متوسط کریپتو کده

شبکه بلاک چین Kava چیست؟ آشنایی با این شبکه و توکن Kava

شبکه Kava یک شبکه بلاک چین بین زنجیره‌ای دیفای (DeFi) است که وام و استیبل کوین را برای کاربران رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین، ریپل (XRP)،  ارز دیجیتال بی ان بی (BNB)، کاسموس (ATOM) و غیره فراهم می‌کند. کاربران این ارز‌های دیجیتال اصلی می‌توانند به وثیقه‌گذاری این ارز‌ها اقدام کرده و در عوض، USDX دریافت کنند که استیبل کوین پلتفرم کاوا است.

شبکه Kava دارای دو نوع توکن است. یکی از این توکن‌ها همان ارز دیجیتال استیبل کوین USDX است که مورد اشاره قرار گرفت و توکن دیگرنیز رمز ارز Kava نام دارد که برای مدیریت و تامین امنیت این شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. Kava دارای الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) مبتنی بر Tendermint است که این امر، پتانسیل و انعطاف‌پذیری کاوا را بسیار بالا برده است.

معماری شبکه بلاک چین Kava

پلتفرم Kava

چهار واحد اصلی در معماری شبکه بلاک چین kava به چشم می‌خورد که این چهار واحد شامل نمایش قیمت دارایی‌ها، سیستم فروش، موقعیت بدهی وثیقه‌گذاری شده و خاتمه‌دهنده هستند.

واحد نمایش قیمت دارایی‌ها با پیاده‌سازی تعدادی اوراکل (oracle) که قیمت ارزهای دجیتال را جستجو می‌کنند و قیمت میانگین این اوراکل‌ها به عنوان قیمت دارایی مد نظر در نظر گرفته می‌شود. واحد فروش به گونه‌ای طراحی شده که بدهی بد و مازاد را در سیستم کنترل می‌کند. واحد موقعیت بدهی وثیقه‌گذاری شده در واقع بستری برای ایجاد این موقعیت‌ها است و وضعیت کلی این سیستم بدهی را ذخیره می‌کند. این واحد به کاربران اجازه ایجاد، تغییر و بستن موقعیت‌ها را برای هر یک از دارایی‌ها می‌دهد. واحد خاتمه‌دهنده نیز به ردیابی وضعیت موقعیت‌ها بر اساس قیمت‌ها در واحد نمایش قیمت می‌پردازد. این واحد مسئول توقیف وثیقه از موقعیت‌هایی است که نسبت وثیقه پایین‌تر از حد آستانه تعیین شده است. وثیقه‌های توقیف شده به واحد فروش ارسال خواهند شد.

توکن Kava و کاربرد‌های آن

توکن Kava دارای نقش حیاتی در شبکه بلاک چین Kava است. این توکن دارای سه کاربرد اصلی در این پلتفرم است:

۱- امنیت: ۱۰۰ اعتبارسنج برتر شبکه Kava به استیکینگ (staking) این توکن می‌پردازند و انگیزه آنها برای تامین امنیت این شبکه بلاک چین با استفاده از این ارز دیجیتال فراهم می‌شود. این اعتبارسنج‌ها پاداش خود را به صورت توکن Kava دریافت می‌کنند و در صورتی که رفتار ناصادقانه‌ای هم داشته باشند، از موجودی توکن Kava آنها کاسته می‌شود و از این طریق مجازات می‌شوند.

۲- مدیریت: توکن Kava برای پیشنهاد و رای‌گیری در این سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن برای تصمیم‌گیری در مورد موضوعاتی مانند نوع وثیقه پشتیبانی شده، محدوده بدهی، کارمزد‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- آخرین چاره برای تامین وام: شبکه بلاک چین Kava به عنوان ارز ذخیره عمل می‌کند و در موقعیت‌هایی که سیستم با کمبود وثیقه مواجه می‌شود، وارد عمل می‌شود. در چنین حالتی، ارز دیجیتال جدید Kava ایجاد می‌شود و برای خرید USDX مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد‌های استیبل کوین USDX

این استیبل کوین نیز دارای سه کاربرد اصلی در شبکه بلاک چین Kava است:

۱- معاملات مارجین (margin trading): کاربرانی که از این شبکه بلاک چین ، USDX دریافت می‌کنند، عمدتا از این استیبل کوین برای خرید دارایی‌های ارز دیجیتال  دیگر استفاده می‌کنند.

۲- کسب سود: کاربرانی که این استیبل کوین را دریافت می‌کنند، قادر به استیکینگ آن و کسب سود برای مقابله با نوسانات بازار هستند.

۳- پرداختی‌های استیبل کوینی: زمان بلاک و اتمام سریع بلاک چین Kava باعث می‌شود که USDX برای مقاصد پرداختی عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

محصولات و ویژگی‌های اصلی بلاک چین Kava

پلتفرم بدهی وثیقه‌گذاری شده (Kava CDP Platform) محصول اصلی شبکه بلاک چین Kava است که در آنجا کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را به وثیقه بگذارند و وام‌هایی را به صورت USDX دریافت کنند. برای استفاده از این محصول، ابتدا کاربر باید دارایی‌های دیجیتال خود را واریز کند. سپس موقعیت بدهی ایجاد شده و استیبل کوین مورد نظر صادر می‌شود. هر زمانی که کاربر اقدام به پس دادن بدهی خود کند، رمز ارز او آزاد می‌شود. البته فراموش نکنید که اگر نسبت بدهی به وثیقه از حد آستانه گذر کند، سیستم به صورت خودکار دارایی‌های دیجیتال کاربر را نقد خواهد کرد و این کاربر دارایی‌های خود را از دست خواهد داد. پس این سیستم ریسک‌های خاص خود را دارد و باید مواظب بود.

Kava با استفاده از Cosmos-SDK ساخته شده است که یک چارچوب متن باز برای ساخت بلاک چین‌ های عمومی گواه اثبات سهام است. از ویژگی‌های اساسی Cosmos-SDK می‌توان به موتور اجماع Tendermint Core و قابلیت مدولار (Modular) سیستم Cosmos اشاره کرد.

رسالت پلتفرم Kava چیست؟

پلتفرم Kava

Kava اخیرا غوغای زیادی در فضای دیفای بر پا کرده است و بسیاری بر این باورند که این پلتفرم، کل فضای ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این شبکه بلاک چین می‌خواهد اولین پلتفرم اختصاصی دیفای باشد و وام‌های وثیقه‌گذاری شده و استیبل کوین را برای کاربران ارز‌های دیجیتال اصلی فراهم کند.

این پروژه مبتنی بر Tendermint است و نیروی محرکه آن توسط کاسموس فراهم می‌شود. این پروژه در جریان یک IEO موفق در سال ۲۰۱۹ و در صرافی بایننس (Binance) پدید آمد.

یکی از اهداف اصلی Kava این است که مزایای دیفای را در اختیار دارایی‌هایی قرار دهد که قبلا به دیفای دسترسی نداشته‌اند. شبکه بلاک چین Kava قصد دارد که قابلیت‌های دی‌فای را از طریق لوریج (leverage) غیر متمرکز و حفاظت گسترش دهد. چارچوب چند زنجیره‌ای پلتفرم Kava به کاربران اجازه دسترسی به نقدینگی را از تعداد بیشتری از دارایی‌های پشتیبان می‌دهد. پلتفرم Kava بسیار کاربر‌پسند است و دسترسی به دیفای را برای طیف وسیعی از دارایی‌ها فراهم می‌کند. تنها نگرانی در مورد این پلتفرم این است که این کاربر‌پسندی و آسانی استفاده، امنیت را به خطر بیاندازد.

موفقیت شبکه بلاک چین Kava بستگی به این دارد که عدم تمرکز خود را تا چه حد بتواند حفظ کند و همچنین توان تامین نقدینگی برای استیبل کوین خود را داشته باشد. ارز دیجیتال Kava اینک بیش از ۱۰۰ اعتبارسنج در شبکه خود دارد و این برای تامین عدم تمرکز شبکه بسیار مفید است.

امروزه افراد زیادی برای آزمایش ایده‌های خود به وام نیاز دارند و دریافت وام به صورت سنتی نیز دارای دردسر‌های زیادی است. بنابراین می‌توان گفت که Kava مشکل مهمی را نشانه گرفته است و اگر با موفقیت به کار خود ادامه دهد، رشد و گسترش آن در آینده بسیار بیشتر خواهد بود.

نقشه راه و دستاورد‌های پروژه Kava

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: بیرون دادن MVP کاری سیستم وامدهی Kava

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: بیرون دادن شبکه آزمایشی عمومی، مرحله اول

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: برنامه پاداش برای ترغیب کاربران برای راه‌اندازی نود‌های (node) اعتبارسنج

سه ماهه دوم ۲۰۱۹: بیرون دادن شبکه آزمایشی عمومی، مرحله دوم

سه ماهه چهارم ۲۰۱۹: بیرون دادن شبکه آزمایشی عمومی، مرحله سوم

سه ماهه چهارم ۲۰۱۹: راه‌اندازی شبکه اصلی

سه ماهه چهارم ۲۰۱۹: بیرون دادن آزمایشی سیستم CDP

سه ماهه چهارم ۲۰۱۹: واگذار کردن فضا به اعتبارسنج‌ها

سه ماهه اول ۲۰۲۰: برنامه پیدا کردن باگ (bug) و سیستم CDP اولیه

سه ماهه دوم ۲۰۲۰: قرار گرفتن دارایی‌های بین زنجیره‌ای در سیستم CDP بر روی شبکه اصلی

سه ماهه دوم ۲۰۲۰: ادغام پشتیبانی بیت کوین در شبکه آزمایشی سیستم CDP

سه ماهه سوم ۲۰۲۰: ادغام پشتیبانی بیت کوین متمرکز و غیر متمرکز در شبکه اصلی سیستم CDP

مشارکت‌های پروژه Kava

از جمله مشارکت‌های مهم شبکه بلاک چین Kava می‌توان به مشارکت با ریپل اشاره کرد. ریپل شرکتی است که ارسال جهانی پول را برای بانک‌ها، صرافی‌ها و غیره امکان‌پذیر می‌کند. ریپل در ماه مارس ۲۰۱۹ در پلتفرم Kava سرمایه‌گذاری کرد و Kava نیز ارز دیجیتال ریپل را به عنوان یکی از اولین دارایی‌های پشتیبانی شده در پلتفرم خود قبول کرده است.

مشارکت با Tendermint یکی دیگر از مشارکت‌های مهم شبکه بلاک چین Kava است. Tendermint خالق Cosmos Hub و Cosmos SDK است. این مشارکت یک مشارکت رسمی است و Kava قصد دارد که ارز دیجیتال  ATOM را به یکی از اولین دارایی‌های پشتیبانی شده در پلتفرم خود بدل کند.

علاوه بر این، بسیاری از اعتبارسنج‌ها نیز که به مدیریت و تامین امنیت این پلتفرم می‌پردازند، در واقع از شرکای عمومی Kava هستند و اطلاعات بیشتر را می‌توان در این زمینه از وبسایت پلتفرم Kava دریافت کرد.

تیم این پروژه

پلتفرم Kava

ایده Kava از سال ۲۰۱۷ مطرح بوده است و علیرغم تغییراتی که صورت گرفته است، تعدادی از اعضای اولیه این تیم ثابت باقی مانده‌اند.

برایان کر (Brian Kerr) مدیر عامل Kava و یکی از بنیان‌گذاران آن است. او بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه سان فرانسیسکو (San Francisco) و اخذ مدرک لیسانس مدیریت تجاری، به شرکت Fnatic Gear پیوست که اولین شرکتی است که سخت افزار و لوازم ورزش‌های الکترونیکی را ساخته است.

او علاوه بر سمتی که در Kava دارد، از مشاوران بازار دارایی دیجیتال غیر متمرکز و بلاک چینی DMarket.io است و همچنین به مشاوره به پلتفرم Snowball نیز مشغول است. Snowball اولین پلتفرم خودکار سرمایه‌گذاری هوشمند ارز دیجیتال است.

روآرید اودانل (Ruaridh O`Donnell) یکی دیگر از بنیان‌گذاران Kava است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک است و قبل از پیوستن به Kava، به عنوان مهندس و تحلیلگر داده در Levelworks کار کرده است.

تیم این پروژه متشکل از تعدادی دیگر افراد حرفه‌ای و برجسته است و این پروژه با کاربران تعاملی شفاف دارد. افرادی که مایلند در مورد اعضای تیم این پروژه بیشتر بدانند، می‌توانند به تلگرام و یا تویتر پروژه مراجعه کنند و اطلاعاتی جامع و کامل را در این زمینه دریافت کنند.

مبادله و ذخیره Kava

عمده حجم معاملات Kava در دو صرافی Binance و Bilaxy است. این توکن را در بایننس می‌توان در برابر بیت کوین، بی ان بی و تتر (Tether) معامله کرد. البته این حالتی ایده‌آل برای نقدینگی نیست و اگر معاملات توکن Kava در یکی از این صرافی‌ها متوقف شود، نقدینگی این توکن بسیار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. تعداد کم صرافی‌هایی که Kava را لیست کرده‌اند، ممکن است باعث عدم تعیین قیمت صحیح این توکن شود زیرا دیگر فرصت چندانی برای آربیتراژ (Arbitrage) و رساندن قیمت به آستانه واقعی آن موجود نخواهد بود.

در زمینه کیف پول نیز Kava  با تراست والت (Trust Wallet) کار کرد و با آن ادغام شد. البته از آنجا که Kava بر روی کاسموس ایجاد شده است، می‌توان Kava را در بسیاری از کیف پول‌هایی که ATOM را پشتیبانی می‌کنند، مشاهده کرد. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به Lunie و Cosmostation اشاره کرد که اجازه استیکینگ Kava را نیز می‌دهند.

وضعیت حال حاضر توکن Kava

پلتفرم Kava

قیمت ارز دیجیتال Kava در لحظه این نوشتار  حدود ۴.۱۱ دلار آمریکا است. ارزش بازار این توکن حدود ۱۳۷ میلیون دلار است و ارزش  معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶,۱۴۸,۲۵۳ دلار آمریکا بوده است. تعداد توکن‌های در گردش شبکه بلاک چین Kava برابر با ۳۳,۴۵۸,۳۹۵ است و عرضه کل توکن‌های Kava نیز ۱۰۶,۲۷۴,۷۱۴ خواهد بود.

نتیجه‌گیری

شبکه بلاک چین Kava پلتفرمی در راستای نیاز روز است. امروزه وامدهی بسیار اهمیت پیدا کرده است و سیستم‌های وامدهی سنتی کارایی لازم را ندارند. وامدهی غیر متمرکز می‌تواند بسیار مفید باشد و به رشد اقتصاد کمک کند. از آنجا که Kava دارای عملکرد بین زنجیره‌ای است، طیف وسیعی از دارایی‌ها می‌توانند تحت پشتیبانی آن قرار بگیرند و نقدینگی در این پلتفرم بسیار افزایش پیدا کند. توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در فضای ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و هرگز نباید با استفاده از یک منبع اقدام به سرمایه‌گذاری کرد. همواره برای سرمایه‌گذاری باید با استفاده از منابع مختلف اقدام به تحقیق کنید و در نهایت با مسئولیت خود معامله کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا