مقالات عمومی

آیا ارزهای دیجیتال باز هم زنده می شوند؟ آیا امیدی به آینده آن هست؟

از تقریبا یک دهه پیش، بیت کوین و بازار ارز دیجیتال با جریان بدبینانی روبرو شده اند که می گویند کوین مرده یا منسوخ شده است. ده سال بعد، یک بیت کوین ارزش چهار رقمی دارد و از نظر قیمتی بالغ شده و ثبات پیدا کرده است. این موضوع شامل بخشی نمی شود که هم اکنون در آن هزاران کوین و توکن با درجات مختلف موفق شده اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

علاوه بر این، با تمام وعده هایی که داده اند ارزهای دیجیتال هنوز نمی توانند وارد جریان اصلی شوند. هنوز بازرگانهای معدودی پرداخت با کریپتو را می پذیرند و بیشتر خدمات مالی هنوز با ارز های فیات انجام می شوند. منتقدین می گویند که ارز دیجیتال ممکن است یک جرقه باشد. اگرچه علائم برای هواداران آن واضح است که با گلچین کردن ارز های دیجیتال، این بخش قوی تر ظاهر می شود.

سوال واقعی این است که کدام گروه درست می گویند؟

حقایق کلیدی 

  • محبوبیت ارز های دیجیتال از ابتدای دهه اول سال ۲۰۰۰ که معرفی شده اند افزایش یافته است.
  • منتقدان ارز دیجیتال میگویند این بازار به دلیل عدم پذیرش و انکار برنامه های مربوط صندوق های قابل معامله( ETF) کریپتو و مقررات آینده بازار محکوم به شکست است.
  • در دسامبر سال ۲۰۱۷ قبل از ریزش در ماههای بعدی، ارزش بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید.
  • طرفداران ادعا می کنند که این ارزها در بازار اصلی حرکت بیشتری خواهند داشت و در حال تبدیل شدن به یک استاندارد برای پرداخت و مبادله ارزش در صنایع مختلف هستند.

شکاکان می گویند

تعداد ارزهای دیجیتال موجود بازار بیش از حدود ۲۰۰۰ تاست. این باید یک سیگنال واضح از سود آوری این بخش باشد. اما اعداد فریبنده هستند. طبق گزارش CNBC بیش از ۸۰۰ تای از آنها در واقع از دور خارج شده اند که یعنی هیچ ارزشی ندارند. از موارد باقی مانده، تنها تعداد کمی از آنها مرتبط است.

مشکل از خود بیت کوین آغاز می شود، زیرا ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۸ با مشکل اساسی روبرو شد. پس از رسیدن به اوج خود با ارزش تقریبی ۲۰ هزار دلار در دسامبر سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین در ژانویه کاهش یافت و برای رسیدن به اوج های قبلی خود تلاش کرده است. علاوه بر این، ارزش تراکنش های  انجام شده کریپتو که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ نجومی بود، طی سه ماهه دوم حدود ۷۵ درصد افت کرد.

نکته: تراکنش های بیت کوین از زمان افت به طور پیوسته افزایش یافته و از ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ به ۳۶۵/۹۷۲ رسیده است.

عدم پذیرش، به ویژه در عرصه سرمایه گذاری می تواند تا حدی به عدم پذیرش بیش از دهها صندوق قابل معامله توسط کیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مربوط شود. مهمتر از همه عقب افتادگی و آزادی ارز های دیجیتال به عنوان کالاهای کنترل نشده رو به پایان است. در تلاشهای نظارتی روند صعودی چشمگیری رخ داده است که باعث شده است کشورها موضع جدی تر و سنجیده تری پیش بگیرند. بسیاری از بدبینان می گویند، این می تواند میخ دیگر این تابوت باشد که رشد را خفه و پتانسیل واقعی این بخش را به عنوان یک نیروی سود آور محدود می کند.

استدلال برای ارزهای دیجیتال

در حالی که درست است که قیمت بیت کوین اکثر ارزهای دیجیتال دیگر در اوایل سال ۲۰۱۸ سقوط کرد، به نظر می رسد نوساناتی که زمانی بازار را تعریف می کرد کم کم به پایان می رسد. در حالی که این خبری بد برای بورس بازان است، خبر بسیار خوبی برای سرمایه گذاران موسسه ای است، کسانی که به اعتقاد بسیاری کلید آینده ارز دیجیتال هستند.

ارز دیجیتال و به طور کلی بلاک چین در حال پذیرفته شدن است. در حالی که بازرگانان نسبت به ارزهای دیجیتالی احتیاط می کنند، بانکها و شرکتهای بزرگ فناوری قبلاً استفاده از آنها را شروع کرده اند.

طبق گفته مدیرعامل و بنیانگذار Ceek VR مری اسپیو: مرگ ارز دیجیتال نزدیک نیست و تنها قله کوه یخ در جریان اصلی را پذیرفته شده است. هنگامی که شرکت ها ارزش واقعی زندگی هدفمند و ادغام ارز دیجیتال را ارائه دهند، موج بعدی و حیات مجدد ارز دیجیتال را خواهیم دید. همه چیز در مورد ایجاد تقاضای بیشتر و حدس و گمان کمتر است. در واقع، به نظر می رسد بسیاری از ارزهای دیجیتال که محو شده اند، آنهایی بودند که بر پایه هایپ و چیزهای دیگر بنا شده اند.

نکته: ساتوشی ناکاموتو نامی است که توسط خالق ناشناخته بیت کوین استفاده می شود.

به گفته آگادا نامری از iCapital، یک شرکت زیر شاخه iAngels که به فرصتهای بلاک چین اختصاص دارد:

با وجودی که سال ۲۰۱۸ به دنبال روند گاوی سال ۲۰۱۷ شاهد رکود بازار بوده ایم، ما متقاعد شده ایم که در آینده با سرمایه ای که به داراییهای کریپتو منتقل می شود روند بازار تغییر می کند. در دارایی های کریپتو، هنگام توزیع سرمایه توکن های کاربردی به بیت کوین یا توکن های امنیتی تغییر می کنند.

در حالی که بسیاری این ایده را که بیت کوین و بازار کریپتو جریان اصلی را دارند، رد کرده اند اما این بخش مصمم است که ثابت کند آنها در اشتباهند. در حالی که ممکن است ارزهای دیجیتال هنوز استانداردی برای پرداخت و مبادله ارزش نباشند، فناوری بلاک چین که پایه و اساس آنها را تشکیل می دهد به سرعت در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در بخش ها و صنایع مختلف است. شاید مهمتر از همه، خدماتی که این ابزارها ارائه می دهند همه مبتنی بر ارزهای دیجیتال و توکن هاست. هرچه شرکت ها بیشتر به رفع نقاط ضعف و کشف راهکار جدید برای مشکلات قدیمی با بلاک چین باشند، کریپتو انعطاف خود را بیشتر می کند.

صحبت آخر

علیرغم بسیاری از تردیدها و بدبینی ها، بازار کریپتو همچنان به رشد و شکوفایی خود ادامه داده است. گرچه قیمت ها به شدت نوسان داشته اند – و در برخی موارد به شدت نزولی بوده اند – اما بالاخره ثبات از راه می رسد و به نظر می رسد مراحل ابتدایی خود را پشت سر می گذارد. هرچه شرکتهای بیشتری کاربردهای کریپتو و بلاک چین را کشف می کنند، کاربران بیشتری آنها را به عنوان راهی برای ساده کردن زندگی خود می پذیرند که این نقطه اصلی قابل ذکر در فن آوری باقی خواهند ماند. جالب تر اینکه، هرچه ارزش خود را در موقعیت های مختلف بهتر نشان دهد از بانکداری گرفته تا خرید قهوه، این فناوری بیشتر خود را ارتقا می دهد. کوین ها می آیند و می روند، و بسیاری از ارزهای دیجیتال به احتمال زیاد شکست می خورند اما این بخش همچنان به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

منبع
investopedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا