اخبار بلاکچین

نیل فاوندیشن با zkSharding شبکه اتریوم را متحول می‌کند

نیل فاوندیشن (Nil Foundation) در حال برنامه‌ریزی برای معرفی ZK-Rollup، نوعی شبکه لایه ۲ در اتریوم با فناوری شاردینگ است. این بنیاد قصد دارد مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را با یک راهکار لایه دوم ZK-Rollup ابتکاری و جدید بازتعریف کند که با توسعه قابلیت‌های شاردینگ، انقلابی در برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد خواهد کرد. این توسعه استراتژیک فصل جدیدی در تکامل شبکه اتریوم محسوب می‌شود؛ چرا که با ادغام چند شارد در یک لایه، اجرای یکپارچه عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

به نقل از کوین گیپ، ادغام فناوری شاردینگ در چارچوب لایه‌های دوم نحوه عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز در بلاکچین اتریوم را تغییر می‌دهد. میشا کوماروف (Misha Komarov)، مدیر عامل و یکی از بنیان‌گذاران نیل فاوندیشن، اعلام کرد:

ما خیلی هیجان‌زده هستیم تا zkSharding را به توسعه‌دهندگان پر جنب‌وجوش اتریوم عرضه کرده و راه پیشرفت برنامه‌های پربار و مملو از داده آن را هموار کنیم.

فرآیند شاردینگ بخش اصلی طرح نیل فاوندیشن را تشکیل می‌دهد و در افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم تاثیر زیادی دارد. این فناوری می‌تواند پردازش همزمان تراکنش‌ها و افزایش توان عملیاتی شبکه اتریوم را ممکن کند. در نتیجه، zkSharding انقلاب مهمی در شبکه اتریوم محسوب می‌شود. این فناوری شارد اولیه را هماهنگ می‌کند که در آن تراکنش‌ها از طریق اثبات‌ دانش صفر تایید می‌شوند. ضمن اینکه شاردهای کمکی ظرفیت سیستم را برای مدیریت تراکنش‌ها تقویت می‌کنند.

این شبکه در مرحله توسعه اولیه است و نیل فاوندیشن در حال کار روی یک شبکه آزمایشی عمومی است که انتظار می‌رود در ۳ تا ۶ ماه آینده در دسترس باشد.

در حالی که نیل فاوندیشن قبلا به خاطر بازار غیرخلاقانه‌اش شناخته می‌شد؛ با این حرکت نشان داد که برنامه‌های بزرگی در سر دارد و می‌خواهد با شبکه‌های بزرگی همچون «zkSync»،«Polygon zkEVM» و «Scroll» رقابت کند. این پلتفرم در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) سری جدید جذب سرمایه را برگزار کرد و توانست ۲۲ میلیون دلار سرمایه جذب کند که بیشترین جذب سرمایه از شرکت پالی‌چین کپیتال (Polychain Capital) تامین شد.

گفتنی است ادغام zkSharding فقط در یک به‌روزرسانی ساده خلاصه نمی‌شود؛ چرا که با نقش زیادی که در مقیاس‌پذیری دارد، باعث می‌شود توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز آینده‌ای را تصور کنند که در آن پتانسیل اتریوم نامحدود است. تعهد نیل فاوندیشن به تسهیل سیکوئنسرهای (Sequencers) غیرمتمرکز، راه‌حل‌های داده‌های قابل برنامه‌ریزی و مبادلات در اکوسیستم اتریوم نه تنها اهمیت زیادی دارد؛ بلکه انقلاب مهمی محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا