آموزشکریپتو کده

معرفی مرلین چین جدیدترین لایه ۲ بیت کوین و ارز دیجیتال MERL

شبکه‌های لایه ۲ بیت کوین، راه‌حلی برای افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش‌ها هستند. مرلین چین (Merlin Chain) جدیدترین لایه ۲ بیت کوین است که علاوه‌بر بهبود مقیاس‌پذیری و امنیت، قابلیت همکاری را هم برای این اکوسیستم به ارمغان می‌آورد. مرلین چین ادعا می‌کند که سازگاری آن با EVM و امکان تعامل یکپارچه با برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم می‌تواند جذابیت را به اکوسیستم بیت کوین برگرداند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم مرلین چین چیست، نحوه عملکرد آن چگونه است و با ارز دیجیتال MERL، صرافی‌ها و کیف پول‌های آن آشنا شویم.

نکات کلیدی
📌 مرلین چین یک راه‌حل لایه ۲ برای بیت کوین است که هدف آن بهبود مقیاس‌پذیری و ایجاد قابلیت همکاری است.
📌 ساختار مرلین چین مبتنی بر رول‌آپ‌های دانش صفر، اوراکل‌های غیرمتمرکز و ماژول‌های اثبات تقلب آنچین است. 📌 ارز دیجیتال MERL توکن کاربردی و حاکمیتی مرلین چین است. 

مرلین چین چیست؟

Merlin chain چیست
مرلین چین جدیدترین لایه ۲ بیت کوین
منبع: Merlinchain.io

مرلین چین (Merlin Chain) جدید‌ترین راهکار لایه ۲ بیت کوین است که با هدف بهبود مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و کارآیی شبکه بیت کوین توسعه یافته است. معماری این شبکه مبتنی بر رول‌آپ‌های دانش صفر است تا بتواند در عین حفظ امنیت، یکپارچگی و تمرکززدایی بیت کوین، تراکنش‌ها را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهد. مرلین چین از زمان راه‌اندازی مین‌نت خود در فوریه ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) به‌سرعت رشد کرد و به بزرگ‌ترین لایه ۲ بیت کوین تبدیل شد. این شبکه با جذب بیش از ۲۰۰ برنامه غیرمتمرکز بومی در بخش‌های مختلف امور مالی غیرمتمرکز، گیمینگ، سوشال و زیرساخت، ارزش کل قفل‌شده‌ای (TVL) بالغ بر ۳.۶ میلیارد دلار را به‌دست آورد. رویداد Merlin Seal در بازه زمانی ۵ تا ۱۰ فوریه ۲۰۲۴ (۱۵ الی ۲۰ اسفند ۱۴۰۲) برگزار شد. شرکت‌کنندگان می‌توانستند در ازای استیک توکن‌هایی مانند بیت کوین، اتر، تتر، یو‌اس‌دی کوین، برخی توکن‌های BRC20 و BRC-420، توکن‌های لیکوئید استیکینگ (M-Token) بگیرند و با انجام تسک‌هایی مانند بریج و فارم امتیاز لازم برای دریافت ایردراپ مرلین چین را کسب کنند. این ایردراپ در ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین ۱۴۰۳) توزیع شد.

مرلین چین چطور کار می‌کند؟

ساختار مرلین چین ترکیبی از اجزای مختلف است که شامل رول‌آپ دانش صفر، اوراکل‌های غیرمتمرکز، دسترسی داده و ماژول‌های اثبات تقلب آنچین می‌شود. برای آشنایی با معماری این شبکه، هر یک از این اجزا را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم:

استفاده از رول‌آپ‌های دانش صفر برای بهبود مقیاس‌پذیری

 فناوری رول‌آپ دانش صفر (ZK-Rollup) امکان دسته‌بندی چندین تراکنش و پردازش آفچین آن‌ها را فراهم می‌کند. در نتیجه ازدحام شبکه به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌‌یابد. مرلین چین با استفاده از این فناوری در مقایسه با تراکنش‌های آنچین سنتی، توان عملیاتی بالاتری دارد و هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد.

بهره‌گیری از اوارکل‌های غیرمتمرکز برای دسترسی داده

در ساختار لایه ۲ مرلین چین، نودهای اوراکل غیرمتمرکز نقش مهمی در جمع‌آوری داده و بارگذاری آن‌ها در مین‌نت بیت کوین دارند. در این شرایط همه می‌توانند به داده‌های تراکنش شبکه دسترسی داشته باشند و آن‌ها را تایید کنند. در نهایت این روند باعث افزایش شفافیت و اعتماد در شبکه می‌‌شود.

استفاده از ماژول‌های اثبات تقلب آنچین برای تامین امنیت شبکه

مرلین چین برای جلوگیری از فعالیت‌های جعلی در شبکه از ماژول‌های اثبات تقلب آنچین کمک می‌گیرد. این ماژول‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا با استفاده از مکانیزم اجماع بیت کوین، تراکنش‌ها را بررسی و تایید کنند. در نتیجه فقط تراکنش‌های معتبر پردازش می‌شوند و یکپارچگی شبکه حفظ می‌شود.

سازگاری با EVM برای ایجاد قابلیت همکاری و استقرار قراردادهای هوشمند

مرلین چین با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، در نتیجه توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را روی شبکه مستقر کنند و به‌راحتی برنامه غیرمتمرکز بسازند. این قابلیت همکاری، یکپارچه‌سازی با ابزارها و پروژه‌های مبتنی بر اتریوم را امکان‌پذیر می‌کند و منجر به گسترش اکوسیستم مرلین چین می‌شود.

استفاده از فناوری BTC Connect برای تعامل با دپ‌های اتریوم

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که مرلین چین به آن پرداخته است، تعامل کاربران بیت کوین با اکوسیستم دپ‌های اتریوم است. مرلین چین برای پرکردن این شکاف از فناوری BTC Connec که توسط پارتیکل نتورک توسعه‌ یافته است، استفاده می‌کند. به لطف این فناوری کاربران می‌توانند در کیف‌پول‌های بومی بیت کوین و بدون نیاز به انتقال دارایی خود به ولت‌های سازگار با EVM، با دپ‌های اتریوم تعامل داشته باشند.

پشتیبانی از پروتکل‌های بیت کوین

 مرلین چین از پروتکل‌های محبوب بیت کوین مانند BRC-20 ،BRC420 ،Bitmap ،Atomicals ،Pipe ،Stamp و سایر موارد پشتیبانی می‌کند. در نتیجه پایگاه کاربری گسترده‌تری می‌تواند با لایه ۲ بیت کوین تعامل داشته باشد.

اکوسیستم مرلین چین

اکوسیستم مرلین چین قرار است حول لایه ۱ بیت کوین ساخته شود تا قابلیت همکاری این شبکه با سایر بلاکچین‌ها افزایش پیدا کند. در حال حاضر پروژه‌های فعال در این اکوسیستم عبارتند از:

مرلین سواپ (MerlinSwap)

مرلین سواپ (MerlinSwap) یک صرافی غیرمتمرکز است که با استفاده از مدل بازارساز خودکارِ نقدینگی گسسته (DL-AMM)، سرویس‌های نقدینگی و سواپ را مقرون‌به‌صرفه و بهینه می‌کند. این بازارساز جدید به ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP) اجازه می‌دهد به جای پخش‌کردن نقدینگی، روی نقاط قیمتی خاص و محدوده‌هایی که بیشتر مورد معامله هستند، تمرکز کنند. در نتیجه کاربر هنگام مبادله توکن در صرافی مرلین سواپ، به قیمت دقیق‌تری می‌رسد و اسلیپیج کمتری را می‌پردازد.

مرلین استارتر (MerlinStarter)

مرلین استارتر (MerlinStarter) اولین لانچ‌پد مرلین چین است که از تمام پروژه‌های لایه ۲ بیت کوین پشتیبانی می‌کند. خدماتی نظیر پشتیبانی‌های فنی، استراتژی‌های بازاریابی، مشاوره توکنومیکس، منابع انسانی و سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها توسط این لانچ‌پد ارائه می‌شود. همچنین مرلین استارتر مسئولیت راه‌اندازی عادلانه در شبکه مرلین را برعهده دارد. راه‌اندازی عادلانه (Fair launch) مدلی از توزیع توکن است که به موجب آن در زمان راه‌اندازی توکن، همه از فرصت برابر برای خرید توکن بهره‌مند می‌شوند. ویژگی دیگر مرلین استارتر این است که اجازه می‌دهد توکن‌های چند‌زنجیره‌ای به زنجیره مرلین وارد شوند و در مقابل توکن بومی مرلین را به سایر شبکه‌ها صادر می‌کند. مرلین استارتر از صدور ارزهای دیجیتال مبتنی بر استانداردهای BRC-20 ،BRC-420 ،ERC-20 و ERC-404 پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال MERL چیست؟

ارز دیجیتال MERL چیست
منبع: Medium.Com

مرلین چین یک توکن بومی دارد که با نماد MERL در بازار رمزارزها شناخته می‌شود. ارز دیجیتال MERL تحت استاندارد BRC-20 بیت کوین فعالیت می‌کند. دارندگان این توکن می‌توانند با رای‌دادن به پروپزال‌های مهم، سهم به‌سزایی در آینده مرلین چین داشته باشند. سایر کاربردهای توکن MERL عبارتند از:

 • استیکینگ: کاربران می‌توانند با استیک توکن مرل به افزایش امنیت شبکه کمک کنند.
 • کارمزد شبکه: می‌توان از ارز دیجیتال MERL برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در لایه ۳‌های مرلین استفاده کرد.
 • مشارکت در شبکه: کاربران می‌توانند از طریق واگذاری دارایی‌های خود به جمع‌کننده‌ها (Collators)، در شبکه مشارکت داشته باشند. همچنین می‌توانند با استیک MERL خودشان به جمع‌کننده تبدیل شوند.
 • نقدینگی و وثیقه بومی: کاربران می‌توانند از توکن MERL به عنوان نقدینگی و وثیقه بومی در سراسر اکوسیستم مرلین چین نظیر سرویس‌های وام‌دهی استفاده کنند.

توکنومیکس ارز دیجیتال MERL

توکنومیکس ارز دیجیتال MERL
منبع: Medium.Com

عرضه کل توکن مرلین چین برابر با ۲.۱ میلیارد واحد و نحوه توزیع آن به شرح زیر است:

 • مرحله اول فروش خصوصی: ٪۱.۳۳
 • مرحله دوم فروش خصوصی: ٪۱۳.۹۰
 • فروش عمومی: ٪۱
 • شرکت‌کنندگان رویداد مرلین سیل: ٪۲۰
 • مشاوران: ٪۳
 • تیم: ٪۴.۲۰
 • کامیونیتی: ٪۱۶.۵۷
 • اکوسیستم: ٪۴۰

قرار است توکن‌های MERL در یک بازه چهار ساله و طبق جدول‌ زمان‌بندی زیر توزیع شود:

توکن MERL
منبع: Medium.Com

طبق داده‌های سایت کوین مارکت کپ در زمان نگارش این مطلب، مرلین چین با مارکت کپ ۲۳۸ میلیون دلار در رتبه ۲,۴۴۴ بازار رمزارزها قرار دارد. عرضه کل توکن MERL برابر با ۲.۱ میلیارد واحد است. در حال حاضر قیمت MERL در محدوده ۰.۵ دلار قرار دارد و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن نیز ۶۵ میلیون دلار است. بیشترین قیمت این توکن در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ در محدوده ۱.۵۵ دلار و کمترین قیمت آن در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ با قیمت ۰.۴۸ دلار بوده است.

بنیانگذاران و مشارکت‌های مرلین چین

مرلین چین توسط بیت‌مپ تکنولوژی (Bitmap technology) که قبلا با نام Recursiverse فعالیت می‌کرد، توسعه یافته است. این شرکت پیش از مرلین چین، استاندارد BRC-420 و Bitmap.Game را نیز توسعه داده است. BRC-420 یک استاندارد آزمایشی مبتنی بر پروتکل اردینالز (ساخت NFT در شبکه بیت کوین) است که از قالب اینسکریپشن‌ها در متاورس پشتیبانی می‌کند. Bitmap.Game هم یک متاورس روی شبکه بیت کوین است که بیش از ۳۰,۰۰۰ کاربر دارد.

پارتیکل نتورک (Particle Network) یکی از شرکای این شبکه است که از راه‌حل انتزاع حساب آن برای تسهیل جابه‌جایی بین لایه ۱ بیت کوین و لایه ۲ مرلین چین استفاده می‌شود. همچین مرلین چین با شبکه‌های دیگری نظیر ترون، اوکی‌اکس (OKX)، جنی‌دیتا (GeniiData)، بیت‌اسمایلی (Bit Smiley) و استیک‌استون (StakeStone) مشارکت دارد.

جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران مرلین چین

بر اساس داده‌های سایت کرانچ‌بیس، مرلین چین دو دور جذب سرمایه در مرحله کشت ایده را در تاریخ‌های ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ و ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ برگزار کرده است. در مورد میزان سرمایه به‌دست آمده، اطلاعاتی منتشر نشده است. مجموعا ۲۵ سرمایه‌گذار از مرلین چین حمایت می‌کنند که از جمله‌ آن‌ها می‌توانیم به پِرستو لبز (Presto Labs) و اسپارتان گروپ (The Spartan Group) اشاره کنیم.

کدام صرافی‌ها و کیف پول‌ها از توکن MERL پشتیبانی می‌کنند؟

در حال حاضر می‌توانید ارز دیجیتال مرل را از صرافی‌های متمرکز گیت (Gate.io)، بای‌بیت (Bybit) اچ‌تی‌اکس (HTX) و کوکوین (KuCoin) بخرید. همچنین توکن MERL در صرافی‌های غیرمتمرکز مرلین سواپ (MerlinSwap) و دودو (DODO) قابل‌دسترس است.

با توجه به اینکه مرلین مبتنی بر استاندارد BRC-20 است، برای نگهداری ارز دیجیتال MERL می‌توانید از کیف‌پول‌های بومی بیت کوین استفاده کنید. به‌طور مثال متامسک، تراست ولت، سیف‌پل، توکن پاکت و بایننس ولت گزینه‌های مناسبی برای نگهدار توکن MERL هستند. نکته دیگر این است که با استفاده از کیف‌ پول‌هایی که از انتزاع حساب پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید به‌راحتی بین لایه ۱ و ۲ جابه‌جا شوید و بدون نیاز به ولت‌های سازگار با EVM، بیت کوین را با سایر توکن‌ها مانند استیبل‌کوین‌ها مبادله کنید.

جمع‌بندی

مرلین چین (Merlin Chain) یک راه‌حل لایه ۲ برای بیت کوین است که از رول‌آپ‌های دانش صفر، اوراکل‌های غیرمتمرکز و ماژول‌های اثبات تقلب، برای بهبود مقیاس‌پذیری کمک گرفته است. شعار این شبکه «برگرداندن جذابیت به بیت کوین» است و قصد دارد با پشتیبانی از سایر محصولات، پروتکل‌ها و دارایی‌های دیجیتال روی لایه ۱ از طریق این شبکه لایه ۲، ادعای خود را عملی کند. نظر شما در مورد مرلین چین چیست؟ آیا این شبکه لایه ۲ می‌تواند شبیه به اردینالز‌ها موجی از توجه جامعه کریپتو را به سمت بیت کوین جلب کند؟

سوالات متداول (FAQ)

Merlin Chain چیست؟

مرلین چین یک لایه ۲ برای بیت کوین است که با ماشین مجازی اتریوم هم سازگار است.

ارز دیجیتال MERL چیست؟

ارز دیجیتال MERL توکن بومی مرلین چین است که از آن علاوه بر اعطای حق حاکمیت برای استیکینگ، پرداخت کارمزد‌ها و مشارکت در شبکه استفاده می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا