متوسط مقالات

آیا در سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین کمتر از ارزش واقعی خود است؟

با وجود صعود ۶۰ درصدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰، بسیاری از تحلیلگران بنیادی و متخصصان اقتصادی معتقدند که قیمت اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال، همچنان پایین‌تر از ارزش واقعی خود خرید و فروش می‌شود.

در ماه گذشته قیمت بیت کوین در یک روند صعودی، از محدوده ۹۰۰۰ دلار به محدوده ۱۲۰۰۰ رسید. بسیاری از معامله‌گران بیت کوین اعتقاد داشتند که قیمت این ارز دیجیتال بالاتر از ارزش واقعی خود معامله می‌شود و اقدام به فروش این رمز ارز کردند. اگر برای ارزش‌گذاری قیمت رمز ارز BTC فاکتورهای اقتصادی را مدنظر قرار دهیم، خواهیم دید که قیمت آن با وجود افزایش قیمت اخیر همچنان پایین‌تر از ارزش واقعی خود است.

قیمت بیت کوین و بهترین زمان برای سرمایه گذاری

پیش از پرداختن به بررسی فاندامنتال بیت کوین برخی اطلاعات بازار این ارز دیجیتال را مرور می‌کنیم. ارزش بازار بیت کوین در زمان نگارش این مقاله حدود ۲۲۵ میلیارد دلار بوده و ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال حدود ۳۸۰ میلیارد دلار است. در سال ۲۰۱۷ و در حباب قیمت ارزهای دیجیتال، ارزش بازار به بالاترین مقدار خود رسید و عدد ۸۰۰ میلیارد دلار را به ثبت رساند.

ارزش بازار طلا حدودا ۱۲ هزار میلیارد دلار بوده که در مقایسه با بیت کوین، ۵۵ برابر بزرگ‌تر است. ارزش بازار سهام تقریبا ۱۰۰ هزار میلیارد دلار است. با این مقادیر کمی می‌توان ارزش بازار بیت کوین را با سایر بازارهای مالی در جهان مقایسه کرد. در ادامه به بررسی فاندامنتال بیت کوین و محاسبه ارزش واقعی آن می‌پردازیم.

قیمت بیت کوین خرید بیت کوین رمز ارز ارز دیجیتال هاوینگ تورم عرضه و تقاضا

چرخه‌های قیمت بیت کوین

واقعیتی که در مورد بیت کوین وجود دارد نوظهور بودن آن است. این دارایی نوظهور تنها یک دهه عمر دارد و طبیعتا این مورد را باید در ارزیابی‌های خود مدنظر قرار دهیم. طبیعتا در چنین بازاری شاهد نوسانات شدید قیمتی هستیم.

در تاریخچه معاملاتی بیت کوین به وفور شاهد صعودها و ریزش‌های شدید در چند دقیقه بوده‌ایم؛ اما با وجود این نوسانات قیمتی در بازار بیت کوین باز هم برآیند این ارز دیجیتال قابل توجه بوده است. با وجود ریزش‌های گاها ۵۰ درصدی در قیمت بیت کوین، باز هم این دارایی در مقایسه با تمامی ابزارهای سرمایه‌گذاری در دهه اخیر با ثبت سودآوری ۸,۹۰۰,۰۰۰ درصدی، بهترین عملکرد را داشته است.

نوسانات شدید قیمت بیت کوین

با وجود نوسانات شدید در کوتاه مدت، بیت کوین در یک نگاه بلندمدت تمایل دارد در چرخه‌های وسیع‌تری حرکت کند. یکی از نظریه‌های موجود در مورد چرخه‌های قیمتی بیت کوین می‌گوید که قیمت بیت کوین اصطلاحا در یک چرخه انبساطی حرکت می‌کند.

چرخه انبساطی به این معنی است که هر چرخه در مقایسه با چرخه قبلی خود بلندتر خواهد بود (تصویر یک شیپور را در ذهن بیاورید). تا به امروز سه چرخه کامل از این سیکل بزرگ در نمودار قیمت بیت کوین مشاهده می‌شود که آخرین آن مربوط به صعود قیمت بیت کوین به محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۷ است.

در آخرین چرخه قیمت بیتکوین، با ثبت کف قیمتی ۳,۱۰۰ دلار، یک بازار نزولی قدرتمند را شاهد بودیم. ثبت این کف قیمتی درون چرخه فعلی بازار اتفاق افتاده و هم اکنون ما در این چرخه قیمتی بیت کوین قرار داریم.این چرخه احتمالا تا اواخر سال ۲۰۲۲ به اتمام خواهد رسید.

کف این چرخه انبساطی، ۳,۱۰۰ دلار و سقف آن محدوده ۱۰۰,۰۰۰ دلار است. با توجه به این چرخه انبساطی بیت کوین، ملاحظه می‌شود که قیمت بیت کوین اکنون بسیار پایین‌تر از اهداف آن بوده و جای رشد زیادی دارد.

قیمت بیت کوین خرید بیت کوین رمز ارز ارز دیجیتال هاوینگ تورم عرضه و تقاضا

پتانسیل‌های برجسته بیت کوین در اقتصاد امروز جهان

عرضه و تقاضا در تمام دارایی‌ها نقش مهمی در تعیین قیمت آن دارایی دارند. در مورد بیت کوین نیز فاکتور عرضه و تقاضا نقش بسیار مهمی در ارزش گذاری و قیمت آن دارد.

اقتصاد جهان بارها دچار بحران‌های اقتصادی شده و خواهد شد. آخرین بحران اقتصادی در جهان در سال ۲۰۰۸ به وقوع پیوست که از دل آن بیت کوین خلق شد. سیاست همیشگی دولت‌ها و اقتصادانان جهان در مواجهه با بحران‌های اقتصادی، چاپ پول در مقیاس بسیار بالاست.

آخرین مورد در بحران بهداشتی کرونا اتفاق افتاد. با شیوع این بیماری، کشورها از نظر اقتصادی آسیب‌های جدی دیدند و بسیاری از دولت‌ها برای کاهش تاثیر اقتصادی این بیماری، اقدام به چاپ پول و عرضه بسته حمایتی اقتصادی برای کمک به کسب و کارها و مردم آسیب دیده کردند.

اما خالق بیت کوین در این مورد دقیقا در خلاف جهت حرکت کرده است؛ ساتوشی ناکاموتو در الگوریتم بیت کوین دقیقا سیاستی مخالف روش‌های فعلی اقتصادی دنیا برگزیده است. اقتصاد فعلی جهان در مواجهه با بحران‌ها اقدام به عرضه بیشتر پول می‌کنند، اما عرضه بیت کوین هر چهار سال یک بار نصف می‌شود. این مورد تفاوت جدی میان بیت کوین و پول رایج در دنیاست.

پول فعلی دنیا عرضه بی‌نهایت داشته و دولت‌ها به هر میزانی که بخواهند می‌توانند عرضه آن را افزایش دهند و پول بیشتری چاپ کنند. اما بیت کوین عرضه خود را به ۲۱ میلیون واحد محدود کرده است. ساتوشی در این زمینه وسواس بیشتری به خرج داده است. هر واحد بیت کوین در یک بازه زمانی مشخص تولید می‌شود و هیچ کس اختیاری برای تولید بیشتر آن ندارد؛ در نتیجه این سیاست ناکاموتو برای بیت کوین، عرضه بیت کوین در طول زمان کاهش می‌یابد. این مورد به معنی کاهش تورم در این ارز دیجیتال است. عرضه پول توسط دولت‌ها به افزایش نرخ تورم منجر خواهد شد.

قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر شاهد افت و خیز زیادی بوده است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین در محدوده ۱۲۰۰۰ دلار معامله می‌شود و این در حالی است که قیمت این ارز دیجیتال در چند ماه قبل به محدوده ۴۰۰۰ دلار رسید.

بهترین زمان برای خرید بیت کوین چه زمانی است؟

معمولا در چنین بازارهایی که نوسانات بالایی دارند، یکی از استراتژی‌های خرید، استفاده از استراتژی DCA است. این استراتژی به معنی خرید در مراحل مختلف است؛ به جای آن که در یک قیمت خاص تمام دارایی خود را به بیت کوین تبدیل کنید، بهتر است این کار را به صورت مداوم انجام دهید. برای مثال به صورت ماهانه ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کنید.

تجربه نشان داده که این روش یکی از بهترین استراتژی‌های خرید یک دارایی به هدف سرمایه‌گذاری است. برای این که قدرت این روش خرید را بهتر درک کنیم به این مثال دقت کنید:

اگر شخصی از سال ۲۰۱۷ و در قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار، روزانه ۱ دلار را به خرید بیت کوین اختصاص می‌داد، این سرمایه‌گذاری برای این سرمایه‌گذار با توجه به قیمت امروز بیت کوین، ۶۰ درصد سودآور بود؛ در حالی که قیمت بیت کوین پایین‌تر از ۲۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شود!

قیمت بیت کوین خرید بیت کوین رمز ارز ارز دیجیتال هاوینگ تورم عرضه و تقاضا

مدیریت سرمایه در بازار بیت کوین

در سرمایه‌گذاری بلندمدت، زمان ورود اهمیت چندانی ندارد. به عبارتی نباید منتظر یک قیمت خاص و زمان خاص برای ورود به بازار بود. با استفاده از تکنیک‌های مدیریت سرمایه و نگهداری و صبر، یک سرمایه‌گذاری سودآور به ارمغان می‌آید.

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری، دیدگاه نگهداری یا هودل کردن در بازار بیت کوین است. این دیدگاه عقیده دارد که قیمت بیت کوین به مرور افزایش می‌یابد؛ پس در صورت نگهداری این ارز دیجیتال، سود خواهیم کرد. البته باید در نظر داشت که این نوع سرمایه‌گذاری ریسک مخصوص خود را دارد. همان اندازه که احتمال دارد قیمت بیت کوین به صفر برسد، این احتمال هم می‌رود که قیمت آن به ۱ میلیون دلار برسد. نگهداری بلندمدت این ارز دیجیتال به این معنی است که به امید رشد بالای قیمت، خطر از دست دادن تمام سرمایه را قبول می‌کنم.

نتیجه گیری

در دوره‌ای از چرخه‌های اقتصادی زندگی می‌کنیم که عدم قطعیت‌ها افزایش یافته و تصویر مشخصی از آینده اقتصاد دنیا وجود ندارد. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی ترجیح می‌دهند به سمت دارایی‌های سنتی ذخیره ارزش مانند طلا پناه برند.

در دوره‌ای که بانک‌های مرکزی چاپ بی‌رویه پول را در پیش گرفته‌اند که این کار تنها افزایش نرخ تورم را پدید خواهد آورد، دارایی به نام بیت کوین وجود دارد که دقیقا عکس این سیاست را داشته و هر چهار سال یک بار عرضه خود را به نصف کاهش می‌دهد و تنها ۲۱ میلیون واحد از آن وجود دارد.

بیت کوین حقیقتا بر خلاف دیگر دارایی‌ها عمل می‌کند. به دلیل محدود بودن آن، طبیعتا ما شاهد افزایش تقاضا برای خرید، و در نتیجه شاهد رشد قیمت خواهیم بود. بنیانگذار صرافی Gemini در همین مورد اظهار نظر جالبی دارد:

مردم همواره می‌گویند که زمان فعلی برای خرید بیت کوین دیر است. باید از قیمت‌های پایین‌تر خرید انجام می‌شد. اما من به آنها می‌گویم که این قیمت‌ها کف قیمت بیت کوین به حساب می‌آید. در آینده حسرت این روزها را خواهیم خورد.

منبع
cryptopotatogemini

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا