مقالات عمومی

با مشهورترین تراکنش های بیت کوین آشنا شوید!

نگرش شما در مورد ارز های دیجیتال هر چه که باشد، شهرت و افتخاری را که بیت کوین در خلال سال های گذشته کسب کرده است، نمی توان نادیده گرفت. اگرچه بیت کوین در ابتدای حیات خود شروعی تماشایی نداشت و فراز و نشیب های زیادی داشت اما ارز دیجیتال، تاریخی غنی دارد. در این مقاله تعدادی از مشهورترین تراکنش های بیت کوین مورد بررسی قرار می گیرند و سعی می شود که تعدادی از خاطرات تاریخ شگفت انگیز بیت کوین یادآوری شوند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

دو جعبه پیتزا

ممکن است برای بعضی عجیب باشد که لیست ما با یک تراکنش بیت کوینی شروع می شود که شامل خرید دو جعبه پیتزا بوده است. یک مشتاق کریپتو ممکن است از قبل این موضوع را درک کند و بداند که این ماجرای برنامه نویس Laszlo Hanyecz بود که در ۲۲ می ۲۰۱۰، ۱۰۰۰۰ بیت کوین را که در آن زمان ارزشی معادل ۲۵ دلار داشت برای خرید دو پیتزا پرداخت.

در واقع او نمی دانست که این گران ترین پیتزایی خواهد بود که بشر تا کنون خریده است. امروزه آن مقدار بیت کوین ارزشی بیش از ۷ میلیون دلار دارد. یا بهتر است بگوییم که اگر او این بیت کوین ها را تا انفجار بازار کریپتو در ۲۰۱۷ نگه می داشت، او به ثروتی حدود ۷۰ میلیون دلار می رسید.

اولین تراکنش بیت کوینی

اولین بلاک در ژانویه ۲۰۰۹ به بلاکچین بیت کوین اضافه شد. دیری نپایید که در دوازدهم ژانویه ۲۰۰۹، اولین تراکنش بیت کوینی روی داد. این اتفاق در بلاک ۱۷۰ روی داد و بین مرحوم Hal Finney (یکی از توسعه گران برجسته پروژه) و ساتوشی ناکاموتو (خالق افسانه ای بیت کوین) به وقوع پیوست. در این تراکنش ناکاموتو ۱۰ بیت کوین را برای Finney ارسال کرد.

تراکنش بیت کوینی اسرار آمیز به ارزش ۱۴۹ میلیارد دلار

در پاییز ۲۰۱۳ یک تراکنش ۱۹۴۹۹۳ بیت کوینی صورت گرفت که بزرگترین تراکنش بیت کوینی تا به امروز بوده است. در آن زمان ارزش تراکنش بیش از ۱۴۹ میلیون دلار بود زیرا قیمت یک بیت کوین حدود ۷۲۹ دلار بود.

البته این تراکنش بزرگ از دید جامعه بیت کوین پنهان نماند اما علی الرغم بررسی هایی که جامعه به عمل آورد، هیچ کس ندانست که در واقع این تراکنش برای چه چیزی بوده است و پول کجا رفته و چه چیزی با آن بیت کوین ها خریده شده است.

بیت کوین به عنوان یک راه پرداختی برای Tesla Model S پذیرفته شد

امروزه احتمالا تعداد زیادی میلیونر کریپتویی وجود دارند که با استفاده از بیت کوین ماشین، جت و خانه می خرند. اما یکی از اولین خرید ها در دسامبر ۲۰۱۳ صورت گرفت که یک فرد علاقه مند به ماشین که در فلوریدا زندگی می کرد یک اتومبیل Tesla Model S را با استفاده از بیت کوین خرید. دلالی ماشین Lamborghini Newport Beach تعداد ۹۱۴ بیت کوین یا ۱۰۳۰۰۰ دلار را از طریق BitPay برای فروش Tesla مدل جدید پذیرفت.

اشتباه Matt Miller در نمایش “۱۲ روز از بیت کوین”

در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، Matt Miller در حال انجام بخشی از نمایش بنام ۱۲ روز از بیت کوین بود که به طور اتفاقی کیف پول کاغذی بیت کوین خود را در تلویزیون نشان داد. فردی که در حال دیدن برنامه بود سریعا واکنش نشان داده بود و کد را اسکن کرده بود. این فرد فورا ۲۰ دلار کسب کرده بود. اگرچه داستان پایان خوبی داشت و Miller تصمیم گرفت که به بیننده اجازه دهد که وجوه را نگه دارد اما بدون شک درس با ارزشی از این رویداد آموخته شد.

بیت کوین برای رزرو جت خصوصی پذیرفته شد

در ژانویه ۲۰۱۴، PrivateFly.com که یک سرویس تهیه بلیط جت خصوصی بود، اعلام کرد که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت می پذیرد. طولی نکشید که این شرکت اعلام کرد که اولین مسافر بیت کوینی خود را داشته است که از Brussels به Nice سفر کرده است. این پرواز توسط کارآفرین فنی و عضو بنیاد بیت کوین Olivier Janssens بر روی نقشه ثبت شد. چیزی که جالب است این است که نه Janssens و نه PrivateFly هیچ نوع اطلاعاتی در رابطه با هزینه کلی تراکنش ندادند.

مزایده حکومت ایالات متحده

در یکم جولای ۲۰۱۴، بازار سیاه آنلاین Silk Road به اجبار توسط حکومت ایالات متحده تعطیل شد. حکومت تقریبا ۱۴۴۰۰۰ بیت کوین را توقیف کرد. مزایده این کوین ها یک مزایده سه بخشی بود. در مزایده اول، ۳۰۰۰۰ بیت کوین به سرمایه گذار Tim Draper فروخته شد. در آن زمان ۳۰۰۰۰ بیت کوین حدود ۱۹  میلیون دلار ارزش داشت.

بیت کوین به فضا می رود

Genesis Mining که شرکت کلود ماینینگ برجسته بیت کوین است، جهان کریپتو را شگفت زده کرد و این زمانی بود که اولین تراکنش همتا به همتای خود را در فضا انجام داد. در تلاش برای افزایش آگهی به نسبت بیت کوین و ارز های دیجیتال در کل، Genesis Mining ایده برجسته ای داشت و آن ارسال بیت کوین به فضا بود.

این کار با کمک یک بالون هوا انجام شد که یک مدل سه بعدی از بیت کوین را با یک کیف پول کاغذی که به پشت آن چسبیده بود، حمل می کرد. این شرکت یک رکورد جدید جهانی را در ارسال بیت کوین به آدرسی که در ارتفاع ۳۴ کیلومتر در حال پرواز بود، ثبت نمود.

Mt. Gox به Mt. Gox

آخرین مورد در لیست ما احتمالا پر ریسک ترین تراکنش های بیت کوینی در تاریخ جهان است. برای ثابت کردن این که Mt. Gox در واقع یک شرکت جدی است و به همین دلیل سرویس های آن پایدار است، مدیر عامل این شرکت Mark Karpeles بزرگترین و پر خطرترین تراکنش بیت کوینی تا به حال را انجام داد. او بر روی شبکه  ۴۴۲۰۰۰ بیت کوین را از Mt. Gox به Mt. Gox انتقال داد. ارزش تخمینی این تراکنش حدود ۲۸۲.۲ میلیون دلار بود.

نتیجه گیری

بدون شک جهان ارز های دیجیتال مکان خیلی جالبی است و ماجرا های حیرت برانگیز و گاهی می توان گفت مضحک زیادی در آن روی می دهد. احتمالا تراکنش های جالب تر بیشتری اتفاق افتاده است ولی آنهایی که در اینجا لیست شده اند، مشهورترین ها می باشند. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا