اخبار خارجی

شاردینگ شبکه Near آغاز شد؛ تغییرات نیر در فاز اول «نایت شید» چیست؟

بلاکچین نیر (Near) فاز اول طرح چهار مرحله‌ای شاردینگ شبکه، که «نایت شید (Nightshade)» نام گرفته است را آغاز کرد. با اجرای این فاز تعداد ولیدیتورهای Near سه برابر می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، روز دوشنبه، پروتکل Near که یک بلاکچین لایه اول است، یک فاز کلیدی از به‌روزرسانی شاردینگ (Sharding) خود را آغاز کرده است. شاردینگ شبکه NEAR سرعت پردازش اطلاعات در این شبکه را افزایش می‌دهد و هزینه مشارکت در اداره بلاکچین Near را برای استیکرها کاهش می‌دهد.

پروتکل NEAR که از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۱۹، افزایش سرعت تراکنش‌ها با تقسیم شبکه به پردازنده‌های موازی (که اصطلاحا شاردینگ نامیده می‌شود) را در برنامه داشت، اکنون فاز اول طرح چهار مرحله‌ای خود را با نام «نایت‌شید (Nightshade)» با همکاری شرکت پاگودا (Pagoda) آغاز کرده است. در این فاز نوع خاصی از ولیدیتورها به نام «ولیدیتورهای Chunk-Only» به شبکه اضافه می‌شوند که به آن را برای پیاده‌سازی مکانیسم شاردینگ آماده می‌کنند.

علاوه بر این کف سرمایه لازم برای ولیدیتور شدن در زنجیره اثبات سهام Near حدودا ۸۶٪ کاهش می‌یابد که موانع موجود برای مشارکت در این شبکه را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد و به غیرمتمرکزتر شدن آن کمک می‌کند. ایلیا پولوسوکین (Illia Polosukhin)، یکی از بنیان‌گذاران شبکه نیر در این باره گفت:

این تغییرات باعث می‌شود که این شبکه با افزایش تعداد کاربران غیرمتمرکزتر شود. یعنی این امکان فراهم شده که با افزایش تقاضا برای استفاده از شبکه، اعتبارسنج‌های بیشتری به آن تزریق شود.

پاگودا در یک بیانیه مطبوعاتی تخمین زد که این تغییرات می‌تواند منجر به پیوستن ۲۰۰ ولیدیتور جدید به شبکه نیر شود. این شبکه در حال حاضر ۱۰۰ ولیدیتور دارد. پولوسوکین نیز تاکید کرد که تعداد اعتبارسنج‌های شبکه Near از ۱۰۰ به ۳۰۰ خواهد رسید.

شاردینگ روشی برای حل مسئله مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاکچین است که بلاکچین NEAR نیز از آن برای افزایش خروجی شبکه استفاده می‌کند. در این روش، یک زنجیره برای افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود پردازش تراکنش‌ها به مجموعه‌ای از زنجیره‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود.

نایت شید Near تا سال ۲۰۲۳ تکمیل می‌شود

نیر برای رسیدن به یک شبکه کاملا شارد شده و غیرمتمرکز از «نایت شید» استفاده می‌کند که چهار مرحله دارد. مرحله صفر Nightshade در نوامبر ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و مراحل بعدی ارتقا نیز تا سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد.

نیر با سرعت تراکنش بالا و کارمزد تراکنش پایین، در تلاش برای رقابت با شبکه اتریوم است. پولوسوکین در این باره اظهار داشت:

اگرچه چشم‌انداز NEAR از زمان توسعه این شبکه در سال ۲۰۱۸ با اتریوم همسو بوده است اما نحوه مقیاس‌پذیری آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. نیر از طریق ارتقا شاردینگ خود به دنبال ایجاد یک شبکه مقیاس‌پذیر و کارآمد برای کسانی است که در این اکوسیستم فعالیت دارند.

قیمت رمزارز NEAR به سیل اخبار مثبت روز گذشته واکنش مثبت نشان داد و قیمت آن در ۲۴ ساعت گذشته ۵.۳۲٪ رشد داشت. قیمت لحظه‌ای NEAR مطابق داده‌های میهن بلاکچین، ۵ دلار است.

منبع
Coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا