متوسط صرافی

معرفی صرافی غیرمتمرکز Liquality ؛ پلتفرم میان زنجیره‌ای برای مبادلات اتمی!

پروژه کاربردی و همتا به همتای رمز ارزها به نام Liquality ، رابط کاربری خود را برای مبادلات اتمی میان زنجیره‌ای بین بیت کوین، اتر و استیبل کوین Dai در مین نت (Mainnet) راه اندازی کرده است. مبادله اتمی یک راه حل است که امکان مبادله یک ارز دیجیتال با ارز دیجیتال دیگر را بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد یا صرافی متمرکز فراهم می‌کند.

Liquality یک پروژه متن باز است که بر توسعه راه‌حل‌های مبادلات رمز ارزها در صرافی‌ها و با حداقل میزان اعتماد متمرکز است. با راه‌اندازی رابط کاربری مبادلات اتمی در Liquality ، اکنون کاربران قادرند بیت کوین، اتر و استیبل کوین Dai را مستقیماً بین کیف‌پول‌های Ledger یا Metamask خود مبادله کنند.

در اجرای این راه حل، Liquality خاطرنشان می‌کند که کاربران کلیدهای خصوصی خود را در پیش خود نگه می‌دارند؛ بدین ترتیب ریسک مبادله را کم کرده و حریم خصوصی و حاکمیت مالی خود را به حداکثر می‌رسانند. برای دسترسی به رابط کاربری، کاربران می‌توانند یک نسخه میزبان را اجرا کنند یا برنامه آماده آن را دانلود نمایند. کدهای Liquality به صورت متن باز در Github موجود است.

Liquality چیست؟

Liquality صرافی غیرمتمرکز مبادلات اتمی همتا به همتا میان زنجیره ای

Liquality یک بستر برای مبادلات اتمی میان زنجیره‌ای برای رمز ارزها است و ادعا می‌کند که راه‌حل‌هایی برای آینده روشن‌ و بی‌طرفانه ایجاد می‌کند؛ جایی که هر کس می‌تواند به یک روش آزاد، امن و کارآمد به اقتصاد دیجیتال جهانی دسترسی داشته باشد.

این پروژه ایمن‌ترین ابزار را برای صرافی‌ ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد که با استفاده از مبادلات اتمی، کارمزدها را کاهش داده و نیاز به اعتماد به شخص ثالث را از بین می‌برد. وقتی صحبت از مبادلات اتمی می‌شود، همه چیز در مورد ابزاری است که تجارت بین دو طرفی را که یکدیگر را نمی‌شناسند و به هم اعتماد ندارند، بدون این که نیاز به شخص ثالث مورد اعتماد باشد، انجام می‌دهد و این اطمینان، از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌پذیرد.

مبادله اتمی با رد واسطه‌های تجارت، حفاظت و حفظ حریم خصوصی و صرفه جویی در هزینه‌ها را بهبود می‌بخشند. قراردادهای هوشمند به کار رفته در مبادلات اتمی Liquality ، کاملا توسط کاربران نگهداری و ساخته می‌شوند. مدیران پروژه تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند کارمزدی برای انجام آن بگیرند و هیچ گونه کنترلی بر روی معاملات شما مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) ندارند.

بنیان‌گذاران Liquality

از نکات جالب در مورد Liquality ، یکی از بنیان‌گذاران آن است که فردی اصالتا ایرانی‌ به نام تسی مهرین (Thessy Mehrain) است. او که قبلا به عنوان معاون و استراتژیست در موسسه JPMorgan مشغول به کار بوده، از سال ۲۰۱۵ به دنیای کریپتو علاقمند شده و بنیانگذار زنان در جامعه بلاک چین نیز هست.

دیگر بنیان‌گذار این صرافی سایمون لپشر (Simon Lapscher)، یک مهندس در حوزه فناوری است، که قبل از این کار در ConsenSys که یک شرکت فناوری نرم‌افزار بلاک چین است، فعالیت داشته. این دو در کنار تیم کوچکی از برنامه‌نویسان، تیم اصلی این پروژه را تشکیل می‌دهند.

نحوه عملکرد Liquality

Liquality صرافی غیرمتمرکز مبادلات اتمی همتا به همتا میان زنجیره ای

Liquality مبادلات اتمی همتا به همتا را فراهم می‌کند و به دو طرف ناشناس امکان می‌دهد تا به صورت ایمن، مبادله ارزهای خود را به روش غیر‌حضوری و با حداقل ریسک و هزینه انجام دهند. برای بهبود تجربه کاربر و مشکل نقدینگی رابط مبادله اتمی موجود در OTC، رابط کاربری Liquality روشی برای مبادله دارایی کریپتو، بدون نیاز به اعتماد به متولی یا طرف مقابل را راه‌اندازی کرده است.

با استفاده از رابط کاربری Liquality ، می‌توانید با داشتن امنیت، حریم خصوصی و هزینه‌های مشابه مبادلات اتمی، تجربه ترید بهتری داشته باشید. اگر می‌خواهید با رابط کاربری مبادلات اتمی Liquality ترید کنید، به موارد زیر احتیاج دارید:

حتما باید یک از این توکن‌ها را داشته باشید : بیت کوین، اتر، Dai، تتر، USD Coin و یا WBTC.

 • کیف پول متامسک
 • کیف پول لجر (تنها برای استفاده در ترید بیت کوین)
 • مرورگر وب گوگل کروم

شما همچنین می‌توانید ابتدا در testnet شروع به ترید کنید. به خاطر داشته باشید که ازدحام شبکه بلاک چین، ممکن است در میزان کارمزد مبادله اتمی شما تأثیر بگذارد.

تفاوت‌های Liquality با سایر صرافی‌ها

اگر نگاهی به صرافی‌های غیرمتمرکز یا DEX بیاندازیم، مشکل اصلی آنها این است که تنها از توکن‌های بلاک چین اتریوم برای مبادله استفاده می‌کنند و همه آنها وابسته به اتریوم هستند. صرافی‌های مانند Localbitcoins ، Changelly ، Shapeshift که دارای مبادلات فوری و با امکان استفاده از بسیاری از توکن‌ها را فراهم می‌کنند، به صورت کمیسیون از شما کارمزد دریافت می‌کنند؛ اما Liquality ادعا دارد که رابط مبادلات اتمی آن بهترین صرافی سریع و غیر‌متمرکز است، که از طریق P2P به تبادل رمز ارزها می‌پردازد. این صرافی برتری خود را نسبت به سایر صرافی‌ها در چهار ویژگی منحصر به فرد می‌داند:

 • آسان و رایگان : برای کار در آن نیاز به هیچ گونه ثبت نام، واریز وجه، تبدیل کردن توکن‌‌ها و تنظیمات پیچیده نخواهید داشت.
 • میان زنجیره‌ای : به راحتی و با استفاده از توکن‌های مبتنی بر اتریوم و بیت کوین می‌توانید معامله کنید.
 • امنیت بدون نیاز به اعتماد : مبادلات اتمی Liquality، امکان تجارت مستقیم و بدون ریسک با دیگران را فراهم می‌کند و نیازی به خدمات پرهزینه صرافی‌ها که اهداف ترجیحی هکرها هستند را از بین می‌برد.
 • کنترل کامل : مجوز تراکنش‌ها فقط از طریق کیف‌پول‌های کاربران که کلید خصوصی در اختیار آنهاست، انجام می‌پذیرد.

کیف‌پول Liquality

کیف پول Liquality اولین کیف‌پول افزونه مرورگر میان زنجیره‌ای است، که آن را به ساده‌ترین راه مبادله دارایی‌های کریپتو در بلاک چین تبدیل می‌کند. با کنترل کامل بر روی دارایی‌های خود، بیت کوین، اتریوم و توکن‌های ERC20 ها را ارسال، دریافت و مبادله کنید.

امکانات این کیف‌پول عبارتند از :

 • ساده‌سازی مبادلات میان زنجیره‌ای : فقط سه کلیک طول می‌کشد تا یک مبادله انجام شود؛ همه کارهای دیگر توسط کیف پول در پس زمینه انجام می‌شود. بدون نیاز به هیچ توکن دیگری و هیچ کارمزد اضافی برای پرداخت، مبادله خود را انجام دهید.
 • امکان استفاده از چندین زنجیره : به راحتی به نگهداری، دریافت، ارسال و مبادله بین بیت کوین و اتریوم بپردازید.
 • امکان ارسال به کیف‌پول‌های دیگر : می‌توانید در داخل کیف پول Liquality مبادله‌ای را شروع کرده و آن را مستقیماً به کیف پول دیگری ارسال کنید؛ تنها با یک کلیک!
 • بدون نیاز به احراز هویت : تنها کاری که باید انجام دهید، کلمه Seed خود را ذخیره کنید و یک رمز برای استفاده از کیف‌پول انتخاب کنید.
 • امنیت : کلید خصوصی شما هرگز در معرض دید قرار نمی‌گیرد و به دور از هر گونه بدافزار، در افزونه مرورگر کروم شما قرار می‌گیرد.
 • دسترسی کامل : شما کنترل کامل دارایی‌های خود را در تمام مدت حفظ می‌کنید. هیچ راهی برای دسترسی به وجوه شما وجود ندارد و این کیف پول در تراکنش‌های شما دخالتی ندارد.

وضعیت این پروژه در حال حاضر

این پروژه در مراحل بسیار ابتدایی آن به سر می‌برد و تا زمانی که تمام ویژگی‌هایی که تیم سازنده آن در مورد آن بیان کرده‌اند، به مرحله اجرا برسد، هنوز راه زیادی دارد. با مراجعه به سایت اصلی این پروژه یعنی liquality.io مشاهده خواهید که در حال حاضر تنها امکان جابه‌جایی دارایی‌ها بین کیف‌پول‌های متامسک و لجر خود شما امکان‌پذیر است و هنوز امکان استفاده از این بستر به عنوان یک صرافی، وجود ندارد.

بنیان‌گذاران آن وعده دادند که در آینده‌ای نزدیک، استخرهای نقدینگی آن را برای امکان ترید کاربران و همچنین به دست آوردن سود برای فراهم‌کنندگان نقدینگی آن راه‌اندازی خواهند کرد. با این حال تا راه‌اندازی کامل و مشاهده این که آیا این صرافی همانطور که ادعا دارد، می‌تواند تمامی این ویژگی‌ها را برای کاربرانش ارائه دهد، زمان زیادی خواهد برد. البته استفاده از قراردادهای هوشمند نیز ریسک‌های مربوط به خود را شامل حال این پروژه خواهد کرد.

پس باید منتظر ماند و دید که آیا این پروژه بلند پروازانه می‌تواند به اهدافی که دارد برسد، یا مانند بسیاری دیگر از این دست پروژه‌ها، بعد از گذشت مدت زمانی به فعالیت خود پایان می‌دهد.

منبع
cointelegraphdefi.cxliquality

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا