفته که تا کنون با شکست مواجه شده اند.

علی الرغم این حقیقت که بسیاری از سرمایه گذاران موسساتی بزرگ در حال وارد شدن به بازار های ارز های دیجیتال هستند و تبدیل به نهنگ می شوند، بسیاری دیگر نیز این موقعیت را از دست می دهند. JP Morgan Chase & CO مثالی از بانک هایی است که با ترید ارز دیجیتال مخالف هستند. Jamie Dimon مدیر عامل JP Morgan حتی تریدر های خود را در صورت ترید بیت کوین تهدید به اخراج کرده است.

در چند سال آینده احتمالا معلوم خواهد شد که آیا Jamie Dimon و بسیاری از منتقدان برجسته دیگر ارز دیجیتال در مورد این موقعیت اشتباه کرده اند و یا اینکه تشخیص آنها درست بوده است. در حال حاضر آنها می توانند با سرمایه گذاری مقادیر عظیمی پول تبدیل به نهنگ شوند. اگر ارز های دیجیتال یک تمایل زودگذر یا حباب از آب درآیند، صحت گفته های منتقدان اثبات می شود. اما اگر ارز های دیجیتال رشد کنند و حتی طبقه قدرتمند تری از دارایی ها شوند، نهنگ ها ثروتمند تر هم می شوند و حتی بخش بزرگتری از دریای کریپتو را کنترل خواهند کرد.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا