مقالات عمومی

جد مک کیلب کیست؟ از Mt.Gox تا بنیانگذاری ریپل و استلار

جد مک کیلب (Jed McCaleb) یک برنامه نویس و کارآفرین آمریکایی است. مک کیلب اکنون هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری شرکت استلار است و قبل از آن تا سال ۲۰۱۳ نیز همین سمت‌ها را در شرکت ریپل داشت. این برنامه نویس همچنین به عنوان بنیانگذار صرافی Mt. Gox و شبکه‌های همتا به همتای eDonkey و Overnet و برنامه eDonkey2000 نیز شناخته می‌شود. اما جد مک کیلب کیست؟ در این مقاله به معرفی Jed McCaleb و مسیر شغلی پر هیجان او می‌پردازیم.

جد مک کیلب کیست ؟

جد مک کیلب کیست ؟

مک کیلب در سال ۱۹۷۵ در شهر لیتل راک ایالت آرکانزاس آمریکا به دنیا آمد و به طور موقت در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی تحصیل کرده است؛ اما پس از ترک تحصیل، در نهایت به شهر نیویورک نقل مکان کرد.

او عاشق کارهای فنی بود و یکی از آرزو‌هایش بعد از تحصیل رسیدن به یک شغل فنی بود. او صحبت درباره زندگی خصوصی خود را اصلا دوست ندارد و حتی از معرفی پدر و مادر و اینکه آیا برادر و یا خواهری دارد نیز امتناع می‌کند.

مسیر شغلی Jed McCaleb

در سال ۲۰۰۰ جد شرکت MetaMachine را بنیانگذاری کرد و برنامه eDonkey2000 را به وجود آورد. سم یاگان (Sam Yagan) در سال ۲۰۰۱ به مک کیلب پیوست و به عنوان مدیرعامل شروع به فعالیت در این شرکت کرد. جد نیز مدیر ارشد فناوری متاماشین بود و به توسعه شبکه همتا به همتای eDonkey و Overnet ادامه داد؛ این اپلیکیشن به قدری رشد کرد که بیش از ۴ میلیون کاربر فعال را به خود جذب کرد.

در سال ۲۰۰۷ مک کیلب نام دامنه Mt. Gox را به قصد ایجاد یک سایت معاملاتی برای کارت‌های Magic: The Gathering خریداری کرد. پس از آن که مدتی از فعالیت این وبسایت گذشت،‌ مک کیلب در اواخر سال ۲۰۱۰ آن را تبدیل به سایتی برای معاملات بیت کوین کرد، که معاملات دلار به بیت کوین در آن انجام می‌شد. Mt. Gox در طی چند ماه به محبوبیت زیادی رسید. McCaleb در فوریه ۲۰۱۱ این صرافی Bitcoin را به مارک کارپلز (Mark Karpeles) فروخت. جد سهام کمی در این صرافی داشت، تا این که در سال ۲۰۱۴ سایت Mt.Gox از هم پاشید.

در سال ۲۰۱۱ مک کیلب شروع به توسعه ارز دیجیتالی کرد که تراکنش‌های آن توسط اجماع کاربران تایید می‌شد. این رمز ارز با نام پروتکل ریپل شناخته شد، که با سیستم ماینینگ بیت کوین تفاوت زیادی داشت. او دیوید شوارتز (David Schwartz) را استخدام کرد و جسی پاول (Jesse Powell) نیز سرمایه این پروتکل را تامین کرد؛ سپس مک کیلب آرتور بریتو (Arthur Britto) را به عنوان استراتژیست ارشد وارد پروژه ریپل کرد و در نهایت، کریس لارسن (Chris Larsen) به عنوان مدیر عامل Ripple‌ معرفی شد. Jed توسعه پروتکل ریپل و رمز ارز XRP را ادامه داد و همزمان به جذب سرمایه پرداخت. سرانجام، در جولای سال ۲۰۱۳ این پروژه را ترک کرد.

مک کیلب یکی از پیشگامان فناوری بلاک چین در زمینه فین‌تک است. بسیاری از پروژه‌های او با شرکت‌های بزرگ تکنولوژی چون IBM کار می‌کنند. در ۱۱ دسامبر سال ۲۰۲۰، مک کیلب در برنامه پادکست آنتونی پامپلیانو به نام The Pomp Podcast حاضر شد و درباره آینده صنعت کریپتو چنین گفت:

هر زمانی که تغییرات تکنولوژیکی بزرگی اتفاق می‌افتند، برخی شرکت‌ها این تغییرات را قبول می‌کنند و برخی دیگر خیر. برخی از آنها این تکنولوژی را می‌پذیرند؛ مانند پی پل که اکنون بیت کوین را قبول می‌کند، مثل اسکوئر که خیلی هم‌جهت با کریپتو است و این گونه مسائل.

مک کیلب در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده که بنیاد استلار اکنون بر روی حفظ کدبیس خود تمرکز دارد و بر روی مقیاس پذیری کار می‌کند. استلار همچنین در حال آموزش به قانون گذاران، برای درک بهتر این صنعت است.

بخشی از هدف McCaleb کمک به اکوسیستم استلار توسط معرفی همکاران به یکدیگر و تسهیل کردن پروژه‌ها برای توسعه دهندگان است. همچنین جد بر روی یک اپلیکیشن سیوسنگ دلار و یک کیف پول به نام Vibrant نیز کار می‌کند؛ تمرکز این پروژه در ابتدا برای آرژانتین بود، اما تیم استلار می‌خواهند آن را به صورت یک درگاه پرداخت بیزینس به بیزینس (B2B) بین نیجریه و اروپا نیز گسترش دهند.

جد مک کیلب پس از ترک ریپل

جد مک کیلب پس از ترک ریپل

در سال ۲۰۱۴ جد سازمان غیرانتفاعی استلار را به همراه جویس کیم (Joyce Kim) بنا نهاد. Stellar یک پروتکل متن باز است که تراکنش‌های فیات و کریپتو را به صورت برون مرزی ممکن می‌سازد. این سازمان در ۳۱ جولای ۲۰۱۴ شروع به کار کرد و ۳ میلیون دلار از شرکت تکنولوژی Stripe وام دریافت کرد. استلار در ابتدا از همان شبکه ریپل برای انتقال تراکنش‌ها استفاده می‌کرد؛ اما از سال ۲۰۱۵ پروتکل اجماع Stellar را به کار برد.

در می ۲۰۱۷ مک کیلب سیستم Lightyear.io را بر روی شبکه استلار ایجاد کرد، که تلاشی تبلیغاتی  مبتنی بر این شبکه بود. LightYear تبدیل به یک پلتفرم برای پرداخت‌های جهانی و ارز شد. در اکتبر ۲۰۱۷ این پلتفرم با IBM همکاری کرد تا یک سیستم بانکداری بلاکچینی با استفاده از کوین XLM در محدوده اقیانوس آرام جنوبی راه اندازی کنند. در سپتامبر ۲۰۱۸، مک کیلب شروع به مذاکراتی برای ادغام Lightyear با Chain.com کرد تا یک سیستم یکپارچه به نام InterStellar ایجاد کند.

چرا McCaleb‌ ریپل را ترک کرد؟

جد تعدادی ایده نه چندان جالب داشت که هیات مدیره Ripple آنها را رد می‌کردند. هیات مدیره ریپل آنقدر ایده‌های او را رد کردند، تا این منجر به تاسیس استلار شد؛ شبکه‌ای که مشابه ریپل بود.

Jed سعی کرد به سرعت XRPهای خود را بفروشد و باعث دامپ کردن قیمت این کوین شود، اما ریپل از طریق دادخواست‌هایی مانع از این کار شد.

مک کیلب چه تعداد XRP دارد؟

کیف پول McCaleb هنوز دارای ۶۵۲.۱ میلیون کوین XRP است که در زمان نگارش این مقاله که هر کوین XRP برابر با ۰.۶۲ دلار است، حدود  ۴۰۴ میلیون دلار ارزش دارد؛ برخی اعتقاد دارند که فروش توکن‌های XRP‌ توسط جد، باعث ایجاد مشکلات اخیر برای شرکت ریپل توسط قانون گذاران آمریکا شده است.

۴ نقل قول معروف از Jed McCaleb

۱. مردم توجه نمی‌کنند که چیزها چگونه کار می‌کنند؛ آنها فقط می‌خواهند که کار کند.

۲. من و احتمالا بسیاری از مردم، احساس می‌کنیم که ارزش بیت کوین، زمانی که بتواند از اپ‌هایی استفاده کند که کاربرد آن را گسترش دهند، افزایش بسیار زیادی خواهد داشت.

۳. زمانی که اولین بار مقاله‌ای درباره بیتکوین خواندم، فکر کردم که ایده آن بسیار عالی است. برایم همیشه جالب بوده که اینترنت چگونه می‌تواند زندگی مردم را آزادتر کند.

هر دوره، ارزهای ملی توسط دولت‌هایشان ضعیف‌تر می‌شوند و این موضوع برای مردم آن کشورها بسیار وحشتناک است. دولت‌ها با این کار، در اصل پول مردم را سرقت می‌کنند.

نکات جالب در مورد جد مک کیلب

نکات جالب در مورد جد مک کیلب

ثروت

در سال ۲۰۱۸، گزارش شد که مک کیلب ۹ میلیارد کوین XRP در اختیار دارد که در زمان نگارش مقاله، حدود ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

جد یکی از سرمایه گذاران اولیه کریپتو بوده و از زمانی که ریپل را بنیانگذاری کرد، ثروت او چندین برابر شد.

او ثروت خود را از طریق توسعه پروژه‌های مختلف تکنولوژی به دست آورده است. جد سمت مدیریتی تمام این پروژه‌ها را در اختیار داشت.

کمک‌های مالی

Jed به ارزش ۵۰۰ هزار دلار کوین XRP را به سازمان تحقیقات هوش ماشینی (MIRI) اهدا کرد و تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین اعطا کنندگان این سازمان شد و وارد هیات مشاوران ارشد آن شد.

در فوریه ۲۰۱۸ مک کیلب به عنوان اهدا کننده در OpenAI ، یک گروه تحقیقاتی هوش مصنوعی معرفی شد.

افتخارات

  • با ۲۰ میلیارد دلار سرمایه، مک کیلب در رتبه ۴۰ ثروتمندترین افراد دنیای مجله فوربز قرار دارد.
  • نیویورک تایمز مک کیلب را به عنوان یکی از ۱۰ رهبر انقلاب بلاک چین در سال ۲۰۱۸ معرفی کرده است.

جمع بندی

مک کیلب کاری بیش از تاسیس ریپل انجام داده است؛ او به عنوان یک کارآفرین و برنامه نویس، صرافی مشهور MT. Gox را بنیانگذاری کرد و آن را به مارک کارپلز فروخت. قبل از این صرافی، او پروژه همتا به همتای Edonkey2000 را ایجاد کرده بود. پس از ریپل،‌ استلار را بنیانگذاری کرد، که فورکی از ریپل و شبیه به شبکه آن بود.

مک کیلب یکی از ثروتمندترین افراد دنیاست. او تحصیلات خود را رها کرد تا در پی مسیر شغلی خود برود و ثروتی بیش از چیزی که همه فکر می‌کردند به دست آورد.

منبع
cointelegraphwikiwandcelebsagewiki

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا