اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

هم‌بنیان‌گذار ریپل به کمپینی برای تغییر کدهای بیت کوین پیوست

کریس لارسن (Chris Larsen) هم‌بنیانگذار شرکت ریپل معتقد است اکنون که مدل اجماع اتریوم در حال تغییر است، بیت کوین یک شبکه جدا افتاده تلقی می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، گرین‌پیس (Greenpeace) همراه با سایر گروه‌های اقلیمی و کریس لارسن، هم‌بنیانگذار و رییس شرکت ریپل، با هدف تغییر بیت کوین به یک مدل اجماع که بیشتر دوستدار محیط زیست باشد، کمپین جدیدی را آغاز کرده‌اند.

کمپین «کد را عوض کنید، نه آب و هوا» در صدد اعمال فشار به رهبران مهم این صنعت، ماینرهای بیت کوین و افراد تأثیرگذاری نظیر ایلان ماسک و جک دورسی است تا به سمت مدل اجماع جدیدی حرکت کنند. به گزارش بلومبرگ، این کمپین تبلیغاتی را در رسانه‌های بزرگی همچون نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال منتشر خواهد کرد. این کمپین عنوان می‌کند:

اگر فقط ۳۰ نفر شامل ماینرها، صرافی‌ها و توسعه‌دهندگان اصلی کد بیت کوین، موافقت کنند که مدل استخراج گواه اثبات کار را تغییر دهند یا به سمت پروتکل کم‌مصرف‌تری حرکت کنند، بیت کوین دیگر باعث آلودگی سیاره زمین نخواهد شد.

گرین‌پیس به دغدغه‌هایی اشاره کرده است که انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین عمدتا از سوخت‌های فسیلی به دست می‌آید و ماینرها از ذغال سنگ و گازهای طبیعی استفاده می‌کنند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

گرین‌پیس به مدت ۷ سال از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۲۱، کمک‌های مالی به صورت بیت کوین را می‌پذیرفت. اما پس از آن، پذیرش کمک‌های مالی بیتکوین را به دلیل مسائل زیست محیطی متوقف کرد. تقریبا به طور همزمان، ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا نیز پذیرش بیت کوین به عنوان یکی از روش‌های پرداخت خرید خودروهای تسلا را متوقف کرد.

اتریوم که در حال حاضر همانند بیت کوین، مبتنی بر مکانیزم گواه اثبات کار است، در مراحل پایانی فرایند طولانی و پیچیده انتقال به مکانیزم گواه اثبات سهام قرار دارد. گرین‌پیس گفته است که گواه اثبات سهام به دلیل مصرف انرژی کمتر، آسیب بسیار کمتری به محیط زیست وارد می‌کند.

لارسن در تاریخ ۲۹ مارس (۹فروردین) در مصاحبه با بلومبرگ گفته است:

اکنون با تغییر مکانیزم اتریوم، بیت کوین یک جداافتاده محسوب می‌شود. بعضی از پروتکل‌های جدیدتر نظیر سولانا و کاردانو بر اساس مصرف انرژی کمتر ایجاد شده‌اند.

لارسن بیان کرده است که بیت کوین و اتریوم در اختیار دارد و خواهان این است که هر دوی این رمزارزها موفق باشند، اما بیت کوین در یک مسیر ناپایدار پیش می‌رود.

بعضی از بزرگترین شرکت‌های استخراج بیت کوین بیش از ۵۰۰۰ بیت کوین معادل با بیش از ۲۳۷ میلیون دلار در اختیار دارند و اطلاعات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که بیشترین ذخیره BTC را دارند در حال افزایش هش‌ریت خود هستند.

گرین‌پیس در بیانیه خود به این موضوع اشاره کرده و گفته است شرکت‌هایی که ارز دیجیتال بیتکوین در اختیار دارند دلایل خود را دارند که مدل شبکه آن تغییر نکند، زیرا این تغییر باعث می‌شود ارزش تجهیزات گران‌قیمت آنها کاهش یابد.

در این گزارش به نقل از کریس بندیکسن (Chris Bendiksen) محقق بیت کوین در شرکت CoinShares آمده است:

به نظرم احتمال انتقال بیت کوین به مکانیزم گواه اثبات سهام تقریبا صفر است. از جانب طرفداران و دارندگان بیت کوین برای تغییر مدل و از بین بردن امنیت این پروتکل، هیچگونه علاقه‌ای وجود ندارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا