متوسط کیف پول

چگونه چندین حساب را با کیف پول متامسک مدیریت کنیم؟

کیف پول متامسک (Metamask) یکی از ولت‌های پرطرفدار است. این کیف پول به دلیل داشتن مزایایی مانند سهولت در استفاده و امنیت بالا، توسط بسیاری از کاربران حوزه رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل برخی از کاربران چندین حساب مختلف در متامسک ایجاد می‌کنند؛ اگر تجربه چندانی در حوزه رمزارزها نداشته باشید، باید برای یادگیری نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک، مدیریت حساب‌های مختلف و دارایی‌های خود در آن باید کمی صبور باشید. اما اگر یکی از فعالان حرفه‌ای و قدیمی بازار ارز‌های دیجیتال هستید، می‌دانید که حفظ و به یاد آوردن چندین عبارت بازیابی (Secret Recovery Phrase) سخت و پیچیده است؛ اما خوشبختانه راه‌های آسانی برای مدیریت عبارات بازیابی در کیف پول متامسک وجود دارد که در این مقاله آنها را بررسی می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

چرا به عبارت‌های بازیابی متعدد نیاز داریم؟

عبارت‌های بازیابی در متامسک
منبع: alphr.com

به نظر شما چه ضرورتی وجود دارد که هر کاربر چند عبارت بازیابی، Secret Recovery Phrase یا SPR داشته باشد؟ در واقع، در اختیار داشتن عبارات بازیابی متعدد مزیت‌ها و کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

امنیت

اولین نکته به امنیت اکانت شما مربوط می‌شود؛ اگر کاربر برای همه اکانت‌های خود فقط یک عبارت بازیابی داشته باشد و SRP در معرض خطر قرار بگیرد آنوقت تمام اکانت‌های ایجاد شده با استفاده از آن عبارت بازیابی در معرض خطر هستند. کاربران علاقه‌‌مند به پلتفرم‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز پیشرفته و جدید ترجیح‌می‌دهند عملیات پرریسک را در کیف‌پول‌های ‌جداگانه انجام دهند تا دارایی آن‌ها امنیت بیشتری داشته باشد.

هویت‌های ناشناس بیشتر

دومین مزیت استفاده از چند عبارت بازیابی این است که کاربر می‌توند هویت عمومی و هویت ناشناس بیشتری داشته باشد. مثلا اگر می‌خواهید داده‌های آنچین پلتفرمی را با هویت عمومی خود امتحان کنید، می‌توانید به سادگی از یک عبارت بازیابی جایگزین استفاده کنید.

امور مالیاتی

سناریوی بعدی بیشتر به کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارها مربوط می‌شود. اکثر این افراد ولت‌های شخصی را از کیف‌پول تجاری و کاری جدا می‌کنند که روش کاملا درستی است. البته در این مورد جنبه دیگری هم مطرح است. اگر باید آمار دارایی‌های دیجیتال را به سازمان‌های مالیاتی ارائه دهید بهتر است برای هر نهاد مربوطه یک عبارت بازیابی جداگانه داشته باشید.

استفاده همزمان با اهداف مختلف

آخرین مورد و البته مهم‌ترین این است که تعدادی از کاربران چند نسخه مختلف کیف پول متامسک را به طور همزمان نصب می‌کنند. ممکن است یک توسعه‌دهنده در حال کار روی برنامه سفارشی خودش باشد یا بخواهد عملکردهای جدیدی را به ولت متامسک اضافه کند. همچنین ممکن است یک سرمایه‌گذار نهادی بخواهد از متامسک سازمانی (Institutional Metamask) یا چندین کیف پول مختلف استفاده کند. به خاطر داشته باشید که فقط یک نسخه از والت متامسک را می‌توانید همزمان در یک مرورگر فعال کنید، در غیر اینصورت نرم‌افزار متامسک کار نمی‌کند.

این موارد فقط دلایل اندکی هستند که اهمیت و ضرورت در اختیار داشتن چند عبارت بازیابی را نشان می‌دهد و قطعا دلایل دیگری هم وجود دارد.

نکاتی در مورد نگهداری و حفظ امنیت عبارات بازیابی

چطور عبارات بازیابی را ایمن نگه داریم
منبع: Consensys.net

اولین گام برای مدیریت هویت در وب ۳ تامین امنیت و نگهداری درست از عبارات بازیابی است. این جمله مشهور در مورد شبکه بیت‌کوین که «از دست دادن کلید خصوصی به منزله از دست دادن کنترل دارایی‌ است» در مورد همه بلاکچین‌ها صادق است. هرگز عبارات بازیابی کیف‌پول خود را به اشتراک نگذارید. هر کسی عبارات سید شما را در اختیار داشته باشد می‌تواند اکانت‌های ایجاد شده با آن عبارات را کاملا کنترل کند. بنابراین، به هیچ‌وجه SRP را با کسی به اشتراک نگذارید، حتی اگر بگویند قصد کمک دارند.

حتما از عبارات بازیابی بک‌آپ بگیرید. SRPها را در جای امنی یادداشت کنید. املای درست آن‌ها را چک کنید و هر کلمه را به همان ترتیب ارائه شده بنویسید. در صورت نیاز به کمک با کانال‌های رسمی پشتیبانی متامسک در تماس باشید. لطفا عبارات بازیابی را در جایی ننویسید که دیگران به راحتی آن‌ها را ببینند یا بیابند.

به طور مثال استفاده از فایل‌های ذخیره ابری یا ایمیلی با عنوان «Seed Phrase» یا یادداشت‌های موجود در رایانه اصلا گزینه‌های خوبی برای یادداشت عبارات بازیابی نیستند. عبارات سید را در اختیار هر کسی قرار ندهید حتی اگر ادعا کنند از پشتیبانی والت متامسک هستند. هنگام یادداشت ریکاوری فریزها ترتیب آن‌ها را تغییر ندهید.

به منظور تامین امنیت بیشتر دارایی‌های دیجیتال، بهتر است از یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. در این صورت لایه امنیتی مدیریت عبارات بازیابی بیشتر می‌شود.

اگر یک زنجیره جانبی مثلا زنجیره رونین (Ronin) از شما برای راه‌اندازی یک کیف‌پول جدید سوال می‌‌کند تصمیم با شما است که مجددا از همان عبارت بازیابی موجود استفاده کنید یا یک والت جدید بسازید. به‌هرحال راه‌اندازی یک کیف پول جدید امن‌تر است. با رعایت این دستورالعمل‌ها، امنیت هویت و دارایی‌های شما در وب ۳ تضمین می‌شود.

چگونه عبارت‌های سید متعدد را در متامسک مدیریت کنیم؟

برای مدیریت عبارات بازیابی متعدد دو راه وجود دارد که هر دو نسبتا آسان هستند. راه اول، استفاده از مرورگرهای مختلف و راه دوم، تنظیم پروفایل‌های مختلف است.  

استفاده از مرورگرهای مختلف

برای مدیریت عبارات بازیابی متعدد در کیف پول متامسک این روش به همان اندازه که به نظر می‌رسد، ساده است. اگر دو یا سه عبارت بازیابی دارید، والت متامسک را روی چند مرورگر مختلف نصب کرده و از هر یک از عبارات سید در یک مرورگر استفاده کنید. با توجه به اینکه دنیای مرورگرها روز‌به‌روز در حال تغییر است، فهرست مرورگرهایی که متامسک روی آن‌ها اجرا می‌شود، ممکن است تغییر پیدا کند. در حال حاضر کیف پول MetaMask روی مرورگرهای بریو (Brave)، فایرفاکس (FireFox)، کروم (chrome) و اج (Edge) پشتیبانی می‌شود.

تنظیم پروفایل‌های مختلف

استفاده از پروفایل‌های مختلف روی مرورگر و مدیریت عبارات بازیابی در متامسک روش دوم برای مدیریت ولت‌های متعدد است. در ادامه تنظیم پروفایل روی مرورگر کروم را بررسی می‌کنیم. سایر مرورگرها هم روش مشابهی دارند.

گوشه سمت راست بالای مرورگر روی تصویر نمایه کلیک کنید. (اگر برای اکانت خود تصویری انتخاب کرده‌اید با همان تصویر نشان داده می‌شود و درغیر اینصورت با نمایه پیش‌فرض متامسک نشان‌داده می‌شود.)

انتهای منو روی گزینه Add کلیک کنید.

مدیریت عبارات بازیابی در کیف پول متامسک
منبع: Consensys.net

برای ایجاد نمایه جدید دستورالعمل‌ها را انجام دهید. اگر نمی‌خواهید از ایمیل دیگری استفاده کنید روی گزینه Continue Without an Account کلیک کنید.

تنظیم چند عبارت بازیابی در متامسک
منبع: Consensys.net

بعد از انتخاب رنگ، یک نام برای پروفایل خود انتخاب کنید تا به‌راحتی بفهمید از کدام اکانت کیف‌پول استفاده می‌کنید.

چگونه کیف پول‌های متعدد متامسک را مدیریت کنیم
منبع: Consensys.net

حالا یک پنجره مرورگر را در این نمایه جدید بازکنید. از سایت رسمی متامسک کیف‌ پول را دانلود کنید. بر حسب نیاز و تمایل یکی از گزینه‌های «ایجاد» یا «بازیابی» را انتخاب و دستورالعمل‌های راه‌اندازی را اجرا کنید. به این ترتیب می‌توانید چند پنجره مرورگر را که هر کدام در نمایه مختلفی هستند به طور همزمان باز کنید و به راحتی بین کیف‌پول‌های مختلف جابه‌جا شوید. 

جمع‌بندی

کیف پول متامسک یکی از پلتفرم‌های پیشتاز در تامین امنیت کاربران است و برای این هدف یعنی ایمن نگه‌داشتن کاربران بی‌وقفه تلاش می‌کند. این نکته مهم است که ایمن بودن کاربران و دارایی‌های دیجیتال آنها در گرو ایمن ماندن رایانه آنها است. بنابراین هنگام استفاده از کیف پول‌های خود باید مراقب تعامل با بدافزارها باشید. هرچه تعداد عبارات بازیابی شما در یک دستگاه بیشتر باشد، ریسک از دست رفتن سرمایه شما نیز کمتر می‌شود. از دست دادن عبارت بازیابی یعنی از دست دادن سرمایه. بنابراین، هرگز Secret Recovery Phrase‌های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید. آیا شما تجربه کارکردن با عبارات بازیابی متعدد در یک کیف پول را دارید؟ چگونه آن‌ها را مدیریت می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
consensys.net

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا