تحلیل تکنیکال

انقضا ۴ میلیارد دلار قراردادهای اختیار و آتی بیت کوین؛ چه چیزی در انتظار قیمت BTC است؟

امروز سررسید قراردادهای آپشن ۳ ماهه بیت کوین فرا می‌رسد و حدود ۴ میلیارد دلار قرارداد اختیار منقضی می‌شود. در طرف دیگر تعداد زیادی از قراردادهای آتی (فیوچرز) در بورس کالای شیکاگو امروز منقضی خواهند شد. تجربه ثابت کرده که انقضای قراردادهای آتی، بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد. همزمان شدن این ۲ اتفاق با بسته شدن کندل ماهانه BTC وضعیت جالبی را برای بازار به وجود آورده است.

به گزارش بی‌این‌کریپتو، امروز قرار است ۸۱۷۱ قرارداد آتی بیت کوین منقضی شود. قیمت بیت کوین روز گذشته را با ۲۸،۳۵۵ دلار آغاز کرد و حتی تا ۲۹،۱۶۰ دلار نیز افزایش یافت. با این حال، کندل روزانه آخرین روز ماه مارس در حوالی ۲۸،۱۸۲ دلار ایجاد شده است.

CME در تاریخ ۲۹ مارس (۹ فروردین) حجم معاملات را ۱۶،۱۳۹ قرار داد و سود باز را ۱۳،۹۷۱ گزارش کرد. سود باز یا Open Interest، شاخصی است که تمامی پوزیشن‌های خرید و فروش معاملاتی فعال را در نظر می‌گیرد و پوزیشن‌های بسته شده یا منقضی شده را از آن کسر می‌کند.

حجم معاملات و سود باز قراردادهای آتی بیت کوین
حجم معاملات و سود باز قراردادهای آتی بیت کوین – منبع: CME

بر اساس داده‌های دربیت، در حال حاضر سود باز تمامی قراردادهای آتی بیت کوین حدود ۳۰۰ میلیون دلار است. این رقم بسیار کمتر از اوج بیش از ۱ میلیارد دلاری این شاخص است و به همین خاطر انتظار می‌رود تاثیر حداقلی بر قیمت بیت کوین داشته باشد.

مجموع سود باز قراردادهای آتی بیت کوین
مجموع سود باز قراردادهای آتی بیت کوین – منبع: Derbit

معاملات آتی بیت کوین صعودی است

در همین حال، داده‌های تریدینگ ویو سیگنال خریدی برای معاملات آتی بیت کوین صادر کرده‌ است. به گفته تحلیلگران، در نمودار قراردادهای آتی CME در تایم فریم ۵ روزه، کندلی بالاتر از خط میانگین اندیکاتور کانال گاوسی (Gaussian channel) بسته شده است. یکی از تحلیلگران معتقد است چنین اتفاقی صعودی بوده و می‌تواند قیمت را تا ۳۳،۰۰۰ دلار افزایش دهد.

نمودار قرارداد آتی بیت کوین CME تایم فریم ۵ روزه
نمودار قرارداد آتی بیت کوین CME تایم فریم ۵ روزه – منبع: Twitter/@neilarora16

تحلیلگر دیگری مدعی شد گپ موجود در قراردادهای آتی CME بسته شده و گپ دیگری در حال شکل‌گیری است. منظور از گپ، تفاوت قیمت اسپات بیت کوین با قراردادهای آتی CME است که معمولا در آخر هفته‌ها، زمانی که بازار بورس کالای شیکاگو تعطیل است شکل می‌گیرد. علاوه بر این، بازار تمایل دارد تا این گپ‌های قیمتی را پر کند.

توییت CME
منبع: توییتر

انقضا قراردادهای آپشن فصلی BTC

امروز قراردادهای اختیار ۳ ماهه بیتکوین نیز منقضی می‌شود. حدود ۸۱,۰۵۲ پوزیشن معاملاتی کال (Call) به ارزش حدود ۲.۲۴ میلیارد دلار در مقابل حدود ۶۰,۲۶۱ پوزیشن معاملاتی پوت (Put) به ارزش حدود ۱.۷۳ میلیارد دلار قرار گرفته است. در حال حاضر در حوالی ۲۸,۰۰۰ دلار شاخص گاما (Gamma) در مقدار منفی قرار گرفته است و این در شرایطی است که قیمت بیت کوین افزایش داشته است. این بدان معنی است که مارکت میکر برای جبران ضرر خود مجبور است نسبت به خرید BTC در بازار اسپات اقدام کند.

چشم انداز قیمت بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر در الگوی صعودی کوتاه‌مدتی قرار داد و به همین خاطر، بعید است انقضای قراردادهای آتی تاثیر چندانی بر قیمت بگذارد.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر با افتی ۱.۴ درصدی به ۲۸،۱۸۵ دلار رسیده است. با این حال، روند کلی بیت کوین در طول ۲ هفته اخیر صعودی بوده و این ارز ۱۲٪ افزایش یافته است.

تغییرات ۲۴ ساعته قیمت بیت کوین
تغییرات ۲۴ ساعته قیمت بیت کوین – منبع: BeInCrypto

علاوه بر این، بیت کوین موفق شده تا تمام ریزشی که پس از انتشار اخبار مربوط به شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا از صرافی بایننس تجربه کرده بود را جبران کند. قیمت بیت کوین پس از این اتفاق در تاریخ ۲۸ مارس (۸ فروردین) به ۲۶،۷۷۰ دلار سقوط کرد اما دوباره افزایش یافت.

در حال حاضر، اصلی‌ترین مقاومت پیش روی بیت کوین سطح ۳۰،۰۰۰ دلاری است و انتظار می‌رود بیت کوین در کوتاه‌مدت آن را هدف قرار دهد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا