اخبار خارجی

ضرر ۱۰.۲ میلیارد دلاری متا؛ کاهش قیمت بیت کوین به ۳۶,۵۰۰ دلار

گزارش درآمد سالانه شرکت متا (فیسبوک سابق) در سال ۲۰۲۱ منتشر شد که بیانگر درآمد ۲.۳ میلیارد دلاری از بخش جدید این شرکت است و اخیرا ضرر ۱۰.۲ میلیارد دلاری را متحمل شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، طبق گزارش درآمد سه ماهه آخر در سال ۲۰۲۱، متا پلتفرمز در بخش جدید خود به اسم فیسبوک ریلیتی لبز (FRL)، متحمل ضرر ۱۰.۲ میلیارد دلاری شده است. این بخش شامل اقدامات و پروژه‌های واقعیت افزوده (Augmented Reality) و واقعیت مجازی (Virtual Reality) است.

متا اعلام کرد در سه ماهه سوم برای اولین بار نتایج این بخش جدید را منتشر می‌کند تا عملکرد و سرمایه‌گذاری‌ها در گروهی را نشان دهد که به عقیده متا، نقش کلیدی و مهم برای نسل آینده تجربه شبکه‌های اجتماعی را ایفا می‌کند. این شرکت هم‌چنین در ماه اکتبر اسم برند خود را از فیسبوک به متا پلتفرمز تغییر داد تا بر اهمیت متاورس در آینده این شرکت تاکید داشته باشد.

بخش FRL در کل سال ۲۰۲۱، مقدار ۲.۳ میلیارد دلار درآمد داشته است که بخش کوچکی از درآمد ۱۱۶ میلیارد دلاری برنامه‌های متا شامل فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ محسوب می‌شود. اما در سه ماهه چهارم یا همان آخر سال گذشته، بخش FRL متا ۳.۳ میلیارد دلار ضرر و ۸۷۷ میلیون دلار درآمد داشته است. این ارقام در سه ماهه سوم سال گذشته برابر با ۲.۶ میلیارد ضرر و ۵۵۸ میلیون درآمد بود.

متا تخمین زده است که بخش FRL، سود عملیاتی این شرکت در سال ۲۰۲۱ را تقریبا ۱۰ میلیارد دلار کاهش داده است. متا بیان کرده که متعهد است تا در سال‌های آتی، هزینه بیشتری را در این بخش صرف کند.

به طور کل، متا سود تعدیل‌شده ۳.۶۷ دلاری در هر سهم را برای سه ماهه چهارم گزارش داده است که از پیش‌بینی سود ۳.۸۵ دلاری، کمتر بوده است. هرچند درآمد کلی این شرکت ۳۳.۷ میلیارد دلار بود که بیشتر از درآمد ۳۳.۴ میلیارد دلار پیش‌بینی‌شده بود. پیش‌بینی متا از درآمد این شرکت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ نیز بین ۲۷ الی ۲۹ میلیارد دلار است که کمتر از انتظار تحلیلگران از درآمد ۳۰.۲ میلیارد دلاری است.

چند ساعت پس از انتشار این گزارش، قیمت هر سهم متا بیش از ۲۰٪ کاهش یافت.

متا در تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) اعلام کرد که از پروژه استیبل کوین دیم (Diem) کناره‌گیری می‌کند و دارایی‌ها و اقدامات این پروژه را با قیمت ۱۸۲ میلیون دلار به شرکت سیلورگیت (Silvergate) می‌فروشد.

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک گفته است برنامه‌ها و توسعه‌های این شرکت که مرتبط با متاورس است، شامل عرضه هدست پرچمدار و سطح بالای واقعیت مجازی تا آخر سال می‌شود. زاکربرگ گفت متا هم‌چنان بر روی Nazare، اولین عینک کاملا مبتنی بر واقعیت افزوده خود کار می‌کند.

متا گفته است انتظار دارد که ضرر عملیاتی FRL در سال ۲۰۲۲ به طور چشمگیری افزایش یابد.

گزارش متا و پی‌پال جرقه‌ای برای کاهش قیمت رمزارزها بود. ارزش بازار رمزارزها نسبت به روز گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. بیت کوین پس از آنکه ۱۰ روز در سطح قیمت بالاتر از ۳۹,۰۰۰ دلار قرار داشت، وارد روند نزولی شد و به قیمت کمتر از ۳۶,۴۱۵ دلار رسید. آلتکوین‌ها نیز با اصلاح قیمت همراه بودند. پس از آنکه در پل ورم‌هول شبکه سولانا یک باگ کشف شد که هک ۳۲۱ میلیون دلاری را به همراه داشت، بیشترین کاهش قیمت به این رمزارز تعلق گرفت.

کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۳۷,۰۰۰ دلار

چند روز گذشته، روزهای نسبتا خوبی برای بیت کوین بود. قیمت بیت کوین پس از کاهش به ۳۶,۵۰۰ دلار در روز دوشنبه، روند قیمت این رمزارز تغییر کرد و وارد سیر صعودی شد.

این موضوع باعث شد که قیمت بیت کوین به بالاتر از ۳۸,۰۰۰ دلار برسد و حتی چندین مرتبه تلاش کرد تا از سطح قیمت ۳۹,۰۰۰ دلار نیز عبور کند.

هرچند، پس از آنکه بیت کوین نتوانست از سد قیمت ۳۹,۰۰۰ دلار رد شود، خرس‌ها دست به کار شدند و قیمت این رمزارز را کاهش دادند و بیت کوین بار دیگر به قیمت ۳۶,۵۰۰ دلار رسید.

قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

آلتکوین‌ها در روند نزولی؛ کاهش دو رقمی قیمت سولانا

آلتکوین‌ها روز سه‌شنبه افزایش قیمت چشمگیری داشتند که این روند در روز چهارشنبه متوقف شد. هرچند در حال حاضر اکثر آلتکوین‌ها در روند نزولی قرار دارند.

دو روز قبل، قیمت اتریوم به ۲۸۰۰ دلار رسید که بالاترین سطح قیمت طی چند هفته اخیر بوده است. هرچند، قیمت اتر با کاهش ۵.۸ درصدی به ۲۶۰۰ دلار رسیده است.

بایننس کوین، کاردانو، ریپل، دوج کوین و شیبا اینو نیز با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. پولکادات، ترا و آوالانچ ضررهای بیشتری را تجربه کردند، اما بیشترین کاهش قیمت مربوط به سولانا است.

پس از آنکه در پل ارتباطی ورم‌هول، یک باگ پیدا شد که به دنبال آن، ۳۲۱ میلیون اتر سرقت شد، قیمت سولانا با ۱۱.۹٪ کاهش به کمتر از ۹۶.۶ دلار رسید.

کل ارزش بازار کریپتو نسبت به روز گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته و تقریبا به ۱.۷۶۸ تریلیون دلار رسیده است.

منبع
coindeskcryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا