متوسط مقالات

جمع آوری سرمایه ۱۰ میلیون دلاری برای استارت آپ جدید شبکه لایتنینگ

لایتنینگ لبز (Lightning Labs) که استارت آپ (startup) توسعه‌دهنده شبکه لایتنینگ (lightning network) است، اعلام داشت که ۱۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. این استارت آپ همچنین اعلام کرد که سرویس لایتنینگ لوپ (Lightning Loop) یا حلقه لایتنینگ آنها نیز وارد فاز آزمایش شده است. شبکه لایتنینگ توسعه‌ای مهم برای ارز‌های دیجیتال است.

مدیر عامل این استارت آپ ابراز کرده که این فرآیند جمع‌آوری وجه نشان از عملی شدن بیشتر شبکه لایتنینگ دارد. او همچنین ابراز داشت، دو سال قبل که اولین آزمایش آنها انجام گرفت، استارت آپ‌های کریپتویی زیادی در این فضا موجود نبودند اما حالا تعداد زیادی از استارت آپ‌ها در حال ساخته شدن بر روی زیرساخت فراهم شده توسط آنها هستند.

لایتنینگ لوپ (Lightning Loop)

لابراتوار‌های لایتنینگ

بعد از اولین پیاده‌سازی لایتنینگ در سال ۲۰۱۸، این شبکه گسترش چشمگیری یافت. داده‌ها حاکی از آن هستند که امروزه شبکه لایتنینگ بیت کوین بیش از ۱۱۰۰۰ نود (node) دارد و تقریبا ۳۶۰۰۰ کانال پرداختی را به اشتراک می‌گذارند. تخمین زده می‌شود که اگر کانال‌های خصوصی را هم به این رقم اضافه نماییم، مقدار این رقم ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

یکی از چالش‌های پیش روی شبکه لایتنینگ، نقدینگی کانال است. بر خلاف پرداخت‌های عادی و روی زنجیره بیت کوین، کاربران لایتنینگ تنها زمانی می‌توانند به دریافت و ارسال پرداخت ها بپردازند که وجوه کافی در طرف مناسب کانال‌های پرداخت آنها مسدود شده باشد. اگر کاربری مرتبا وجه دریافت کند، قادر نخواهد بود که پرداخت های بیشتری را از طریق کانال‌های موجود دریافت کند. عکس این قضیه نیز صادق است.

لایتنینگ لوپ (Lightning Loop) به کاربران اجازه می‌دهد بدون اینکه نیاز به اعتماد باشد، به تنظیم مجدد موجودی کانال‌های خود از طریق پرداخت های روی زنجیره به Lightning Labs و یا از Lightning Labs بپردازند. لایتنینگ لوپ یک سرویس مبادله تجاری مقیاس‌پذیر است و می‌توان آن را به این صورت تجسم کرد که کاربران حلقه‌هایی را با خودشان ایجاد می‌کنند و از مرز‌های روی زنجیره و خارج از زنجیره عبور می‌کنند.

استفاده بهینه از این حلقه به کاربران اجازه می‌دهد که کانال‌های موجود خود را به صورت نامحدود باز نگه دارند. دیگر برای تنظیم مجدد نقدینگی نیازی به باز و بسته کردن کانال‌ها نیست. این امر باعث کارایی فضای بلاک (block) و کارمزد‌های کمتری می‌شود. این حلقه همچنین می‌تواند برای دریافت و یا ارسال پرداخت ها از یک کانال لایتنینگ و به صورت غیر مستقیم مورد استفاده قرار گیرد.

لایتنینگ لوپ از ماه مارس ۲۰۱۹ در مرحله آزمایش بوده است و توسعه‌دهندگان از آن زمان به آزمایش این حلقه پرداخته‌اند. حتی تعدادی از شرکت‌ها محصولاتی را بر روی این سرویس ایجاد کرده‌اند. لایتنینگ لبز (Lightning Labs) حالا می‌خواهد که استفاده از لایتنینگ لوپ را گسترده کند.

یک مزیت مهم دیگر در اینجا این است که لایتنینگ لوپ را می‌توان با پرداخت های چند مسیره ترکیب کرد و کاربران می‌توانند فضای بیشتری را برای دریافت، در چند کانال به طور همزمان ایجاد کنند. اگر کاربران بیشتر برای مبادلات خود صبر کنند، می‌توانند تخفیف هم بگیرند و آنها با کاربران دیگر در یک تراکنش روی زنجیره قرار بگیرند و کارمزد‌ها را به حداقل برسانند.

لایتنینگ لوپ اولین محصول تجاری استارت آپ لایتنینگ لبز (Lightning Labs) است و این شرکت از تراکنش‌های ۰.۰۵ بیت کوین به بالا، هزینه دریافت می‌کند. میزان این هزینه به اندازه پرداخت ها و عامل‌های دیگر بستگی دارد.

سری اول لابراتوار‌های لایتنینگ 

لابراتوار‌های لایتنینگ

لایتنینگ لبز (Lightning Labs) اولین استارت آپی بود که شروع به پیاده‌سازی پروتکل (protocol) شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۱۵ کرد. این شرکت قبلا بیش از ۳ میلیون دلار سرمایه را از سرمایه‌گذارانی مانند توییتر (twitter)، چارلی لی (Charlie Lee) بنیان‌گذار لایت کوین (Litecoin) و غیره جمع‌آوری کرده بود. حال این استارت آپ در سری اول از جمع‌آوری‌های وجه خود، حدود ۱۰ میلیون دلار را جمع‌آوری کرده است. از سرمایه‌گذاران این سری می‌توان به چندین سازمان از بخش مالی سنتی اشاره کرد.

ما این روز‌ها شاهد بی‌ثباتی در سطح جهان هستیم و از نشانه‌های این بی‌ثباتی می‌توان نرخ بهره منفی را نام برد. به همین خاطر است که مردم در جهان مالی به بیت کوین علاقه‌مند می‌شوند و لایتنینگ نیز در این میان بسیار قدرتمند خواهد بود. سرمایه‌گذاران زیادی در حال ورود به فضای بیت کوین و لایتنینگ هستند. بیت کوین تبدیل به یک ابزار معتبر برای ذخیره ارزش شده است و شبکه لایتنینگ نیز این ابزار را تقویت می‌کند. بنابراین سرمایه‌گذاران و شرکت‌های زیادی مایل به پشتیبانی از شرکت‌هایی مانند لایتنینگ لبز (Lightning Labs) هستند.

Lightning Labs توانسته است که از طریق Ind زیرساختی با کاربرد‌های فراوان ایجاد نماید. این استارت آپ یک برنامه دسکتاپ و کیف پول موبایلی لایتنینگ را نیز ارائه داده است. صرافی برجسته بیتفینکس (Bitfinex) هم اخیرا اعلام کرده است که از واریز و برداشت های لایتنینگ پشتیبانی می‌کند و برای انجام این امور از Ind استفاده می‌کند.

البته لایتنینگ مانند بیت کوین است و تنها متعلق به یک شرکت خاص نیست. هر فردی که در این فضا مشارکت می‌کند، در تلاش است که این فناوری را به رشد و شکوفایی بیشتر برساند. نظر شما چیست؟ آیا لابراتور‌های لایتنینگ تا به حال موفق عمل کرده است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا