اخبار آلتکوینتحلیل تکنیکال

بررسی علل افزایش قیمت BNB + تحلیل تکنیکال

قیمت BNB، توکن اصلی بلاکچین بی‌ان‌بی اسمارت چین روز گذشته برخلاف روند نزولی بازار، ۱۱٪ افزایش یافت و به بالاترین سطح خود در ۶ ماه گذشته رسید. در ادامه، قیمت BNB مقاومت ۳۰۰ دلاری خود را به سمت بالا شکست و اکنون در حوالی ۳۱۰ دلار معامله می‌شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این باور بودند که BNB نیز پس از استعفای چانگ پنگ ژائو از صرافی بایننس و توافق این صرافی با وزارت دادگستری آمریکا به سرنوشت توکن FTT دچار شود، روند این ارز دیجیتال در هفته‌های اخیر صعودی بوده و عملکرد قابل توجهی را برجای گذاشته است.

در حال حاضر، گمانه‌زنی‌های مختلفی مبنی بر دستکاری شدن قیمت بی‌ان‌بی در جامعه رمزارزها مطرح شده است. همانطور که پیش از این گزارش دادیم، ژائو پس از ماجرای استعفای خود از بایننس، آیدی خود در شبکه اجتماعی X را از «CZ Binance» به «CZ BNB» تغییر داد و در بیوی صفحه خود نوشت BNB و بیت کوین هولد می‌کند. برخی معتقدند ژائو و بایننس در حال حاضر قیمت BNB را دستکاری کرده‌اند تا بتوانند جریمه‌های توافق شده با وزارت دادگستری آمریکا را پرداخت کنند.

پیش از ۲۳ دسامبر، بی‌ان‌بی سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار (بدون احتساب استیبل کوین‌ها) بود. با این حال، جهش چشم‌گیر سولانا طی ۷ روز گذشته BNB را به رتبه چهارم بازار رساند. اما آیا BNB می‌تواند دوباره به جایگاه سوم بازار صعود کند؟ هر دو شبکه BNB اسمارت چین و سولانا بلاکچین‌های سریع و مقرون به صرفه‌ای هستند که بدون تکیه بر راهکارهای لایه ۲، مقیاس‌پذیری قابل قبولی ارائه می‌دهند. بنابراین، با روند فعلی نمی‌توان به این سوال پاسخ قطعی داد.

در این مطلب از میهن بلاکچین تحلیل آنچین و تکنیکال BNB را بررسی کرده و اهداف قیمتی آن را مشخص می‌کنیم.

آیا قیمت BNB دستکاری شده است؟

بخش قابل توجهی از بهای فعلی BNB ناشی از کاهش کارمزدهای معاملاتی در صرافی بایننس و سرویس لانچ پد این صرافی است.

به دنبال توافق بایننس با وزارت دادگستری و کناره‌گیری چانگ پنگ ژائو از سمت مدیرعاملی، بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران این بودند که بایننس سهم بازار خود را از دست بدهد. با این حال، تا زمانی که دادگاه به پایان نرسیده و بایننس متعهد شده است تمام داده‌های مورد نیاز را به قانون‌گذاران آمریکایی ارائه دهد، بعید است این اتفاق رخ دهد. علاوه بر این، تعامل اخیر بایننس با کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) در تاریخ ۱۸ دسامبر نگرانی‌ها از تشدید محدودیت‌های نظارتی بر این صرافی را کاهش داد.

در حال حاضر، این احتمال وجود دارد که قیمت BNB دستکاری شده و به صورت مصنوعی افزایش یافته باشد. البته داده‌های آنچین نشان می‌دهد در هفته‌های اخیر، فعالیت در شبکه BNB اسمارت چین کمی افزایش یافته و حجم معاملات زیاد شده است. بنابراین، ترکیبی از دست‌کاری احتمالی قیمت و استقبال دوباره سرمایه‌گذاران محرک قیمت BNB در هفته‌های اخیر بوده است.

یکی از زنگ خطرهای اصلی بی‌ان‌بی، مالکیت بخش زیادی از آن توسط بنیان‌گذاران و تیم بایننس است. عدم شفافیت بایننس در مورد نحوه توزیع اولیه توکن‌های BNB به مرور زمان اعتماد سرمایه‌گذاران را کاهش داد. علاوه بر این، بایننس در ابتدا قرار بود با استفاده از درآمدهای حاصل از معاملات در این صرافی، بخشی از عرضه BNB را به طور مداوم خریداری و آن را از گردش خارج کند. با این حال این روند در ادامه با یک مکانیسم توکن‌سوزی ساده جایگزین شد.

بررسی میزان فعالیت در شبکه بی‌ان‌بی اسمارت چین

مقایسه میزان فعالیت در شبکه بی‌ان‌بی اسمارت چین با سایر رقبا اطلاعات خوبی برای ما فراهم می‌کند. در حال حاضر مشابه با وضعیت کلی دیفای در سایر شبکه‌های بلاکچینی، حجم تراکنش‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه افزایش یافته و تقاضا برای BNB زیاد شده است.

مقایسه ارزش کل قفل شده در شبکه‌های مختلف - منبع: DefiLlama
مقایسه ارزش کل قفل شده در شبکه‌های مختلف – منبع: DefiLlama

اما اگر نگاهی دقیق به این داده‌ها بیندازیم می‌بینیم عملکرد بی‌ان‌بی چین در مقایسه با سایر رقبا چندان هم قابل توجه نبوده است. ارزش کل قفل شده (TVL) در قراردادهای هوشمند شبکه BNB اسمارت چین ۳.۶ میلیارد دلار است و پس از اتریوم با ۲۸.۲ میلیارد دلار و مجموع TVL شبکه‌های لایه ۲ بزرگی مثل آربیتروم، آپتیمیزم، پالیگان و بیس قرار گرفته است. در حالی که TVL شبکه بی‌ان‌بی اسمارت چین در یک ماه گذشته ۲۵٪ افزایش یافته است، رشد آن در مقایسه با سایر رقبا مثل سولانا (۱۴۲٪) و آوالانچ (۵۰٪) چندان چشم‌گیر نبوده است.

در بررسی میزان فعالیت برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های بلاکچینی، فاکتورهایی مثل حجم معاملات و تعداد آدرس‌های فعال را باید مدنظر قرار داد.

مقایسه حجم تراکنش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های مختلف - منبع: DappRadar
مقایسه حجم تراکنش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در شبکه‌های مختلف – منبع: DappRadar

در ۳۰ روز گذشته، حجم تراکنش‌ها در برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم و راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه ۲ آن در مجموع از ۴۶.۴ میلیارد دلار فراتر رفته است و شبکه اتریوم ۷۳٪ از این رقم را تشکیل می‌دهد. در سمت مقابل، حجم تراکنش‌ها در شبکه بی‌ان‌بی اسمارت چین در مدت مشابه ۴.۷ میلیارد دلار بوده و نسبت به ماه قبل تنها ۶٪ افزایش یافته است.

با این حال، از نظر تعداد آدرس‌های فعال، شبکه‌ بی‌ان‌بی اسمارت چین همراه با سولانا و zkSync Era پیشتاز است. بالاتر بودن تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه‌ها علیرغم حجم تراکنش‌های نه‌چندان بالای آنها باعث شده است تا برخی در رابطه با صحت این آمار ابهام داشته باشند.

اما از نظر نسبی، ۷٪ افزایش در تعداد آدرس‌هایی که با برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه BNB اسمارت چین تعامل دارند به‌ویژه در مقایسه با رشد ۱۲٪ این پارامتر در شبکه اتریوم در ۳۰ روز گذشته کمی نگران‌کننده است.

به طور مشابه، تعداد آدرس‌های فعال در شبکه سولانا در این بازه ۲۸٪ افزایش یافته است. بنابراین، هر علتی که باعث افزایش اخیر قیمت BNB شده است، بعید است صرفا به خاطر افزایش فعالیت در شبکه بی‌ان‌بی اسمارت چین یا افزایش ارزش کل قفل شده در این شبکه بوده باشد. این امر به معنای کاهش قیمت بی‌ان‌بی نیست؛ اما احتمالا این ارز دیجیتال را در بازپس‌گیری جایگاه سوم بازار با چالش مواجه خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال BNB

تحلیل تکنیکال در تایم فریم هفتگی نشان می‌دهد قیمت BNB از ماه آوریل (فروردین) بین ۲۲۰ تا ۳۵۰ دلار معامله شده است. قیمت این رمزارز در ماه اکتبر (مهر) به پایین‌ترین حد خود کاهش یافت؛ اما از آن زمان توسط منطقه حمایت استاتیک در محدوده ۲۲۰ دلار حمایت شد و افزایش یافت. BNB افزایش قیمت تقریبا سریعی داشت و پس از رسیدن به سطح ۲۷۱ دلار و یک پولبک و جمع کردن نقدینگی، مجددا رالی صعودی به سمت ۳۰۰ دلار را آغاز کرد.

نمودار قیمت BNB در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت BNB در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

شاخص RSI در تایم فریم هفتگی نزدیک به ۷۰ است و شیب صعودی آن نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند. در نتیجه، احتمال صعود به محدوده مقاومت بالایی در ناحیه ۳۶۰-۳۴۰ دلار وجود دارد.

در تایم فریم روزانه BNB پس از شکست مقاومت در محدوده ۲۶۰ دلار به سمت مقاومت در محدوده ۳۲۰ دلار و ۳۵۰ دلار در حرکت است. مومنتوم صعودی حرکت نشان می‌دهد قیمت احتمالا می‌تواند از مقاومت اول عبور کرده و به مقاومت دوم نیز برسد.

نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت BNB در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

از طرفی در تایم فریم روزانه و همچنین ۳ روزه یک الگوی سر و شانه معکوس نیز تشکیل شده است که منطقه ۳۲۰ دلار تارگت احتمالی این الگوست.

تشکیل الگوی سرو شانه در نمودار قیمت BNB در تایم فریم ۳ روزه
تشکیل الگوی سرو شانه در نمودار قیمت BNB در تایم فریم ۳ روزه؛ منبع: تریدینگ ویو

با استفاده از ابزار فیبو اکستنشن (تشکیل شده از ۳ نقطه ۲۰۲.۸ دلار، ۲۷۱.۹ دلار و ۲۲۲.۹ دلار) نیز همین تارگت‌ها به دست می‌آیند. منطقه ۳۲۴ دلار، ۳۳۷ دلار و ۳۵۸ دلار تارگت‌های کوتاه مدت BNB هستند که با سطوح مقاومت رسم‌شده نیز تقریبا هم‌پوشانی دارند.

تارگت‌های کوتاه مدت و بلند مدت BNB در تایم فریم روزانه
تارگت‌های کوتاه مدت و بلند مدت BNB در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

 در صورت ریزش از منطقه ۳۲۰ دلار، قیمت با گپ پرایس اکشنی (FVG) مواجه است و یک منطقه اوردربلاک در زیر این ناحیه قرار دارد. از طرفی حمایت استاتیک نیز در این محدوده است. در نتیجه، حضور این نواحی می‌تواند از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کرده و منطقه خرید مناسبی باشد.

نواحی حمایتی در صورت ریزش قیمت BNB
نواحی حمایتی در صورت ریزش قیمت BNB؛ منبع: تریدینگ ویو

تارگت‌های بلندمدت BNB شامل منطقه ۴۵۰ دلار و ATH قبلی آن در نزدیکی‌های ۶۸۶ دلار است.

تارگت‌های بلند مدت BNB؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا