کیف پول

نقد و بررسی لجر نانو اکس (Ledger Nano X)؛ امن ترین کیف پول ارز دیجیتال؟!

تا‌کنون به خرید کیف پول سخت افزاری لجر نانو اکس برای ذخیره سازی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خود فکر کرده اید اما مطمئن نباشید که این کیف پول انتخاب خوبی برای شما نباشد؟ در این مقاله به نقد و بررسی نانو اکس می‌پردازیم تا در خصوص تصمیم خود مطمئن شوید.

لجر نانو اکس، کیف پول سخت افزاری مجهز به بلوتوث است که کلیدهای خصوصی شما را ذخیره می‌کند و از ایمن بودن دارایی های دیجیتال شما اطمینان حاصل می‌کند.

طراحی

لجر نانو اکس همانند سایر کیف پول های بیت کوین و رقیب اصلی خود با نام ترزور مدل T، اساسا یک دانگل USB است که ارزهای دیجیتال شما را در امنیت کامل حفظ می‌کند. برخلاف ترزور مدل T، نانو اکس مشابه با فلش ذخیره سازی فایل USB می‌باشد و به آسانی با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

وزن لجر نانو اکس ۳۴ گرم است و اندازه آن ۷۲ در ۱۸.۶ در ۱۱.۷۵ میلیمتر است. اندازه این دستگاه باعث می‌شود که ظاهری بزرگتر از حافظه های USB استاندارد داشته باشد.

این محصول از استیل ضد زنگ برس خورده و پلاستیک ساخته شده است و دارای باتری ۱۰۰ میلی آمپری است.

استفاده از لجر نانو اکس به لطف دو دکمه بزرگ فیزیکی و صفحه بزرگتر نسبت به برادر بزرگتر خود، لجر نانو اس، لذتبخش تر است.

داخل جعبه نانو اکس، یک کابل USB با کیفیت، یک دفترچه راهنما، سه برگه مخصوص برای نوشتن عبارت بازیابی، یک جاسوییچی و خود کیف پول سخت افزاری وجود دارد. هم چنین چند استیکر نیز وجود دارد اما متاسفانه فاقد بند گردن آویز است که همراه با نانو اس بود.

طراحی لجر نانو اکس نسبت به برادر بزرگتر خود بسیار بهبود یافته است. ظاهر آن یکدست و براق است، استفاده از آن آسان است و برای هر شرایط حرفه ای مناسب است. هم چنین حس ممتاز و برتری بیشتری نسبت به نانو اس القا می‌کند.

ledger nano x

امنیت

از نظر امنیت، لجر نانو اکس محصولی بهبود یافته نسبت به نانو اس می‌باشد، هرچند نانو اس نیز محصولی مطمئن است.

لجر نانو اکس دارای ویژگی اتصال بلوتوث با مصرف انرژی کم (BLE) برای کاربردهای وایرلس و هم چنین مطابق با دستگاه های اندروید و iOS است. هرچند اطلاعات مهم و حیاتی نظیر کلیدهای خصوصی و عبارت های سید، هرگز از دستگاه خارج نمی‌شوند. فقط اطلاعات عمومی از طریق اتصال بلوتوث ارسال می‌شوند. اگر در اتصال بلوتوث به هر طریقی مشکلی به وجود آید، عامل امنیتی فیزیکی دستگاه برای انجام هر اقدام، اجازه شما را درخواست خواهد کرد. عملکرد بلوتوث را نیز می‌توان غیرفعال کرد.

معماری نانو اکس با نانو اس فرق می‌کند. نانو اکس دارای عامل امنیتی جدید و پیشرفته (ST33J2M0) و MCU های دو هسته ای با پشتیبانی از وایرلس (STM32WB55) می‌باشد.

پشتیبانی این محصول از الگوریتم های رمزنگاری نیز چشمگیر و به شرح زیر است:

الگوریتم های پیامی: RIPEMD160, SHA224, SHA256, SHA384, SHA512, SHA3, SHA3-XOF, KECCAK, BLAKE2B, Grøstl

 

کلید رمزنگاری مجهز به تولید کلید: DES (56, 112, 168 bits), AES (128, 192, 256 bits),ECC (256 bits), RSA (1024, 2048, 3072,4096 bits) RSA encryption with PKCS1 v1.5, PKCS1 OEAP, NOPAD

 

طرح های امضا HMAC: HMAC-SHA256, HMAC-SHA512 RSA Signature with PKCS1 v1.5, PKCS1 PSS schemes Elliptic Curve Signature: ECDSA/EC-Schnorr (SECP256K1, SECP256R1, Brainpool256R1, Brainpool256T1), EdDSA (Ed25519) Elliptic Curve Diffie Hellman: ECDH (SECP256K1, SECP256R1, SECP521R1,Brainpool256R1, Brainpool256T1,

 

رمزنگاری متقارن: DES, Triple-DES, AES with ISO9797M1,

ISO9797M2, NOPAD schemes Random Number Generation: RND, Prime RND (hardware support TRNG), NIST SP 800-90A CTR DRBG

دسترسی و ورود به این دستگاه با کد ۸ رقمی انجام می‌شود. سید بازیابی نیز ۲۴ کلمه ای می باشد.

پس از آزمایش های مختلفی که انجام دادیم با اطمینان می‌گوییم که لجر نانو اکس برای ذخیره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از امنیت کاملی برخوردار است. هرچند هیچ کیف پول سخت افزاری از خطاهای کاربران مصون نیست، بنابراین کاربران باید همواره مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.

ledger nano x- 2

عملکرد

در حال حاضر اگر نانو اکس از ۱۱۸۶ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

هنگام کار با لجر نانو اکس با چند مشکل مواجه شدیم. مشکل اول این بود که گاهی اوقات، دستگاه نمی‌توانست از طریق کابل USB به برنامه رایانه ای لجر لایو متصل شود و نیاز به تلاش مجدد بود. مشکل دوم و مهم تر این بود که نانو اکس نتوانست از طریق برنامه لجر لایو به برنامه لایت کوین متصل شود. این امر ما را مجبور کرد که لایت کوین را به دلیل سادگی و راحتی کار، به ترزور مدل T ارسال کنیم. قطعا چندین روش عیب یابی وجود دارد که این مشکل را برطرف کند اما تا زمانی که گزینه های دیگری موجود است چرا خود را به زحمت بیاندازیم؟

به غیر از این دو مورد، مشکل دیگری با عملکرد دستگاه چه به صورت بلوتوث و چه به صورت وایرلس نداشتیم. با این وجود، تجربه کار کردن با این دستگاه هم چنان مطلوب تر از رقیب آن یعنی ترزور مدل T بوده است.

پس از آزمایشات فراوان، هنگام استفاده از اتصال با سیم، به مشکلاتی در خصوص اتصال به لجر لایو برخوردیم. به سادگی می‌توانستیم بیت کوین ارسال کنیم اما نتوانستیم به راحتی و به صورت کاربرپسند، لایت کوین ارسال کنیم.

ledger nano x- 3

نتیجه گیری

لجر نانو اکس قطعا یکی از بهترین کیف پول های سخت افزاری در بازار است و بهبودهای چشمگیری نسبت به برادر بزرگتر خود یعنی نانو اس داشته است. نانو اکس دستگاهی بسیار ایمن برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال است. با این وجود، بعضی از مشکلات در رابطه با اتصال به برنامه لجر لایو باعث شد که آن را بهترین کیف پول سخت افزاری در نظر نگیریم.

میهن بلاکچین توصیه‌ای برای ساخت هیچ کیف پول خاصی ندارد و این مطالب صرفا معرفی و آموزش کار با کیف پول‌های رمز ارزهاست.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا