مبتدی NFT

میم NFT چیست؟ با گران‌ترین میم‌های NFT آشنا شوید

تبدیل تصاویر میم به توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) موفق به جلب توجه فعالان دنیای NFTها و هنر دیجیتال شد و وجهه بهتر و قانونی‌تری به بازار NFTها بخشید. مبالغ گزافی برای میم‌های NFT پرداخت می‌شود که نشان‌دهنده ارزش فرهنگ آنلاین و ارتباط عاطفی افراد با میم‌های اینترنتی است. به علاوه میم‌های NFT روش جدیدی برای کسب درآمد هنرمندان از آثارشان است. این پدیده به طور بالقوه منجر به ایجاد فرصت‌ها و جریان‌های درآمدی نوینی در اقتصاد دیجیتال (Digital Economy) می‌شود. به همین دلیل در این مطلب از میهن بلاکچین می‌خواهیم ببینیم NFT Meme چیست و کدام میم‌های NFT با بالاترین قیمت فروخته شده‌اند.  

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

میم NFT چیست؟

مفهوم میم NFT
منبع: Coincodex.Com

میم های NFT، آن‌ دسته از تصاویر میم اینترنتی هستند که به توکن‌های غیرقابل تعویض تبدیل می‌شوند. به عبارت دیگر NFT Memeها، تصاویری هستند که پس از تایید در بلاکچین به دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی تبدیل می‌شوند و سازندگان اصلی میم‌ها می‌توانند از آن‌ها درآمد به دست بیاورند.

میم‌های NFT گران‌قیمت

در ادامه به چند نمونه از میم‌های اینترنتی که در قالب NFT با قیمت‌های بالایی به فروش رفتند اشاره می‌‌کنیم. قیمت برخی از این میم‌ها آنقدر زیاد است که نمی‌توان به راحتی آن را باور کرد.

۱. میم NFT نیان کت (Nyan Cat)

ان اف تی Nyan Cat
منبع: Cointelegraph.Com

«نیان کت» یک فایل گیف به شکل گربه پرنده پیکسلی با بدنی به شکل شیرینی پاپ‌تارت است. این فایل گیف اولین میمی بود که به عنوان NFT در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)‌ با قیمتی حدود ۳۰۰ اتر (ETH) فروخته شد. فروش توکن غیرقابل تعویض نیان کت با چنین قیمت بالایی، نقطه عطف مهمی در جامعه NFT به شمار رفت. این معامله موجب شد تا ایده فروش هنر دیجیتال در قالب NFTها مشروعیت و وجهه قانونی بیشتری پیدا کند.  

۲. میم NFT دختر بلا (Disaster Girl)

NFT میم Disaster Girl
منبع: Cointelegraph.Com

عکسی از یک دختر خردسال با لبخندی شیطنت‌آمیز در مقابل خانه‌ای آتش‌گرفته، در ماه آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰)‌ با قیمتی حدود ۱۸۰ اتر به عنوان NFT فروخته شد. فروش «Disaster Girl» نشان داد که حتی ممکن است تصاویر میم ناشناخته هم NFTهای ارزشمندی باشند. همچنین فروش این میم به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و محبوبیت نمایه‌های NFT را بیش از پیش افزایش داد.

۳. میم NFT دوج (Doge)

ان اف تی میم NFT دوج
منبع: Cointelegraph.Com

تصویر سگ محبوب شیبا اینو (Shiba Inu) در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به یک NFT تبدیل شد و میم اصلی دوج (Doge) در ژوئن (خرداد) همان سال به قیمت ۱۶۹.۶ اتر فروخته شد. موفقیت NFTهای دوج، محبوبیت بیشتر میم سگ شیبا اینو را رقم زد. همچنین پرداخت مبالغ بالا برای برخی از این NFTها منجر به توجه رسانه‌ها شد.

۴. میم NFT استانکس (Stonks)

میم NFT استانکس
منبع: Cointelegraph.Com

ان اف تی تصویر تاجری که به نمودار صعودی یک سهم نگاه می‌کند، در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) به قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار فروخته شد. فروش NFT استانکس اولا حاکی از این بود که حتی تصاویر انتزاعی نیز می‌توانند NFTهای گران‌قیمتی باشند. ثانیا پتانسیل توکن‌های غیرمثلی را به عنوان روشی برای جبران هزینه‌های سازندگان و هنرمندان نشان داد.   

۵. میم NFT قورباغه پِپه (Pepe the Frog)

میم NFT قورباغه پِپه
منبع: Cointelegraph.Com

میم اینترنتی «Pepe the Frog» یک قورباغه انسان‌نمای سبزرنگ است که به نمادی برای جنبش ناسیونالیست راست‌گرای آلترناتیو تبدیل شد. قورباغه پپه در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) در قالب یک NFT به قیمت ۱ میلیون دلار فروخته شد. از آنجا که جنبش راست‌گرای آلترناتیو به میم Pepe the Frog ربط داده شده بود، فروش یک میلیون دلاری این میم بحث‌هایی را برانگیخت. به هر حال این اتفاق نشان داد که حتی میم‌های بحث برانگیز هم می‌توانند یک NFT ارزشمند باشند.

۶. NFT چارلی انگشت مرا گاز گرفت (Charlie Bit My Finger)

قیمت ان اف تی Charlie Bit My Finger
منبع: Cointelegraph.Com

«Charlie Bit My Finger» یک ویدیوی فراگیر و پربازدید از دو برادر خردسال بریتانیایی است که در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) به عنوان NFT و به قیمت ۳۸۹ اتر فروخته‌شد. مبلغ بالایی که برای این میم NFT پرداخت شد حاکی از آن است که علاوه بر عکس‌ها، فیلم‌های پربازدید نیز می‌توانند یک ان‌اف‌تی با ارزش و گران‌قیمت باشند.

۷. میم NFT گربه عبوس (Grumpy Cat)

میم ان  اف تی گرامپی کت
منبع: Cointelegraph.Com

تصویر گربه‌ای با چهره‌ا ناراضی و عبوس در ماه می ۲۰۲۱ در قالب یک NFT به قیمت ۴۴.۲ اتر فروخته‌شد. فروش NFT «گرامپی کت» به این معنا است که میم‌هایی با سوژه‌های حیوانی نیز می‌توانند به اندازه سوژه‌های انسانی گران و سودآور باشند.

۸. میم NFT هارامبه (Harambe)

میم ان اف تی Harambe
منبع: Cointelegraph.Com

«هارامبه» نام گوریلی است که در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵)‌ در یک باغ وحش مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته‌ شد. تصویر میم اینترنتی این گوریل در می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) به عنوان NFT و با قیمت ۳۰.۳ اتر فروخته‌ شد. فروش NFT هارامبه حاکی از آن است که برخی افراد نسبت به میم‌های خاص وابستگی عاطفی دارند و حاضر هستند مبالغ گزافی بابت آن‌ها بپردازند.

۹. میم NFT برایان خوش شانس (Good Luck Brian)

میم NFT گود لاک برایان
منبع: Cointelegraph.Com

«گود لاک برایان» عکس پسر نوجوانی با جلیقه و براکت ارتودنسی است که در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) به NFT تبدیل و با قیمت ۲۰ اتر فروخته‌ شد. محبوبیت NFT برایان خوش‌شانس نشان داد که حتی میم‌های نسبتا قدیمی هم می‌توانند جایگاه خوبی را در بازار دست بیاورند.

۱۰. میم NFT گربه پیانو نواز (The Keyboard Cat)

میمThe Keyboard Cat چیست
منبع: Cointelegraph.Com

ویدیویی از یک گربه در حال نواختن پیانو در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)‌ به عنوان یک NFT و با قیمت ۳۳ اتر فروخته‌ شد. قیمت بالای «The Keyboard Cat» نشان داد که نه تنها تصاویر بلکه فیلم‌ها هم می‌توانند NFTهای ارزشمندی باشند.

۱۱. میم NFT بچه موفق (Success kid)

قیمت میم ان اف تی Success kid
منبع: Cointelegraph.Com

این میم اینترنتی تصویر پسربچه‌ای با یک ژست مصمم و مشت گره‌کرده است که عموما به عنوان نمادی از موفقیت و دستیابی به هدف استفاده می‌شود. تصویر «بچه موفق» در قالب یک NFT به قیمت ۱۵ اتر فروخته‌شد.

سخن پایانی

میم‌های NFT بحث‌های فراوانی را در مورد مشروعیت و سودمندی توکن‌های غیرقابل تعویض به وجود آورده‌اند. برخی معتقد هستند که NFTها یک حباب سوداگرانه و صرفا برای سفته‌بازی هستند. از طرف دیگر برخی افراد توکن‌های غیرقابل تعویض را فرصتی جدید و جذاب می‌دانند که امکان کسب درآمد را برای هنرمندان به وجود می‌آورد. به هر حال در دنیای NFTها تا به حال بسیاری از تصاویر و حتی گیف‌ها و فیلم‌ها به توکن‌های غیرقابل تعویض تبدیل شدند و با قیمت‌های بالایی به فروش رفتند. نظر شما درمورد NFT Memeها چیست؟ فکر می‌کنید بعد از ظهور و استقبال از میم‌های NFT، باید منتظر چه پدیده جدید دیگری باشیم؟

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا