رمزارز در ایران

بیشترین مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز در تهران قرار دارد

معاون خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان تهران اعلام کرد بیشترین مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز کشور، در استان تهران قرار دارد. در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۴۸۵ مرکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال شناسایی شده است و نسبت به جمع‌آوری ۲۱ هزار و ۸۷۴ دستگاه ماینر اقدام شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ایرنا، مصطفی بابایی معاون خدمات مشترکین توزیع نیروی برق تهران اظهار داشت از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۱۵۷ مرکز کشف و ۴۴۳۹ دستگاه ماینر جمع‌آوری شده است.

در نشستی که با حضور قائم مقام، معاون خدمات مشترکین و مشاور فنی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران به  همراه نمایندگانی از  وزارت صمت، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات، سازمان اطلاعات سپاه و پلیس امنیت اقتصادی صبح یکشنبه ۱۷ مرداد برگزار شد بابایی افزود این تعداد در مقایسه با دو سال گذشته جهش چشمگیری داشته است. وی تصریح کرد:

این افزایش در تعداد مراکز شناسایی شده در بازه چهارماهه ابتدایی سال را می‌توان ناشی از استقبال سودجویان از تولید رمزارز  به جهت فواید اقتصادی حاصل از آن دانست.

 معاون خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان تهران بیان داشت:

با توجه به آگاهی مردم از این تجارت نوظهور و به سبب مشکلات اقتصادی و بیکاری شاهد تکاپوی عامه مردم برای اخذ مجوز و راه اندازی این مراکز هستیم.

طبق آخرین آمار اعلام شده توسط شرکت توانیر، تا تاریخ ۹ مرداد ۱۴۰۰ مجموع مراکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال در کشور به عدد ۴۵۴۷ مرکز رسیده است و تعداد دستگاه‌های کشف و ضبط شده به ۲۰۷،۳۷۰ ماینر رسیده است. همچنین ظرفیت برق مصرفی این دستگاه‌ها ۵۹۵،۰۵۴ کیلووات محاسبه شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به تاریخ ۵ مرداد، خدادادی مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز در خصوص هزینه‌های جاری این مراکز اعلام کرد:

با توجه به این که برای تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی کشور گاز طبیعی با قیمت یارانه‌ای به مصرف می‌رسد، میزان یارانه‌ای که این افراد، برخلاف قانون از آن بهره می‌بردند به حدود ۲۰ میلیارد تومان در روز بالغ می‌شد.

خدادادی در عین حال در خصوص نحوه معرفی و پاداشی که به گزارش دهندگان اختصاص می‌یابد نیز گفت: سه راهکار برای ارائه اطلاعات این مراکز وجود دارد که شامل درج اطلاعات مراکز مورد اشاره در سامانه اینترنتی شرکت توانیر به آدرس tavanir.org.ir/samaat اعلام از طریق سامانه تلفنی ۱۲۱ و یا مراجعه حضوری به واحد حراست شرکت برق محل زندگی خود است.

وی تصریح کرد: اطلاعات و مشخصات هویتی گزارش دهندگان به صورت کاملا محرمانه نزد وزارت نیرو حفظ می‌شود و به گزارش‌هایی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز شود، تا سقف ۲۰ میلیون تومان پاداش نقدی تعلق می‌گیرد.

نظر شما در خصوص فعالیت مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز در کشور چیست؟ اعلام ممنوعیت فعالیت در این حوزه، چه تاثیری بر اقتصاد کلان خواهد داشت؟

منبع
ایرناخبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا