اخبار خارجی

لایحه ۵۵۰ میلیارد دلاری آمریکا صنعت رمز ارزها را در خطر جدی قرار می‌دهد

در دولت آمریکا، شرایط برای رمز ارزها بسیار نامساعد شده است. سال‌های اخیر، خطر قانونگذاری‌های سختگیرانه همانند پتک آماده فرود آمدن بر روی صنعت رمز ارز ها بوده است. اکنون این پتک به صورت لایحه زیرساختی در مجلس سنای آمریکا در حال تصویب است.

به گزارش میهن بلاکچین و نقل از دی‌کریپت، جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) یکی از طرفداران پرنفوذ رمز ارزها توضیح داده است این لایحه ۵۵۰ میلیارد دلاری که اساسا در خصوص جاده‌ها و پل‌ها است، چگونه می‌تواند شرکت‌های رمز ارز آمریکایی را تهدید کند. در این لایحه بیان شده است که ۲۸ میلیارد دلار از تحت فشار قرار دادن کارگزاری‌های رمزارز به دست می‌آید.

مشکل اینجاست که در این لایحه، اصطلاح کارگزاری که معمولا برای شرکت‌هایی نظیر کوین‌بیس و رابین هود استفاده می‌شود، به تمام کسب‌وکارهای در ارتباط با رمزارز اطلاق شده است. طبق گفته چروینسکی، این تعریف از اصطلاح کارگزاری آنچنان گسترده است که تقریبا می‌تواند تمام عوامل اقتصادی در صنعت رمزارز آمریکا را شامل شود. اصطلاح جامع کارگزاری می‌تواند ماینرها، استارت‌آپ‌های دیفای و سایر افراد و شرکت‌هایی که مشتریان خود را ثبت می‌کنند شامل شود. موضوعی که تقریبا در بعضی موارد غیرممکن به نظر می‌رسد.

نتیجه این است که صنعت رمزارز آمریکا در همان جایگاهی قرار می‌گیرد که صنعت شرط‌بندی در یک دهه قبل قرار داشت. به نظر قانونگذاران، شرکت‌های مرتبط با رمزارز به نظر مجرم و ثروتمند می‌آیند. به همین دلیل، هدف خوبی برای کسب درآمد هستند.

البته تفاوت در این است که رمز ارز نوع جدیدی از جرم که باید مالیات‌گذاری شود، نیست بلکه یک فناوری همانند اینترنت است که می‌تواند دنیا را تغییر دهد. البته این موضوع درست است که این عرصه می‌تواند اقدامات مخربی را امکان‌پذیر سازد، اما اینترنت نیز چنین شرایطی دارد و قانون‌گذاران آمریکا تصمیم گرفتند به جای ممنوعیت و حذف آن از کشور، قوانین مناسبی برای آن اتخاذ کنند.

مسأله دیگر، ۲۸ میلیارد دلار مالیاتی است که صنعت رمزارز قرار است فراهم کند. مجلس سنا چگونه به این رقم دست یافته است؟ هیچکس نمی‌داند، اما مسأله این نیست. موضوع این است که کنگره به دنبال روشی برای پرداخت هزینه جاده‌ها و پل‌ها است و مالیات گرفتن از کارگزاری‌های رمزارز روشی بسیار خوب برای آنها است.

اگر فکر می‌کنید که این موضوع صرفا یک قانونگذاری دیگر است که هرگز رخ نمی‌دهد اشتباه می‌کنید. نظارت بر کارگزاری‌های رمزارز بخشی از بسته ۵۵۰ میلیارد دلاری است که در آستانه تصویب شدن قرار دارد و بایدن رییس جمهور آمریکا نیز در صدد آن است تا در سال اول ریاست جمهوری خود به این دستاورد مهم دست یابد. اگر صنعت رمز ارز ها می‌بایست قربانی تصویب این لایحه شود، برای افراد حاضر در دولت اصلا مهم نیست.

این موضوع فقط متوجه مقامات و مسئولان انتخاب شده آمریکا نیست، بلکه صنعت ارزهای دیجیتال نیز در این زمینه مسئول است. در سال‌های اخیر، افراد پیشگام در عرصه رمزارزها خود را بیش از حد ثروتمند یا خونسرد نشان داده‌اند، به طوری که دولت نمی‌تواند آسیبی به آنها برساند. اکنون این موضوع به ضرر آنها تمام می‌شود. در این بین، چندین شرکت که اقدامات مهمی در جهت کمک به ایجاد و کسب سرمایه سیاسی کرده‌ بودند به عنوان شرکت‌های متمرکز شناخته شده و از این صنعت کنار گذاشته شده‌اند. این اتفاق برای یونی‌سواپ که احتمالا نوید بخش‌ترین پروژه دیفای بود، رخ داد.

در حال حاضر همه چیز علیه صنعت رمز ارز نیست و این حوزه همه چیز را از دست نداده است. یکی از افراد حاضر در دولت گفته است که این صنعت به طور بی‌سابقه‌ای فعال شده است و احزاب مختلف، اختلافات را کنار گذاشته‌اند تا با تهدید مشترک مبارزه کنند. اما وی افزود که دیگر کاری از دست ما برنمی‌آید زیرا دموکرات‌ها تا ماه آگوست این لایحه را تصویب خواهند کرد. نکته جالب این است که بهترین امید صنعت رمز ارز می‌تواند سایر دموکرات‌ها باشد که در صورت عدم تصویب لایحه برای احزاب چپ، تهدید به کنار گذاشتن این لایحه کرده‌اند.

با توجه به عدم مخالفت حزب دموکرات، بهترین امید صنعت رمز ارزها تغییر تعریف از اصطلاح کارگزاری قبل از پیشروی و تصویب این لایحه است. چروینسکی خاطرنشان کرده است که گام بعدی مبارزه در دادگاه و کمک گرفتن از متحدان در کنگره است تا از بدترین بخش این لایحه که در سال ۲۰۲۳ اجرا و منجر به از بین رفتن صنعت رمزارزها می‌شود جلوگیری کنند.

در آخر می‌توان گفت این طوفان قانون‌گذاری سال‌ها است که در حال شکل‌گیری است. صنعت رمزارز باید اقدامات بیشتری در این خصوص انجام می‌داد و شاید اکنون دیگر دیر شده باشد.

به نظر شما صنعت رمزارز می‌تواند از این شرایط عبور کند یا ضربه مهلک دیگری بر این صنعت نوظهور وارد خواهد شد؟

منبع
decrypt.co

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا