متوسط استخراج

آیا ماینینگ ارز دیجیتال در فصول گرم سال به صرفه است؟

از زمان پیدایش فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال که بیت کوین نقطه شروع آن بوده است، بحث ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز هم به وجود آمد. ماینینگ در ابتدا به صورت یک سرگرمی برای کاربران بود که توسط سی پی یو کامپیوتر انجام می‌شد و کم‌کم با ارزش پیدا کردن بیت‌کوین و ارزهای دیگر، روش‌های جدیدتری برای ماینینگ به کار گرفته شد. ابتدا استفاده از کارت‌های گرافیک قوی رواج داشت و سپس، از دستگاه‌های ماینینگ قوی‌تر که به دستگاه ها اسیک (ASIC) معروف هستند، استفاده شد.

کسانی که از ماینینگ برای بدست‌ آوردن ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، ماینر (Miner) نام دارند. برخی از ارزهای دیجیتال از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند که الگوریتم بلاک چین بیت کوین نیز است و موجب غیرمتمرکز بودن هر چه بیشتر شبکه می‌شود. گواه اثبات کار یک نوع الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتبار بخشی به تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین، ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش‌ها را حل کنند و بلاک جدیدی به بلاک چین اضافه کنند.

قبل از انتخاب یک دستگاه ماینر همیشه باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • انتخاب الگوریتم
  • محاسبه میزان سود‌دهی
  • میزان مصرف برق
  • راندمان دستگاه
  • برند دستگاه
  • آکبند بودن دستگاه
  • میزان گرما و صدای تولیدی
  • قیمت و موجود بودن در بازار

بعد از این تعریف کوتاه درباره ماینینگ، به بررسی بعضی از دستگاه‌های ماینینگ معروف خواهیم پرداخت. و البته اینکه آیا استفاده از دستگا‌ه‌های ماینینگ در فصول گرم سال و با توجه به هزینه برق مصرفی و احتیاج بالا به سیستم‌های تهویه، صرفه اقتصادی دارد یا خیر.

بررسی دستگاه‌های ماینینگ برای بدست آوردن بیت کوین

ماینینگ بی کوین

با استفاده از ماشین ‌حساب ماینینگ سایت میهن بلاکچین، شما به راحتی می‌توانید میزان سوددهی هرکدام از دستگاه‌های ماینینگ بر روی ارزهای دیجیتال مختلف را بررسی کنید. ما در این بخش به بررسی دستگا‌ه‌های پرکاربرد در ایران برای ماینینگ بیت کوین خواهیم پرداخت. البته باید درنظر داشته باشید که ارقام بدست آمده در این گزارش باتوجه به قیمت بیت کوین، قیمت دلار و سختی شبکه در حال حاضر است و با تغییر هرکدام از این پارامترها، نتیجه کلی بدست آمده نیز تغییر خواهد کرد. در این گزارش تمامی موارد باتوجه به ارقام بالا بدست آمده است.

بررسی انت ماینر S19 Pro

انت ماینر s19 pro

انت ماینر S19 Pro یکی از جدیدترین محصولات بیت مین (Bitmain) شرکت سازنده سخت افزارهای ماینینگ است. این دستگاه مخصوص کوین‌های بیت کوین و بیتکوین کش است که از الگوریتم SHA-۲۵۶ استفاده می‌کنند. قدرت هش این انت ماینر نیز تا ۱۱۰ تراهش در ثانیه بوده که این انت ماینر را به یکی از قدرتمندترین دستگاه‌‌های ماینینگ در دنیا تبدیل کرده است. میزان برق مصرفی برای این دستگاه در حدود ۳۲۵۰ وات در هر ساعت است. حالا با توجه به این اطلاعات به بررسی میزان سوددهی این دستگاه می‌پردازیم.

ماینینگ با s19 pro

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، این دستگاه از بازده بسیار خوبی برخوردار است و در کمتر از یک سال بازگشت سرمایه را جبران می‌کند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این میزان مصرف برق در شرایط عادی است. اما با گرم شدن هوا میزان برق مصرفی و استهلاک دستگاه نیز بالا می‌رود. دستگاه‌های ماینینگ البته تولید گرما و صدای نسبتا زیادی نیز دارند. پس لازم است که در فصول گرم سال از یک دستگاه تهویه مناسب برای آن استفاده کنید. با توجه به قیمت اینگونه دستگاه‌ها که حداقل بیت ۵ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد  و مصرف برق آن هم کم نیست، میزان درآمد روزانه شما را تا ۵۰ درصد کاهش خواهد داد و برای شهر‌هایی که دمای هوای آن در فصول گرم سال بسیار بالا استT این میزان ممکن است تا ۷۰ درصد افزایش پیدا کند.

بررسی انت ماینر S19

انت ماینر s19

انت ماینر S19 یکی دیگر از محصولات شرکت بیت مین، معروفترین شرکت سازنده دستگاه‌‌های ماینینگ است. این دستگاه نیز مانند مدل PRO آن، مخصوص ماینینگ بیت کوین و بیتکوین کش است و از الگوریتم SHA-۲۵۶ استفاده می‌کند. قدرت هش در این مدل کمی ضعیف‌تر از مدل قبلی است و میزان آن ۹۵ تراهش است. ابعاد این ماینر ۴۰*۲۰*۲۹ سانتی متر بوده و وزن آن ۱۴.۵ کیلوگرم است. میزان برق مصرفی برای این دستگاه ۳۲۵۰ وات در هر ساعت است. حالا که کمی با این دستگاه‌ ماینینگ آشنا شدید، به بررسی عملکرد آن خواهیم پرداخت.

ماینینگ با انت ماینر S19

همانطور که مشاهده می‌کنید، میزان بازگشت سرمایه در این مدل نسبت به مدل PRO عملکرد بهتری دارد. البته باید در نظر داشته باشید که سوددهی در این مدل ضعیف‌تر بوده و تنها به خاطر اختلاف قیمت این دو دستگاه است که باعث بازگشت سریع‌تر سرمایه آن شده است. با توجه به اختلاف ۱۳ میلیونی درآمد در سال، برای بلند مدت استفاده از مدل PRO به صرفه‌تر خواهد بود. با توجه به میزان سود روزانه در این مدل، استفاده از آن در فصول گرم سال باعث می‌شود که بازگشت سرمایه در آن تقریبا تا یک‌سال افزایش پیدا کند. استفاده در شهرهای مرکزی و جنوبی کشور، که در فصول گرما دمای بسیار بالایی دارند، سود این دستگاه را به شدت کاهش می‌دهند و شاید استفاده نکردن از آن منطقی باشد.

بررسی انت ماینر T17

ماینینگ با انت ماینر T17

انت ماینر T17 یکی از پرطرفدارترین دستگا‌ه‌های ماینینگ در سال ۲۰۱۹ بود. الگوریتم کارکرد این دستگاه SHA-۲۵۶ بوده و مناسب برای ماینینگ بیت کوین و بیتکوین کش است. میزان برق مصرفی این دستگاه در حدود ۲۰۹۰ وات است و و قدرت هش این انت ماینر نیز تا ۴۰ تراهش در ثانیه است. با اینکه قدرت عملکرد این دستگاه در مقایسه با دو مدل بالا بسیار کمتر است، اما قیمت دستگاه و میزان مصرف برق آن نیز بسیار کمتر از دو مدل بالا است. و در این بازه قیمتی، انت ماینر T17 را میتوان یکی از گزینه‌های بسیار مناسب دانست. حالا نگاهی به عملکرد و میزان سوددهی این دستگاه می‌اندازیم.

عملکرد T17 در تابستان

همانطور که حدس زده می‌شد، بازگشت سرمایه در این مدل کمی بیش از یک سال خواهد بود. میزان درآمد سالانه در این مدل به نسبت دو دستگاه قبلی بسیار کم است و استفاده از آن در سال ۲۰۲۰ و با توجه به تمامی پارامترها ارزش بسیار کمتری نسبت به مدل‌های جدید دارد. البته در نقاطی که هزینه برق بالا است، استفاده از این دستگاه منطقی‌تر است. اما اگر بخواهیم درباره استفاده این دستگاه در داخل کشور و در فصول گرم سال صحبت کنیم، باید متذکر شویم که استفاده از آن عملا سودی نخواهد داشت و در بهترین حالت، خرج اضافه‌ای برای شما ندارد و هیچ‌گونه سودی هم برای شما نخواهد داشت. پس چنانچه دستگاه ماینینگ شما T17 است، قید استفاده از آن حداقل در تابستان را بزنید.

بررسی دستگاه Ebit E9i

دستگاه E9i

دستگاه ماینینگ Ebit E9i محصول کمپانی چینی Ebang است. این دستگاه در سال ۲۰۱۸ وارد بازار شده و ابعاد آن ۱۵*۱۶*۳۰ سانتی‌متر است. وزن این دستگاه ۵.۵ کیلوگرم بوده و میزان صدای آن ۷۴ دسی‌بل است. این دستگاه یکی از کم‌مصرف‌ترین دستگاه‌های ماینینگ است و تنها ۱۰۵ وات مصرف دارد اما نرخ هش آن تنها ۱۳.۵ تراهش است. این دستگاه مناسب برای استفاده در مناطقی است که هزینه برق در آنجا بسیار بالا باشد. حالا که به طور مختصر با این دستگاه آشنا شدید، نگاهی به میزان سودهی این دستگاه خواهیم کرد.

دستگاه ماینینگ e9i

با وجود مصرف برق کم این دستگاه‌، بازگشت سرمایه در آن بیش از یک سال و نیم طول خواهد کشید. با توجه به هزینه خرید و نگهداری دستگاه، می‌توان گفت خرید این دستگاه در سال ۲۰۲۰ چندان معقول نیست. این را هم در نظر داشته باشید که در تابستان و با اضافه شدن هزینه‌های تهویه به آن، این دستگاه به جای سودآوری شما را دچار تحمل ضرر فراوانی نیز می‌کند و این خود باعث افزایش میزان بازگشت سرمایه شما خواهد شد و احتمالا با توجه به نرخ تورم و قیمت دلار، با استفاده از این دستگاه هیچ‌گاه به سوددهی نخواهد رسید.

ماینینگ آلتکوین‌ها

بعد از بیت کوین شاید اتریوم را می‌توان یکی از پرسودترین آلتکوین‌ها دانست و در سال‌های گذشته افراد زیادی در کار ماینینگ اتریوم بوده‌اند. اما این ‌کار در مراحل پایانی خود به سر می‌برد؛ چرا که اتریوم قصد دارد در آخرین بروزرسانی خود که به احتمال زیاد تا آخر سال ۲۰۲۰ است، به جای سیستم کنونی گواه اثبات کار از سیستم گواه اثبات سهام استفاده کند. پس نقد و بررسی ماینینگ اتریوم بعد از این بروزرسانی عملا دیگر معنی نخواهد داشت.

با توجه به تحریم‌های که در حال حاضر با آن روبرو هستیم و عدم ورود دستگاه‌‌های جدید ماینینگ و نرخ دلار، عملا استفاده از دستگاه‌‌های موجود برای استخراج آلتکوین‌ها دیگر سودآوری نخواهد داشت. زیرا میزان بازگشت سرمایه در آنها باتوجه به هزینه‌‌های نگهداری دستگاه و استفاده از دستگاه تهویه هوا بخصوص در ماه‌‌های گرم سال، آنقدر طولانی است که ارزش سرمایه‌گذاری را نخواهد داشت.

چگونه در سال ۲۰۲۰ از ماینینگ سود کسب کنیم

شاید در گذشته امکان سودآوری در صنعت ماینینگ به صورت انفرادی و با یک کارت گرافیک هم ممکن بوده است؛ اما با پیشرفت این صنعت و شروع کار دستگاه‌های اسیک، روش‌های گذشته دیگر کاربردی ندارد. حتی اگر شما یک دستگاه بسیار جدید با نرخ هش بسیار بالا مانند انت ماینر S19 Pro هم داشته باشید، در سال ۲۰۲۰ امکان کسب درآمد به صورت فردی عملا امکان پذیر نیست؛ زیرا هم اکنون استخرهای بزرگی ماینینگ تقریبا تمامی معادلات داخل شبکه را به عهده دارند.

تقریبا تمامی پاداش‌های اضافه کردن بلاک‌های جدید به بلاک چین را استخرهای بزرگ به دست می‌آورند. از معروفترین استخرهای موجود می‌توان به Poolin، AntPool، ViaBTC، BTC.com، و F2Pool اشاره کرد. با مراجعه به سایت blockchain.com و در قسمت explorer آن مشاهده خواهید کرد تقریبا بالای ۷۰ درصد از پاداش‌های بلاک به این استخرهای بزرگ می‌رسد. پس اگر قصد دارید که از طریق ماینینگ به کسب درآمد بپردازید، حتما باید دستگاه خود را به یک استخر ماینینگ متصل کنید. نحوه کسب درآمد در این استخرها نیز به این روش است که هر فرد باتوجه به میزان نرخ هش که در آن استخر شریک شده، پاداش دریافت می‌کند.

اما در پایان باید به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به هاوینگ اخیر و کم شدن میزان پاداش هر بلاک و همچنین استفاده استخرها از هزاران دستگاه ماینینگ جدید، اگر سرمایه زیادی برای خرید دستگاه ندارید، از سرمایه‌گذاری کوچک برای خرید یک و یا دو عدد دستگاه پرهیز کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا