اخبار آلتکوینتحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال و آنچین لایت کوین؛ قیمت LTC زیر ارزش منصفانه آن قرار دارد

قیمت لایت کوین در سال ۲۰۲۳ تاکنون نزدیک به ۳۱٪ رشد داشته است اما مطابق با شاخص آنچین MVRV-Z هنوز زیر ارزش واقعی خود قرار دارد. این در حالی است که هنوز LTC نتوانسته است خود را بالای مقاومت ۹۶ دلاری تثبیت کند.

به گزارش کوین دسک، لایت کوین، دوازدهمین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار، از حوالی قیمت ۷۰ دلار در آغاز سال جاری به بیش از ۹۰ دلار رسیده است. با این حال شواهد نشان می‌دهد که قیمت LTC هنوز زیر ارزش واقعی خود قرار دارد.

تحلیل آنچین لایت کوین؛ هنوز زیر قیمت منصفانه هستیم

نکته قابل توجه این است که شاخص MVRV-Z لایت کوین در زمان انتشار این مقاله در قسمت منفی نمودار قرار دارد. این شاخص برابر نسبت قیمت بازار به قیمت تحقق یافته با اسکور Z است و به تشخیص انحرافات قیمت از قیمت تحقق یافته کمک می‌کند. به عبارتی این شاخص یک اندیکاتور آزمایش‌شده در برای تشخیص سقف و کف قیمت‌ در بازار است. منفی بودن این شاخص نشان می‌دهد که قیمت لایت کوین (LTC) پایین‌تر از ارزش منصفانه خود قرار دارد .
ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap) با ضرب تعداد کل توکن‌های در گردش در قیمت جاری رمزارز محاسبه می‌شود. MVRV-z یا MVRV Z-Score ارزش بازار توکن‌ها در آخرین باری که روی بلاکچین جابجا شده‌اند را لحاظ می‌کند. این شاخص رمزارزهای گم‌شده در شبکه را در فرمول خود لحاظ نمی‌کند و ارزش واقعی یا منصفانه یک ارز را به ما نشان می‌دهد.
از نظر تاریخی، Z-score بالاتر از ۸ بیانگر ارزش‌گذاری بیش از حد و نقطه اوج قیمت است، در حالی که مقادیر منفی آن نشان‌دهنده نازل بودن قیمت و کف بازار است.

شاخص MVRV-z لایت کوین
نمودار شاخص MVRV-z لایت کوین | منبع:‌گلسنود


طبق نمودار، Z-score لایت کوین از جولای سال گذشته به طور مداوم منفی بوده است. البته این چیز جدیدی نیست، چراکه این اندیکاتور در گذشته چندین بار زیر صفر تثبیت شده است و در نهایت راه را برای رالی‌های صعودی بزرگ هموار کرده است.
اگر تاریخ تکرار شود، به نظر نمی‌رسد مقاومت خاصی در مسیر صعود قیمت ظاهر شود. با این حال، لایت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در برابر تحولات نامطلوب کلان اقتصاد جهانی مانند کاهش نقدینگی و آشفتگی اقتصاد جهانی آسیب‌پذیر هستند.
در زمان انتشار این مقاله، LTC روی قیمت ۹۲ دلار معامله می‌شود. همچنین این رمزارز تاکنون یک افزایش تقریبا ۳۱٪ را در سال جاری شاهد بوده است.
گفتنی است، لایت کوین قرار است در اوایل آگوست، سومین رویداد هاوینگ خود را تجربه کند، پس از آن، پاداش بلاک پرداختی به ماینرها با ۵۰٪ کاهش به ۶.۲۵ LTC خواهد رسید.


تحلیل تکنیکال قیمت لایت کوین


لایت کوین از مقاومت سربار (محدوده مقاومتی بالای مقاومت ۹۶ دلار) ۹۶ دلاری خود در ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت) ریجکت شد، اما یک نکته مثبت وجود دارد؛ گاوها (خریداران) اجازه ندادند قیمت به زیر SMA۵۰ (میانگین متحرک ۵۰ روزه) در حوالی ۸۹ دلار سقوط کند. این نشان می‌دهد که خریداران در تلاش هستند تا این سطح را به سطح حمایت خود تبدیل کنند.

نمودار روزانه LTCUSDT
نمودار روزانه LTC/USDT. منبع: TradingView

در حال حاضر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۸۷ دلار) شروع به افزایش کرده و اندیکاتور RSI نزدیک به عدد ۵۹ است که نشان می‌دهد خریداران دست بالاتر را دارند. خریداران در مرحله بعدی تلاش خواهند کرد تا از مقاومت ۹۶ دلاری عبور کنند و قیمت لایت کوین را به ۱۰۶ دلار برسانند.

اما اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین‌های متحرک مذکور برسد، سناریوی صعودی در کوتاه مدت منتفی خواهد شد. چنین حرکتی بیانگر آن خواهد بود که قیمت ممکن است برای مدتی بین ۷۵ تا ۹۶ دلار در نوسان باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا