متوسط تریدکریپتو پدیا

کاربردهای ربات Hummingbot چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

Hummingbot یک نرم افزار متن باز است که با استفاده از آن می‌توان به ساخت و اجرای ربات‌های مختلف برای ترید استفاده کرد. ترید الگوریتمی امروزه طرفداران زیادی دارد و با استفاده از این نرم افزار می‌توان به حیطه ترید الگوریتمی وارد شد. این نرم افزار برای مقاصد دیگری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به آربیتراژ اشاره کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

Hummingbot تحت مجوز Apache 2.0 است و هم صرافی‌های متمرکز و هم صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این نرم افزار می‌توان به تنظیم استراتژی‌های خود پرداخت و تریدی ساده را به معاملاتی سود‌آور تبدیل کرد. این نرم افزار را می‌توان بر روی همه سیستم عامل‌ها مورد استفاده قرار داد و همچنین می‌توان از آن در حالت ابری (cloud) نیز استفاده کرد.

Hummingbot چه مزایایی دارد؟

Hummingbot ربات ترید الگوریتمی آربیتراژ

Hummingbot طوری طراحی و مهندسی شده که همه نیاز‌های سازمان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌کننده در رمز ارزها را پاسخ دهد. این نرم افزار متن باز است و این تنها راه مقابله با هکر‌ها است؛ زمانی که یک نرم افزار متن باز باشد و دسترسی عمومی به آن مقدور باشد، عیب‌ها و باگ‌های آن خیلی زود مرتفع می‌شوند. به این ترتیب، هکر‌ها و عاملین بدکار نمی‌توانند دارایی شما را بدزدند. نما‌های اصلی این نرم افزار شامل سطح کاربری مبتنی بر خط فرمان، تنظیم استراتژی ترید و اجرای ترید است.

Hummingbot نیز مانند نرم افزار استخراج بیت کوین، از یک ساختار کلاینت (client) نرم افزاری محلی استفاده می‌کند و کاربران بر همه داده‌هایی که به خارج از نرم افزار فرستاده می‌شود، کنترل کامل دارند. کسی در این نرم افزار به کلید‌های خصوصی و API افراد دسترسی ندارد.

Hummingbot با پروژه‌ها و صرافی‌های مختلف مشارکت برقرار کرده و با فراهم آوردن پاداش برای کاربران، آنها را ترغیب به فراهم آوردن نقدینگی می‌کند. با استفاده از Hummingbot ، می‌توانید به راه‌اندازی یک ربات بپردازید و پاداش کسب کنید. پاداش کسب شده به مقدار نقدینگی فراهم شده توسط شما بستگی دارد.

فناوری Hummingbot

Hummingbot ربات ترید الگوریتمی آربیتراژ

Hummingbot از فناوری‌های نوینی برای کسب داده آنی و به روز استفاده می‌کند. این نرم افزار به انجام سریع معاملات کمک می‌کند و ترید با استفاده از این نرم افزار در کسری از ثانیه انجام می‌گیرد. این نرم افزار توسط تیمی از مهندسان و دانشمندان علوم داده ساخته شده است و برای استفاده در ساختار ماشینی امروز بسیار بهینه و مثمر ثمر است.

نرم افزار مذکور مجهز به قالب‌هایی برای استراتژی‌های الگوریتمی است و در ترید، آربیتراژ و کپی رفتار تریدر‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربران پیشرفته می‌توانند از ساختار خاص و پلاگینی این نرم افزار برای سفارشی کردن استراتژی‌های خود استفاده کنند. علاوه بر این‌ها، نرم افزار مذکور را می‌توان برای ترید در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز مورد استفاده قرار داد.

واحد‌های استراتژی در Hummingbot ، واحد‌هایی هستند که به نظارت بر بازار می‌پردازند و در نهایت اقدام به تصمیم‌گیری می‌کنند. همه طبقه‌های استراتژی در اینجا از طبقه StrategyBase مشتق می‌شوند که این طبقه نیز خود از طبقه Timelterator مشتق می‌شود.

هر شیء StrategyBase ممکن است چندین شیء MarketBase و WalletBase را مدیریت کند. همه این واحد‌های استراتژی زیر طبقه TimeIterator هستند که هر لحظه از طریق () c-tick فراخوانی می‌شود.

Hummingbot

هر شیء StrategyBase ممکن است با چندین بازار همراه باشد:

 

پیکربندی و تنظیم Hummingbot

با استفاده از فرمان create می‌توانید وارد فرآیند پیکربندی و تنظیم استراتژی برای راه‌اندازی ربات مورد نظر خود شوید. با راه‌اندازی این فرمان، فایل‌های زیر در پوشه conf/ ایجاد خواهند شد.

Hummingbot ربات ترید الگوریتمی آربیتراژ

بعد از این که اقدام به راه‌اندازی create کردید، از شما خواسته می‌شود که یک استراتژی را انتخاب کرده و پارامتر‌های خاص خود را وارد کنید. به منظور ترید در یک صرافی غیرمتمرکز، باید API خود را از آن صرافی به Hummingbot وارد کنید و این کار با فرمان زیر انجام می‌شود:

Hummingbot

 

حال فایل‌های تنظیم شده و مورد استفاده Hummingbot ایجاد شده‌اند و در دایرکتوری conf/ ذخیره شده‌اند. در اینجا می‌توانید به طور مستقیم اقدام به ویرایش کنید.

استراتژی‌های تعبیه شده در Hummingbot

در حال حاضر، سه استراتژی در Hummingbot تعبیه شده است که این استراتژی‌ها به قرار زیر هستند:

  • استراتژی اول تنها شامل ترید و بازارگردانی است. در این حالت، سفارش فروش گذاشته می‌شود و یک جفت ارز دیجیتال خاص از یک صرافی خاص تقاضا می‌شود.
  • استراتژی دوم شامل ترید و بازارگردانی بین صرافی است. در این حالت، در یکی از صرافی‌ها سفارش‌گذاری می‌شود (معمولا صرافی‌ دارای نقدینگی کمتر) و این سفارش در یک صرافی دیگر که معمولا نقدینگی بیشتری دارد، پوشش داده می‌شود.
  • استراتژی سوم آربیتراژ است و در اینجا یک جفت توکن زیر نظر گرفته می‌شود و از اختلاف قیمت استفاده می‌شود.

در حال حاضر، این سه استراتژی در Hummingbot تعبیه شده‌اند؛ اما با استفاده از این سه استراتژی اصلی می‌توان تعداد زیادی استراتژی دیگر ایجاد کرد. تیم Hummingbot مرتب در حال توسعه قابلیت‌های این نرم افزار است و طبیعتا در آینده می‌توان استراتژی‌های بسیار بیشتری را با استفاده از این نرم افزار ایجاد کرد.

رقبای Hummingbot را بشناسیم

 

Hummingbot ربات ترید الگوریتمی آربیتراژ

امروزه تعدادی جایگزین و رقیب برای Hummingbot موجود است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Superorder: یک پایانه ترید رمز ارز به صورت خودکار است.

Bitfolio: این نرم افزار به ردیابی سبد سهام ارز‌های دیجیتال می‌پردازد.

AirSwap Instant: ترید کریپتویی همتا به همتا را فراهم می‌کند و در این زمینه بسیار انقلابی و تحول‌آفرین عمل کرده است.

ACrypto: به ردیابی اخبار، قیمت و سبد سها ارز دیجیتال می‌پردازد.

Bitcoin Flip: یک شبیه‌ساز ترید برای همه ارز‌های دیجیتال مشهور است.

Mudrex: با استفاده از این نرم افزار می‌توان به ترید خودکار کریپتو پرداخت، بدون اینکه نیازی به کدنویسی باشد.

Bitkick: این نرم افزار طراحی خوبی را برای ترید رمز ارزها فراهم می‌کند.

Cosmo: مدیریت سبد سهام ارز دیجیتال را انجام می‌دهد و دارای قابلیت همزمان‌سازی با صرافی‌ها نیز است.

Able: ردیابی سبد سهام ارز دیجیتال به صورت پیوسته.

Coinbase Prime: یک پلتفرم ترید حرفه‌ای برای ارز‌های دیجیتال است.

Moonlio: به ردیابی سبد سهام ارز دیجیتال به شیوه‌ای کاربر‌پسند کمک می‌کند.

Blockfolio: با استفاده از Blockfolio می‌توان همه سرمایه‌گذاری‌های کریپتویی خود را زیر نظر داشت و آنها را مدیریت کرد. استفاده از این ابزار بسیار آسان است.

نقشه راه و دستاورد‌های Hummingbot

Hummingbot در آوریل ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و تا آن زمان، استراتژی‌های ترید و آربیتراژ الگوریتمی سودآور بیشتر در انحصار سازمان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بود. اما بعد از انتشار عمومی این نرم افزار، افراد زیادی از جا‌های مختلف جهان اقدام به دانلود و استفاده از آن کردند و نرخ دانلود و استفاده از این نرم افزار روز به روز افزایش پیدا کرد.

پروژه‌های ارز دیجیتال تا این زمان برای فراهم آوردن نقدینگی به صرافی‌های متمرکز متوسل می‌شدند و هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کردند. Hummingbot برنامه استخراج نقدینگی را ابداع کرد و از این طریق، پروژه‌های ارز دیجیتال می‌توانند به صورت غیرمتمرکز نقدینگی خود را تامین کنند. کاربران Hummingbot نیز برای مشارکت در این فعالیت سود سالیانه ۱۰ درصد دریافت می‌کنند و این انگیزه و مشوقی برای آنها خواهد بود.

در سه ماهه اول ۲۰۲۰ قرار بود که اولین تلاش‌ها در این زمینه با همکاری تعدادی از پروژه‌ها و صرافی‌های همکار انجام شود. هر یک از این مشارکان متعهد شده‌اند که ماهانه حدود ۸۰۰۰ دلار پاداش را برای ماینر‌های نقدینگی فراهم کنند. همزمان قرار بود که برنامه‌ای تحت وب هم برای ماینر‌ها ایجاد شود و ماینر‌ها بتوانند از این طریق ثبت نام کرده و بازار مورد نظر خود را انتخاب کنند.

قرار بود از اوسط ژانویه ۲۰۲۰ به مدت چهار هفته تحقیق و آزمایش انجام شود و بعد از این چهار هفته، استخراج نقدینگی به صورت عملی انجام شود. این فعالیت نیازمند زیرساخت سفارشی است و طبیعتا همکاری با صرافی‌های مختلف در این رابطه به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود.

ایجاد و نگهداری رابط‌های صرافی یکی از سخت‌ترین بخش‌های این پروژه است و Hummingbot قصد دارد که استراتژی‌های ترید را از رابط‌های صرافی جدا کند و اجازه ندهد که این استراتژی‌ها تحت تاثیر خصوصیات مختلف صرافی‌ها قرار بگیرند. Hummingbot در اواخر ۲۰۱۹ اقدامی جالب در این زمینه انجام داد و ساخت رابط‌ها را به خارج از تیم خود توسعه داد و افراد مختلف از کشور‌هایی مانند نیجریه، روسیه و غیره برای این کار مورد استفاده قرار گرفتند و تیم اصلی بر امور مهم‌تری متمرکز شد.

Hummingbot قصد دارد که در سال ۲۰۲۰، فرآیند اضافه کردن رابط‌ها به این نرم افزار را بهبود دهد و از این طریق، هم نقدینگی بیشتری فراهم کند و هم به کاربران اجازه دسترسی به راه‌های ترید بیشتری دهد. اگرچه اینک استفاده از نرم افزار Hummingbot به نسبت روز‌های اول بسیار آسان‌تر شده است، اما تیم این پروژه قصد دارد که این نرم افزار را بیشتر کاربر‌پسند کند و استفاده از آن را برای همگان راحت‌تر کند.

تیم Hummingbot

Hummingbot ربات ترید الگوریتمی آربیتراژ

تیم Hummingbot بر این باور است که قدرت لازم برای ترید الگوریتمی را برای افراد سراسر جهان فراهم کرده است و دیگر این نوع ترید تنها در دسترس موسسات نیست. این تیم معتقد است که از این طریق می‌توان به یک سیستم اقتصادی جهانی منصفانه و خوب دسترسی پیدا کرد.

این تیم متشکل از تعدادی افراد حرفه‌ای و باتجربه است. مایکل فنگ (Michael Feng) مدیر عامل و بنیان‌گذار این پروژه است که دارای تجارب زیادی در استارتاپ‌های دیگر است. کارلوس لاس ماریاس (Carlos Las Marias) هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد عملیاتی این پروژه است. در این تیم، افراد برجسته دیگری مانند مارتین کو (Martin Kou) به چشم می‌خورد که هم بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری این پروژه است. همان طور که گفته شد، هدف این تیم ایجاد یک سیستم اقتصادی جهانی بهتر و کارآمد‌تر است.

نتیجه‌گیری

قابلیت ترید الگوریتمی به شیوه‌ای مناسب و همراه با استراتژی‌های خوب قبلا تنها در انحصار موسسات و سازمان‌های سرمایه‌گذاری بود و اینک Hummingbot گام مهمی در این زمینه برداشته است و این نوع ترید را در دسترس همگان قرار داده است. متن باز بودن این نرم افزار به پیشرفت آن کمک شایان توجه‌ای می‌کند و عموم می‌توانند نظرات خود را در آن اعمال کنند. قطعا تیم این پروژه در آینده قابلیت‌های بیشتری را به Hummingbot اضافه خواهند کرد و آن را بیشتر کاربر‌پسند می‌کنند.

فراموش نشود که ترید در فضای ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و حتی استفاده از ربات‌ها و ابزار‌های مناسب نیز به معنی موفقیت صد درصد نیست. این نوشتار تنها جنبه آموزشی دارد و حاوی هیچ توصیه‌ای برای ترید و یا سرمایه‌گذاری نیست و نباید چنین برداشتی از آن شود.

توجه: نظراتی که در این مقاله ارائه شده‌اند، دیدگاه‌های شخصی نویسنده هستند و نباید آنها را به میهن بلاکچین نسبت داد

منبع
hummingbotdocs.hummingbotsaashub

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا