اخبار خارجی

سختی ماینینگ بیت کوین کاهش یافت! آیا کاهش قیمت در راه است؟

امروز سختی ماینینگ بیت کوین ۱۵.۹۵ درصد کاهش یافت که می‌توان آن را دومین کاهش بزرگ در تاریخ بیت کوین در نظر گرفت. آخرین بار که سختی ماینینگ کاهش یافت، قیمت بیت کوین با کاهش بیش از ۵۰ درصدی مواجه شد.

سختی ماینینگ بیت کوین

سختی بیت کوین طوری طراحی شده است تا هر ۲۰۱۶ بلاک یا تقریبا هر ۲ هفته تنظیم شود. تنظیم سختی بر اساس تغییرات هش ریت شبکه است و به طور منظم انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که شبکه به حل و استخراج بلاک های جدید در هر ۱۰ دقیقه، به فعالیت خود ادامه دهد.
اگر هش ریت طی ۲ هفته افزایش یابد، سختی نیز افزایش خواهد یافت و ماینینگ را چالش برانگیزتر می‌کند. اگر هش ریت کاهش یابد، سختی کاهش خواهد یافت و حل بلاک ها آسانتر می‌شود. کاهش سختی تقریبا نادر و غیر رایج است و بعضی از افراد این موضوع را یک اندیکاتور نامناسب برای قیمت بیت کوین در نظر می‌گیرند. هنگامی که تنظیم بعدی رخ دهد انتظار می‌رود که سختی ماینینگ تا ۱۳.۶۷ درصد کاهش یابد.

برای محاسبه سود استخراج، از ماشین حساب ماینر استفاده کنید.

شرایط و عملکرد اخیر

آخرین کاهش سختی ماینینگ در تاریخ ۲۵ فوریه رخ داد که قیمت بیت کوین در آن زمان ۹۹۸۹ دلار بود. سه روز بعد قیمت این ارز دیجیتال به ۸۷۸۵ دلار کاهش یافت و تا تاریخ ۱۴ مارس به ۴۸۳۰ دلار رسیده بود. طی ۲۰ روز قیمت بیت کوین ۵۲ درصد کاهش یافت.
آخرین کاهش چشمگیر سختی ماینینگ در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۱۹ رخ داد. قیمت بیت کوین در آن تاریخ ۹۳۱۰ دلار بود و ۲۰ روز بعد با کاهش ۲۵.۸۱ درصدی به ۶۹۰۷ دلار رسید.

خروج ماینرها از شبکه

اگرچه این رابطه می‌تواند اتفاقی باشد اما منطق مشخصی پشت این روند وجود دارد. روند نزولی سختی ماینینگ، “چرخه تسلیم شدن ماینرها” را تکمیل می‌کند.
به طور خلاصه می‌توان اینطور گفت که فرض کنید در مقطعی قرار داریم که ماینینگ به شدت سودآور است. این موضوع باعث می‌شود که ماینرهای بیشتری به شبکه بپیوندند و هش ریت افزایش یابد. در نتیجه سختی ماینینگ افزایش پیدا می‌کند و حاشیه سود ماینرها کمتر می‌شود اما هم چنان سودآور است و ماینرهای بیشتری را به ورود به شبکه تشویق می‌کند.
این چرخه تا زمانی ادامه می‌یابد که بخش عمده ای از ماینرها نتوانند با این شرایط ادامه دهند و ماینینگ برای آنها سودآور نباشد. بعضی از ماینرها مجبور می‌شوند تا بخش عمده ای از بیت کوین های تازه استخراج شده خود را بفروشند. این موضوع باعث افزایش عرضه بیت کوین در بازار می‌شود. زمانی فرا می‌رسد که ماینرها تسلیم شده و ماینینگ را متوقف می‌کنند. هش ریت کاهش می‌یابد و سرانجام سختی ماینینگ با روند نزولی مواجه می‌شود.
فیلیپ سالتر (Philip Saltet) رییس عملیات و اقدامات جنسیس ماینینگ در این خصوص گفته است:

در این زمینه هیچ تفاوتی با بازارهای سنتی وجود ندارد. باید دارایی خود را بفروشید تا بتوانید به فعالیت ادامه دهید و بدهی ها را پرداخت کنید. ماینرها نیز هزینه هایی نظیر هزینه برق مصرفی دارند که باید پرداخت کنند. این هزینه ها به دلار است و کاهش قیمت بیت کوین نیز همینگونه است. در نتیجه باید دارایی بیشتری بفروشید تا به فعالیت خود ادامه دهید.

به لطف کاهش چشمگیر سختی ماینینگ، به زودی شاهد وقوع این نظریه خواهیم بود.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا