مقالات عمومی

بیت کوین و لایت کوین، طلا و نقره بازار دیجیتال هستند!

هر ارز دیجیتالی برای کسب رتبه نخست در جدول رده بندی این صنعت بسیار تلاش می‌کند. بر اساس این روحیه جنگنده، چارلی لی خالق ارز لایت کوین اذعان داشت که این ارز دیجیتالی در لیست ارزهای “پول قوی” بعد از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد.

اگرچه ارزش بازار ارزهای دیجیتال به دلیل روند کاهشی سال جاری دچار تزلزل شده است اما بیت کوین هنوز در رتبه ی اول و ۳۴ برابر لایت کوین سرمایه دارد. چارلی لی بیان کرد، با وجود تفاوت گسترده در میان ارزش بازار این ارزهای دیجیتال، حجم تراکنش های بیت کوین تنها ۸ برابر لایت کوین است، که نشان می دهد لایت کوین براساس این آمار فاصله خیلی زیادی با بیت کوین ندارد. وی همچنین در رابطه با تشاباهات دیگری بین این دو شبکه صحبت کرد. از لحاظ مصرف انرژی که میزان امنیت هر شبکه را تعیین می کند، لی اعلام کرد که لایت کوین ۴۰۰ مگاوات برق مصرف می کند که تنها ۱۵۰ مگاوات کمتر از برق مصرفی سان فرانسیسکو است.

اگرچه شکایت های گوناگونی در رابطه با میزان مصرف انرژی صنعت ارزهای دیجیتالی برای عملیات استخراج و دیگر فعالیت ها وجود دارد، اما لی خاطر نشان کرد که مصرف برق امری است که میزان و سطح امنیت شبکه را بالا می برد، بنابراین لایت کوین به دلیل میزان انرژی مورد نیاز برای انجام عملیات مختلف، شبکه ای ایمن است. وی افزود:

با وجود گواه اثبات کار، هرچه انرژی بیشتری برای ایمن سازی لایت کوین صرف شود، حمله افراد، شرکت ها و یا دولت ها به این شبکه دشوارتر می‌شود.

شبکه لایت کوین با وجود حجم بالای ۳۰ هزار تراکنش روزانه به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار و با کارمزد فوق العاده کم یکی ازبزرگترین شبکه های ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. لی همچنین به برخی از ویژگی های آن نظیر مقاومت در برابر سانسور، اثبات جعل نبودن آن و اینکه این ارز می تواند برای هر هدفی استفاده شود اشاره کرد و افزود این ویژگی ها آن را به “پول قوی” تبدیل می‌کند.

این شبکه اجازه سرقت سرمایه را نمی‌دهد و هم چنین به شدت با ثبات است. شاهد این مدعا آن است که هیچ کوینی در شبکه نمی‌تواند صادر شود و خود شبکه نیز کوین جدیدی را نمی‌پذیرد.

اگرچه لی معتقد است که شبکه بیت کوین بسیار بزرگتر و امن تر از شبکه لایت کوین است، اما وی از اینکه شبکه دارای هش‌ریت ۲۳۷ تراهش در ثانیه و ۵۰۰ هزار ماینر است به خود می‌بالد. این موارد باعث می‌شود شبکه بسیار ایمن شود به طوری که برای انجام حمله ۵۱ درصدی به شبکه به تجهیزاتی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار نیاز است.

مهمترین مسئله این است که اگر به نرخ هش ماینینگ نگاه کنید، کل هزینه شبکه بیت کوین از نظر تعداد ماینرهایی که از شبکه محافظت می کنند، حدود ۱۰ برابر بیشتر از لایت کوین است. لایت کوین از نظر امنیتی یک دهم بیت کوین امنیت دارد به همین دلیل هزینه تجهیزات استخراج برای حمله به بیت کوین ۱.۳ میلیارد دلار است در صورتی که این اتفاق با هزینه ای حدود ۱۵۰ میلیون دلار در شبکه لایت کوین صورت می گیرد.

 بر اساس خصوصیات بررسی شده لایت کوین، چارلی لی بیت کوین را طلا و لایت کوین را نقره ارزهای دیجیتالی معرفی کرد.

نظر شما راجع به لایت کوین چیست؟ آیا واقعا این ارز دیجیتال میتواند با بیت کوین رقابت کند؟

منبع
zycrypto

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا