اخبار خارجی

افزایش ۸۰ درصدی سهام شرکت کانان (Canaan) تولید کننده ماینرهای بیت کوین

کانان (Canaan) تولیدکننده ماینرهای بیت کوین که به بورس نزدک نیز وارد شده است، در روز چهارشنبه شاهد افزایش قیمت سهام خود تا ۸۰ درصد بوده است.

طبق گزارش یاهو فایننس، سهام کانان به اسم CAN در پایان روز معاملاتی با ۸۲.۷۳ درصد افزایش به قیمت ۸.۰۴ دلار رسید. این سهام، روز معاملاتی را با قیمت ۴.۴۲ دلار شروع کرد و به ۸.۶۹ دلار رسید.

بیش از ۱۱ میلیون از این سهام در روز گذشته معامله شد. برای مقایسه می‌توان گفت که میانگین حجم معاملات روزانه این سهام ۲۵۰,۰۰۰ سهم بود.

عملکرد سهام این شرکت چینی از زمان ورود به بورس نزدک در ماه نوامبر ۲۰۱۹، چشمگیر نبوده است. قبل از بازگشایی بازار در روز جاری، سهام CAN با کاهش قیمت ۵۰ درصدی مواجه شده بود.

متیو یاماموتو (Mathew Yamamoto) تحلیلگر The Block خاطرنشان کرده است که سهام کانان نسبت به بازار چین ممکن است عملکرد بهتری نداشته باشد، درحالی که سیگنال های بازار نیز برای تولیدکنندگان تجهیزات ماینینگ به نظر صعودی می‌آید.

از آنجایی که ماینرها در انتظار هاوینگ ماه می هستند، بسیاری از این افراد تجهیزات ماینینگ قدیمی خود را تعویض کرده اند و در نتیجه تقاضای بسیار زیادی برای تجهیزات دارای هش ریت بالاتر و مصرف انرژی کمتر ایجاد شده است.

افزایش قیمت اخیر بیت کوین نیز ممکن است ماینرهای بیشتری را ترغیب کرده باشد تا با خرید تجهیزات جدیدتر، فعالیت های خود را گسترش دهند.

یاماموتو در این خصوص گفته است:

قیمت تجهیزات ماینینگ بر اساس نوسان قیمت بیت کوین تغییر می‌کند. افزایش قیمت بیت کوین، می‌تواند سیگنال صعودی برای کانان باشد زیرا قیمت تجهیزات این شرکت نیز افزایش می‌یابد.

در این بین، سهام فارم های ماینینگ فهرست شده نظیر Hut8، بیت فارمز (Bitfarms) و بلاک چین آرگو (Argo) نیز از ابتدای سال جاری افزایش های چشمگیر به ترتیب ۷۶، ۹۰ و ۲۸ درصد داشته است.

هرچند سایر حاضرین موجود در بازار، نگرش متفاوتی نسبت به افزایش قیمت کانان دارند. شیوع ویروس کورونا در کشور چین بر بخش عمده ای از اکوسیستم تولیدکنندگان سخت افزار ماینینگ کشور چین تاثیرگذار بوده است و منجر به تاخیر در برنامه های تولید و عرضه محصولات آنها شده است.

با در نظر گرفتن کانان در بورس نزدک فهرست شده است، این شرکت باید پس از ارائه دستگاه ها، درآمد خود را ثبت کند. این موضوع بدان معنا است که تاخیر در ارائه دستگاه ها منجر به کاهش شدید درآمد سه ماهه این شرکت خواهد شد.

مت دی‌سوزا (Matt D’Souza) مدیرعامل Blockware Solutions کارگزار آمریکایی تجهیزات ماینینگ گفته است:

هنوز زمان زیادی تا پایان سه ماه کنونی مانده است، اما اگر واحدهای جدید را قبل از ۳۱ مارس عرضه نکنند نمی‌توانند واریزها و درآمدها را مطابق با اصول GAAP آمریکا ثبت کنند. بنابراین افزایش قیمت CAN منطقی نیست.

 

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا