مبتدی مقالات

آیا جنبش چشم لیزری بر روند قیمتی بیت کوین تاثیر خواهد داشت؟

قیمت بیت کوین در کمتر از دو روز ۲۵ درصد کاهش یافت. اگرچه اصلاح قیمت بیت کوین ممکن است پایان نیافته باشد، اما ترند meme محبوب اخیر گویای ماجرا است؛ تاثیر ماجرای جنبش چشم لیزری در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

قیمت بیت کوین کاهش یافت و طی روزهای گذشته تقریبا ۱۳,۰۰۰ دلار یا ۲۵ درصد ارزش خود را از دست داد. اما این شرایط فقط برای بیت کوین نبوده و کل بازار ارزهای دیجیتال در حال ریزش است. اطلاعات کوین مارکت کپ نشان می‌‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال از یک‌شنبه تاکنون تقریبا ۳۶۵ میلیارد دلار ارزش خود را از دست داده است. سال گذشته در این تاریخ، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال ۲۸۳ میلیارد دلار بود. این موضوع برای التیام یا توجیه ریزش اخیر نیست. سقوط بازار بسیار چشمگیر بوده و ممکن است هنوز پایان نیافته باشد.

ارزش بازار ارز دیجیتال

اما چه چیزی منجر به ریزش بازار شده است؟ نمی‌توان به طور قطع پاسخ این پرسش را گفت، اما نکته کاملا مشخص، سرخوشی بیش از حد است. چیزی که غلبه طمع بر بازار ترجمه می‌شود. جنبش چشم لیزری تنها یکی از نمودهای طمع در بازار بیت کوین بود.

سال ۲۰۱۷؛ اشتیاق خرده سرمایه‌گذاران

در سال ۲۰۱۷، شاهد روند صعودی چشمگیری بودیم که قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال را به سطح بی‌سابقه‌ای رساند. در آن زمان، قیمت بیت کوین تقریبا به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید. علیرغم آنکه قیمت کنونی بیت کوین تقریبا دو برابر آن زمان است، اما این سطح قیمت به طور قطع در ذهن کل جامعه ارز دیجیتال باقی خواهد ماند.

هرچند این شوق کوتاه‌مدت بود. در آن زمان، بررسی بعضی از سیگنال‌های برتر آسان بود. خرده سرمایه‌گذاران به دلیل تبلیغ رسانه‌های رایج به سمت بازار هجوم آوردند. در مقطعی حتی CNBC نیز برنامه آموزشی در خصوص نحوه خرید XRP ارائه داد. حدس می‌زنید در آن مقطع قیمت XRP چند دلار بود؟ ۲.۲۵ دلار. این موضوع مربوط به تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۱۸ (!۲ دی ۱۳۹۶)  بود و طی دو روز بعد که روند بازار تغییر کند، قیمت XRP تقریبا ۲ برابر شد. قیمت XRP دیگر به آن سطح دست نیافت و بسیاری از افراد سرمایه خود را از دست دادند. حتی در روند صعودی ریپل در سال ۲۰۲۰ نیز XRP حتی به این عدد نزدیک هم نشد و قیمت آن همچنان زیر یک دلار است.

درس‌هایی که از بازار صعودی ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ می‌گیریم

این مثال فقط یکی از چندین مورد بود. چندین فرد مشهور و سلبریتی شروع به تایید عمومی ICO ها کردند که بسیاری از آنها غیرقانونی از آب درآمدند. اگر قبل از سال ۲۰۱۷ در این عرصه حضور داشتید و حتی اگر هیچکدام از ارزهای دیجیتال را نخریده بودید، قطعا از افزایش قیمت بیت کوین به ۲۰,۰۰۰ دلار مطلع شده بودید. همه درباره ارزهای دیجیتال صحبت می‌کردند.

پس از آن، در بازار ریزش شدیدی رخ داد که طی آن، قیمت بیت کوین به کانال ۳,۰۰۰ دلار رسید و اکثر آلتکوین‌ها بیش از ۹۵ درصد ارزش خود را از دست دادند. بعضی از این آلتکوین‌ها هرگز نتوانستند بازیابی شوند. بسیاری از آنها به طور کل از بین رفتند و کاربران سرمایه بسیار زیادی از دست دادند. به چند سال بعد برمی‌گردیم که بازار نزولی پایان یافته است. در حال حاضر در بازار صعودی دیگری قرار داریم که شاید بتوان گفت چشمگیرتر از روند صعودی قبلی است. چند روز قبل بیت کوین رکورد قیمت جدیدی نزدیک به ۶۰,۰۰۰ دلار ثبت کرد. اما بازار بدین صورت برنامه‌ریزی نشده است که دائما در روند صعودی قرار داشته باشد. هنگامی که قیمت بیت کوین به ۵۸,۰۰۰ دلار می‌رسد، اصلاح ۲۰ درصدی آن به معنای کاهش قیمت ۵ رقمی است. اکنون در چنین شرایطی قرار داریم.

جنبش چشم لیزری ۲۰۲۱؛ احیای اشتیاق به بیت کوین

یکی از روش‌های خوب برای سنجش علاقه خرده سرمایه‌گذاران به بیت کوین، بررسی اطلاعات Google Trends است. میزان جستجو برای کلمه بیت کوین اصلا نزدیک به اوج آن در سال ۲۰۱۷ نیست.

میزان جستجوی بیت کوین در گوگل

در عین حال، مطمئنا تمام کسانی که این مقاله را مطالعه می‌کنند با تماس تلفنی از جانب دوست، خانواده یا سایر افرادی مواجه شده‌‌اند که درباره بیت کوین سوال پرسیده‌اند. به نظر می‌رسد اشتیاق گذشته بار دیگر بازگشته است. مثال دیگر در این خصوص، ترند شدن هشتگ LaserRayUntil100K# است که چند روز قبل و دقیقا هنگامی در توییتر شروع شد که قیمت بیتکوین در حال افزایش و ثبت رکوردهای جدید بود. طرفداران مهم، سناتورها، اینفلوئنسرها، افراد شناخته‌شده در این صنعت، صاحب‌نظران و افراد عادی عکس پروفایل توییتر خود را تغییر داده و عکسی با چشمان لیزری قرار داده‌اند.

جامعه و جنبش چشم لیزری
جامعه و جنبش چشم لیزری

این ترند به سرعت پخش شد. مثال خوبی از سرعت انتشار این ترند را می‌توان تغییر عکس پروفایل ایلان ماسک و سینتیا لومیس سناتور آمریکایی عنوان کرد. آیا اشکالی در این موضوع وجود دارد؟ البته که نه. متحد شدن جامعه تحت یک پرچم واحد، نکته مثبتی است.

هرچند شاید بهتر باشد در خصوص موضوع دیگری متحد شویم. به نظر نمی‌رسد که اشتیاق به ورود به عرصه بیت کوین در میان افراد عادی و خارج از این صنعت همانند سال ۲۰۱۷ باشد. اما قطعا این اشتیاق در میان کسانی که مدت زیادی منتظر بازار صعودی بودند وجود دارد. آیا این موضوع می‌تواند گویای اوج قیمت مقطعی باشد؟ از این گذشته شاهد اصلاح چشمگیری در قیمت بیت کوین بودیم که طی چند روز ۱۳,۰۰۰ دلار کاهش یافت. اما چرا؟ چند دلیل برای این موضوع وجود دارد.

قیمت یک عامل تعیین کننده است

واقعیت این است چه موافق باشید چه مخالف، قیمت همان چیزی است که همگی در حال صحبت درباره آن هستند. جامعه سرسخت بیت کوین همواره شامل افرادی بوده است که به حفظ فاصله از خبرها تمایل داشته‌اند و منتظر فرارسیدن زمان مناسب هستند.

افرادی که بدون ایجاد سروصدای بسیار زیاد در حال انباشت بیت کوین هستند. افرادی که جمله “بهت گفته بودم” را نمی‌گویند. افرادی که هر روز در حال ایجاد آگاهی و آموزش هستند. حوزه اخبار و رویدادهای ارزهای دیجیتال در توییتر که بخش بزرگی از جامعه را تشکیل می‌دهد، مملو از صحبت درباره قیمت است. همه افراد درگیر این موضوع هستند. قیمت بیت کوین ناگهان به سنجش موفقیت آن تبدیل شده است. افراد بسیار زیادی وجود دارند که هم‌چنان در حال ایجاد آگاهی بیشتر هستند و به ترند چشم لیزری ملحق نشده‌اند. در این ترند جهانی بعید است که شاهد حضور آندراس آنتونوپولوس و جیمی سانگ باشیم. به عبارت دیگر، ناگهان انگار این اشتیاق در وجود همه ما ایجاد شده است و این موضوع معمولا هنگامی رخ می‌دهد که بازار در روند صعودی قرار دارد.

سخن پایانی

این سوال هم‌چنان پابرجاست که آیا اصلاح اخیر حداکثر ضرر بوده است؟ اگر به تاریخچه ارزهای دیجیتال نگاه کنیم به این پاسخ می‌رسیم که احتمالا اینگونه نیست. در سال ۲۰۱۷ شاهد اصلاح قیمت‌های بسیار زیادی بودیم که طی آن، قیمت بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت. اصلاح اخیر اندکی بیشتر از ۲۰ درصد بود. اما هر چرخه قیمت با چرخه دیگر فرق می‌کند.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا