مقالات

مدل جدید فروش توکن (IEO) و تهدید های رویاروی آن!

عرضه اولیه پول توسط صرافی  ها (IEO) اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به نظر می رسد که صرافی های اصلی ارز دیجیتال از پروژه های معینی حمایت می کنند و در حال شکل دادن به یک مدل جمع آوری پول موفق می باشند. این مدل سبب می شود که تلاش های بلاک چین محور، منابع مورد نیاز را دریافت کنند و سودآوری قابل ملاحظه ای نیز برای سرمایه گذاران داشته باشند.

IEO منافع زیادی دارد مثلا توسط صرافی که یک منبع مورد اعتماد است، مدیریت می شود. اما وقتی روند جدیدی مانند این مدل جمع آوری سرمایه ظاهر می شود، لازم است برخی از نقاط مشکل آفرین احتمالی را مورد بررسی قرار داد. بنابراین در این مقاله لیستی از مسائل احتمالی که در صورت ادامه حیات این مدل باید مورد توجه صرافی ها و سرمایه گذاران قرار بگیرد، مطرح خواهد شد.

امنیت

امنیتی

صرافی های ارز دیجیتال همیشه هدف شیرینی برای هکر ها بوده اند و این قضیه در موقعیت های متعددی برای ما ثابت شده است. در خلال فرآیند های فروش توکن مانند IEO ها، وجوه زیادی در صرافی ذخیره خواهد شد که در مدت زمان نسبتا کوتاهی انتقال داده خواهند شد. این عامل باعث می شود که صرافی هدف نهایی گستره ای از تلاش های مختلف از جمله حملات فیشینگ برای هک باشد.

علاوه بر این، اکثر صرافی های ارز دیجیتال برای نگهداری حجم زیادی از توکن ها طراحی نشده اند. به عبارت دیگر، افرادی که می خواهند واجد شرایط شرکت در IEO باشند، لازم است که توکن بومی صرافی را برای مدت خاصی نگه دارند. مسئله اینجاست که این توکن باید در صرافی نگهداری شود. به عنوان مثال صرافی بایننس (Binance) کاربرانش را تشویق می کند تا ۵۰۰ BNB را که در حال حاضر معادل حدود ۹۰۰۰ دلار است به منظور برخوردار شدن از قرعه کشی های IEO نگهداری کنند. هکر ها این را می دانند و حالا این امر شفاف تر از همیشه برای آنها محرز شده است.

تاثیر بر ارزش توکن

بر خلاف ICO های سنتی که در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شکوفا شد، ارزش توکن IEO شدیدا تحت تاثیر توکن صرافی قرار خواهد گرفت زیرا این توکن بومی صرافی تنها ابزار برای شرکت در فروش است. بنابراین نوسانات در قیمت توکن بومی صرافی به طور جدی بر ارزش واقعی توکن فروخته شده در IEO تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال KCS که توکن صرافی Kucoin است، به دنبال اولین IEO خود یعنی MultiVAC شدیدا افت کرد.

محدودیت های استفاده

استفاده توکن نیز تا حدودی توسط صرافیی که در آن فروخته می شود، محدود خواهد شد. بسیاری از توکن های مبتنی بر صرافی که در حال حاضر در بازار معامله می شوند در درجه اول برای تخفیف کارمزد فراهم شده اند. توکن های فروخته شده در IEO تا حدود زیادی وابسته به آن صرافی ارز دیجیتال میزبان خواهند بود و این توکن ها کاربرد مهمی به جز حضور در صرافی فراهم نخواهند کرد. بنابراین اگر اتفاق غیر منتظره ای برای صرافی بیافتد، ارزش توکن نیز احتمالا افت خواهد کرد و این قضیه تنها محدود به هک صرافی ها نیست بلکه تلاش های قانونی را هم شامل می شود که قوانین وضع شده برای صرافی ها قطعا بر این توکن ها هم تاثیر گذار خواهد بود.

صرافی های متمرکز: معاملات ناشناخته و نهنگ ها

تقریبا همه صرافی ها و مخصوصا آنهایی که حجم ترید بالایی دارند، متمرکز هستند. این یعنی همه IEO ها توسط سازمان های متمرکز انجام می شود. بله، این شرکت ها یا صرافی ها کنترل کامل بر پروژه های فروش توکنی دارند که این مدل جمع آوری وجه را انتخاب می کنند. حتی ممکن است چیز هایی ناشناخته و مخفی برای عموم موجود باشد که این فرآیند را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر متمرکز بودن، صرافی ها نیز می توانند شدیدا ارزش توکن فروخته شده در IEO را تحت تاثیر قرار دهند. در نهایت باید گفت که به نفع صرافی هاست که موفقیت این مدل جدید را اثبات کنند.

مقررات و مسائل قانون گذاری

قانون گذاری نشست G20

قانون گذاران بررسی های دقیق و موشکافانه خود را در مورد ICO ها افزایش داده اند و این قضیه را که توکن با توجه به مکانیسم صدور خود جز اوراق بهادار است یا نه را نیز مورد بازرسی دقیق قرار می دهند. در این اواخر بود که کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) راهنمایی را بیرون داد و پاره ای از ابهامات را کنار زد.

با این وجود، متمرکز بودن صرافی های ارز دیجیتال بار دیگر خود را نشان می دهد زیرا قطعا قانون گذاران آسان تر می توانند IEO ها را لغو کنند. قانون گذاران صرافی ها را دنبال می کنند و آنها را مجبور به تبعیت از قوانین خود می کنند. این فرآیند نه تنها بر توکن های مورد نظر تاثیر خواهد گذاشت بلکه به طور کلی بر صرافی و هر کسی که از آن استفاده می کند نیز تاثیر خواهد گذاشت.

البته هیچ یک از موارد ذکر شده در این مقاله بدین معنی نیست که IEO اقدام بدی است بلکه در این مقاله تنها تعدادی از مشکلات احتمالی آینده مطرح شده است و براستی این گونه موضوعات ارزش فکر کردن را دارد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا