مصاحبه

مناظره یک بیتکوینر مطرح و یک پروفسور کامپیوتر: آیا بیت کوین یک طرح پانزی است؟ + ویدیو

در این مناظره پی‌یر روخارد استراتژیست بیت کوین در صرافی کراکن با جورج استولفی پروفسور علوم کامپیوتر در مورد اینکه آیا بیت کوین هم یک طرح پانزی است یا خیر صحبت می‌کنند.

جورج استولفی همانند سایر مخالفان Bitcoin مرتبا آن را یک طرح پانزی تعریف می‌کند. بحث اصلی در این مناظره بر سر این مساله است که بیت کوین هیچ جریان نقدینگی را به وجود نمی‌آورد. علاوه بر این درآمد سرمایه‌گذاران در این ارز دیجیتال منحصرا از جیب سرمایه‌گذاران جدیدی خارج می‌شود که به تازگی به خرید BTC روی آورده‌اند.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

جورج استولفی در اینباره می‌گوید:

هر بار که در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید، پول شما مستقیما به جیب سرمایه‌گذاران قبلی و یا جیب ماینرها وارد می‌شود و ناپدید می‌شود.

در پاسخ به نظر استولفی، پی‌یر به این موضوع اشاره کرد که بیتکوین یک سیستم مالی همتا به همتا است و همانند سایر انواع پول‌ها نیازی به ایجاد جریان نقدینگی ندارد. او می‌گوید:

این موضوع فقط یک ویژگی از پول است. چون خود آن پول است پس جریان نقدینگی نخواهد داشت. و این مساله آن را به یک طرح پانزی تبدیل نمی‌کند.

او در این مصاحبه به این موضوع اشاره کرد که بیت کوین بر خلاف طرح های پانزی، وعده بازگشت سرمایه ثابتی نداده است. علاوه بر آن این ارز دیجیتال به یک دارایی با ریسک بالا شهرت دارد. پی‌یر در ادامه گفت:

مبلغان بیتکوین مرتبا بر این موضوع تاکید می‌کنند که خطر از دست دادن سرمایه وجود دارد و اگر ما به اطلاعات تجربی نگاه کنیم، این ریسک بارها آشکار شده است.

از طرف دیگر جورج استولفی معتقد است که طرح‌های پانزی هم قول سود ثابت نمی‌دهند چون همین موضوع باعث آشکار شدن ذات آنها خواهد شد و بعد از آن کمیسیون بورس آمریکا SEC به سراغ‌شان خواهد آمد.

او طرح پانزی مدآف را مثال زد. مدآف دانشمند علوم کامپیوتری بود که در طول ۱۷ سال بیش از ۶۵ میلیارد دلار از هزاران نفر در طرح پانزی خود به جیب زد. جورج در این‌باره توضیح داد دلیل آنکه مردم در این طرح سرمایه‌گذاری می‌کردند این بود که او به هرکسی که می‌خواست از این طرح خارج شود سرمایه و سود آن را پرداخت می‌کرد.

نظر شما چیست؟ آیا بیت کوین واقعا یک طرح پانزی است؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا