مصاحبهمقالات

مدیرعامل بایننس: هیچ‌کس نمی‌تواند بیت‌کوین را از بین ببرد

CZ، رئیس اجرایی بزرگترین صرافی معاملاتی رمزارزها در جهان می‌گوید در حال حاضر از بین رفتن بیت کوین سناریویی غیرمحتمل است و هیچ سازمانی به تنهایی نمی‌تواند بیت کوین و فناوری زیربنای آن یعنی بلاکچین را از بین ببرد، بنابراین دولت‌ها و نهادهای نظارتی چاره‌ای جز پذیرفتن رمزارزها و فناوری بلاکچین ندارند.

CZ مدیرعامل بایننس در مصاحبه ای که در کنفرانس مجازی ۲۰۲۱ Consensus انجام داد گفت: فکر نمی‌کنم اکنون کسی بتواند این کار را انجام دهد. وقتی بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان درگیر این فناوری شده‌اند شما دیگر نمی توانید آن را از بین ببرید.

احتمال نابودی بیت کوین بسیار ضعیف است

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

CZ معتقد است مبارزه با بیت کوین و سایر رمزارزها مشابه مخالفت با مدل کسب و کار اینترنتی آمازون در زمان شروع کار این غول تجارت الکترونیکی در اوایل دهه ۱۹۹۰ است. او می‌گوید: رمز ارزها به وجود نیامده‌اند تا جایگزنی برای دارایی‌های سنتی و پول ملی کشورها باشند بلکه هدف آن‌ها آزادی مالی بیشتر است.

در جایی از این مصاحبه ژائو به نولان بائرل، مشاور CoinDesk می‌گوید: رمزارزها صرفا یک ابزار جدید هستند که می‌توانند آزادی پول را در سراسر جهان افزایش دهند. من آنها را به عنوان رقیب نهادهای قانون‌گذار نمی‌دانم و به نظر من راهی وجود دارد كه ما بتوانیم با هم كار كنیم. تقریبا در جایی هستیم که می‌توان با اطمینان بالایی گفت که دیگر از بین رفتن بیت کوین احتمال بسیار کمی دارد.

ژائو در حالی این ادعا را مطرح می‌کند، که صرافی بایننس بزرگترین صرافی جهان در حال حاضر با تحقیقات قضایی مقامات آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند. افزایش محبوبیت بیت کوین و سایر رمزارزها باعث شده است این بازار رو به رشد اکنون بیش از هر زمان دیگری با موانع نظارتی روبرو شود.

حساسیت اخیر نهادهای نظارتی منحصر به آمریکا نیست و نهادهای دولتی بسیاری در سراسر جهان کسب و کار بایننس را زیر سوال برده‌اند؛ صرافی‌ای که ادعا می کند هیچ گونه دفتر مرکزی در یک کشور یا منطقه خاص ندارد.

ژائو می‌گوید:

شركت او قصد ندارد با هيچ دولت و كشوری بجنگد و اضافه کرد که به نظر او سوظن نسبت به بایننس احتمالاً ناشی از نبود شفافیت در مقررات موجود است.

ژائو در ادامه این مصاحبه افزود: ما مخالف دولت‌ها نیستیم. در بعضی مواقع نهادهای نظارتی یا قوانین، کاملاً شفاف نیستند. این نهادها در بیشتر مناطق جهان کار خود را شروع کرده‌اند به همین دلیل ممکن است برخی نقاط مبهم وجود داشته باشد. اما ما باید با آزمون و خطا پیش برویم، با هم کار کنیم تا این مسائل را حل کنیم. اما نمی‌توان از این واقعیت هم چشم پوشی کرد که برخی از کشورها آرزوی از بین رفتن بیت کوین را دارند.

چشم‌انداز ارتباط بایننس با قانون‌گذاران

توکن سهام در بایننس مشکلات قانون گذاری بایننس

به نظر نمی‌رسد ژائو استراتژی روشنی برای شرکت خود داشته باشد. این در حالی است که بایننس تقریباً به همه حوزه‌های در حال رشد این بازار، از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) گرفته تا NFT ها ورود کرده است. آن‌ها حتی در حال توکنیزه کردن دارایی های دنیای واقعی نیز هستند. ژائو می گوید:

من به اندازه کافی باهوش نیستم که پیش‌بینی کنم چه اتفاقی رخ خواهد داد و یا روند روبه‌رشد بعدی چه چیزی است، اما می‌توانم بگویم برای ساختارمند کردن بایننس در حال تلاش و آزمایش هستیم.

ژائو در این مصاحبه عنوان کرده است که وی در تلاش است تا تعداد “تصمیمات از بالا به پایین” را کمتر کند، به ویژه هنگامی که پای پروژه‌های بزرگی همچون بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) به میان می‌آید. بایننس اسمارت چین یک بلاکچین عمومی روبه رشد است که از آن به عنوان یکی از رقبای قوی اتریوم نام برده می‌شود.

ژائو در جایی دیگر از سخنان خود می‌گوید: بایننس اسمارت چین  از ناکجاآباد آمد و  این ایده من نبود.

به نظر می‌رسد توضیحات ژائو پاسخی بود به افزایش روزافزون موارد هک یا سو استفاده در پروتکل های DeFi ساخته‌شده روی BSC است. از یکی از این موارد هک به عنوان بزرگترین سو استفاده‌ی پولی در تاریخ دیفای نام برده می‌شود. از آنجایی که نام BSC به طور مستقیم به بایننس گره خورده است، بسیاری از ژائو انتقاد کرده و خواستار آن هستند که او و بایننس مسئولیت این سواستفاده‌ها را بر عهده بگیرند.

پاسخ CZ به هک‌های حوزه دیفای

پاسخ ژائو به این انتقادها این بود که بلاکچین بایننس اسمارت چین مستقل است و ما نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم. پروژه‌هایی که آنجا در حال اجرا هستند مستقل هستند. اگر من با آنها صحبت کنم، شاید در برنامه‌های خود تغییری ایجاد کنند اما من این کار را نخواهم کرد.

با این حال ژائو گفت که او و شرکتش از موفقیت بایننس اسمارت چین نفع می‌برند زیرا کوین بایننس (BNB) ارز بومی شبکه است که از اسمارت چین پشتیبانی می‌کند. ژائو و بایننس از بزرگ‌ترین هولدرهای ارز  BNB هستند. این حوزه تاثیر زیادی بر قیمت BNB داشته و در سال ۲۰۲۰ رشد فوق‌العاده‌ای را به ثبت رسانده است.

بر خلاف اتریوم، شبکه BSC  بر اساس سازوکار اجماع Proof-of-Staked-Authority (PoS) عمل می‌کند، که توسط ۲۱ نود کنترل می‌شود و این نودها توسط دارندگان BNB انتخاب می‌شوند. برخی از تحلیل‌گران حدس می‌زنند که اعتبارسنج‌های BSC می‌توانند به روش‌های مختلف با بایننس ارتباط داشته باشند.

ژائو قبلاً گفته بود كه بایننس اسمارت‌چین باید عنصر عدم تمركز را فدای مقیاس‌پذیری كند؛ موضوعی که برای اتریوم همواره یك دردسر بوده است.

سخن پایانی

از بین رفتن بیت کوین همواره یکی از مباحث جنجالی بوده است که مخالفان و موافقان این موضوع استدلال‌های خود را مطرح کرده‌اند. به نظر می‌رسد استدلال سی زد بیشتر به فراگیری بیت‌ کوین برمی‌گردد. ممکن است برخی به دنبال از بین رفتن بیت کوین باشند باشد اما فناوری‌ای که در زندگی میلیون‌ها نفر ریشه گسترانده است نابودشدنی نیست.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا