ایردراپ

درس عبرت از ایردراپ LayerZero؛ راهکارهایی برای جلوگیری از شناسایی شدن به عنوان ایردراپ‌ هانتر

لیر زیرو (LayerZero) با مکانیسم خوداظهاری با سیبل فارمینگ مقابله کرد و موفق شد جلوی فعالیت ایردراپ هانتر‌ها را بگیرد؛ اما چگونه می‌توان بدون شناسایی، با چندین حساب در ایردراپ پروژه‌ها شرکت کرد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

لیر زیرو (LayerZero) پروتکلی است که امکان همکاری پیشرفته و یکپارچه بین بلاکچین‌ها را بدون به خطر انداختن امنیت یا متمرکزسازی فراهم می‌کند. اوایل سال ۲۰۲۴، این پروتکل بخشی از توکن‌های بومی خود، یعنی توکن‌ ZRO را به ایردراپ اختصاص داد؛ کاربران هم برای شرکت در ایردراپ LayerZero نیاز داشتند تا با برنامه‌های مختلفی در اکوسیستم این پروژه تعامل کنند.

شناسایی بیش از ۸۰۰ هزار کیف پول ایردراپ هانتر در لیرزیرو

برنامه‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند، اغلب غیرمتمرکز بوده و به همین دلیل هم کاربران ایرانی مشکلی برای تعامل با این پروژه‌ها و محدودیتی برای دریافت ایردراپ نداشتند. پس از ایردراپ، LayerZero Labs اعلام کرد که ۸۰۳٬۰۹۳ آدرس به عنوان سیبل‌های احتمالی یا ایردراپ هانتر شناسایی شدند. سیبل‌ها یا همان ایردراپ هانترها کاربرانی هستند که با ایجاد چندین حساب جعلی، از ایردراپ‌ها پاداش بیشتری دریافت می‌کنند.

این شرکت در تاریخ ۳ می (۱۴ اردیبهشت) ۲۰۲۴ پستی در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) منتشر کرد و طی آن ضرب‌العجلی دو هفته‌ای برای ایردارپ هانترها در نظر گرفت:

برای افرادی که تا ۱۷ می (۲۸ اریدبهشت) خوداظهاری نکنند، پیامدهایی اعمال خواهد شد؛ ما معتقدیم که توزیع عادلانه توکن‌ها بین کاربران پایدار، به نفع پروژه است و چنانچه شما ایردراپ هانتر هستید، دو گزینه پیش رو خواهید داشت:

یک – آدرس‌های سیبل خود را تا ۱۷ می به آدرس http://sybil.layerzero.network گزارش داده و ۱۵٪ از تخصیص توکن را دریافت کنید؛ هیچ پیامدی متوجه شما نخواهد شد. 

دو – گزارش ندهید و در صورت شناسایی آدرس‌تان، تمام توکن‌های‌تان را از دست بدهید. 

لیر زیرو به امید کاهش اثرات منفی فعالیت‌های سیبل، مشوقی برای کاربران درگیر در این فعالیت‌ها فراهم کرد تا به صورت داوطلبانه اعتراف کنند. کاربران می‌توانستند در مدت‌ زمان مشخصی (دو هفته) خوداظهاری کرده و ۱۵٪ از توکن‌هایی را که در ابتدا به آن‌ها تخصیص داده شده بود، بدون هیچ سوال یا مجازاتی دریافت کنند. فرآیند خوداظهاری شامل اتصال کیف پولی مرتبط با فعالیت‌های سیبل و امضایی برای تأیید مالکیت بود.

لیر زیرو چه کاربرانی را هانتر شناسایی کرد؟

از زمان راه‌اندازی اولیه لیر زیرو تقریباً ۶ میلیون آدرس کیف پول منحصر‌به‌فرد با این پلتفرم تعامل داشته‌اند. با در نظر گرفتن توزیع توکن، نکته مهم، شناسایی مجموعه بهینه‌ای از کاربران برای راه‌اندازی شبکه است. نتیجه‌گیری لیرزیرو این است که این کاربران باید پایدار باشند؛ به این معنی که به عنوان یک کاربر واقعی، رفتار طبیعی در اکوسیستم داشته باشند و در آینده نیز اقدامات گذشته خود را تکرار کنند.

یکی از چالش‌های کلیدی در دستیابی به توزیع سالم، شناسایی فعالیت‌های سیبل است. مثال‌هایی از آنچه لیرزیرو به عنوان فعالیت سیبل در لیر زیرو در نظر می‌گیریم، عبارت‌اند از:

 • نهادی واحد با ده‌ها، صدها یا هزاران آدرس در فعالیت‌های فارمینگ شرکت کند.
 • فردی NFT بدون ارزشی را صرفا برای انتقال آن بین زنجیره‌ها، ضرب کند.
 • کاربری از برنامه‌های معروف سییل فارمینگ مانند Merkly، L2Pass، L2Marathon و غیره استفاده کند.
 • فردی فقط ۰.۰۱ دلار بین زنجیره‌ها منتقل کند تا ادعا کند که از آن زنجیره استفاده کرده است. 

لیرزیرو به تمام ایردراپ هانترها ۱۴ روز فرصت داد تا خوداظهاری کرده و ۱۵٪ از تخصیص اولیه خود را بدون هیچ سوال و جوابی دریافت کنند؛ اما اگر ایردراپ هانتری تا پایان این دوره ۱۴ روزه خوداظهاری نکند، به ناچار دو راهکار زیر را در پیش خواهد گرفت: 

 • مرحله یک: فهرستی از تمامی ایردراپ هانترهای شناسایی شده منتشر می‌کند؛‌ آن دسته از افرادی که شناسایی شده‌اند و خوداظهاری نکرده‌اند هیچ توکنی دریافت نخواهند کرد.
 • مرحله دو: برای شناسایی ایردراپ هانترها پاداشی در نظر خواهد گرفت و کاربران می‌توانند با معرفی ایردارپ هانترها ۱۰٪ از تخصیص اولیه آن‌ها را دریافت کنند.

هدف لیر زیرو پاداش دادن به کاربرانی (پروتکل‌ها، کاربران و اعضای جامعه) است که تا کنون به موفقیت این پروژه کمک کرده‌ و در آینده هم به گسترش پروتکل آن کمک خواهند کرد.

چگونه در ایردراپ‌ها به عنوان هانتر شناسایی نشویم؟ 

ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که سیبل در ارتباط با فارمینگ ایردراپ به چه معناست؟ اصطلاح سیبل (Sybil) در زمینه فارمینگ ایردراپ‌های کریپتو به معنای ایجاد هویت‌ها یا حساب‌های متعدد، معمولاً توسط یک فرد یا نهاد برای دریافت توکن‌های بیشتر است. اگرچه افراد از اصطلاح سیبل به طور مکرر استفاده می‌کنند، اما بسیاری از منشاء آن بی‌خبرند. 

عکس روی جلد کتاب سیبل
عکس روی جلد کتاب سیبل

اصطلاح Sybil از کتابی با همین نام نوشته فلورا رتا شریبر در سال ۱۹۷۳ گرفته شده و درباره زنی با چندین شخصیت (به طور دقیق ۱۶ شخصیت) است.

در فارمینگ ایردراپ، افراد چندین کیف پول (یا هویت) ایجاد می‌کنند تا به طور ناعادلانه بیشتر از توکن‌ها یا ارزهای دیجیتالی که با یک کیف پول واحد به آن‌ها تعلق می‌گیرد، به دست آورند. درست مانند چندین شخصیت سیبل در کتاب، در دنیای کریپتو، یک فرد یا نهاد به عنوان چندین شرکت‌کننده معرفی می‌شود.

آیا سیبل فارمینگ یا هانت ایردراپ اشتباه است؟

در نگاه اول، سیبل فارمینگ، اقدامی نادرست به نظر می‌رسد که در آن فرد یا نهاد با استفاده از چندین کیف پول سیستم را دستکاری می‌کند تا پول بیشتری به دست آورد. با توجه به اینکه بیشتر ایردراپ‌ها تخصیص مشخصی از توکن‌ها برای توزیع دارند و سیبل فارمینگ‌ها هم سهم بیشتری از کیف پول‌ها را تصاحب می‌کنند، این به معنای کاهش تعداد توکن‌های قابل توزیع برای کیف پول‌های واقعی است. طبیعی است که این مسئله اعصاب کاربرانی که تنها با یک کیف پول در ایردراپ‌ها شرکت می‌کنند را خط‌خطی خواهد کرد. با این حال، خودمانیم، هانت ایردراپ ممکن است آنقدر مزایا (هم برای هانترها هم برای پروژه)‌ به همراه داشته باشد که بتوان از معایبش چشم‌پوشی کرد. مزایای سیبل فارمینگ عبارت‌اند از:

 • افزایش تعداد کیف پول‌ها: با فارمینگ چندین کیف پول، سیبل‌ها تعداد کیف پول‌های فعالی که با پروتکل در تعامل هستند را افزایش می‌دهند و این‌گونه علاقه و اطمینان به پروژه هم افزایش پیدا می‌کند، سرمایه‌گذاران پول بیشتری به پروژه وارد کرده منابع مالی بیشتری برای ایردراپ فراهم می‌شود.
 • به چالش کشیدن سیستم: سیبل فارمینگ به طور غیرمستقیم نقاط ضعف شبکه بلاکچین یا مکانیزم‌های توزیع یک پروژه کریپتویی را نمایان می‌کند؛ توسعه‌دهندگان ترغیب خواهند شد تا اقدامات امنیتی، فرآیندهای تأیید هویت و استراتژی‌های توزیع را بهبود بخشند.
 • نوآوری در کشف تقلب: چالشی که توسط سیبل‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند نوآوری در توسعه فناوری‌های مقاوم‌تر ضد تقلب و تأیید هویت را تقویت کند؛ پروژه‌ها مجبور خواهند شد تا روش‌های پیچیده‌تری برای تضمین مشارکت عادلانه و ایمن اجرا کنند.
 • هزینه‌، هزینه‌ است و نقدینگی، نقدینگی! ایردراپ هانترها می‌توانند ادعا کنند که به هر حال هزینه‌های شرکت در ایردراپ را پرداخت می‌کنند. چه یک نفر با ۱۰ کیف پول فارم کند یا ۱۰ نفر هر کدام یک کیف پول داشته باشند، پروتکل باز هم همان مقدار پول را به دست می‌آورد. اگر فردی ۱٬۰۰۰ کیف پول ایجاد کند و تمام این کیف پول‌ها نیز نقدینگی اضافه کنند، آنگاه استخر نقدینگی عمیق‌تری برای پروژه فراهم می‌شود.

چالش بیشتر پروتکل‌هایی که قصد انجام ایردراپ را دارند، پیدا کردن تعادلی بین تلاش برای ریشه‌کن کردن سیبل‌های آشکار است، بدون آنکه تعداد کیف پول‌های فعال را به حدی کاهش دهند که در مقایسه با پروژه‌های دیگر کم‌استفاده به نظر برسند و در نتیجه برای کاربران و سرمایه‌گذاران جدید جذاب نباشند.

اما آیا استفاده از بیش از یک کیف، سیبل فارمینگ در نظر گرفته خواهد شد؟ در پاسخ باید گفت که پروتکل‌ها معمولا به فارم‌کنندگان فردی با چند کیف پول علاقه‌ای ندارند، بلکه به دنبال عملیات بزرگ فارمینگ هستند. با این حال کاربران هم به دلایل معقول زیادی (مانند امنیت بیشتر) ممکن است از چندین کیف پول استفاده کنند. بنابراین اگر شما تنها با ۲ یا ۳ کیف پول در ایردراپ‌ها شرکت می‌کنید، معمولا جایی برای نگرانی نیست.

اگر بیش از ۲ با ۳ کیف پول داشته باشید؟

در آخرین ایردراپ بزرگ سال ۲۰۲۳، یعنی ایردراپ آربیتروم، برخی قوانین ضد سیبل زیر برای شناسایی ایردراپ هانترها اعمال شدند:

 • آدرس‌هایی که از بیش از ۲۰ آدرس انتقال وجه انجام دادند.
 • آدرس‌هایی که از منبعی یکسان تأمین مالی شدند.
 • آدرس‌هایی با فعالیت مشابه.

طبق قوانین بالا در مورد ایردراپ آربیتروم، شما می‌توانستید تا ۲۰ کیف پول را بدون شناخته شدن به عنوان هانتر به کار بگیرید؛ نه تنها ۲۰ کیف پول، بلکه ۲۰ کیف پول متصل! با این حال، پس از جریان ایردراپ لیر زیرو، یه نظر می‌رسد که با پیشرفته‌تر شدن پروتکل‌ها و در دسترس قرار گرفتن ابزارهای فارمینگ خودکار بیشتر، این تعداد ممکن است کاهش یابد.

راهکارهایی برای شناسایی نشدن به عنوان هانتر ایردراپ

برای اینکه حساب‌های شما به عنوان سیبل (Sybil) شناسایی نشوند، چندین نکته‌ مهم را باید رعایت کنید. اول و مهم‌تر از همه، حساب‌های خود را به هم متصل نکنید!

در بررسی‌های اخیر برای ایردراپ Connext، مشخص شد که ۸۵٪ از فعالیت‌های سیبل کشف‌شده مربوط به حساب‌های مرتبط با یکدیگر بوده‌اند. منظور از حساب‌های مرتبط، حساب‌هایی هستند که طی تراکنش‌هایی با هم در ارتباط بوده‌ و الگوی فعالیت مشترک دارند.

اگر فقط ۲ یا ۳ حساب برای دریافت ایردراپ راه‌اندازی کرده‌اید، این موضوع چندان نگران‌کننده نیست. اما اگر تعداد حساب‌های شما به ۱۰، ۲۵، ۵۰ یا حتی ۱۰۰ عدد یا بیشتر می‌رسد، باید به این نکته‌ مهم به‌شدت توجه کنید. حساب‌های شما به هم متصل شناخته می‌شوند، چنانچه:

 • از حسابی واحد به تمام حساب‌ها وجه انتقال دهید: این کار باعث می‌شود آن حساب واحد به اتصال‌دهنده‌‌ای مشترک برای تمام حساب‌های دیگر تبدیل شود.
 • از یک حساب به حساب دیگر وجه لازم برای دریافت ایردراپ را انتقال دهید: برای مثال با حساب A ایردراپ دریافت کرده و سپس تمام وجوه را به حساب B ارسال کنید تا برای دریافت ایردراپ بعدی از آن استفاده کنید و همین روند را با حساب‌های C و … ادامه دهید؛ در این حالت تمام حساب‌ها با انتقال وجوه به هم مرتبط می‌شوند.
 • وجه موردنیاز ایردراپ را از حسابی واحد برداشت کنید: برعکس حالت اول، ممکن است پس از دریافت ایردراپ، هیجان‌زده شوید و تمام وجوه را به حسابی اصلی در صرافی متمرکزی (CEX) منتقل کنید. این کار برای ایردراپی که در آن شرکت کرده‌اید مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث شناسایی این حساب‌ها به عنوان سیبل در ایردراپ‌های آینده شود و عملاً آنها را غیرقابل‌استفاده کند.
 • تراکنش‌هایی با چندفرستاده (Multisend) ایجاد کنید: با یک تراکنش وجوه را به چندین حساب ارسال کنید.
 • تکرار فعالیت‌ها را به‌حداقل برسانید: هنگام مدیریت چندین حساب برای دریافت ایردراپ، ممکن است وسوسه شوید برای سرعت بخشیدن به روند کار، فعالیت‌های تکراری را به حداقل برسانید.

راهکارهای دیگر برای اینکه در ایردراپ‌ها هانتر شناسایی نشوید:

 • از انجام تراکنش‌ با مبالغ و ترتیب یکسان و هم‌زمان برای تمام حساب‌ها خودداری کنید.
 • تمام حساب‌های خود را در یک روز شارژ نکنید؛ اگر حساب‌های متعددی دارید، طی چند روز و در زمان‌های مختلف آنها را شارژ کنید.
 • فعالیت خود را در تمام حساب‌ها در یک روز مشخص آغاز نکنید؛ ممکن است وسوسه شوید ده‌ها حساب را همزمان راه‌اندازی کرده و فعالیت دریافت ایردراپ را در تمام آنها شروع کنید، اما این کار ممکن است باعث شناسایی شما به عنوان هانتر شود.
 • تمام حساب‌های خود را با مبالغ یکسان شارژ نکنید؛ شارژ کردن تمام حساب‌ها با مبلغی یکسان ممکن است کمی مشکوک به نظر برسد؛ هرچند چنین کاری به تنهایی نشانه‌ مهمی نیست، اما در صورت وجود موارد مشکوک دیگر در حساب‌هایتان، می‌تواند تأییدی بر ماهیت سیبل حساب‌های شما باشد.
 • تمام حساب‌های خود را فقط از منبعی واحد مانند شارژ نکنید.
 • در بازی‌ها و تسک‌های معرفی شده برای شرکت در ایردراپ‌ها مشارکت داشته باشید؛ یکی از مواردی که هانترها اغلب وقت انجام آن‌ها را ندارند، انجام فعالیت‌هایی است که افراد واقعی انجام می‌دهند، مانند بازی کردن یا شرکت در کوئست‌ها (مأموریت‌ها). پلتفرم‌هایی مانند Layer3 یا Galxe که فعالیت‌های مبتنی بر کوئست ارائه می‌دهند یا بازی‌هایی نظیر DefiKingdoms, Robots.Farm یا OmniKingdoms روش‌های عالی برای اثبات این هستند که فردی واقعی پشت حساب قرار دارد یا خیر! این پلتفرم‌ها می‌توانند بر اساس فعالیت شما NFT ،OAT و POAP تولید کنند که به دور ماندن حساب‌های شما از ردیابی سیبل کمک خواهد کرد.
 • از آدرس IP و دستگاه منحصر‌به‌فرد برای هر حساب کاربری استفاده کنید؛ استفاده از یک آدرس IP یا دستگاه برای چندین حساب کاربری، ردیابی شما را توسط پروژه‌ها آسان می‌کند.
 • از حساب‌های ایمیل و شماره تلفن‌های واقعی استفاده کنید؛ استفاده از ایمیل‌های موقت یا شماره تلفن‌های مجازی می‌تواند نشان‌دهنده فعالیت مشکوک باشد.
 • از ربات‌ها یا اسکریپت‌ها برای ایجاد حساب کاربری یا انجام وظایف خودکار استفاده نکنید؛ استفاده از ربات‌ها یا اسکریپت‌ها به طور واضح نشان‌دهنده فعالیت غیرقانونی است.

به یاد داشته باشید که هدف اصلی ایردراپ‌ها، تشویق جامعه به استفاده از پروژه و گسترش آگاهی در مورد آن است؛ اما با رعایت نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید شانس شناسایی خود به عنوان هانتر را کاهش داده و به عنوان عضوی معتبر و مفید در جامعه پروژه‌ها شناخته شوید.

سولات متداول

سیبل در ارتباط با فارمینگ ایردراپ به چه معناست؟

اصطلاح سیبل (Sybil) در زمینه فارمینگ ایردراپ‌های کریپتو به معنای ایجاد هویت‌ها یا حساب‌های متعدد برای دریافت توکن‌های بیشتر است.

آیا سیبل فارمینگ یا هانت ایردراپ اشتباه است؟

هانت ایردراپ ممکن است اقدامی نادرست به نظر برسد، اما واقعیت این است که مزایایی هم ارائه می‌دهد.

آیا استفاده از بیش از یک کیف، سیبل فارمینگ در نظر گرفته خواهد شد؟

خیر، اگر شما تنها با ۲ یا ۳ کیف پول در ایردراپ‌ها شرکت می‌کنید، معمولا جایی برای نگرانی نیست.

آیا اگر بیش از ۲ با ۳ کیف پول داشته باشید، ایردراپ هانتر شناخته خواهید شد؟

خیر، اگر تعداد حساب‌های شما به ۱۰، ۲۵، ۵۰ یا حتی ۱۰۰ عدد یا بیشتر برسد، پروژه‌ها شما را هانتر ایردراپ در نظر خواهند گرفت. باید به این نکته‌ مهم به‌شدت توجه کنید.

هدف اصلی ایردراپ‌ها چیست؟

هدف اصلی ایردراپ‌ها، تشویق جامعه به استفاده از پروژه و گسترش آگاهی در مورد آن است

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا