تحلیل بازار

آیا همستر کامبت، شیدایی گل لاله ایرانی است؟

بازی همستر کامبت تا به اینجای مسیر در میان ایرانیان بسیار شبیه به مراحل ابتدایی شکل‌گیری حباب گل لاله عمل کرده است، اما آیا پایانش هم با این شیدایی همخوانی خواهد داشت؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

حباب اقتصادی، نوعی توسعه‌ سریع اقتصادی است که در نتیجه‌ اشتیاق سوداگرانه و بالا رفتن نامعقول قیمت برخی دارایی‌ها ایجاد می‌شود؛ در فرایند شکل‌گیری این حباب‌ها، قیمت یک کالا با هجوم سرمایه‌گذاران افزایش یافته و حتی ممکن است سرمایه بیشتری هم جذب می‌کند، اما در مقطعی از زمان، ناگهان قیمت آنچنان کاهش پیدا می‌‌‌کند که دیگر به‌سختی می‌توان ارزش اصلی دارایی را حفظ کرد. همین امر باعث سقوط شدید ارزش و فروش زیر قیمت آن کالا می‌شود.

حباب مالی
حباب مالی

حباب‌های اقتصادی در طول تاریخ دلیل بسیاری از فروپاشی‌های اقتصادی بودند و ضررهای فاجعه‌باری را به جوامع وارد کردند. در این مقاله قصد داریم اشتیاق سوداگرانه‌ای که در حال حاضر برای مینی‌اپ تلگرامی همستر کامبت در ایران شکل گرفته است را با یکی از مهمترین جباب‌های اقتصادی تاریخ، یعنی شیدایی گل لاله مقایسه کنیم.

جنون لاله‌ها؛ درسی مهم از تاریخ اقتصادی

شما برای خرید یک دسته گل لاله چقدر هزینه می‌کنید؟‌ شاید چند صدهزار تومان، اما قطعا اگر گل‌فروشی چند میلیون تومان برای فروش آن از شما طلب کند، چنین قیمتی را نامعقول برآورد کرده و از خرید پشیمان می‌شوید. با این حال، در طول تاریخ بارها اتفاق افتاده است که اقلامی مانند لاله، املاک و مستغلات یا سهام دات‌کام (com.) به دلیل سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازانه بخش بزرگی از مردم، بسیار فراتر از ارزش ذاتی خود به فروش رسیدند. در هر یک از این موارد، قیمت‌ها به طور تصاعدی بالا رفته و به طور ناگهانی سقوط کرد.

حباب گل لاله در هلند
حباب گل لاله در هلند

ماجرای شیدایی گل لاله از این قرار است که در قرن هفدهم، هلند وارد عصر طلایی خود شد و آمستردام هم تا دهه ۱۶۳۰ بندر و مرکز تجاری مهمی بود. در همان دوران شرکتی به نام The Dutch East India، ادویه‌های مصرفی این کشور را از آسیا با حجم زیاد وارد می‌کرد تا با فروش آن‌ها در اروپا سود کسب کند. این امر منجر به رشد بازرگانان و تجّار ماهری شد که با زندگی در عمارت‌های عظیم محصور در باغ‌های گل، ثروت خود را به نمایش می‌گذاشتند؛ لاله‌ها (و پیاز گل لاله) به طور خاص مورد تقاضا بودند.

داستان‌‌ شیدایی گل لاله در سال ۱۸۴۱ میلادی در یکی از کتاب‌های چارلز مک‌کی منتشر شد، مک‌کی در قسمتی از این کتاب نوشت:

طعمه‌ای طلایی و وسوسه‌انگیز در میان مردم قرار گرفت و آن‌ها یکی پس از دیگری مانند مگس‌هایی که اطراف ظرف عسل می‌چرخند، به‌سوی گل‌های لاله هجوم بردند. اشراف، شهروندهای عادی، کشاورزها، مکانیک‌ها، دریانوردها، پادوها، مستخدم‌ها و… در این حباب فرورفتند.

لاله‌ها به عنوان گلی عجیب‌و‌غریب در نظر گرفته می‌شدند، چرا که از شرق با کشتی به این کشور می‌رسیدند و علاوه بر این، رشد و پرورششان هم دشوار بود؛ حتی ممکن بود سال‌ها طول بکشد تا گل لاله‌ای شکوفه دهد. این وضعیت با شیوع ویروسی به نام Potyviridae تشدید پیدا کرد. این ویروس باعث شد گل‌های خاصی با خطوط آتشین رنگارنگ روی گلبرگ‌ها، ظاهری حتی زیباتر پیدا کنند و قیمت و محبوبیت این لاله‌های خاص که کمیاب‌تر از لاله‌های معمولی بودند، به همراه کاهش عقلانیت انسان، شروع به افزایش کرد. به زودی لاله‌ها به پدیده‌ای ملی در هلند تبدیل شدند تا جایی که قیمت متوسط هر پیاز گل لاله از درآمد سالانه یک کارگر هم بیشتر شد. اینجا بود که جنون لاله‌ها متولد شد، قیمت لاله‌ها در حلقه بازخورد مثبتی گرفتار و سرمایه‌گذاران به دلیل گمانه‌زنی‌های قیمتی آتی درگیر هیجان شدند.

نمودار حباب گل لاله در هلند
نمودار حباب گل لاله در هلند

در نهایت، قیمت‌ پیاز گل لاله به نرخی بسیار بالاتر از ارزش ذاتی واقعی آن‌ها سوق داده شد و حبابی اقتصادی ایجاد کرد. سرمایه‌گذاران با خریدِ دیوانه‌وار پیاز گل لاله باعث شدند تا قیمت آن به رقمی شش برابر بیشتر از متوسط درآمد سالانه در آن زمان برسد و به یکی از اقلام گران‌قیمت‌ دنیا تبدیل شود.

به تدریج، درک جمعی از اینکه قیمت لاله‌ها به طور قابل‌توجهی از ارزش واقعی آن‌ها فراتر رفته، باعث شد قیمت‌ها به شدت سقوط کرده و سرانجام در سال ۱۶۳۷ میلادی حباب گل لاله ترکید. بسیاری از احتکارکنندگان ثروتشان را از دست دادند و ضربه‌ شدیدی به اقتصاد هلند وارد شد؛ جنون پایان یافت.

حباب گل لاله از اولین حباب‌های اقتصادی تاریخی به شمار می‌رود و گاهی آن را استعاره‌ای برای هشدار درباره‌ پیش‌بینی‌‌های بی‌پایه‌ و سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه و بدون ارزش اقتصادی معرفی می‌کنند. سیصد سال پیش، مردم خیال می‌کردند سرمایه‌گذاری روی پیاز گل لاله می‌تواند سودآور باشد و با همین تفکر پول زیادی برای خرید آن هزینه می‌کردند.

بازی همستر کامبت؛ جنونی تلگرامی در میان ایرانی‌ها

این روزها، مینی‌اپ همستر کامبت (Hamster Kombat)، بازی جنجالی تلگرام، خواب و خوراک را از خیلی‌ها گرفته و کوچک و بزرگ و زن و مرد، در خانه، تاکسی، اتوبوس، مترو و حتی در محل کار، مشغول ضربه زدن به صفحه‌نمایش گوشی‌هایشان هستند، به این امید که شاید در آینده از همستر مجازی تلگرامی پولی به جیب بزنند. طبق آمار غیررسمی حدود ۱۰۰ میلیون کاربر در کل و بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون کاربر روزانه در این سرگرمی بازی‌گونه (اصطاحی که انجمن بلاکچین ایران برای این دست از این بازی‌ها به کار می‌برد) فعال هستند.

سوداگری برای پولدار شدنِ سریع و بدون‌ زحمت و دردسر، شاید رویای خیلی از ما باشد، اما واقعیت این است که ثروت‌اندوزی از این راه تنها در داستان‌ها و افسانه‌ها به سرانجام می‌رسد.بسیاری با استناد به نات کوین، این‌طور استدلال می‌کنند که همستر کامبت هم بعد از لیست شدن در صرافی‌ها، صاحبان سکه‌های داخل این بازی را ثروتمند می‌کند.

از همستر کامبت چه می‌دانیم؟

همستر کامبت، یکی از بازی‌های کریپتویی که روی پیام‌رسان تلگرام اجرا می‌شود، در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۲۴ (۶ فروردین ۱۴۰۳) معرفی شد؛ این بازی توانست در عرض ۱۱ روز، به رکورد قابل‌‌توجه یک میلیون کاربر دست پیدا کند. حواشی و حرف و حدیث پیرامون این بازی کم نیست!

فیچربازی همستر
بازی همستر کامبت

برخی معتقدند کوین‌ها (یا پرافیت‌ها) که در این بازی به دست می‌آیند، ممکن است یک‌شبه از بین بروند و تضمینی برای سودآوری از آن‌ها وجود ندارد، برخی هم، علاوه بر اینکه این دست از بازی‌ها را برای پذیرش بلاکچین مفید می‌دانند، باور دارند که نباید این فرصت سودآوری احتمالی را از دست داد.

آنچه مسلم است، درحال‌حاضر همستر کامبت تنها یک بازی است که احتمال ایردراپش وجود دارد و تا زمانی‌ که در صرافی‌ها لیست نشود، قیمت و معیار ارزش‌گذاری آن مشخص نخواهد شد؛ این‌ها تنها اطلاعات قطعی هستند که تا به لحظه (زمان نگارش این مقاله) از این بازی می‌دانیم. اینکه آیا افرادی که سکه‌های داخل بازی را جمع‌آوری می‌کنند، واجد شرایط ایردراپ شوند یا امکان فروش سکه‌ها و تبدیل شدن آن‌ها به پول واقعی، فعلا در حدس‌و‌گمان است. البته همین امروز، ۲۲ خرداد ۱۴۰۳، انتشار خبر لیست شدن توکن همستر در بازار پیش از عرضه کوکوین، باز واکنش‌های ضدونقیض زیادی را در پی داشت.

در بازار پیش‌ از‌ عرضه یا Pre-Market، معاملات توکنی قبل از عرضه رسمی، به‌صورت غیررسمی در یک یا دو صرافی آغاز شده و کاربران می‌توانند با امکانات محدود سفارش‌گذاری کنند. این سازوکار به کشف قیمت و آمادگی صرافی‌ها و تیم‌ها کمک می‌کند؛ با شرکت در معاملات پیش از عرضه، کاربران به توکن HMSTR دسترسی زودهنگام خواهند داشت. این خبر لیست شدن در حالی منتشر شد که موضع‌گیری‌ها و واکنش‌های مختلفی به کسب درآمد از همستر نشان داده شده و پلیس فتا هم از تشکیل ۱۸ پرونده در خصوص این بازی خبر داده است.

چرا همستر کامبت را به حباب گل لاله تشبیه می‌کنیم؟

کاهش قدرت خرید مردم در کشور و همزمان افزایش شدید قیمت کالاها (حتی بیشتر از میزان تورم رسمی)، شرایط سختی را برای زندگی در ایران ایجاد کرده‌اند. در این میان همستری پیدا شده که خیلی‌ها آن را به نات کوینی تشبیه می‌کنند که به پول تبدیل شد و آن را ناجی مشکلاتشان می‌دانند.

اکثر قریب‌به‌اتفاق تولید‌کنندگان محتوا در اینستاگرام، ریلز‌ درباره رازهای پول‌دار شدن از همستر کامبت منتشر می‌کنند و از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. برخی هم پا را فراتر گذاشته و در تلگرام و دیوار تبلیغ فروش کد‌های مورس این بازی را کرده و این‌گونه از مردم کلاهبرداری می‌کنند. علت این حجم استقبال از بازی همستر کامبت که حتی خیلی از افراد از تکنولوژی پشت آن خبر ندارند، چیست؟ جنون؟ شاید. آیا حباب اقتصادی مشابه جنون گل لاله در ایران در حال شکل‌گیری است؟

مراحل شکل‌گیری حباب‌ اقتصادی

حباب‌های اقتصادی در ۶ مرحله شکل می‌گیرند:

  • ظهور نوآوری با پتانسیل محبوبیت در بازار: جنون و شیدایی گل لاله بهترین مثال برای حباب‌های ایجادشده حول فناوری‌های نوظهور است که می‌تواند جامعه را به شکلی بنیادی متحول کنند. این حباب‌ها زمانی شکل می‌گیرند که جامعه خیال می‌کند حبابی در کار نیست؛ نگرانی‌ها و دغدغه‌ها با سرو‌صدای سوداگران سرکوب شده و حباب شروع به باد شدن می‌کند.
  • جذب سرمایه‌گذاران اولیه و سود‌آوری آ‌ن‌ها: معمولا اولین سرمایه‌گذارها در پروژه‌ها، چه درنهایت به سود‌آوری برسند، چه نرسند، بازدهی عظیمی به دست می‌آورند، اما سودآوری‌شان بیشتر مدیون شانس است تا مهارت!
  • باد شدن حباب با موج دوم سرمایه‌گذاری: ترس جا ماندن از بازار (FOMO) توجه موج دوم سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند و افراد بیشتری به این شیدایی ملحق می‌شوند.
  • کاهش تامین مالی: حباب‌های مالی و اقتصادی در نهایت ممکن است به نقطه‌ای برسند که ارزش غیرمنطقی دارایی‌های مربوط به حباب، تورم ایجاد کند.
  • وحشت سرمایه‌گذاران و ترکیدن حباب: تعداد فروشندگان از خریداران بیشتر شده و خیلی زود، سرمایه‌گذاران به نوآوری موردنظر شک می‌کنند؛ پس در نتیجه‌ قیمت دارایی کاهش پیدا کرده و سرمایه‌گذاران بخت‌برگشته تازه متوجه کلاه‌برداری‌های دلالان با انتشار تبلیغات و آگهی‌های مختلف می‌شوند و حباب می‌ترکد.
  • فراموشی و تکرار: طبق روایت‌های اقتصادی، برای سودآوری مالی باید حداکثر ۲۰ سال حافظه مالی در ذهن بماند، اما از آنجا که حافظه‌ آدمی کوتاه‌ است، این چرخه بارها وبارها در تاریخ تکرار می‌شود.

حال در مقایسه بازی همستر کامبت و تب تند بازار آن در ایران، اگر این بازی را حبابی اقتصادی فرض کنیم، اینطور به نظر می‌رسد که در حال حاضر در مرحله سوم از مراحل شکل‌گیری حباب‌ اقتصادی، یعنی باد شدن حباب با موج دوم سرمایه‌گذاری به سر می‌بریم.

بگذارید این‌گونه بگویم، آیا از خود پرسیده‌اید که حتی اگر خوش‌بین باشیم و فرض کنیم که توکن این بازی، در صرافی‌های معتبر لیست و امکان فروشش فراهم شود، قیمت آن چقدر خواهد بود؟ آیا ارزش زمانی که برای آن گذاشته می‌شود را خواهد داشت؟

افرادی که بابت اکانت‌هایی با پرافیت‌های بالا، هزینه‌های میلیونی پرداخت می‌کنند، چنانچه (همچنان بر فرض لیست شدن توکنش)، با قیمتی بسیار پایین مواجه شوند، با سرمایه‌ای که از دست دادند، چه واکنشی نشان خواهند داد؟ دستشان به کجا بند است؟ درست است که بخش بالایی از قیمت‌گذاری رمزارزها را عرضه و تقاضای بازار مشخص می‌کند، اما اگر داستان همستر کامبت هم به پایان تلخ حباب گل لاله بیانجامد، چه؟ از ما گفتن بود، گول این آگهی‌های کلاهبرداری را نخورید، دانش خود را در زمینه ارزهای دیجیتال بالا ببرید، بدون انجام تحقیق، چشم‌بسته به افراد به‌ظاهر کارشناس اعتماد نکنید، تمام جوانب را بسنجید و برای هر پایانی آماده باشید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا