مقالات عمومی

ارز دیجیتال چه مزایایی نسبت به ارز فیات دارد؟!

بسیاری از افراد آشنایی اندکی با ارزهای دیجیتال دارند و شاید کریپتو برای آنها پیچیده باشد و درک کارکرد ارزهای دیجیتال و کارایی آنها برای افراد سخت باشد. در این مقاله سعی شده به سوالاتی پرداخته شود که تفاوت های پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال و ارز فیات را مورد مقایسه قرار می دهد تا بیشتر با مزایا و محاسن ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

وقتی کارت اعتباری دارم، چرا باید از ارز دیجیتال برای پرداخت استفاده کنم؟

این حرف ممکن است کمی متقاعد کننده باشد اما بانک ها و سیستم های پرداخت سنتی براستی آزادی شما را محدود می کنند. فرض کنید که شما در ایالات متحده زندگی می کنید و پدر محبوبتان که تولدش مصادف با روز استقلال است، در کشور دیگری زندگی می کند. از آنجا که همه بانک های محلی در چنین روزی تعطیل هستند، زمانی که پول یک ماشین چمن زنی جدید را به شماره حساب بانک خارجی پدرتان می فرستید، ممکن است با تاخیر هایی جدی مواجه شوید.

برای اجتناب از این امر مجبورید که از پی‌پال استفاده کنید که یک اپلیکیشن موبایلی خاص است و یا از سرویس های انتقال پول سنتی مانند وسترن یونین (Western Union) استفاده کنید. با این وجود تضمینی نیست که پول به موقع و یا حتما خویشاوند شما برسد زیرا همه انسان ها اشتباه می کنند. به عنوان مثال دو غریبه در ایالات متحده زمانی ماجرای دلهره آوری برایشان پیش آمد که این ماجرا سبب بسته شدن حساب های بانکی و مظنون شدن آنها به کلاهبرداری شد. این امر زمانی اتفاق افتاده بود که یکی از آنها ۱۰۰ دلار را به جای دخترش به دیگری فرستاده بود.

در نهایت باید گفت که واسطه های مالی، به هدیه تولد پدر شما اهمیت نمی دهند. شما مجبورید با توجه به کشور مقصد و مقدار پولی که ارسال می کنید، حق کمیسیون بپردازید حتی اگر توان آن را هم نداشته باشید.

ارز دیجیتال با کارت اعتباری چه تفاوتی دارد؟

مسترکارت

ایده اصلی پشت کریپتو اجازه پرداخت همتا به همتا در هر زمانی است و این در حالی است که کریپتو واسطه ها را نیز حذف می کند. بیایید با مثال خاصی شروع کنیم که جیمسون لوپ (Jameson Lopp) مهندس برجسته سازمان بیتگو (Bitgo) مثال زده است. بیتگو یک سازمان امنیت بلاک چین چند امضایی است. او یک تعطیلی معمولی در ایالات متحده یعنی روز ریاست جمهوری در ۱۹ فوریه را توصیف کرد. در سال ۲۰۱۸ بانک های محلی طبق معمول بسته شدند و سرویس های مالی را در آن روز به افراد ارائه ندادند. در این میان، بیت کوین به عنوان یک سیستم همتا به همتا قادر به پردازش تراکنش هایی بود که جمعا ارزش آنها به بیش از یک میلیارد دلار می رسید و در آن روز خاص بیش از ۷ میلیارد دلار هم بیت کوین معامله شده بود.

اکوسیستم کریپتو هم کارمزد تراکنش خود را دارد. ماینر ها که به تایید بلاک ها می پردازند معمولا تراکنش ها را بر اساس نرخ کارمزد طبقه بندی می کنند. معمولا می توان بین تراکنش های آهسته و سریع انتخاب کرد و یا سرویس های کریپتو، خود چنین کاری را انجام می دهند. با این حال، نرخ ها خیلی متفاوت نیستند و در تاریخ کریپتو مورد هایی به چشم می خورد که افراد مقادیر عظیمی پول را در عوض تقریبا هیچ کارمزدی جا به جا کرده اند.

به عنوان مثال در اکتبر ۲۰۱۸، یک سرمایه گذار مقدار ۲۹,۹۹۹ بیت کوین را با کارمزد ۰.۰۱ دلار انتقال داد. در حالی که انتقال این مقدار پول سنتی نیازمند کارمزد یک درصدی کل تراکنش می باشد. ارسال این مقدار بیت کوین که در آن زمان معادل ۱۹۴ میلیون دلار بود اگر با استفاده از پول فیات یا همان ارز سنتی انجام می شد، صد ها هزار دلار هزینه برجای می گذاشت.

کاربرد های خاص کریپتو چیست؟

محبوبیت کریپتو به تدریج در میان مردمی که از خدمات بانکی بی بهره هستند و یا در کشور هایی با نرخ تورم بالا زندگی می کنند، در حال افزایش است. ونزوئلا چندین سال است که با تورم عظیم در میان بحران سیاسی و اجتماعی شدید دست و پنجه نرم می کند. در حالی که ارز ملی این کشور یعنی بولیوار شاهد ۸۰,۰۰۰ درصد تورم در سال ۲۰۱۸ بود، حجم معامله بیت کوین به بالاترین مقدار خود در فوریه ۲۰۱۹ رسید. به گزارش کوین تلگراف، ونزوئلایی هایی که موفق به حفظ ارزش پول ملی خود نشده بودند و ارزش پس انداز آنها بسیار کم شده بود، برای رویارویی با فروپاشی اقتصادی شروع به خرید بیت کوین کرده بودند و حجم ترید هفتگی به بالای ۲۰۰۰ بیت کوین در صرافی همتا به همتای لوکال بیتکوینز (LocalBitcoins) رسیده بود.

در همین حال، زنان سازمان ملل که نهادی در سازمان ملل برای برقراری تساوی جنسی و قدرت بخشیدن به زنان است در حال آزمایش انتقال های نقدی بلاک چین برای کمک به پناهندگان بدون بانک در اردوگاه های سوریه هستند. پناهندگان زنی که در برنامه کار زنان سازمان ملل مشارکت داشته اند، قادر به دریافت مستقیم پولشان می باشند و این کار بدون کمک اشخاص ثالث مانند بانک ها صورت می گیرد. این راه حل بلاک چینی به آنها اجازه می دهد که با استفاده از یک اسکن عنبیه چشم به جای پول نقد یا کارت به خرید غذا بپردازند. مشارکان برای دسترسی به وجوه خود به اسکن چشم هایشان می پردازند که متعاقبا به حسابی در بلاک چین متصل شده است.

چگونه می توان در زندگی روزانه پرداخت ها را با کریپتو انجام داد؟

mastercard مستر کارت

به جز انتقال پول غیر متمرکز، کریپتو می تواند جهت صرفه جویی در هزینه ها مشارکت داشته باشد. همچنان که ارز های دیجیتال به مرور محبوبیت بیشتری به دست می آورند، حکومت ها و کسب و کار ها در سراسر جهان به قانونی کردن پرداخت با کریپتو در نواحی مختلف می پردازند. به عنوان مثال در آمریکا و در ایالت اهایو می توان مالیات را با بیت کوین پرداخت کرد و این در حالی است که در پراگ پایتخت چک می توان تعطیلات خود را بدون استفاده از پول سنتی گذراند. پایتخت چک امروزه صمیمانه ترین رویکرد را نسبت به کریپتو دارد و در بیش از ۱۵۰ مکان بیت کوین پذیرفته می شود.

هدف برنامه های اجتماعی پشتیبانی از کسب و کار های محلی است و سازمان های غیر انتفاعی هم یکی از کاربردهای دیگر کریپتو می باشد. به عنوان مثال Canada`s Calgary اولین ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرد که Calgary Dollars نام دارد و هدف آن محافظت از وجوه در داخل شهر می باشد. شهروندان می توانند کوین های خود را از طریق مشارکت در برنامه های اجتماعی محلی مانند پست کردن آگهی برای کالا و خدماتی که کاربران می خواهند در اپلیکیشن مربوطه بفروشند، کسب نمایند. افراد می توانند از این کوین ها برای پرداخت غذا، کمک به سازمان های غیر انتفاعی Calgary و یا خرید بلیط های حمل و نقل درونی استفاده نمایند.

در عین حال، Dent Wireless با بیش از ۱۴.۳ میلیون کاربر در حال استفاده از ارز های دیجیتال برای تغییر صنعت اپراتور موبایل است و این سازمان چنین کاری را با ایجاد یک بازار باز برای خرید و فروش داده های موبایل انجام می دهد. مشتریان می توانند موبایل ها را در بیش از ۶۰ کشور با داده های موبایل شارژ کنند و برای کسب این اعتبار می توان از DENT که توکن بومی همین شرکت است، بیت کوین، اتریوم و بایننس کوین استفاده کرد. از طرف دیگر، تریدر ها می توانند به خرید و فروش دارایی های موبایل در صرافی Dent و در یک بازار جهانی با کاربران موبایل سراسر جهان بپردازند.

ارز های دیجیتال داخل اپلیکیشن ها هم توجه شرکت های زیر ساختی اصلی مانند راه آهن ها و هواپیمایی ها را به خود جلب کرده اند. به عنوان مثال German Railway در حال بررسی دادن توکن به مشتریانی است که غالبا از سرویس های آن استفاده می کنند.

کریپتو هیچ گونه ریسک و یا جنبه منفی ندارد؟

ارز با ثبات ریسک پذیر

علی رغم تمامی این منافع، شما باید مقداری متحمل زحمت شوید تا شروع به ترید کنید و تماما ارز های دیجیتال را درک کنید. خریدن کوین ها برای اولین بار ممکن است آنچنان که به نظر می رسد ساده نباشد. قبل از همه چیز باید تحقیق کنید تا کاملا نحوه عملکرد کریپتو را درک کنید. شما باید نسبت به بلاک چین، کلید های خصوصی و عمومی، صرافی های معتبر کریپتو و همچنین کوین های مختلف آگاهی داشته باشید. همزمان با تصمیم گیری در مورد دارایی هایی که می خواهید سرمایه گذاری کنید باید با مقایسه سیاست ها و کارمزد های تراکنش، صرافی یا کیف پولی را هم انتخاب کنید.

این کار اولیه ممکن است برای افرادی که آشنایی زیادی با آی تی و فناوری مالی ندارند، دشوار باشد. مخصوصا این قضیه برای افراد مسن سخت است و واضح است که کریپتو بهترین روش برای انجام پرداخت های خرد برای آنها نیست. زمانی که اقدام به خرید کوین می شود، سرمایه گذاران ارز دیجیتال باید ریسک های مرتبط با نوسان بالا کوین ها را درک کنند. کوین تلگراف در این باره توضیح داد که پیش بینی روند های قیمت کریپتو از آنچه است که در ابتدا به نظر می رسد بسیار آسانتر است. با این وجود، در صورتی که می خواهید مقادیر قابل توجهی پول را انتقال دهید یا سرویس هایی را خریداری نمایید، مجبور به بررسی دقیق نرخ ها می باشید.

در نهایت شما باید بدانید که ارزهای دیجیتال علی رغم همه تلاش هایی که می شود، هنوز هم در معرض هک های بزرگ قرار دارند. گاهی اوقات ضرر ها نتیجه اشتباهات انسانی هستند. چنین چیزی برای صرافی QuadrigaCX که یک صرافی کانادایی برجسته است پیش آمد و مشتریان مقادیر عظیمی از وجوهشان را به دنبال مرگ ناگهانی بنیانگذار شرکت از دست دادند.

به طور خلاصه باید گفت که سرمایه گذاران همزمان با تکامل بازار از پیشنهادهای کریپتویی بیشتر و بیشتری سود می برند. اما سرمایه گذاری عاقلانه کاملا ضروری است و سرمایه گذاری در کریپتو را نباید پول شانسی تلقی کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا