مقالات عمومی

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ 18 تا 23 آبان)

در سری تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. در ادامه به تحلیل اخبار مهم هفته می پردازیم.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

 تعرفه برق مصرفی استخراج ارزهای دیجیتال توسط وزارت نیرو اعلام شد

در فضای مجازی فایلی با عنوان «مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها» در حال انتشار است که نرخ تعرفه برق و  دستورالعمل برق استخراج ارزهای دیجیتال را مشخص کرده است. به نظر می رسد این دستورالعمل رسمی باشد، زیرا منابع آگاه بسیاری آن را تایید کرده اند.

طبق این دستورالعمل قیمت برق برای ماینرهای ارز دیجیتال به ازای هر کیلووات ۹۶۵ تومان تعیین شده است.

تحلیل نویسنده:

بالاخره تعرفه برق تصویب شد و نرخ برق استخراج ارزهای دیجیتال با قیمت ۹۶۵ تومان اعلام شد. در ۸ ماه سال برق با قیمت ۴۸۰ و در ۳ ماه پر مصرف برق با قیمت ۱۹۳۰ محاسبه می شود. تکلیف صنعت ماینینگ هم مشخص شد. ماینرهایی که قصد فعالیت دارند می توانند با رعایت شرایط و ضوابط معرفی شده، اقدام به دریافت مجوز کنند و به کار خود ادامه دهند. اما مشکل اصلی که برای خیلی از افراد مطرح است نرخ غیرمنصفانه برق است. هر جور که حساب می کنیم با چنین نرخ برقی ماینینگ اصلا به صرفه نیست. آخر ماینینگ که فقط با هزینه برق سر و کار ندارد. ماینر با هزینه های جانبی فارم سر و کار دارد، وسایل تهویه و تهیه دستگاه های جدید هم به کنار. البته باید عواملی نظیر سختی شبکه و هش ریت را هم در نظر داشت. همین سختی شبکه و هش ریت بر روی استخراج تاثیر می گذارند و اگر هش ریت کاهش یابد ماینر به سختی می تواند بلاکی را استخراج کند. وقتی با چنین نرخ برقی بخواهد کوین استخراج کند خب قطعا این کار به صرفه نیست.

معمولا قوانین وضع می شوند تا شرایط بد به وجود آمده را بهتر کنند، اما گویا این قوانین وضع شده اند تا مردم نتوانند کاری کنند. افراد زیادی در ایران در حوزه ماینینگ فعالیت می کنند، با وجود چنین تعرفه ای تکلیف مشخص شده است؛ خروج از صنعت ماینینگ. دیگر ماینینگ ارز دیجیتال به صرفه نیست، یا باید به دنبال تغییر این تعرفه باشیم و یا اینکه شاهد خروج افراد زیادی از این صنعت و در محتمل ترین شرایط شاهد رانت بازی های فراوان باشیم.

البته این دستورالعمل موارد زیادی را مشخص کرده است که یکی از موارد تعجب برانگیز آن این است؛ افراد می توانند ماینرهای بدون مجوز را معرفی کنند و پول دریافت می کنند. در واقع به کسانی که به شناسایی این افراد کمک کنند پاداش تعلق خواهد گرفت که تا ۲۰ درصد خسارت وارده خواهد بود. واقعا از دیدن چنین قانونی در تعرفه برق تعجب کردم. اینکه به دنبال متخلفین باشیم مسئله ای طبیعی است، اما متخلفین را باید مقامات قانونی و پلیس پیگیری کنند و اینکه برای معرفی ماینرهای بدون مجور دست به دادن چنین پاداشی بزنیم راه درستی نیست. نمی دانم با این قوانین ما به کجا می رویم، اما هر جایی که هست راه چندان خوبی نیست!

سخنگوی صنعت برق: ماینرها از امروز برای دریافت مجوز اقدام کنند

کشف و ضبط دستگاه استخراج

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه ماینرها نسبت به تعیین قیمت صادراتی برق اعتراضی ندارند، گفت قیمت برق مراکز استخراج رمز ارزها به ازای هر کیلووات ساعت در ۸ ماه از سال ۴۸۰ تومان و برای چهار ماه گرم سال دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق خواهد بود.

سنخنگوی صنعت برق بیان کرد:

از امروز درخواست کنندگان و متقاضیان می‌توانند برای دریافت مجوز اقدام کنند اما موضوعی که حائز اهمیت این است که تمام این درخواست‌کنندگان و متقاضیان استخراج رمز ارزها مجهز به کنترل هوشمند خواهند شد و وضعیت آنها کاملا رصد خواهد شد.

تحلیل نویسنده:

با توجه به اینکه نرخ تعرفه برق مشخص شد، حال ماینرهایی که قصد دریافت مجوز دارند می توانند اقدام به دریافت مجور کنند. البته همانطور که بیان شده است تمام وضعیت ماینرها کنترل می شود و طبق قوانین و ضوابط باید پیش بروند. افرادی که اقدام به دریافت مجور نکنند نیز جز متخلفین محسوب می شود. نکته جالبی که سخنگوی صنعت برق به آن اشاره کرد این است که ماینرها تا به حال هیچ شکایتی نداشتند.

تنها یک روز از عرضه این ضوابط نگذشته است و طی یک روز چطور می توان به صراحت گفت که ماینرها تا به حال اعتراضی نداشتند. ماینرها به حدی شوکه شده اند که نمی دانند چکار باید کرد. چگونه طی یک روز توقع اعتراض داشته باشیم. اما آیا واقعا اعتراض ماینرها شنیده می شود و به آنها پاسخ داده می شود؟ آیا پس از اعتراض ماینرها این قوانین تغییر می کند و یا اینکه هیچ اهمیتی ندارد؟ با چنین نرخ برقی قطعا ماینرها اعتراض و شکایاتی دارند، زیرا ماینینگ دیگر به صرفه نیست. اما نکته مهم این است که آیا صدای ماینرها اصلا شنیده می شود؟!

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا