مقالات عمومی

زندگی و کالاهای لوکس؛ فناوری بلاک چین به صنعت مد نیز نفوذ کرد

اگرچه فناوری بلاک چین در گذشته عمدتا محدود به صنعت کشاورزی بود اما اکنون مسیرهای بزرگی را در بازار زنجیره تامین کالاهای لوکس ایجاد کرده است.

از اینرو، کانسنسیس با همکاری شرکت چند ملیتی کالاهای لوکس LVMH و فناوری مایکروسافت اخیرا پلتفرمی جدید برای تایید صلاحیت کالاهای لوکس را معرفی کرده است.

بلاک چین آزمایشی برندهای لوکس

بلاکچین در آینده

اگرچه بسیاری از محصولات بازار کالاهای لوکس دارای نشانه های مشهور و شناخته شده در مراکز خرید گران قیمت وجود دارند، اما محتوای محصولات آنها می‌تواند از دور افتاده ترین نقاط دنیا سرچشمه گرفته باشد. ماهیت معاملات جهانی سازی شده به معنای این است که مواد خام می‌تواند در یک قاره به دست آید، در قاره ای دیگر جمع آوری و فرآوری شود و برای فروش به کلان شهرهای دنیا فرستاده شود. شبکه های ارسال جهانی فناوری به سرعت در حال پیشرفت امروزی، فرصت های بسیار زیادی را برای کسب و کارها و کسب سود فراهم می‌کند. هرچند هنگامی که صحبت از تامین منابع و تولید مواد مورد نیاز برای کالاهای لوکس می‌شود، ماهیت معاملات جهانی سازی شده اغلب می‌تواند منجر به زنجیره تامین مخدوش اقدامات اخلاقی نامناسب باشد. با درگیر و آگاه شدن هرچه بیشتر مشتریان در خصوص مسائل اخلاقی پیرامون محصولات خود و تلاش شرکت ها برای ایجاد مدل تجاری سودآور و ماندگار، فناوری بلاک چین را می‌توان به عنوان راهکاری مشاهده کرد که برای تمام افراد حاضر در این صنعت مناسب می‌باشد.

پلتفرم تازه توسعه یافته توسط LMVH و مایکروسافت با نام آورا (Aura) بر بستر بلاک چین اتریوم است و از فناوری آژر مایکروسافت (Azure) استفاده خواهد کرد. کانسنسیس نیز در خصوص طراحی و توسعه قراردادهای هوشمند قابل پیگیری و هم چنین زیرساخت های این بلاک چین همکاری داشته است. در حال حاضر آورا یک شبکه کنسرسیومی دارای مجوز است مجهز به حریم شخصی و مبتنی بر کوروم (Quorum) است.

گزارش ها حاکی از آن است شرکت هایی نظیر لویی ویتون و کریستین دیور که گروه LMVH مسئولیت آنها را برعهده دارد در این پروژه حضور دارند. مشتریان قادر خواهند بود تا علاوه بر اطلاعات عمومی نظیر خدمات پس از فروش، به اصالت و محتوای کالاها دسترسی یابند، اطلاعات محیطی و اخلاقی را مد نظر قرار دهند و از جزییات نحوه مراقبت از محصول باخبر شوند. در این بیانیه آمده است که:

آورا (AURA) به مشتریان امکان می‌دهد تا به سابقه و مدرک صلاحیت کالاهای لوکس، از زمانی که مواد خام هستند تا لحظه فروش دسترسی یابند.

اگرچه در دنیای مد و کالاهای لوکس همچون سایر بازارها رقابت وجود دارد، اما تیم آورا امیدوار است که این پروژه بتواند همکاری بیشتری در این صنعت به ارمغان بیاورد. کن تیمسیت رییس تیم راهکاری کانسنسیس با خاطر نشان کردن امیدهای خود در این خصوص بیان کرد که این پروژه مزایایی را به صنعت کالاهای لوکس می‌افزاید. وی گفت:

آورا (AURA) یک نوآوری پیشگامانه برای صنعت کالاهای لوکس است. کانسنسیس مفتخر است اعلام کند که با LMVH بر روی ایجاد برنامه ای که به سود کل صنعت کالاهای لوکس است، از منافع و حریم خصوصی برندها محافظت می‌کند و از فناوری بلاک چین اتریوم به شیوه غیرمتمرکز همکاری می‌کند.

اگرچه رابطه لویی ویتون با بلاک چین به سه سال رسیده است، اما برندهای لوکس دیگر در حال آزمایش این فناوری به منظور کمک به زنجیره های تامین خود می‌باشند. الیکس (Alyx) که یکی از برندهای لوکس ایجاد شده توسط متیو ویلیامز تاسیس شده است، به منظور ایجاد زنجیره تامین شفاف و اخلاقی در حال همکاری با بنیاد بلاک چین آیوتا می‌باشد.

الیکس با همکاری آیوتا و آوری دنیسون (Avery Dennison) که یکی از تولید کنندگان جهانی است، درصدد ارائه چشم اندازی جامع در خصوص زنجیره تامین خود به مشتریان است. مشتریانی که به دنبال باخبر شدن از جزییات خرید خود می‌باشند، با اسکن کد QR محصول به تمام اطلاعات آن محصول از تولید به مصرف دست خواهند یافت.

از آنجایی که برندهای سراسر جهان در خصوص شفاف تر بودن درباره روش تامین مواد اولیه خود و نحوه تولید محصولات، فشار را بر روی خود احساس می‌کنند، الیکس به دنبال از بین بردن شک و شبهه مشتریان در خصوص محصولات است. دبی شکسپیر یکی از مدیران ارشد الیکس گفت:

برندها و مشتریان می‌توانند مطمئن باشند که اطلاعات نشان داده شده درباره فرآیند تولید، کاملا دقیق و مورد اعتماد است.

تصمیم مبنی بر میزبانی از اطلاعات عرضه و از طریق استفاده از فناوری بلاک چین، آخرین اقدام این شرکت در خصوص ماندگاری و تداوم در بازار است. متیو ویلیامز به خبرگزاری مد GQ گفت سایر اقدامات این شرکت در خصوص افزایش ماندگاری در بازار شامل استفاده از مواد بازیافتی و فرآیند رنگ کردن چرم است که انتشار کربن کمتری را به همراه دارد. ویلیامز درباره تاریخ عرضه این برنامه گفت:

ما پا را فراتر گذاشته ایم و اولین برندی خواهیم بود که در این ماه در شهر کپنهاگن، استفاده از فناوری بلاک چین را اعلام خواهیم کرد. ما از نمونه های اولیه بلاک چین استفاده می‌کنیم که روند مراحل خام تا محصول نهایی را نشان می‌دهد. برند ما حول تکامل می‌چرخد نه تحول، بنابراین بر روی بهبود امور کار می‌کنیم.

چرا بلاک چین؟

به نظر می‌رسد شرکت ها، از صنعت کشاورزی تا مدهای پیشرفته، راهکار پیشرفت خود را در بلاک چین یافته اند. کوین تلگراف به منظور باخبر شدن از نحوه پیاده سازی بلاک چین در زنجیره های تامین سراسر جهان با دو متخصص انجمن جهانی اقتصادی، که سازمان غیرانتفاعی بین المللی با هدف افزایش همکاری خصوصی-عمومی می‌باشد، به صحبت پرداخته است. نادیا هوت رییس فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاک چین انجمن جهانی اقتصاد توضیح داد که قابل پیگیری بودن و ساده سازی، مزایای بسیار خوبی را به شرکت هایی با ساختار پیچیده زنجیره تامین ارائه می‌دهند. وی گفت:

در حال حاضر صنعت زنجیره تامین چند پارچه شده است و هر طرف، رویکرد مجزا از دیگران را اتخاذ می‌کند. فناوری دفترکل توزیع شده و بلاک چین می‌تواند شفافیت و استانداردسازی را به ارمغان بیاورد. به دلیل تقاضای روز افزون مشتریان به مدرک اعتبار و صحت محصول خریداری شده، علاقه شدیدی به پیاده سازی بلاک چین برای نظارت بر محصول وجود دارد. به طور کل، بلاک چین ویژگی هایی دارد که می‌تواند به پیگیری دیجیتالی محصول کمک کند. این نکته که اطلاعات دارای سابقه دیجیتالی می‌باشند، منبع واحدی از اطلاعات فراهم می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد تا سابقه کامل فعالیت ها را در اختیار داشته باشند.

هوت افزود که فناوری بلاک چین مزایای منحصر به فردی برای شرکت های بزرگ و چند ملیتی که به دنبال امنیت مستحکم و ساده در زنجیره های تامین خود می‌باشند ارائه می‌دهد. وی بیان کرد:

پلتفرمی که بر بستر بلاک چین است می‌تواند از دیجیتالی شدن مدارک کاغذی پشتیبانی می‌کند و سابقه غیرقابل تغییری و همزمانی از تمام تراکنش های انجام شده در بین کاربران شبکه ارائه می‌دهد. در این خصوص، بلاک چین ها برای شبکه های بزرگی از طرفین مختلف بسیار مناسب است و راهکاری است که پیچیدگی زنجیره های تامین جهانی را قابل مدیریت تر می‌کند. به اشتراک گذاری ایمن اطلاعات و مخصوصا قراردادهای هوشمند بخش دیگری از فناوری بلاک چین است که افزایش کارایی و اتوماسیون را از طریق اجتناب یا تکرار ورودی، افزایش سرعت اجرای تراکنش و کاهش خطاها امکان پذیر می‌سازد.

اگرچه کسب و کارهای بین المللی به شدت رقابتی است، اما صنعت بلاک چین محیط کم نظیری ارائه می‌دهد که در آن، شرکت ها به این نکته دست می‌یابند که همکاری به نفع خودشان است. در سال ۲۰۱۸، غول های صنعت غذایی جهان شامل نستله، یونیلور، والمارت و دوله با همکاری IBM سیستم بلاک چین با نام فود تراست را ایجاد کردند. فود تراست بر اساس این ایده است که همکاران و رقبا باید با هم همکاری کنند و سیستمی با ثبت سابقه واحد داشته باشند.

جدیدترین عضو اضافه شده به فود تراست، سازمان صید میگوی اکوادور است. منطق فود تراست این است که شکست در همکاری می‌تواند منجر به ایجاد مقدار بسیار زیادی اطلاعات غیرقابل مدیریت می‌شود. دلیل این موضوع، حضور چندین شرکت در زمینه زنجیره تامین است، از اینرو همکاری در این عرصه می‌تواند باعث بهبود امنیت و کیفیت کلی محصولات ارائه شده توسط شرکت های حاضر در این همکاری می‌شود.

سومدا دشموخ (Deshmukh) یکی از متخصصین فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاک چین در انجمن جهانی اقتصاد گفت که پروژه های فعلی بلاک چین آنها شاهد همکاری صنایع و بخش های مختلف می‌باشد. وی گفت:

ما سازمان هایی از بخش های مختلف زنجیره تامین، شرکت های پیشرو در بلاک چین و اعضای کلیدی جامعه مدنی را در پروژه خود کنار هم جمع کرده ایم. این تیم در صدد ایجاد بلاک چین برای زنجیره تامین و به منظور قابلیت همکاری و اشتراک و یکپارچگی می‌باشد. آنها می‌دانند که فناوری دفترکل توزیع شده و بلاک چین در راه است، چه این صنعت موافق آن باشد چه موافق نباشد. رویکرد جامع که کل سیستم را در نظر بگیرد برای تمام اعضای این جامعه مناسب است. با در نظر گرفتن ماهیت این فناوری، سازمان ها متوجه می‌شوند که بلاک چین همانند یک تیم ورزشی است و این تیم هنگامی به حداکثر توان خود می‌رسد که با یکدیگر همکاری کنند. به علاوه به نظر می‌رسد این آگاهی وجود دارد که در خصوص تصمیم گیری برای کاهش و به حداقل رساندن خطرات موجود در این عرصه، همکاری متقابل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ورود صنعت نوشیدنی ها به بلاک چین

بلاک چین

فعالیت اخیر زنجیره تامین بلاک چین از صنعت مد به یکی دیگر از صنایع لوکس گسترش یافته است: نوشیدنی ها. طبق گزارش خبرگزاری ها، در تاریخ ۲۶ مارس برند ممتاز ایلسابی مجهز به سیستم بلاک چین شد.

معرفی شرکت ایلسابی از بلاک چین خود اقدامی برای غلبه بر نوشیدنی های تقلبی در کشور انگلستان است. طبق گزارش ها، این صنعت سالانه حدود ۲۱۸ میلیون پوند از نوشیدنی های تقلبی ضرر می‌کند. شرکت مادر ایلسابی با همکاری شرکت بلاک چین Arc-Net سیستمی را توسعه داده اند که مسیر محصولات را از کارخانه ها تا فروشگاه ها رصد می‌کند.

شرکت دیگری که در زمینه نوشیدنی ها، از بلاک چین در زنجیره تامین خود استفاده کرده است، شرکت آردنامورچان است. در سال ۲۰۱۷ این شرکت نیز همکاری خود با Arc-Net را در زمینه ارائه کدهای QR قابل اسکن برای محصولات خود اعلام کرد.

الکس بروس مدیر شرکت آردنامورچان امیدواری خود را اینگونه بیان کرد که اقدامات اخیر، صنعت نوشیدنی ها را به قرن جدید وارد می‌کند. وی اذعان داشت:

ما چشم اندازی از آینده داریم و استفاده از این پلتفرم بخش مهمی از کسب و به اشتراک گذاری اطلاعات تولید محصولات با مشتریان است. این فرآیند تنها با اسکن کردن کد QR روی بطری انجام می‌شود. ما معتقدیم با انجام این اقدام علاوه بر اینکه مشتریان از مکان حضور ما باخبر می‌شوند، هم چنین از نحوه تولید نیز آگاهی کسب می‌کنند. به علاوه، پلتفرم Arc-Net به ما امکان خواهد داد تا علاقه خود به این برند را به اشتراک بگذاریم و به مشتریان اطمینان بدهیم این توانایی را دارند که در سراسر جهان بتوانند اصل بودن محصولات ما را تایید کنند.

کیران کلی مدیرعامل Arc-Net هیجان خود را در خصوص همکاری با آردنامورچان برای مدرن کردن بازار نوشیدنی ها ابراز کرد. وی توضیح داد:

بلاک چین عصر جدیدی از شفافیت و صلاحیت محصول را امکان پذیر می‌سازد. بلاک چین فرصتی شگفت انگیز برای همکاری با چنین شرکت های خلاقی است. الکس و تیمش محصولات نوشیدنی را از نظر کیفیت و قابل پیگیری بودن به سطح جدیدی رسانده اند و هم چنین رویکردی پیشگامانه و واقعی در خصوص انرژی تجدید پذیر اتخاذ کرده اند و Arc-Net مفتخر است که بخشی از این داستان است.

نظرسنجی گارتنر منجر به نتایج شگفت انگیزی برای راهکارهای بلاک‌ چین شد

علی رغم موج اخیر شرکت هایی که به بلاک چین روی می‌آورند، نظرسنجی که توسط گارتنر از کاربران انجام شد نشان می‌دهد که فقط ۱۹ درصد کسب و کارها، این فناوری را برای تجارت خود مهم دانستند. گارتنر که خود را بزرگترین شرکت مشاوره ای و نظرسنجی جهان می‌خواند، گفت علاوه بر ۱۹ درصدی که بلاک چین را برای تجارت خود مهم می‌دانند، فقط ۹ درصد در این فناوری سرمایه گذاری کرده اند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که اگرچه بلاک چین پشتیبانی و محبوبیت را در اختیار دارد اما ۹۰ درصد برنامه های بلاک چین تا سال ۲۰۲۳ تحت فشار خواهند بود. پروژه های بلاک چین در حال حاضر بسیار محدود می‌باشند و با اشتیاق اولیه برای پذیرش این فناوری در مدیریت زنجیره تامین هماهنگی وجود ندارد.

الکس پرادان تحلیلگر ارشد تحقیقاتی اذعان کرد که پروژه های بلاک چین عمدتا بر روی قابل پیگیری بودن، صلاحیت و اعتماد تمرکز کرده اند در حالی که از نظر او، تمرکز باید بر روی استانداردها و ظرفیت این فناوری باشد. وی خاطر نشان کرد:

اکثر پروژه ها به دلایل نابالغ بودن این فناوری، عدم وجود استاندارد، چشم انداز بیش از حد بلندپروازانه و سوء برداشت از ماهیت بلاک چین در مراحل ابتدایی باقی مانده اند. این دلایل باعث شده است که بلاک چین دوران مبهمی را تجربه کند.

یافته های این گزارش بیان کردند که ماهیت نوپای صنعت بلاک چین بدان معنا است که تمرکز بر موارد استفاده ای که ارزش بیشتری دارند برای پروژه ها سخت تر می شود.

پرادان گفت که اثر کلی مرحله توسعه ای فعلی پروژه های بلاک چین بدان معنا است که راهکارهای ارائه شده مناسب حل مشکلات پیش رو نمی‌باشد. وی توضیح داد:

بدون  بازار پر نوسان کاربردهای تجاری بلاک چین، اکثر شرکت ها نمی‌دانند چگونه راهکارها را ارزیابی و امتیازبندی کنند، به ویژه آنکه چشم انداز این بازار به سرعت در حال تکامل است. به علاوه، فرصت های فعلی که ارائه شده است ترکیبی پیچیده از فناوری های قبلی بلاک چین است. این موضوع، پیچیدگی و ابهام بیشتری ایجاد می‌کند و شناسایی کاربردهای مناسب زنجیره تامین را برای شرکت ها سخت تر می‌کند.

پرادان افزود که سازمان ها برای پذیرش راهکارهای بلاک‌چین نباید عجله کنند. او گفت:

تاکید باید بر روی اثبات مفهوم، آزمایش و برنامه هایی با چشم انداز محدود باشد که به جای استراتژی های تجاری پرخطر و پرهزینه، شامل درس و تجربه باشد.

علی رغم یافته های ناامید کننده گزارش گارتنر، هوت و دشموخ درباره پتانسیل بلاک چین برای ارائه راهکار به صنعت زنجیره تامین مطمئن هستند. هنگامی که از هوت پرسیده شد که آیا بلاک چین فقط ابزاری برای یافتن راهکار برای مشکلات موجود است یا خیر، وی پاسخ داد:

دو سال گذشته شاهد اشتیاق بسیار زیادی پیرامون حضور بلاک چین در فضای زنجیره تامین بودیم. انتظارات زیاد باعث شد که بلاک چین به موضوع اصلی تبدیل شود و این امر فرصت را برای صحبت درباره مشکلات موجود در استانداردسازی سیستم زنجیره تامین ایجاد می‌کند. هم چنین ابهامات و سوء برداشت های بسیار زیادی درباره این فناوری در فضای معاملاتی وجود دارد.

دشموخ (Deshmukh) نیز گفت هرچند مزایای مشخصی برای زنجیره های تامین وجود دارد اما سازمان ها باید بر روی مسائل خاصی تمرکز کنند. وی گفت:

سازمان ها باید از تبلیغات بیش از حد دست بردارند و به دنبال این باشند که مسائل خاص را چگونه حل کنند. کاری که بلاک چین برای زنجیره تامین در صدد انجام می‌باشد، کمک به تصمیم گیرندگان برای راهنمایی کردن آنها به سمت قابلیت همکاری و یکپارچگی در پیاده سازی بلاک چین است. فناوری بلاک چین می‌تواند بعضی از مسائل مهم این صنعت را حل کند ولی از پس حل تمام مشکلات برنمی‌آید.

علی رغم موانع بسیار زیادی که پروژه های بلاک چین موجود در صنعت زنجیره تامین با آن مواجه شده اند، دشموخ (Deshmukh) افزود که تمایل شرکت ها به آزمایش این پروژه ها باعث تایید هدف آنها می‌شود. دشموخ گفت:

زنجیره های تامین حوزه مناسبی برای آزمایش بلاک‌ چین زیرا به بسیاری از نقاط ضعف موجود در زنجیره تامین جهانی می‌پردازد. عوامل حاضر در زنجیره تامین به دنبال طیف گسترده ای از کاربردها، از نظارت بر محصول و پیگیری آن تا اقدامات در جهت بهبود محصولات می‌باشد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا