اخبار خارجی

باگ امنیتی در مونرو کشف شد؛ تهدیدی برای حریم خصوصی این شبکه

توسعه‌دهندگان رمز ارز مونرو در حال تلاش برای برطرف کردن یک باگ نرم‌افزاری هستند که به تازگی شناسایی شده است. به گفته آنها در اثر این مشکل امنیتی امکان در دسترس قرار گرفتن اطلاعات خروجی تراکنش پس از انتقال دارایی وجود دارد. به گفته این توسعه‌دهندگان، باگ یاد شده می‌تواند به صورت بالقوه بر حریم خصوصی تراکنش‌های کاربران اثر بگذارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف حساب رسمی توییتر مونرو روز دوشنبه به کاربران در خصوص باگ نسبتا مهمی هشدار داد که در الگوریتم انتخاب تراکنش کاذب مونرو شناسایی شده است. این سیستم به منظور پنهان کردن تراکنش واقعی خروجی در میان حلقه‌ای از ۱۰ تراکنش کاذب طراحی شده است.

باگ مورد نظر که اولین بار توسط جاستین برمن توسعه‌دهنده مونرو شناسایی شده است، منجر به ایجاد این احتمال می‌شود که تراکنش های خروجی کاربر به عنوان تراکنش واقعی در میان تراکنش های کاذب شناخته شود. این شرایط در صورتی به وقوع می‌پیوندد که کاربران بلافاصله پس از زمان قفل (lock time) در دو بلاک اول یا ۲۰ دقیقه پس از دریافت سرمایه، به خرج کردن سرمایه بپردازند

توسعه‌دهندگان همچنین تاکید کرده‌اند که این باگ خطری برای هرگونه اطلاعات در مورد آدرس‌ها یا مقدار تراکنش‌ها ایجاد نمی‌کند بلکه فقط به دنبال ردیابی تراکنش‌های XMR (ارز دیجیتال بلاکچین مونرو) است. آنها تاکید کردند این باگ همچنان در کد کیف پول رسمی مونرو وجود دارد اما سرمایه مردم به دلیل این باگ در معرض سرقت قرار نمی‌گیرد.

یکی از کاربران XMR در ردیت اعلام کرده است باگ تازه کشف شده بر معاملاتی تاثیر می‌گذارد که در گذشته انجام شده‌اند. برای کاهش خطرات احتمالی حریم خصوصی، توسعه‌دهندگان مونرو پیشنهاد داده‌اند تا زمانیکه این مشکل برطرف گردد کاربران پیش از ارسال XMR تازه دریافت شده یک ساعت یا کمی بیشتر صبر کنند. توسعه‌دهندگان خاطر نشان کرده‌اند که برای رفع این مشکل نیازی به بروزرسانی کامل در شبکه یا هارد فورک نیست.

رمز ارز XMR که در سال ۲۰۱۴ و مبتنی بر بلاکچین مونرو به بازار عرضه شد، یک ارز دیجیتال اصلی با تمرکز کامل بر روی حریم خصوصی است و برای پشتیبانی از تراکنش‌های امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی استفاده می‌شود. این بلاکچین با استفاده از نوعی رمزنگاری ویژه جهت اطمینان عدم کنترل و ردیابی تراکنش‌ها طراحی شده است.

مونرو بیست و ششمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار و بزرگ‌ترین رمز ارز محرمانه جهان از لحاظ قیمت آن است. در زمان نگارش این مطلب و بر اساس اطلاعات CoinGecko قیمت مونرو معادل ۲۲۵ دلار است.

قانون‌گذاران مالی در سراسر جهان امیدوار هستند حریم‌ خصوصی مونرو به نحوی از بین برود. سال گذشته سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده آمریکا (IRS) اعلام کرد پاداشی ۶۵۰ هزار دلاری برای فردی که بتواند تراکنش‌های مونرو را ردیابی کند در نظر گرفته است.

به نظر شما وجود کوین‌های حریم خصوصی تهدیدی برای دولت ها به حساب می‌آیند؟

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا