اخبار اتریوماخبار بلاکچین

۴ روز تا آپدیت شاپلا اتریوم؛ مدت زمان و روند برداشت اترهای قفل شده بر چه اساسی است؟

روز چهارشنبه ۲۳ فروردین روند آزادسازی برداشت اترهای استیک شده در شبکه اتریوم با انجام آپدیت شاپلا (Shapella) آغاز خواهد شد. اما بر خلاف تصور بسیاری از افراد، همگان نمی‌توانند در روزهای ابتدایی به دارایی خود دسترسی داشته باشند. در این مطلب به چگونگی برنامه زمانی این روند آزادسازی می‌پردازیم.

به گزارش دکریپت، اصطلاح شاپلا از دو واژه شانگهای و کاپلا گرفته شده است. شانگهای و کاپلا ۲ بروزرسانی هستند که به طور همزمان به ترتیب در لایه اجماع و لایه اجرایی شبکه اتریوم، در روز چهارشنبه انجام خواهند شد. روند سپرده‌گذاری یا استیکینگ (Staking) در شبکه اتریوم از روز ۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ با راه‌اندازی بیکن‌چین در شبکه اتریوم آغاز شد. پس از اجرای بروزرسانی مرج (Merge) که در آن شبکه اصلی اتریوم با بیکن چین (Beacon Chain) ترکیب شد، کاربران دیگر نتوانستند اتریوم‌های استیک‌شده خود را آزاد کنند و این موضوع به آپدیت شانگهای موکول شد.

اندرو تورمن (Andrew Thurman) یکی از تحلیلگران پلتفرم نانسن اعلام کرد که پروسه برداشت اترهای استیک شده ممکن است تا هفته‌ها به طول بینجامد. در پروتکل شبکه اتریوم آمده است که برای استیک کردن اتر در شبکه باید مضاربی از ۳۲ اتر را وارد این پروسه کنید که با توجه به قیمت بالای اتریوم، پلتفرم‌هایی مانند لیدو این امکان را به کاربران دادند تا مقادیر جزئی را نیز بتوان استیک کرد. در واقع این پلتفرم‌ها موجودی‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کردند و در دسته‌های ۳۲ تایی به نمایندگی از کاربران در شبکه استیک می‌کردند و در قبال آن توکن‌های نقدینگی استیکینک (مانند stETH) به عنوان رسید به کاربران تحویل می‌دادند. بنابرین تعداد زیادی از کاربران خرد نیز منتظر مشخص شدن این موضوع هستند که اترهای استیک شده در پلتفرم‌های شخص ثالث استیکینگ چه زمانی قابل برداشت خواهند بود.

اندرو تورمن در این خصوص اظهار داشت:

فرآیند برداشت در پلتفرم‌های دیفای مانند لیدو احتمالا بعد از کسانی خواهد بود که مستقیما در خود شبکه استیک کرده‌اند؛ گرچه این تفاوت خیلی زیاد نخواهد بود.

روند برداشت اترهای قفل شده بر چه اساسی است؟

تا امروز چیزی حدود بیش از ۱۸ میلیون واحد ETH به ارزش بیش از ۳۳.۶ میلیارد دلار در بیکن‌چین اتریوم سپرده‌گذاری شده است که این کار توسط ۵۶۴,۰۰۰ ولیدیتور انجام گرفته است. در حال حاضر سود سالانه استیکینگ ۴.۴٪ برای ولیدیتورهای اتریوم در نظر گرفته شده است.

مطابق با پروتکل، در هر بلاک اتریوم حداکثر ۱۶ درخواست برداشت می‌تواند ثبت شود. این یعنی در هر روز حداکثر تعداد ۱۱۵,۲۰۰ درخواست برداشت می‌تواند پردازش شود. بنابراین روی کاغذ با فرض ثبت هر ۱۶ درخواست برداشت در تمامی بلاک‌ها، حداقل ۵ روز طول خواهد کشید تا درخواست برداشت ۵۶۴,۰۰۰ ولیدیتور شبکه (در بدترین حالت که همه آن‌ها درخواست برداشت داشته باشند) پردازش شود.

این یعنی بر روی کاغذ حداکثر باید از تاریخ ۲۸ فروردین (۱۷ آپریل) تمامی درخواست‌های برداشت اولیه پردازش شده باشند. اما این قضیه در مورد پلتفرم‌های شخص ثالث با پیچیدگی‌های بیشتری همراه است. یکی از توسعه‌دهندگان لیدو در توییتی اعلام کرد که برداشت ETH در پلتفرم لیدو حداقل تا اوایل ماه می امکان‌پذیر نخواهد بود. دلیل آن نیز به خاطر این است که قرار است درخواست‌های برداشت در نسخه دوم پلتفرم لیدو به ثبت برسد و برای مسائل امنیتی و تاییدیه‌های حسابرسی انتقال به نسخه دوم، این زمان مورد نیاز است. جالب است بدانید از ۱۸ میلیون اتر استیک شده چیزی حدود ۵.۹ میلیون واحد آن از طریق پلتفرم لیدو سپرده‌گذاری شده است.

صرافی کوین‌بیس نیز که خدمات استیکینگ اتریوم به کاربران ارائه می‌کند در توییتی اعلام کرد که ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا درخواست برداشت کاربران در کوین‌بیس پردازش شود.

برداشت ETH استیک‌شده از چه تاریخی امکان‌پذیر خواهد بود؟

  • از روز چهارشنبه ۲۳ فروردین این روند آغاز خواهد شد.

روند برداشت ETH استیک‌شده چقدر طول می‌کشد؟

  • در مورد ولیدیتورهای مستقیم شبکه، این پروسه بر روی کاغذ حداکثر ۵ روز زمان خواهد برد. اما کاربرانی که در پلتفرم‌هایی نظیر لیدو یا صرافی‌ها اتریوم سپرده‌گذاری کرده‌اند باید منتظر بمانند تا این روند از طرف آن پلتفرم‌ها کامل شود. به عنوان مثال لیدو اعلام کرده حداقل از اوایل ماه می این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود و صرافی کوین‌بیس نیز اعلام کرده است که این پروسه ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول بینجامد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا