متوسط سرمایه گذاری

معرفی و آشنایی با شرکت سرمایه‌گذاری Pantera Capital و بررسی پورتفولیوی آن

حالا که داریم با شرکت‌های سرمایه‌گذاری آشنا می‌شویم، می‌خواهیم نگاهی هم به پنترا کپیتال بیندازیم و ببینیم در پورتفولیوی این شرکت چه خبر است. قبلا هم در مقالات دیگری در مورد کوین بیس ونچرز، اندریسن هوروویتز و انیموکا برندز مطالبی نوشتیم و حالا می‌خواهیم همان روند را در مورد Pantera Capital ادامه بدهیم. اطلاع از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌هایی مانند پنترا کپیتال، می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیارمان بگذارد و از این رو بررسی پورتفولیوی آنها، مفید است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی:

🔹 پنترا کپیتال (Panter Capital) یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی است که دارایی‌های نهادی را به پروژه‌های ارز دیجیتال اختصاص می‌دهد.
🔹 این شرکت در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد و پس از آن صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مختلفی را هم راه‌اندازی کرد.
🔹 در پورتفولیوی پنترا کپیتال رمزارزهایی نظیر اتر، ریپل، پولکادات و اتم به چشم می‌خورند.
🔹 تمرکز Pantera بیشتر روی توکن‌های Early Stage است. این شرکت همچنین در پروژه‌های دیفای و پروژه‌های مرتبط با خدمات بلاکچین نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

معرفی شرکت پنترا کپیتال

معرفی شرکت سرمایه‌گذاری پنترا کپیتال
منبع: panteracapital.com

پنترا اولین شرکت مدیریت دارایی‌های نهادی در آمریکاست که تمرکز خود را به‌صورت ویژه روی بلاکچین گذاشته است. از سال ۲۰۱۳ تاکنون این شرکت در پروژه‌های بلاکچینی و دارایی‌های دیجیتال متعددی سرمایه‌گذاری کرده است. به این ترتیب توانسته است پای سرمایه‌گذاران زیادی را به دنیای جذاب رمزارزها باز کند.

شرکت پنترا اولین جمع‌آوری سرمایه در آمریکا را زمانی انجام داد که قیمت بیت کوین نزدیکی‌های ۶۵ دلار بود؛ یعنی سال ۲۰۱۳. پس از آن هم در سال ۲۰۱۷ اولین سرمایه‌گذاری خطرپذیر متمرکز بر بلاکچین را انجام داد. در سال ۲۰۱۷ پنترا اولین شرکتی بود که جذب سرمایه توکن‌ها را در مراحل اولیه تامین سرمایه پیشنهاد داد. برای اینکه با تاریخچه تاسیس این شرکت و رویدادهای مهم آن آشنا شویم، جدول زیر می‌تواند بهتر کمکمان کند.

تاریخرویداد
۲۰۰۳تاسیس پنترا کپیتال
۲۰۱۳راه‌اندازی صندوق بیت کوین پنترا به عنوان اولین صندوق سرمایه در آمریکا – راه‌اندازی اولین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پنترا
۲۰۱۴راه‌اندازی دومین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پنترا
۲۰۱۷راه‌اندازی نخستین صندوق سرمایه‌گذاری توکن‌های Early-Stage در آمریکا – راه‌اندازی صندوق توکن نقدینگی پنترا
۲۰۱۸راه‌اندازی سومین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر پنترا
۲۰۲۱راه‌اندازی صندوق بلاکچین پنترا

همچنین آمارهای تخمینی زیر از پنترا می‌توانند جالب توجه باشند:

  • ۳.۳ میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت
  • ۳ استراتژی تامین سرمایه
  • ۱۰۰ سرمایه‌گذاری خطرپذیر
  • ۱۱۰ سرمایه‌گذاری در توکن‌هایی که در مراحل اولیه قراردارند
  • ۴۷ درصد دارایی سرمایه‌گذاری‌شده خارج از آمریکا

همچنین اگر دوست دارید از اخبار و وقایع این شرکت آگاه شوید، می‌توانید به توییتر پنترا کپیتال یا سایر رسانه‌های آن مراجعه کنید.

آشنایی با تیم شرکت Pantera Capital

منبع: panteracapital.com

پنترا کپیتال توسط شخصی به‌نام Dan Morehead در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد. او بیش از یک میلیارد دلار از دارایی‌های سرمایه‌گذاران نهادی را تحت استراتژی خود مدیریت کرده است. او پیش‌تر به عنوان سرپرست Macro Trading و مدیر مالی مجموعه مدیریتی تایگر (Tiger Management) در کنار شخص دیگری به‌نام جولیان رابرتسون (Julian Robertson) فعالیت کرده است. در کارنامه مورهد سابقه ترید در شرکت گلدمن ساکس نیز به چشم می‌خورد. در ادامه نگاهی به سایر اعضای این تیم می‌اندازیم:

نگاهی به پورتفولیوی Pantera Capital

تمرکز و عمده توجه پنترا روی پروژه‌هایی است که زیرساخت‌های اصلی اکوسیستم بلاکچین را شکل می‌دهند؛ مواردی مثل صرافی‌ها، ابزارهای معاملاتی نهادی، امور مالی غیرمتمرکز و سیستم‌های پرداخت نسل آینده. پنترا کپیتال از سال ۲۰۱۴ از بیش از ۱۰۰ شرکت بلاکچینی و ۱۱۰ توکن در مرحله Early-Stage پشتیبانی کرده است. در جدول زیر می‌توانید برخی از دارایی‌های پورتفولیوی این شرکت را مشاهده کنید:

اتریومریپلپولکاداتکازمس (اتم)
فایل کویننیر پروتکلاینجکتیوآربیتروم
مینا پروتکلزی کشهلیوموان اینچ
کوساماسوشیآئودیوسکایبر
استرایدموریکآئوروراآکالا

در سایت کریپتورنک، تعداد سرمایه‌گذاری‌های این شرکت برابر با ۱۷۹ مورد گزارش شده است. بنا به داده‌های این سایت، پنترا کپیتال ۲۷.۸ درصد روی دیفای، ۱۳.۹ درصد روی امور مالی متمرکز و ۱۷.۶ درصد در زمینه خدمات بلاکچینی سرمایه‌گذاری کرده است.

منبع: cryptorank.io

آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری پنترا کپیتال

صندوق‌های شرکت پنترا
منبع: panteracapital.com

شرکت Pantera Capital هم‌اکنون ۵ صندوق سرمایه‌گذاری دارد که هر کدام ویژگی‌هایی دارند. مشخصات این صندوق‌ها را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

  • صندوق پنجم پنترا (Pantera Fund V): این صندوق دارایی‌های متنوعی از بلاکچین را در بر می‌گیرد. وجوه این صندوق به صورت خطرپذیر در دارایی‌های پرریسک، توکن‌های Early-Stage و توکن‌های لیکوئید سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق هنوز راه‌اندازی نشده است و قرار است در سال ۲۰۲۴ افتتاح شود. تنها خریدارانی که تایید صلاحیت شده باشند، می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند.
  • صندوق توکن‌های نقدشونده (Liquid Token Fund): این صندوق استراتژی‌های چندگانه دارد و معمولا سرمایه‌گذاری روی ۱۰ الی ۲۰ توکن لیکوئید انجام می‌دهد. منظور توکن‌هایی هستند که نقدشوندگی بالایی در هر زمان دارند. استراتژی این صندوق عمدتا محتاطانه است و بر دیفای تمرکز دارد. صندوق مذکور در نوامبر ۲۰۱۷ تاسیس شده است و حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در آن برابر با ۱۰۰ هزار دلار است. عضویت در این صندوق نیز به صورت ماهانه است.
  • صندوق توکن‌های Early Stage: این صندوق که در جولای ۲۰۱۷ تاسیس شده است، با حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار سرمایه‌گذار می‌پذیرد؛ البته برای این کار لازم است که از قبل تایید صلاحیت شده باشید. این صندوق متشکل از سرمایه‌گذاران آمریکایی و غیرآمریکایی است که روی توکن‌هایی که در مراحل اولیه هستند، با افق یک تا سه‌ساله سرمایه‌گذاری می‌کند. مبالغ جذب‌شده به تشکیل تیم برای پروتکل‌های جدید بلاکچینی اختصاص پیدا می‌کند.
  • صندوق بیت کوین (Bitcoin Fund): این صندوق یک ردیاب منفعل بیت کوین است و دستیابی سریع و ایمن به بیت کوین را فراهم می‌کند؛ آن هم در حالی که محدودیت‌های خریداری و نگهداری از کوین‌ها را ندارد. نقدشوندگی روزانه سرمایه‌گذاران و کارمزدهای پایین، دو عاملی هستند که می‌توانند موجب تشویق سرمایه‌گذاران برای پیوستن به این صندوق شوند. صندوق بیت کوین پنترا کپیتال از جولای ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده و حداقل سرمایه‌گذاری آن ۱۰۰ هزار دلار است.
  • صندوق خطرپذیر (Venture Fund): صندوق‌های خطرپذیر پنترا به سرمایه‌گذاران مدیریت فعال پیشنهاد می‌دهد. پنترا در سال ۲۰۱۳ نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر انحصاری بلاکچین را پایه‌گذاری کرد و پس از آن چند صندوق دیگر نیز تشکیل داد. صندوق خطرپذیر شماره ۲ و ۳ نیز به ترتیب در تاریخ‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. آخرین صندوق خطرپذیر پنترا نیز در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و تمام این صندوق‌ها اکنون بسته شده‌اند. جدیدترین مورد همان صندوق شماره ۵ است که سال ۲۰۲۴ فعالیتش را آغاز خواهد کرد.

مطابق اطلاعات مندرج در وب‌سایت کرانچ بیس، پنترا کپیتال توانسته است مجموع یک میلیارد دلار را طی ۸ دور تامین سرمایه جذب کند. این جذب سرمایه‌ها عموما مربوط به صندوق‌هایی هستند که به آنها اشاره کردیم.

جمع‌بندی

پنترا کپیتال اولین شرکت مدیریت دارایی‌های نهادی آمریکایی است که به‌شکل ویژه و منحصربه‌فردی روی بلاکچین تمرکز دارد. این شرکت چند صندوق دارد که مبالغ سرمایه‌گذاران را در آن جمع می‌کند و هر یک را به مواردی خاص تخصیص می‌دهد که در بالا به آنها اشاره کردیم. این شرکت روی پروژه‌های مهم و فراوانی سرمایه‌گذاری کرده است که از میان آنها می‌توان به اتریوم، ریپل، دات و اتم اشاره کرد. پنترا کپیتال قصد دارد پنجمین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی کند. آیا پورتفولیوی پنترا کپیتال به‌نظرتان جذاب است؟‌ اگر جای مدیران این شرکت بودید، دوست داشتید بیشتر در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کردید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
پنترا کپیتال چیست؟

یک شرکت سرمایه‌گذاری است که روی پروژه‌های مختلف بلاکچینی و توکن‌های Early-Stage سرمایه‌گذاری می‌کند.

شرکت Pantera Capital روی چه ارزهایی سرمایه‌گذاری کرده است؟

اتریوم، ریپل، دات، اتم، وان اینچ، استراید و هلیوم از جمله رمزارزهایی هستند که در پورتفولیوی پنترا کپیتال به چشم می‌خورند.

منبع
میهن بلاکچین

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا