متوسط ایردراپ

معرفی ایردراپ Layerzero؛ آموزش دریافت ایردراپ‌ احتمالی پرسود

احتمال دارد یکی از پرسودترین ایردراپ های دنیای کریپتو را در پروژه Layerzero شاهد باشیم؛ ایردراپی که رسما اعلام نشده اما قطعا ارزشش را دارد تا برای آن وقت بگذاریم. روشی که جدیدا پروژه‌ها برای Airdrop انتخاب می‌کنند، توزیع توکن‌های رایگان میان کاربرانی است که در شبکه تستی یا اپلیکیشن‌های اکوسیستم پروژه مشارکت می‌‌کنند. این کار با هدف پیدا کردن باگ‌ها و مشکلات احتمالی و همچنین بیشتر شناخته شدن پروژه‌ها و جذب کاربران انجام می‌شود. معمولا زمان توزیع توکن در این مدل ایردراپ مشخص نیست و نسبت به ایردراپ‌های مرسوم گذشته،‌کاربران باید فعالیت‌های بیشتر و پیچیده‌تری انجام دهند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ایردراپ پروژه Layerzero پرداخته و آموزش‌های لازم برای بالارفتن شانس دریافت Airdrop را ارائه کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

معرفی ایردراپ پروژه Layerzero

معرفی ایردراپ Layerzero
منبع: layerzero.network

قبل از پرداختن به ایردراپ Layerzero،‌ ابتدا بهتر است آشنایی مختصری با این پروتکل پیدا کنیم. پروژه Layerzero یک پروتکل غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد برای اتصال و انتقال پیام بین شبکه‌های بلاکچینی مختلف است که بر بهبود قابلیت همکاری متمرکز است. قابلیت همکاری همیشه یکی از معضلات بزرگ در دنیای بلاکچین بوده است و در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای حل این مشکل شده است. شاید بتوان شروع این تلاش‌ها را ایجاد پل‌های بلاکچینی یا بریج‌ها دانست که امکان انتقال برخی دارایی‌ها را بین شبکه‌های مختلف ایجاد کردند.

دو رویکرد اصلی که برای فناوری میان زنجیره‌ای یا کراس چین مورد استفاده قرار می‌گیرد Middle Chain و On-Chain Light Node هستند. این رویکردها هر کدام مزایا و معایب مختلفی دارند. در حالت Middle Chain یک زنجیره میانی تبادل پیام بین زنجیره‌های مختلف را تسهیل می‌کند. اطلاعات درخواست از زنجیره مبدا به یک زنجیره واسط ارسال و اعتبارسنجی شده و سپس به زنجیره مقصد ارسال می‌شود. این رویکرد مقیاس‌پذیر و نسبتا ارزان است، اما امنیت کمتری دارد.

در رویکرد On-Chain Light Node از لایت نودهای آنچین برای برقراری ارتباط بین بلاکچین‌ها استفاده می‌کنند. در این حالت با ارسال و تایید بلاک هدرها، انتقال پیام بین زنجیره‌های مختلف انجام می‌شود. امنیت این روش بالاست،‌ اما بسیار پرهزینه است. زیرا باید یک پل مجزا برای هر جفت زنجیره ساخته شود که هر یک به رابط و کد خاص خود نیاز دارد.

نحوه کار پروژه Layerzero
منبع: وایت پیپر Layerzero

برای انتقال امن و مقرون به صرفه پیام بین شبکه‌های مختلف، لیرزیرو یک راهکار جدید را ابداع و استفاده می‌‌کند. آن‌ها Ultra Light Node (ULN) را معرفی کردند که در این روش بلاک هدرها برحسب تقاضا ارسال و اعتبارسنجی می‌شوند. به این ترتیب هم امنیت بالا تامین شده و هم هزینه به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد. در ساختار Layerzero نودهای Ultra Light به اوراکل‌ها و رله‌ها برای انتقال پیام بین شبکه‌ها متصل هستند. اوراکل‌ها وظیفه ارسال بلاک هدر و رله‌ها وظیفه اثبات تراکنش‌ها را به عهده دارند. در ابتدا LayerZero Labs رله‌ها را اجرا و نگهداری می‌کند، اما به زودی کاملا منبع باز خواهند شد تا هر کسی بتواند رله خود را راه‌اندازی کند.

لیرزیرو احتمالا توکنی به نام ZRO را در آینده لانچ خواهد کرد. دلیل این حرف را در بخش‌های بعدی خواهید دید. احتمالا این شبکه که سرمایه بالایی هم جذب کرد، ایردراپی را بین کاربران مشارکت‌کننده در اکوسیستم خودش برگزار خواهد کرد که در ادامه مقاله چگونگی دریافت ایردراپ را توضیح داده‌ایم.

معرفی تیم لیرزیرو

پروژه لیرزیرو توسط LayerZero Labs، یک استارتاپ مستقر در ونکوور توسعه داده شده است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ توسط برایان پلگرینو (Bryan Pellegrino)، رایان زریک (Ryan Zarick) و کالب بانیستر (Caleb Banister) که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی شبکه‌های کامپیوتری در دانشگاه New Hampshire با هم کار کرده‌اند، تاسیس شد. این افراد سابقه کار در شرکت‌ها و پروژه‌های مختلفی مثل OpenToken، Coder Den، Minimal AI و Rho AI را یک دهه پیش از راه‌اندازی لیرزیرو داشته‌اند.

سرمایه‌گذاران پروتکل Layerzero

بر اساس اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، Layerzero تاکنون رقمی در حدود ۲۱۳ میلیون دلار طی ۸ مرحله جذب سرمایه کرده است. کرانچ بیس ۲۸ سرمایه‌گذار را برای این پروژه نشان می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • Sequoia Capital
 • Polygon
 • Andreessen Horowitz
 • PayPal Ventures
 • Coinbase Ventures
 • Tiger Global Management
 • Multicoin Capital
 • Binance Labs
 • Animoca brands
 • Uniswap Labs

البته Alameda Research هم در این پروژه سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است که داستان‌های مربوط به این کمپانی و صرافی FTX را در مقاله زیر می‌توانید مطالعه کنید.

اطلاعات مربوط به ایردراپ پروژه Layerzero

پروژه لیرزیرو تا زمان نگارش این مقاله هیچ خبری مبنی بر ایردراپ به صورت رسمی منتشر نکرده است، اما اگر سری به داکیومنت این پروژه و کدهای آن بزنید، در قسمت‌هایی مشابه تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که به توکن ZRO اشاره شده است.

توکن ZRO در کدهای Layerzero
منبع: layerzero.gitbook.io

بنابراین این پروژه احتمالا به زودی توکن خودش را لانچ کرده و بخش از آن را هم به صورت رایگان توزیع خواهد کرد. از آن‌جایی که در حال حاضر چندین پروژه از بستر لیرزیرو برای برقرای ارتباط بین شبکه‌های مختلف استفاده می‌کنند، احتمالا توکن‌های ZRO بین کاربرانی که از این پروژه‌ها استفاده کرده باشند ایردراپ می‌شود.

با توجه به بزرگی و کاربرد پروژه Layerzero و همچنین سرمایه‌گذاری عظیمی که روی این پروژه صورت گرفته است،‌ احتمالا ایردراپ ZRO سودی مانند پروژه اپتوس و چه بسا بیشتر برای کاربران داشته باشد. تاکید می‌کنم که در ایردراپ لیرزیرو،‌ صحبت از احتمال هست و چیزی قطعی نیست، اما ارزشش را دارد تا حدود نیم ساعت وقت بگذاریم و شانس خود را برای دریافت احتمالی توکن رایگان بالا ببریم.

چگونه در ایردراپ Layerzero شرکت کنیم؟

برای این که واجد شرایط دریافت ایردراپ احتمالی Layerzero شویم،‌ باید با برنامه‌های مختلف در اکوسیستم این پروژه تعامل داشته باشیم. کار کردن با هریک از این پروژه‌ها شانس شما برای دریافت توکن رایگان را بیشتر خواهد کرد. لیست زیر تعدادی از این برنامه‌‌ها را نشان می‌دهد:

اگر فرصتش را دارید، پیشنهاد می‌کنم از همه این برنامه‌ها استفاده کنید تا شانستان برای دریافت ایردراپ بالاتر برود. در ادامه این مقاله، استفاده از دو برنامه مهم لیست فوق را آموزش خواهیم داد. این دو برنامه استارگیت و بریج اپتوس هستند.

آموزش استفاده از پروتکل استارگیت

استارگیت اولین برنامه غیرمتمرکزی است که از بستر لیرزیرو استفاده کرد و توسعه آن هم توسط تیم Layerzero انجام شده است؛ این موارد Stargate را به مهم‌ترین برنامه برای دریافت ایردراپ لیرزیرو تبدیل می‌کند. به جز استفاده از خود پروتکل، مقداری ارز دیجیتال STG در آن استیک و در رای‌گیری‌های آن مشارکت کنید. تعامل با برنامه استارگیت را طبق مراحل زیر می‌توانید انجام دهید.

اتصال کیف پول

اتصال کیف پول به استارگیت
منبع: stargate.finance

استارگیت از کیف پول‌های متامسک و کوین بیس و همچنین والت کانکت پشتیبانی می‌کند. وارد سایت Stargate شده و از گوشه بالا سمت راست، با کلیک روی Connect Wallet کیف پول خود را متصل کنید.

استفاده از سرویس Transfer

سرویس Transfer استارگیت
منبع: stargate.finance

وارد سرویس Transfer استارگیت شوید. شما می‌توانید برای تبدیل رمزارزهای اتر، تتر، MAI، دای، USDC، فرکس، SUSD، LUSD و STG روی شبکه‌های اتریوم، BNB Chain، آوالانچ، پالیگان، آربیتروم، آپتیمیزم و فانتوم از این سرویس استفاده کنید. توجه داشته باشید که کوین‌های بومی شبکه‌های مورد نظرتان را برای پرداخت کارمزد باید داشته باشید.

تامین نقدینگی و ییلد فارمینگ در استارگیت

سرویس Pool استارگیت
منبع: stargate.finance

وارد تب Pool شوید. استخرهای مختلف در شبکه‌های مختلف مشابه عکس فوق قابل مشاهده هستند. استخر مورد نظر خود را انتخاب کرده و در آن به میزان مورد نظرتان نقدینگی ایجاد کنید. در ادامه توکن نقدینگی خود را از قسمت Farm می‌توانید برای گرفتن پاداش در قالب توکن STG فارم کنید.

استیک کردن توکن STG

از قسمت Stake استارگیت توکن‌های STG را استیک کنید،‌ در مقابل توکن‌های veSTG به شما داده می‌شود. توکن STG را از صرافی‌های متمرکز بایننس،‌ کوین بیس،‌ کوکوین، کراکن،‌ بیتفینکس، گیت و کوینکس می‌توان خرید. همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ، تریدر جو، اسپوکی سواپ و بالانسر نیز می‌توان STG را تهیه کرد. پیشنهاد می‌کنم اگر برایتان مقدور است، جهت بالا رفتن شانس ایردراپ برای یکسال توکن STG خود را استیک کنید.

برای استیک کردن مراحل زیر را باید انجام دهید:

 • اتصال کیف پول به استارگیت
 • رفتن به صفحه Stake
 • کلیک روی استخر استیکینگ مورد نظر
 • مشخص کردن مقدار توکنی که قصد استیک آن را دارید
 • انتخاب بازه زمانی قفل شدن دارایی (حداقل ۱ ماه و حداکثر سه سال قابل انتخاب است)
 • کلیک روی Stake
رای گیری استارگیت
منبع: snapshot.org

پس از استیک کردن توکن STG به صفحه اسنپ‌شات استارگیت بروید و اگر پروپوزالی در حالت Active بود،‌ برای شرکت در رای‌گیری آن اقدام کنید. در نظر داشته باشید که بخش استیک کردن و رای دادن نسبت به سایر قسمت‌های استارگیت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رای دادن در استارگیت
منبع: snapshot.org

وقتی روی یک پروپوزال اکتیو کلیک کنید،‌ ابتدا توضیحاتی در مورد آن را مشاهده خواهید کرد. سپس نظر خود را انتخاب و روی Vote کلیک کنید. در ادامه میزان قدرت رای شما نشان داده می‌شود و به صورت اختیاری می‌توانید دلیل خود را هم وارد کنید. در نهایت برای ثبت نظرتان روی Confirm کلیک کنید.

آموزش استفاده از پل آپتوس (Aptos Bridge)

پل اپتوس
منبع: theaptosbridge.com

پروژه آپتوس که خودش به تازگی راه افتاده است و ایردراپ آن هم سود خوبی به مشارکت‌کنندگان رساند، با استفاده از لیرزیرو Aptos Bridge را راه‌اندازی کرده است. به کمک این پل کاربران می‌توانند رمزارزهای اتر، USDC و USDT را از شبکه‌های سازگار با EVM یعنی اتریوم، پالیگان، آوالانچ،‌ آپتیمیزم،‌ آربیتروم و BNB Chain به شبکه آپتوس و برعکس انتقال دهند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که خارج کردن یک دارایی از شبکه Aptos به مقصد یک شبکه سازگار با ماشین مجازی اتریوم،‌ حدود سه روز زمان می‌برد. همچنین اپتوس یک مرحله دیگر ایردراپ هم دارد و ممکن است با استفاده از این بریج،‌ واجد شرایط دریافت APT رایگان هم بشوید. در ادامه مراحل استفاده از بریج اپتوس را مرور می‌کنیم.

اتصال کیف پول به بریج اپتوس

اتصال کیف پول به بریج اپتوس
منبع: theaptosbridge.com

در گام اول باید کیف پول‌های خود را به این برنامه وصل کنید. شما نیاز به یک کیف پول سازگار با EVM و یک کیف پول شبکه آپتوس دارید. متامسک، کوین بیس و Core والت‌های قابل قبول برای پشتیبانی از EVM هستند. از میان کیف پول‌های پترا (Petra)، پونتم (Pontem)، فیچا (Fewcha) و مارتین (Martian) یکی را برای شبکه Aptos باید داشته باشید. نسبت به نصب و ساخت کیف پول‌های مورد نیاز اقدام و تمام نکات امنیتی مربوط به کیف پول‌ها مثل یادداشت و نگهداری از عبارت بازیابی یا کلید خصوصی را رعایت کنید.

برای اتصال کیف پول‌ها وارد بریج اپتوس شوید. از گوشه بالا سمت راست روی Connect Wallet بزنید. کیف پول‌های EVM و آپتوس خود را انتخاب و Connect کنید.

انتخاب توکن و بریج کردن

انتخاب شبکه و توکن در بریج اپتوس
منبع: theaptosbridge.com

در این مرحله باید یکی از رمزارزهای اتر، تتر یا USDC را در یکی از شبکه‌های سازگار با EVM داشته باشید و آن را انتخاب کنید. برای مقصد، شما فقط زنجیره آپتوس را می‌توانید انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید اتر روی شبکه آربیتروم را تبدیل WETH روی شبکه آپتوس کنید. پس از انتخاب رمزارزهای مورد نظر روی Transfer بزنید. سپس باید تایید تراکنش را روی کیف پول با زدن روی Confirm انجام دهید. حواستان به داشتن رمزارز بومی شبکه مبدا برای پرداخت کارمزد بریج کردن باشد.

یک نکته دیگر هم برای بریج کردن به شبکه Aptos وجود دارد. زمانی که یک دارایی را برای اولین بار به یک آدرس در این شبکه انتقال می‌دهید،‌ باید آن را Register یا Claim کنید که این امر مستلزم پرداخت هزینه گس در قالب توکن APT است. در مرتبه‌های بعدی نیاز به این کار در موردآن توکن وجود ندارد. اگر APT در کیف پولتان ندارید و این اولین تراکنش در آن کیف پول است، شبکه آپتوس میزان کمی APT برای شما ایردراپ می‌کند تا هزینه گس Claim را بتوانید پرداخت کنید. این ویژگی در زمان نگارش مقاله وجود دارد،‌ اما ممکن است در آینده به هر دلیلی آن را حذف کنند.

اگر مایل بودید می‌توانید عکس تراکنش را هم انجام دهید. یعنی WETH را از شبکه آپتوس به آربیتروم انتقال دهید. همانطور که گفتیم این انتقال سه روز طول می‌کشد. همچنین حتما باید میزانی کوین APT به کیف پول خود برای پرداخت کارمزد تراکنش واریز کنید.

دریافت ایردراپ Layerzero برای کاربران ایرانی

لیرزیرو یک زیرساخت غیرمتمرکز برای ایجاد قابلیت همکاری بین شبکه‌های مختلف است و برنامه‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند نیز غالبا غیرمتمرکز هستند. به نظر نمی‌رسد که کاربران ایرانی مشکلی برای تعامل با این پروژه‌ها و محدودیتی برای دریافت ایردراپ داشته باشند. اما ممکن است برخی DApp ها بدون VPN باز نشوند. توصیه می‌کنیم برای تعامل با همه برنامه‌ها از VPN استفاده کنید تا از مشکلات پیش‌بینی نشده جلوگیری شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ایردراپ Layerzero چه زمانی انجام می‌شود؟
  هنوز هیچ اعلام رسمی برای ایردراپ لیرزیرو منتشر نشده است؛ بنابراین زمان، میزان و نحوه انجام آن مشخص نیست. اتفاقات سال‌های اخیر و شواهد موجود نشان از ایردراپ احتمالی ZRO بین کاربران اولیه دارد.
 • برای دریافت ایردراپ Layerzero چه کار باید کرد؟
  برای این که شانس خود را در برای دریافت ایردراپ احتمالی بالا ببریم،‌ نیاز است تا در پروژه‌های فعال در اکوسیستم لیرزیرو مشارکت کنیم. مهم‌ترین پروژه‌ای که باید با آن تعامل داشت، استارگیت است.

جمع‌بندی

در گذشته شاهد آن بودیم که پروژه‌‌ها بخشی از بودجه تبلیغاتی خود را برای ایردراپ کنار گذاشته و کاربران با کارهایی ساده مثل دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی یا معرفی به دوستان،‌ توکن رایگان دریافت می‌کردند. شیوه‌ جدیدی که برای Airdrop استفاده می‌شود، توزیع رایگان توکن‌ها بین استفاده‌کنندگان اولیه یا مشارکت‌کنندگان در شبکه تستی پروژه است. لیرزیرو یکی از پروتکل‌های پرسروصدای سال ۲۰۲۲ است که پروژه‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند. این پروتکل هنوز توکن ندارد و این احتمال وجود دارد که توکن ZRO بین مشارکت‌کنندگان اولیه در اکوسیستم پروژه Layerzero توزیع شود. در این مقاله به معرفی ایردراپ Layerzero پرداختیم و موراد لازم برای دریافت این Airdrop احتمالی را آموزش دادیم. آیا تا به حال تجربه دریافت این سبک ایردراپ مثل پروژه آپتوس را داشته‌اید؟

از طريق
میهن بلاکچین

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
16 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا